Akkerman, Jan - Eli (with Kaz Lux)

Reakce na:
dolycentrum - 5 stars @ 20.11.2012

Pokojná prechádzka so psom dala množstvo priestoru a času, aby som do prehrávača vložil album, ktorý bol pre mňa veľkou neznámou. Hoci som ho v obchode už párkrát držal v rukách, nemal som odvahu a potrebu vlastniť ho. Až dnes...

Meno Jan Akkerman mi nie je neznáme. S posvätnou úctou som počúval jeho výtvory vo Focus, ale možnosti mladého chlapca mi nedovoľovali tituly vlastniť. Možno aj hudobná nezrelosť, ktorá inklinovala tvrdším smerom. Kvalita si necháva na čas a dozrieva ako víno.
ELI pomenúva dielo a predstavuje hlasové možnosti druhého hlavného protagonistu, ktorým je Kaz Lux. Otvárací vokál, tápajúci v priestore, dodáva vážnosť celému projektu a naznačuje jeho komorné prevedenie. Na nič sa nehrá, iba potvrdzuje atmosféru, ktorou je celý album nasiaknutý.
GUARDIAN ANGEL sa prelína vodami, Akkermanovi tak vlastným. Nepredvídateľné a úžasne sa meniace koncepcie, charaktreristické pre jazz, mimo rytmiky a melódie. Nikdy na to asi nedorastiem, nedokážem pochopiť, ale ostávam v nemom úžase. Človek musel vymyslieť slovo krása, aby vedel definovať túto prazvláštnu hromadu emocionálnych štruktúr, ktoré ho dokážu pohltiť.
TRANQUILLIZER - Akkerman sa necháva počuť svojím pokojom a zručnosťou, ktorá jeho meno skloňuje vo všetkých pádoch. Gitara vytvára atmosféru a dodáva dôraz celej koncepcii. Dokonalá hráčska symbióza. Nemý úžas, čas prestáva mať formu, priestor hmotné hranice - príchuť dokonalosti.
CAN'T FAKE A GOOD TIME prerušuje nostalgiu a s nástojčivosťou posúva dielo k logickému napredovaniu. Skromná melódia v rôznych farbách, s celou plejádou nástrojov. Samostatne si ju neviem predstaviť, asi by som po nej nesiahol. Tu však má svoje miesto a s aritmetickou presnosťou vypĺňa harmonický priestor. Ženie ma niekam do neznáma a rytmus určuje rýchlosť napredovania s otázkou kedy a kam.
THERE HE STILL GOES - Funkový nástup doplnený ženským vokálom a premenlivosťou hlasového nasadenia. Aj tam zašiel majster Akkerman a nemám pocit, že je mu to cudzie. Možno spolupráca s Luxom, kolegom z čias Brainbox, ho priviedla k tomu, aby skúsil túto hudobnú odnož.
STRINDBERG je prístav, kde má jeho šesť strún domov. Dáva vyznieť hráčskej jemnosti a citu.
Klavír, kľudný spev, komorná atmosféra s nádychom renesancie, ktorá sa prelína v priliehajúci názov WINGS OF STRINGS. Cítiť tu široké spektrum farieb, scenéria sa mení každým tónom.
NAKED ACTRESS - Zemská príťažlivosť existuje snáď len v učebniciach a som v opojení. Nekonečný spánok, uvoľnenie, čistá krása a túžba nechať si to všetko pre seba. Egoizmus? Nie, len pocit, že je to moje a patrí iba mne.
FAIRYTALE - Tiahle tóny, jemné vibrácie, struny vyludzujú čistotu.
Ticho mi tlačí na jazyk otázku, prečo sa nevznášam ďalej? Stačí ''repeat'' a droga ELI opäť preteká nervovým systémom a napĺna ma radosťou a krásou.

...Pripadalo mi nemysliteľné, aby som sa zaoberal hodnotením niečoho, čo nevlastním na nosiči. Nedalo mi však nezaznamenať pocity, ktoré mnou prechádzali pri počúvaní tohto hudobného počinu, aj keď len z formátu mp3. Jeho kúpa je záležitosťou pár nasledujúcich dní.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Akkerman, Jan

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000