Atheist - Elements

Reakce na:
alienshore - 3 stars @ 11.08.2017

Technický death-metal a progresívny death-metal sa medzi sebou niekedy križujú a niekedy nie. Atheist je niekde zhruba v strede medzi týmito dvoma príbuznými žánrami, ale často sa stáva, že tieto kapely idú viac do techniky, než do skutočnej progresivity. Elements od amerických Atheist bol svojho času progresívnym dielom, ktoré posunulo hranice death-metalu do inej dimenzie. Ukázali tak ešte nevyšliapanú cestu, ktorá predstavovala nové horizonty objavovania. Kapely chápali túto výzvu rôzne a každá po svojom.

Elements je ďalší kontroverzný titul v death-metalovom ranku. Zakomponovanie jazz/fusion a latino prvkov predstavuje značne protichodnú záležitosť oproti klasickému death-metalu. Preto je aj tento album naozaj zvláštnym dielom a určite nie pre každého. Zvuk sa oproti Unquestionable Presence málinko zhoršil, nie je to proste tá istá produkčná úroveň. Ďalší problematický aparát tvoria aranžmány, ktoré majú roztrieštený charakter. Tu a tam sa pritvrdí a potom nasledujú rôzne jazz/fusion/latino variácie dosť podobné tvorbe Al Di Meolu.

Pre mňa je však najväčším problémom absencia nejakých emócií, či už takých alebo onakých. Obdivuhodné kreácie predovšetkým pánov gitaristov majú môj neskonalý rešpekt. A treba iste oceniť aj výborného basáka Tonyho Choya. Technika však nie je všetko a mám pocit, že sa tu viac predvádza hráčske majstrovstvo, než zmysluplná a prepracovaná skladba. Myslím si, že americkí Death mali v tomto smere ďaleko lepšie premyslený koncept. Je tu samozrejme zopár zaujímavých songov. Jednou z naj je výborná Mineral, kde to ťukanie do strún má svoje osobité čaro a vytvára krásny efekt. Tá druhá, ktorá vyčnieva je posledná Elements vďaka prepracovanej stavbe a skvelým gitarám. Obe majú melodickejší feeling a je jasne počuť, že kvalita ich hudby tým pádom aj rastie smerom hore. Škoda, že takýchto momentov tu nie je viac. Milým príspevkom je aj krátka latino/jazz inštrumentálka Samba Briza. Čo väčšine skladbám neprospieva, okrem už spomínaných vecí, je aj spev Kellyho Shaefera, ktorého prejav ma niekedy dosť irituje.

Elements je nepochybne dôležitý míľnik vo vývoji extrémneho metalu a jeho ďalších možností. Jeho počúvanie je však problematickejšia vec a na tú hromadu zmien, a niekedy až nie celkom súvislých musí mať človek proste náladu, prípadne je silne zainteresovaný v tomto žánri. Celkový prínos je v jeho neortodoxnej rytmickej štruktúre a najmä v jeho nekomerčnom umeleckom prevedení. Niekto to ocení najvyšším možným spôsobom, niekto nie a niekto zase preferuje zdravý stred ...

Hodnotenie: 3,5

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Atheist

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000