Byrds, The - Mr. Tambourine Man

Reakce na:
Akana - 5 stars @ 04.04.2014

Do stále mohutnějícího hudebního kvasu 60. let se mocně opřelo kalifornské slunce. The Byrds na svém prvním albu postavili most mezi americkou folkovou scénou a beatovou vlnou z Británie a stvořili pojem folk rock. Žádný vynálezce nevaří z vody a tak si i oni leccos vypůjčili: písničky od Boba Dylana, dvanáctistrunného Rickenbackera od Beatles, ale když to všechno dali dohromady, jako zázrakem se vyloupnul zcela osobitý a unikátní zvuk s cinkajícími kytarami, měkkou basou a decentními bicími, korunovaný andělsky sezpívanými vícehlasy s vůní pacifického pobřeží. Příliš hlučné pro folkaře, příliš soft pro bluesrockové průkopníky, ale právě akorát pro milióny dalších nadšených fanoušků.

Debut stojí na zásadních výpůjčkách z Dylanova repertoáru. Jsou celkem čtyři a hned první z nich pocházející z čerstvého písničkářova alba Bringing It All Back Home dala desce název. A je na ní taky názorně vidět jakým způsobem si kapela Dylanův materiál přizpůsobovala. Vypravěčsky rozevláté melodie uhladila do pregnantně hitové podoby, v níž text už není tím nejdůležitějším. The Byrds bez uzardění vypouštějí celé sloky aby docílili sevřenější singlové formy a víc než silou zcizených veršů okouzlují celkovou lahodností. Další tři songy si vybrali z o rok staršího alba Another Side of Bob Dylan (z díla páně Zimmermanova budou ostatně čerpat i nadále) a zalovili i ve zpěvníku uctívaného guru angažovaných folkařů Peta Seegera (The Bells of Rhymney).

Je ale třeba rychle dodat, že i vlastní písně mají skvělou úroveň. Jako skladatel se v této fázi nejvíce angažuje kytarista a zpěvák Gene Clark, zatímco jeho kolegové Crosby, McGuinn a Hillman, většinoví tvůrci pozdějšího repertoáru, zatím tak průbojní nejsou. A Clarkovy skladby - vláčná Here Without You, energická It's No Use nebo vůbec nejhitovější a stylotvorná I'll Feel a Whole Much Better - jsou rozhodně ozdobou alba, nikoliv povinnou vatou. S Dylanovými covery je spojuje jednotný a z dnešního pohledu vizionářský zvuk, který ovlivnil několik generací muzikantů a stal se východiskem pro celou jednu (a ne zrovna tenkou) větev populární hudby.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Byrds, The

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000