Captain Beefheart & His Magic Band - Mirror Man

Reakce na:
Voytus - 4 stars @ 09.01.2008

Mirror man zahrnuje čtyři skladby z období natáčení Strictly Personal. Na původním přebale kdosi mystifikoval posluchače, že jde o koncertní nahrávky z roku 1965. Nakonec se ale vypátralo, že nahrávky jsou z roku 1967 a jsou nahrány živě ve studiu. Měly být původně součástí dvojalba It comes to you in a plain brown wapper. To bylo nakonec rozděleno a jako první vychází Strictly personal v roce 1968 a další nahrávky - Mirror man - až v roce 1971.

Dvě skladby (Tarotplane, Mirror man) jsou rozsáhlé improvizace, vycházející z blues. Beefheart je tu hlavním sólistou - hlas, foukací harmonika - a kapela tu slouží jako podivný, hypnotický doprovod - který se ale také často utrhne z řetězu. V textech Beefheart naráží na písně některých černošských bluesmanů.

25th Century Quaker začíná jednoduchým repetitivním motivem, přes který kapitán trápí saxofon (nebo je to hoboj?!) a následně se pouští do nejpodivnějších slovních obrazů na této desce.

Kandy Korn Patří mezi Beefheartovy nejlepší skladby. Vyšla už na Strictly personal, ale tato verze je dokonce ještě lepší. Zpěv se tu objeví jen chvíli, pak to mají na starost hlavně kytaristé, kteří vytvářejí úžasné melodické propletence, podporované dusavým rytmem bicích a basy. Je tu i krátka pasáž na klavír, na který hraje pravděpodobně přímo Beefheart.

V roce 1999 vychází deska v reedici s bonusy. Vesměs jde o odlišné verze různých vydaných skladeb, nahraných na těchto sessions. Ale na jednu nevydanou také došlo - Moody Liz - pěkný kousek, až se divím, že ji nevydali dříve.

Celkově je Mirror man další hledačskou deskou, která je náročná na poslech hlavně délkou skladeb. V rámci Beefheartovy tvorby mohla být jistě zásadní, kdyby byla vydaná v době Strictly personal. Ukazuje Magic band improvizující a to je dost zajímavé.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000