Bowie, David - Never Let Me Down

Reakce na:
Egon Dust - 4 stars @ 25.04.2019

80té roky - Nostalgia - Klipový Rozmach - Veľkolepé Produkcie - Úspešné Sólo Kariéry viď. Peter Gabriel,Phil Collins,Belinda Carlisle,Sting,Paul Simon,Ozzy Osbourne.

Toto všetko bol isto silný nápor na zabehnutého sólo umelca ako bol David Bowie. Práve on vyšlapal chodníčky všetkým new wave stylerom, depešákom, začínajúcej alternatívnej scéne a hlavne aj okázalejšej pop rock scéne ala Duran , Culture Club.

Verím, že pre neho samého pri jeho dosť dobre rozbehnutých hereckých aktivitách, starostlivosti o syna v jeho výhradnej starostlivosti a produkciách albumov iných umelcov, muselo byť umenie prísť z nejakou tutovkou. Šokovať pred 40tkou, už nie je tak ľahké ako v 25. David nabehol na vlnu pop rocku jeho ovečiek ako Duran Duran, Billy Idol a pod.

Po mega komerčnom úspechu s Let´s Dance, kde naozaj si dal záležať min. na zvuku, keďže prvýkrát som postrehol vatu na jeho LP. Vata a Hity = Pop 80tých.
Album ´´Tonight´´ boli z polovice covery od Iggyho Popa,(jeden nevydarený Beach boys cover) čím mu vzdal kamarátsky hold, zároveň nepriamo dal pasívne zarobiť, keďže Idžiho 5000cové predaje s Bowieho miliónovými boli mega rozdielne.
U mňa žiaľ ´´Tonight´´ mám v zbierke len do počtu.

Album ´´Never let me down´´ poznám veľmi dobre. Dostal sa mi do rúk s Earthlingom ako prvá kompletne celá doska. Prvá Strana LP je nasiaknutá nápaditými pop rockovými piesňami. Pozor, nie tak obyč. ako na prvé počutie by sa zdali. V každej skladbe je odkaz na začínajúce rušné časy, kde čas naberie rýchlosť a deň za dňom budú plné šialených udalosti. Presne takto by som vystihol posolstvo , ktoré varuje pred masovým informačným šialenstvom.

Napr. sám David sa vyjadril, že ´´Time will crawl´´ vznikla tesne po výbuchu Černobylu. Vraj cez v tom čase najkvalitnejší štúdiový zosilňovač zachytili ruské rádio v nahrávacom štúdiu vo Švajčiarsku, ktoré varovalo pred zamoreným tesne pod výbuchu v Černobyle a svet si žil ešte v pokoji ako Bobby Ewing v Texase na South Forku. Informácia o katastrofe mala dlhé meškanie, než sa to dostalo už len k nám do ČSSR. Bol to šok vtedy pre Davida a celé štúdiové osadenstvo. Pieseň je mrazivou odpoveďou na túto skúsenosť.

Moje srdcovky sú na tejto LP len na strane A. Menovite nádherná ´´Never let me down´´ tiež s nádherným Davidovým textom o strachu pred vlastným zlyhaním. Mierny návrat k berlínskym časom, kde bol stále BOH Odvrátenej strany rocku. Skladba ´´Zeroes´´ nie je žiadnou odozvou na desať rokov starých ´Heroes´´ , ale nádherný energický opus s prvkami beatles z ich exper.éry. Dovolím si povedať, že asi jeden z jeho najlepších speváckych výkonov aké kedy podal.

Strana B začína akoby bola predvojom albumu ´´Outside´´, ale vráti sa k bežnému pop rocku samozrejme (R)kom chránenej Davidovej verzii. BOWIE NIKDY NEPADOL. Vždy si zachoval svoju umeleckú tvár a pečať so silnými aj slabšími miestami. Asi tak. BTW. ´´Bang Bang´´ nebol najhorším Iggyho singlom, ale doba mu nepriala tak ako nejakým rýchlokvasom typu Kajagoogoo :)

Emotívne tento album si ma získal. Nedal mi vzrušenie aké som mal zo Ziggyho, Heroes, Earthling, Scary Monsters, dal mi parádnu atmošku 80tých aj s jej disko nábehom. Je to vlastne taký Davidov ne-eklektický Diskopříbeh :)


Nesmiem zabudnúť

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000