Big Country - The Seer

Reakce na:
alienshore - 4 stars @ 27.08.2016

Big Country pomerne úspešne okupovali britské a krátkodobo aj americké albumové rebríčky v 80-tých rokoch, no z úspechu debutovej platne sa nikdy nespamätali, napriek tomu, že tvorili aj naďalej kvalitné nahrávky. Mne srdcu najbližšia je však úplne nenápadná elpéčka The Seer, na ktorú sa hľadí tak trochu zvrchu. Big Country práve tu dospeli na skutočných muzikantov a je to cítiť aj v melódiách, či celkovej dynamike skladieb. Ich špecifický rock s keltskými prvkami a perfektne nazvučenými dvoma gitarami znie stále aj po rokoch atraktívne a uchu lahodí aj znamenitý spev dnes už nebohého Stuarta Adamsona.

Nie je to rock po vzoru 70-tých rokov. Big Country majú svoj názor na vec a o to viac sa cení ich príspevok do fondu rockovej hudby. The Seer nesie v sebe aj určité spektrum alternatívnych myšlienok, no prispôsobuje sa aj danému obdobiu vo forme pop-rockových melódií. Prekvapením sú však prepracované motívy v gitarách a melódiách. Hudba je uvoľnená, nepriživuje sa zbytočne na nostalgii a ani nerozdáva progresivitu na všetky svetové strany. Hovorí svojim myšlienkami jednoduché, avšak pocitovo hodnotné veci.

Look Away je najznámejšia a najúspešnejšia skladba. Jej energia rastie s pribúdajúcimi minútami. Niečo pozitívne by sa dalo napísať o každej jednej. Majú však spoločné črty. Je v nich obsiahnutá škótska hrdosť a tradícia spojená s romantizmom. Jednak sa to dá vypozorovať aj v niektorých zvláštne znejúcich melodických linkách a aj gitarových zvukoch, ktoré majú špecifický sound. Práve ním sa Big Country preslávili. Výborné sú aj ďalšie hity ako Teacher, One Great Thing a krásne poňatá balada Hold The Heart. Nechýbajú ani o čosi (po muzikantskej stránke) vymakanejšie skladbičky ako The Seer alebo Eiledon. Koniec patrí nádhernej Sailor, kde gitary priam nebesky cinkajú.

V dobe vydania dosiahol The Seer veľmi slušné predajné úspechy. Aj to dokazuje, že poslucháčom sa páčil a nepochybne sa páči mnohým aj dnes. Nie je to však titul, o ktorom by ste sa dočítali ódy a eseje. Rocková dynamika, estetické cítenie, príklon k melódiám a pozitívna energia (i keď texty niekedy pochmúrnejšieho charakteru), to sú všetko veci, ktoré ku kvalitnej rockovej hudbe jednoducho patria, a ktoré ja osobne vysoko oceňujem.

Hodnotenie: 4,5

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Big Country

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000