Baker Gurvitz Army - Baker Gurvitz Army

Reakce na:
hejkal - 5 stars @ 19.05.2009

Veľmi kvitujem vydavateľskú politiku Sanctuary Records, ktorá na trh vrhla kompletky Three Man Army a Baker Gurvitz Army v podobe 2 CD antológií. Druhá menovaná skupina takto uzrela svetlo sveta v roku 2003 a obsahuje aj pár živých skladieb ako bonus (myslím, že z Greatest hits live). Gurvitzovci a Baker v jednej skupine, to sa snáď ani nedalo pokaziť. Alebo?

V úvode sa ozve pomerne inštrumentálne zdatné intro skladby Help me, ktoré ukazuje posun k ďaleko vyzretejšej forme hard rockovej púte pokračovateľa Three Man Army. Skladba sa prelieva v melodických vlnách a ráznych rockových víroch schopných potopiť ľubovoľného poslucháča ako plachetnicu do hlbín hudobného oceánu. A čo bude nasledovať?
Všetci krémisti asi v tomto momente zdvihnú hlavu, pretože z ticha sa vyrúti niečo neskutočné. Love is je... hard rock-art rock-smršť rock, bicie uháňajú ako o život, náročné zmeny sú všadeprítomné, gitara je neopísateľná a do toho orchester. Že Baker niekedy vyprodukuje takto svižný sprievod, o tom nikto ani len nesníval. Takáto nukleárna bomba v trvaní necelých troch minút by zrovnala so zemou nielen Hirošimu, ale aj celé kontinenty. A šou nekončí.
Páni, prichádza jedna z najúžasnejších skladieb vôbec. Memory lane je postavená na úžasnom vyhrávaní všetkých protagonistov, blízkosť Cream je vypuklá predovšetkým v bubeníckom sóle, ktoré, typicky Bakerovské, je veľmi podarené, Ginger zrel ako...ehm zázvor.
Nastupuje trošku funky nálada v Inside of me. Skladba relatívne ťahavo plynie a len sem tam sa pridá na razancii.
Vôbec, druhá polovica dosky sa nesie v pokojnejšej nálade, príkladom je aj I wanna live again, sláčikmi unášaný slaďák s väčším speváckym zborom, ktorý sa vyšantí dosýta.
Mad Jack je zvláštna pomalšia skladba so zaujímavými vytvrdenými sólovými pasážami a popevkovým refrénom. Plus je tu dosť hovorených pasáži v rozľahlých zlovestných gradujúcich plochách.
Nasleduje pomalý blues 4 Phil. Rozhodne je čo počúvať, v závere aj tempa pribudne.
Nakoniec je tu opäť pokojná vec, Since beginning. Nikam sa nenáhli, na všetko je dosť času, viacvrstvové vokály sa príjemne počúvajú a človek si v pohodičke hovie až do konca.

Prvý album Baker Gurvitz Army nemá chybu. Vynikajúci hráči, vyzreté skladateľské schopnosti, nápady na vrchole potenciálu, nesmrteľné skladby typu Love is a Memory lane, z toho žiadne úvodné „alebo“ s otáznikom nemá šancu vykľučkovať. Päťka.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Baker Gurvitz Army

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000