FM - Transformation

Reakce na:
alienshore - 4 stars @ 21.11.2015

O kanadských FM som naozaj dlho nepočul, čo sa týka nejakých aktivít. O to viac ma prekvapilo vydanie nového albumu Transformation. Ešte väčšie prekvapenie sa na mňa vyrútilo po jeho vypočutí. Čakal som skôr nejakú nostalgiu a klišé, namiesto toho som dostal poriadnu nálož progresívneho rocku a jazz-rocku v nádherných melodických aranžmánoch. Nemá celkom zmysel ho porovnávať s opusmi zo 70-tých rokov. FM sú už trochu inde, ale zachovávajú si určité svoje osobnostné črty. Jednou z nich je aj absencia gitary. Vôbec tu ale nechýba, všetko vynahradzujú expresívne husle, jemne znejúca mandolína, pôsobivé (takmer až symfonické) klávesy a spev hlavného skladateľa Camerona Hawkinsa.

Názov albumu Transformation nie je samozrejme náhodný. Zvuk aj spôsob skladania hudby prešiel ozajstnou transformáciou. Píše sa rok 2015 a ak chce kapela zaujať nových, či dokonca aj starších poslucháčov, tak sa musí oslobodiť od svojej minulosti. Presne to je cítiť z ich novej tvorby. Nachádza sa tu veľa zaujímavých motívov a každá skladba je nimi doslova nabitá. To isté sa dá povedať aj o melódiách, ktoré sú pocitovo jasné a priezračné ako voda. Potešili ma aj tým, ako nenásilne zakomponovali jazz-rockové prvky. Občas mi to pripomína svetoznámeho jazz-rockového huslistu Jean Luc-Pontyho. Album má podľa obalu aj názvov niektorých skladieb vesmírnu tematiku a podľa toho vyzerá aj samotný zvuk, ktorý priam dokonale zachycuje kapelu na svojom druhom tvorivom vrchole.

Prvý song Brave New Worlds je OK, ale už hneď nasledujúca Cosmic Blue ma dáva dole svojou silnou melodikou. Podobné kusy pokračujú aj ďalej, či už sa jedná o Re-Boot Reawaken, temnejšiu Children Of Eve alebo "beatlesovskú" Safe And Sound. Z môjho pohľadu je najlepšou kompozíciou Tour Of Duty vďaka prepracovaným inštrumentálnym plochám, ktoré v pravej chvíli uvoľnia natlakovanú energiu. Napätie v skladbe Soldiers Of Life je opäť výborne vygradované a vydarená bodka v podobe Heaven On Earth vo mne zanecháva len a len pozitívne pocity.

Z pôvodnej zostavy zostal už len Cameron Hawkins a asi aj pod vplyvom nových členov, ktorí sú tu zastúpení v menách ako Edward Bernard (člen kapely Druckfarben) alebo technicky brilantnom bubeníkovi Pat DeLongovi, je album tak svieži a nezakomplexovaný. Transformation je nádherným premostením starého a nového v tvorbe FM. Pokiaľ je to niečo ako "goodbye", tak klobúk dole. Pokiaľ nie, tak sa budem tešiť na ich ďalší opus.

Hodnotenie: 4,5

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie FM

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000