AC/DC - High Voltage

Reakce na:
kneekal - 4 stars @ 30.07.2007

Kdo mohl tušit, že banda, která vznikla v Sydney v roce 1973 okolo kytaristy Malcolma Younga se stane jednou z nejvíc nejlepších rockových kapel? A zvlášť když ji zakládal se svým 15tletým bratrem Angusem, který pochodoval po pódiu ve školní uniformě. Ale stalo se tak.

Kapelou prošlo zpočátku několik bubeníků a basáků, až se k oběma bratrům Youngovým připojil bassman Mark Evans, bubeník Phill Rudd a původního zpěváka D. Evanse nahradil Bon Scott. Pokud se vám zdá obskurní běhat po pódiu ve školní uniformě, raději se blíže neseznamujte s Bonem Scottem. Byl učiněním ztělesněním magora. Ať to bylo stylem života, pódiovou prezentací a vůbec svým zjevem, který daleko více než zpěváka připomínal pouličního rváče.

Tato pětice spáchala v letech 1975-76 v Austrálii dvě desky (High Voltage, T.N.T.), ale po turné v Anglii, kde na sebe upozornila i mimo svoji klokaní vlast, vydala takový výcuc z těchto dvou desek, který vyšel ještě v roce 1976 pod názvem High Voltage.

Desku otvírá syrová pecka It’s a Long Way to the Top, která nám naznačí s čím budeme mít čest celou desku. Syrové rify obou kytaristů a bluesová sóla Anguse, který svou kytaru zkresluje, co to dá. K tomu přidáme jednoduchý rytmus a hlas Bon Scott u kterého mám podezření, že při natáčení spořádal několik balení žiletek a máte výborný mix, kterému se v civilizovaném světě říká sofistikovaná hudbu a mezi normálními lidmi: nářez!!!! V It’s a Long Way.. si navíc střihnou duo kytara a dudy na které ve videoklipu i hraje i mr. Bon Scott (přeborník v hraní na tento nástroj)

Další song, který si určitě zaslouží vaši pozornost je trojka The Jack, která je textově postavena na roztomilém dvojsmyslu. Záměna karty s pohlavní chorobou. Velmi morální. A obzvláště skvělá koncertní skladba, kdy si celý stadion (tehdy ještě klub) může zahalekat: „She’s got the Jack!“

Do kolonky the best of AC/DC patří určitě i částečná pocta Alfredu Nobelovi s názvem T.N.T., která je také součástí stálého repertoáru australské smečky. Angus si zde vystřihne opravdu výborné kytarové sólo. Do stejné kolonky patří i poslední pecka High Voltage a všechny tyto 4 skladby patří stále do repertoáru AC/DC, což zcela jistě vypovídá o jejich kvalitě.

Ostatní skladby se ale stěží můžou nazývat nepovedenými. Obzvlášť dvojku Rock ‚N‘ Roll Singer Bonu Scottovi naprosto uvěříte, že kašle na tak odporné věci, jako jsou jistou běžného života spořádaného bohabojného člověka. Rozhodně mě zaujala i na AC/DC dost hopsavá Can I Sit Next to You Girl.

Světový debut AC/DC má spoustu předností a výhod. Výhodou je, že jako kompilace je v podstatě The Best nejranějšího období AC/DC, což by už tak mělo vylučovat špatné songy, které ale deska naštěstí neobsahuje. Z předností zmiňme aspoň několik: nezaměnitelný zvuk kapely tvořený hlavně hrou Anguse Younga a zpěvem Bona Scotta, jehož charisma se na vás valí ze sluchátek jako lavina. Každá skladba je opatřena chytlavým refrénem, který si posluchač zapamatuje maximálně na druhý pokus a proto si při každém dalším poslechu užíváte relativně jednoduchou syrovou rockovou desku čím dál víc. Co může někomu vadit, je fakt, že všechny songy zní docela podobně a můžou se vám plést a do refrénu kolikrát třeba netušíte, kterej je to song, ale tohle jsou prostě AC/DC a tohle je jejich muzika a když to funguje, tak proč by hráli něco jiného? S vědomím, že It’s a Long Way to the Top dávám ****

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000