Ekseption - 3

Reakce na:
Snake - 4 stars @ 14.12.2016

CD Mercury 371 914-8 /2012/

Po eponymním debutu a dvojce "Beggar Julias Time Trip" tu máme album číslo tři, pojmenované - lapidárně, nebo originálně ? - 3. Vyšlo v roce 1970 a podobně jako v případě jeho o necelý rok staršího bratříčka jde i tady o koncepční příběh, inspirovaný Saint Exupéryho knihou "Malý princ".

Album je to velmi pěkné a od těch prvních dvou se odlišuje především neobvykle vysokým počtem "písniček". Ekseption angažovali Steve Alleta, (vlastním jménem Coen Merkelbach, zpěvák skupiny "Roek's Family") a jeho charismatický, Morrisona připomínající hlas se objevuje hned ve čtyřech z devíti skladeb. Písničky s pořadovým číslem 2 a 3, tj. B 612 a Morning Rose jsou velmi melodické, ve stylu The Moody Blues, bo Procol Harum. Jiné už je to se "sedmičkou" On Sunday They Will Kill The World. Tato neskutečně sugestivní, až démonická skladba je určitě jeden z aspirantů na vrchol alba a není divu, že si ji jako mustr k vlastní předělávce vybrali i švédští doom/gothic metalisté Draconian. Nutno říct, že Ekseption v této poloze vůbec neznám, ale rozhodně jim to sluší.

Na albu nemohou pochopitelně chybět ani ty pro kapelu tolik typické adaptace fragmentů skladeb klasické hudby. Jedna z těch nejlepších - strhující Peace Planet (Badinerie From Suite No. 2 In B Minor by J.S.Bach) album otevírá a za vydařené považuji i závěrečné Rondo (Concerto No.3 In C Minor) L. Van Beethovena. Kapitolou sama o sobě je vynikající jazzová úprava Bachovy The Lamplighter (Prelude And Fugue In Minor)...

Vlastní instrumentální tvorba je zastoupena skladbami Piece For Symphonic- And Rockgroup In A Minor a Bottle Mind. Pod oběma jsou podepsáni klávesita Rick van der Linden a rozhlasový moderátor a hudebník Willem Luikinga. Mým favoritem je především druhá jmenovaná, divočárna vzdáleně připomínající "Šavlový tanec". Van der Linden tady hraje přímo ďábelsky a dechová sekce funí, jak po sprintu na 400 metrů.

Zkrátka a dobře, "trojka" je výborným albem. Podle mého názoru jedním z nejlepších v diskografii Ekseption. Doporučuji všem fanouškům classical rocku, art rocku a prog rocku ze začátku sedmdesátých let.

4,5

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Ekseption

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000