Egypt - Egypt (EP)

Reakce na:
vmagistr - 3 stars @ 12.01.2015

S kapelou Egypt jsem se seznámil - jak už to u takových méně proslavených souborů a lokálních kapel bývá - na youtube. Mezi mnoha a mnoha položkami v playlistu nějakého metalového nadšence mě tehdy zaujala svým valivým rytmem skladba Valley of the Kings. Začal jsem se tedy pídit po dalších skladbách, ale objevil jsem pouze EP Egypt se čtyřmi skladbami. Jak jsem později zjistil, kapela tehdy ještě (počátkem roku 2013) ani neměla nic jiného vydaného.

Co tedy vlastně EP Egypt nabízí? (No...EP - ony se zde nachází sice jen čtyři skladby, ale s délkou každé z nich přes sedm minut se dostáváme na více než půlhodinovou stopáž, která by spoustě rockových kapel sedmdesátých let stačila na regulerní LP.) Zatěžkaný valivý rytmus, pomalé tvrdé riffy a drsný, nespoutaný zpěv frontmana Esterbyho. V nižších polohách rozložitě mohutný, pokud ale musí výš, stává se z něj chraplavý křikloun alá Brian Johnson.

Deska rozhodně není nějakou ultratvrdou podladěnou metalovou spouští. Nachází se zde i věci, které by se (samozřejmě s dobovým zvukem) mohly objevit i na nějaké pozapomenuté garážové raritce ze sedmdesátých let - třeba zrovna taková Dirty Witch je v podstatě oldschool rockeřina až běda a inspirace Black Sabbath je z ní (zvláště v druhé polovině skladby) jasně cítit. Já si ale asi nejvíc vychutnávám úvodní Valley of the Kings - to napětí, než se z relativně poklidné instrumentální linky po několika minutách vyloupne hutná riffová řezničina, mě prostě baví. Závěrečná Touch Ground zhruba od své poloviny taky předvádí zvuk, masivní jako sekvojový špalek. V nejdelší skladbě alba, skoro desetiminutové Queen of All Time, se pak můžeme těšit na esenci všeho tvrdého a divokého, co deska nabízí.

Aby té chvály zase nebylo moc - v daném žánru už se asi s ničím zásadním a dosud neslyšeným přijít nedá. Glorifikovat tak kapely, jako je třeba právě Egypt, a považovat je za věrozvěsty nějaké nové hudební revoluce, by proto bylo dosti naivní. Prostě si se současným zvukem a s moderními technologiemi hrajeme na to, že sedmdesátá léta neskončila a hard rock nadále vládne (hudebnímu) světu; není v tom nic víc - ale ani nic míň. Tři hvězdičky jsou tak akorát, občas mi tohle naboosterované rámusení přijde k chuti.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Egypt

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000