Echolyn - As the World

Reakce na:
alienshore - 5 stars @ 25.06.2013

Po dvoch skvelých štúdiových albumoch prichádza Echolyn v roku 1995 s dielom As The World. Ich vplyv v prvej polovici 90-tých rokoch je veľmi silný a hlasno sa o nich vyjadrujú fanúšikovia a aj odborníci ako o najväčšej nádeji progresívneho rocku. Niet sa čomu diviť, ich osobitá skladateľská pečať a excelentná melodika vo forme viachlasých vokálov nenecháva zanietených prívržencov tejto hudby ani na okamih chladnými. Na tomto albume dosiahli Echolyn všetko čo mohli a stvorili čosi čo sa už dá nazvať klasika progresívneho rocku. Obsahuje hromadu rytmických zmien a prechodov s absolútne špičkovými melódiami. Je to však ďaleko za horami za dolami od štandardného modelu skladania jednoduchej pesničky a v tomto vzdáva hold práve kapelám ako Gentle Giant alebo Yes, ktoré sa snažili o to isté. Nejdú už po ich široko vychodenej trase, ale našli si svoju vlastnú cestičku ktorá ich vyčlenila z pomedzi mnohých kapiel tej doby. Aj v hudbe platí pravidlo, veľa povolaných a málo vyvolených a Echolyn to spĺňa do bodky. Pätica mimoriadne talentovaných hudobníkov našla na As The World to, čo niektorí nenájdu vôbec. Je to o tom ako prezentovať seba samého a svoju vlastnú hudbu, ktorá dokáže chytiť za srdce skoro každého správne naladeného prog-rockového poslucháča. Pod povrchom istej náročnosti kvitne v hudbe Echolyn neskutočná krása.

As The World má aj svoju tienistú stránku. Kapelu vzala pod svoje krídla mamutia vydavateľská firma Sony a v roku 1994 nahrávajú pre nich tento album. Sony sa zaviazalo, že nebude zasahovať do ich umeleckého napredovania. S väčším obnosom peňazí sa otvárajú možnosti, ktoré by za normálnych okolností Echolyn nikdy nemohli dosiahnuť. Práve produkcia je očividne na prvotriednej úrovni a to je aj jediné pozitívum tohto spojenia. Po vyjdení As The World už Sony nejaví o skupinu Echolyn záujem a samotný album nemá žiadnu vydavateľskú podporu. Napriek tomu je dielo prijímané s nadšením progresívneho publika. Svet peňazí a biznisu je nekompromisný a toto fiasko sa aj podpíše pod ich ďalšiu existenciu. Frustrácia vyústila do rozpadu a Echolyn sa vracia v plnej sile až v roku 2000.

Dôležitým prvkom celej dosky je časté využívanie orchestrálnych aranžmánov. Nie však na celej ploche a je tu dostatok čisto prog-rockových skladieb. Gitarista Brett Kull je skvelý v melodických postupoch a rôznych zaujímavých vyhrávkach ako napr. v kompozíciách As The World a Uncle. Skvelým sekundantom je aj klávesák Christopher Buzby, ktorý využíva širokú škálu hráčskych techník a zvukov. Je cítiť, že je to vyštudovaný muzikant a jeho vklad do takejto hudby je priam neoceniteľný. Viachlasé vokálne linky sa nádherne rozliehajú v How Long Have I Waited alebo Best Regards. Spevák Ray Weston vierohodne prenáša emócie, niekedy je rázne teatrálny a inokedy melodicko-precízny. Kapitola sama o sebe je aj rytmická sekcia Ramsey-Hyatt, ktorá mení rytmy a tempá s technickou brilantnosťou a zároveň ľahkosťou. V kapele nie je slabý článok a tak sa Echolyn môže hrať s aranžmánmi donekonečna, pretože má disciplinovaných a vyspelých hráčov. Album je rozdelený do dvoch úsekov a pri siedmej skladbe začína dlhometrážna záležitosť nazvaná jednoducho Letters. Práve s ňou začína používanie orchestrálnych plôch, ktoré s progresívne ladenými nápadmi tvoria ambicióznu suitu. Výrazovo náročnejšia muzika ponúka viacero zákutí, do ktorých sa môže poslucháč opätovne vracať a nachádzať v nich skutočne silné motívy a emócie. Snivé melódie sa striedajú s inštrumentálnymi erupciami, ktoré stvárňujú ich umelecké nadanie. Slová sú niekedy zbytočné a stokrát omieľané frázy nedokážu preniesť hudbu akú produkuje Echolyn.

Ak by sa tvoril niekedy naozaj seriózny rebríček najlepších albumov deviatej dekády, tak album As The World by rozhodne nemal chýbať v najlepšej Top 20. Od začiatku až do samotného konca plynie všetko s nadhľadom a Echolyn vás prevedie svojim vlastným svetom, do ktorého sa budete pravdepodobne vracať aj častejšie. Táto nahrávka zaháňa hlad po kvalitnej hudbe a dokážem pri nej dokonale uvoľniť svoju myseľ. Niektoré albumy všeobecne vnímanej hudby silne presahujú päť hviezdičkový rozmer a As The World je podľa mňa jeden z nich.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Echolyn

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000