Collegium Musicum - Konvergencie

Reakce na:
PaloM - 5 stars @ 20.01.2008

Po prečítaní predošlých recenzií mi nedalo neozvať sa s mojím pohľadom na vec. Toto 2LP som prvýkrát počul ako 16 - ročný študent gymnázia r.1973 a nahral som si na kotúčovú pásku spolu s organovými skladbami od Bacha. Konvergencie som neskôr kúpil v predajni OPUS, po reedícii, už ako VŠ študent. Pre mňa je to totálna art rocková klasika, absolútne vyvážená, všetky 4 skladby (strany pôvodných LP) sú kvalitou rovnocenné. Jeden z prvých titulov novovzniknutého OPUSu, hudobníci sa mohli realizovať aj v Experimentálnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave, čo sa prejavilo najmä v Eufónii (Varga). Konvergencie sú pre mňa zvukovo najfarebnejším dielom Collegia Musica. Úvodná P.F.1972 je veľmi optimistická, vítajúca Nový rok - artrocková koleda. Práve začlenienie Detského zboru Slovenského rozhlasu považujem za geniálne a vždy sa teším na ich nástup: "Sneh priletí, sneh odletí, koledu stromček nám hrá..."
Na túto detskú riekanku Varga výborne nadviazal na Divergenciách, kde opäť vianočná skladba s detským zborom a klavírnym sprievodm Mariána patrí k najkrajším piesňam, čo zložil. Nasleduje Suita podľa Korsakovovej Šeherezády, úžasná svojou energiou, kontrastnými tichými pasážami, super gitarou vtedy objaveného 17 - ročného Grigláka.
V Piesňach z kolovrátku som vďačný, že sa Fedor takmer zdržal spevu a väčšinu zvládol Hammel.
Toto je pre mňa najtajomnejšia skladba, s akousi vnútornou mágiou, niečo nedopovedané.
Eufónia je experiment, zvukové "hľadačstvo", určite sem patrí a určite dobre, že Marián týmto smerom veľmi nepokračoval. Pre mňa celé dielo bez diskusie za 5.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Collegium Musicum

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000