Neakademický úvod do progresívneho rocku

hejkal

Písať o škatuľkách (schválne nepíšem o „škatuľách“, chlipníci!) v rockovej hudbe je ošemetné. Hranice nie sú na mapách, subjektivita objektivistov ich rozlepuje, strihá, člení a spája, ako sa jej zachce, nuž, nedá sa vyhovieť každému. No a čo.


Hneď z „fleku“ si ujasnime, že reč bude o rockovej hudbe, takže pokusy o dokazovanie, akáže to progresívna hudba bola v praveku, staroveku, stredoveku i časti novoveku, nemajú šancu. Nasleduje terminologické okienko:


Hudba je čosi, čo znie. Je to umenie, čiže sa pri tom aspoň jeden človek dokáže odbaviť (hovorí sa tomu estetika, vy nemravníci!).
Rocková hudba je čosi, čo znie prevažne na elektrických nástrojoch a dá sa do toho metať hlavou.
Progresívny rock (tiež art rock, skrátene progrock alebo prog) je čosi, čo znie ako niečo nové, hoci často recykluje staré (napríklad klasiku) a tvári sa, že je za tým myšlienka.
Neoprog je čosi, čo znie presne ako progresívny rock, ale nie ako niečo nové.


To by sme mali, hajde k rozvádzaniu. Termínov, nie osôb. A vlastne ani nie časových termínov, ale pojmov, dojmov a podobných „ojmov“. Progresívny rock vykazuje znaky koncepčnosti, odkazov na európsku klasickú hudbu a túžbu splietať pokiaľ možno nerádiové, mnohominútové skladby a pokiaľ nemožno, tak aspoň také, ktoré pôsobia ako celok, ako prepojený album, niečo, čo dokazuje, že autori sú borci. A zároveň sú aj ako hudobníci ťažkí machri. Najlepšie to svojho času povedal Peter Banks: „Hrali sme desať akordov tam, kde by stačili tri“. Čo dodať.


Základnými predstaviteľmi štýlu sú britské skupiny, ak Vám niekto tvrdí niečo iné (že sú to napríklad americké, ha,ha, skupiny), neverte mu. Hlavné mená, ktoré je potrebné poznať, aby ste mohli v snobskej spoločnosti prejsť aspoň cez vstupnú halu, sú King Crimson, Yes, Genesis a Emerson, Lake & Palmer.


Iste, počiatky tohto hudobného krabicovania vidí jeden v Beatles, druhý v Nice a tretí, čo ja viem, vo Family, ale panuje pomerne veľká zhoda v tom, že celý žáner nakopol do zadku tak, že vystrelil k nebesiam, práve debut King CrimsonIn the court of the crimson king (1969). A definitívne ho pochoval punk v druhej polovici 70. rokov.


Keby niekto chcel v zmienenej snobskej klubovni hrať formu, potrebuje nevyhnutne okázalo predviesť viac, než jednu škatuľku. Preto máme v progresívnom rocku akési jemnejšie členenie s príslušnými kapelami:

Art rock: Yes, Genesis, King Crimson, Gentle Giant, Camel, Premiata Forneria Marconi

Classical rock: Emerson, Lake & Palmer, Nice, Ekseption, Collegium Musicum, Triumvirat, Renaissance

Space rock: Pink Floyd, NektarNetreba dodávať, že vizuálna stránka hrala tiež veľkú rolu, stačí si pozrieť obaly zmienených skupín. Texty sú samostatná kapitola, vesmírne, ezoterické i fantastické výjavy boli na dennom poriadku, dnes síce niektorí ich tvorcovia iba s komplikáciami dešifrujú ich význam (o poslucháčoch nevraviac), ale to je predsa známka sofistikovaného "umenia", tak čo.


Takmer všetky rockové skupiny z prelomu 60. a 70. rokov sa tým či oným dielom, prípadne aspoň skladbou dokážu do progresívneho rocku nacpať, môže za to skutočnosť, že v uvedenom období sa populárna hudba neuveriteľným spôsobom kreatívne nakopla. Dnes sa možno stretnúť s termínmi ako heavy-prog alebo crossover prog (aby aj hard rock mal svoje želiezko v ohni), samostatnou kapitolou je džez rock, poťažmo fusion. Je jasné, že inštrumentálna zručnosť a komplikovaná muzika sa s džezom okamžite musela stotožniť.


Rôzne úlety a spájanie psychedélie, klasiky, džezu a ďalších žánrov vyústili do Canterburskej scény (Soft Machine, Gong, Caravan), postupne každá skupina, čo venovala pozornosť konceptom, zložitejšiemu vyhrávaniu a netuctovému osobitému prejavu, dokázala byť priradená k art rocku, viď napríklad Jethro Tull alebo Rush, a tak sa to po vzore rakoviny šírilo po celej scéne a do celého sveta (taliansky symfonický rock hovorí za všetko), až celý progresívny rock napokon zakapal. A zakapal na tom, že zamenil snahu o tie svoje bezhraničné vyjadrenia za presne limitované tvary, ktoré ho prezentovali. Ale to už je doba neoprogu, o ktorom by mal písať niekto iný, kto mu rozumie.


hejkal 01/12


P.S. Výnimka potvrdzuje pravidlo, netreba zabúdať na Franka Zappu!


P.P.S. Akademický úvod do art rocku je tu:
Blüml, Jan. Art rock: stylově žánrový typ a jeho české varianty. Olomouc : FF UP, 2009. 188 s.

Komentáře

diesbies @ 2012-01-24 11:43:16

Ahoj hejkale, napsals to moc pěkně- až budu mít trochu času, rád bych seb k tomu taky tak nějak vyjádřil :) Ne se vším souhlasím na 100%, ale beru to jako moc povedený pokus o definici art- rocku. Za mých mladých let (jsem ročník 64) byli art- rock Genesis a Yes. Zeppelini byli hard- rock (event. bluesrock), Jethro byli folk- rock...atd. A najednou je ale všechno prog! :)

P.S.: Ale tu diplomlu jsi nepsal Ty, že? :)
hejkal @ 2012-01-24 14:11:50

Nie, autor nie som. Tento článok je všsak iba takým krovím, humornou rýchlovkou (čo mi napadlo, to som tam vrazil), aby sa mohol na progboarde odkazovať Jan Blüml.
merhaut @ 2012-01-25 09:11:34

Prog je hierarchicky vzato pomyslný zastřešující termín nad art-folk-hard apod rocky... Detailně je to rozebráno – a celkem logicky – v té diplomce, můj koment je v Art Rock Book, kdysi slíbil rozborku Honza alias filozof, ten se ale autorsky doslova vypařil...
hejkal @ 2012-01-25 11:52:05

Súhlasím, je to strešný termín pre pomerne veľa rockových faziet. Problém nastáva, keď to niekto začne brať doslova a vidí za každým tónom niečo "progresívne", nové, nepoznané, idúce vpred a pod. To potom býva zábava. :)
Mohyla @ 2012-01-27 09:58:41

Hejkal, ten úvod sa mi páči, takýmto odľahčeným spôsobom by mali byť písané učebnice, to by sa nám detičky učili!
markol @ 2012-02-01 18:53:41

nemám rás škatule protože každy ukládá jinak dobrá hudba může být tam i tam i když každý to nazve jinak
PaloM @ 2012-02-07 19:17:56

hejkal, je to výborné !
A tie aktívne odkazy ma dojali, to tu na Progboarde asi ešte nebolo. Takýto kratučký prehľad s konkrétnymi odkazmi na našej stránke, plus záverečná práca Jana Blümla, majú oveľa vyššiu hodnotu ako nudné dlhé obkecávanie. Čo už, ďakujeme.
hejkal @ 2012-02-08 14:36:32

markol - jasné, ale s týmto postojom moc o hudbe nenapíšeme, nuž sa nejaké tie barličky v textoch hold musia objaviť.
PaloM - Nič už, stalo sa. :)
33Speedy @ 2012-02-27 16:44:17

Hezký, to bych mohl dát přečíst i mým neznalým spolužákům, aby se konečně přestali ptát, co že to poslouchám.. Jen se mi nelíbí definice rocku a progrocku, tam bych se i víc rozepsal.
hejkal @ 2012-02-27 17:29:36

33Speedy - nebolo mojim zámerom vyčerpávajúco riešiť, čo je rock, ba dokonca ani prog.

Neznalosť treba potierať, aj keď to môže bolieť potierajúceho i potieraného. :)

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000