Diskuze


Pro přidání nového diskuzního příspěvku musíte být přihlášeni/zaregistrováni.
« next previous »
horyna - 04.03.2018 10:57:33 #
přesně tak, navíc oni jsou především hráči a ne technici/zvukaři. Hudebně jeli na max, výběr skladeb a vokální nasazení (i když Paich to někdy sotva udýchal) bylo obdivuhodné. Už to přec nejsou žádní mladíčci, ale oproti některým svým souputníkům hrají pořád s velkou grácií a pompou. S davem si pohrávali několika gesty a my všichni jim oddaně zobali z ruky. Líbila se mi i efektně přiměřená hra světel a L. Castro byl ta těmi svými cinkrlátky, bubínky a perkusemi k sežrání.
alienshore - 03.03.2018 22:50:19 #
tú zvukovú nedokonalosť im asi odpustíme, keďže je to asi naposledy čo sme ich videli naživo :-) ...
horyna - 03.03.2018 13:11:27 #
Pegas: tak to jsme na tom byli úplně stejně, v tom zmatku už se to nedalo :-)
Pegas - 03.03.2018 12:56:28 #
horyna: V davu odcházejících lidí před šatnou jsem se vydal proti proudu pro bundu a pak už jsem vás nenašel.
horyna - 03.03.2018 11:21:17 #
TOTO - Praha, Forum Karlín, 27. 2. 2018

Svátek hudby, nebo chcete-li dokonalá procházka hudební historií s kapelou, která ji pomáhala utvářet. Nějak podobně by se totiž dal označit koncert této americké legendy melodického rocku. 

Vystoupení "Lukatherových" Toto byl určitě nejenom pro mne jeden obrovský gurmánský zážitek. 
V Čechách se ovšem chyby vytvářejí jaksi přirozeně a na tomto vystoupení byly kaňky hned dvě. O první jsem se dočetl až další den z tisku a šlo o katastrofální organizaci celé akce, kdy spousta fanoušků dlouho po začátku ještě mrzla před vstupem, zřejmě z důvodu pomalého odbavování. Takže výhodu jsme měli my dříve příchozí. Druhá kanice šla na vrub krapet přeřvanému zvuku, který se především v sólových výstupech sléval do rachotící koule.

Ještě před vystoupením samotným jsem se setkal se dvěmi členy Progboardu, čímž je tímto zpětně zdravím. Byl to Petr (Pegas) s nímž jsme vedle sebe asi čtvrt hodinku stáli a čekali jeden na druhého, než nám s pomocí těchto stránek došlo kdo je kdo a druhý byl Slavo (Alienshore), který si nás našel sám.

Samotný koncert tu oba popsali naprosto přesně, proto detaily i rozpis skladeb vynechám a řeknu jen, že Toto jsou obrovští profící, kteří na pódiu odevzdali maximum, předvedli brilantní šou a co především, skvěle všechny přítomné celou hrací dobu (cca 2 hodiny, 15 minut) bavili. Z hlavní čtveřice představující Toto dnešních dnů, pánové Williams, Lukather, Paich a Porcaro sálala pohoda a velký hudební nadhled. A z té druhé čtyřky, která naše ikony krásně doplňovala nelze nezmínit dlouholetého přítele souboru, perkusionistu Lenny Castra, jež byl zlatým hřebem celého vystoupení.

Playlist samotný soustředěný především na osmdesátky byl vybrán skoro dokonale. Soukromých skladeb číslo jedna bylo hned několik, vlastně všechny obrovské hity Toto, ale dva kusy mě v jejich rozměrném pořadníku udělaly radost neskutečnou. Beatlesácko-Harrisonovský klenot While My Guitar Gently Weeps a jazzovo instrumentální smršť z desky Kingdom of Desire, Jake to the Bone, kterou jsem absolutně nečekal. Díky Toto
Snake - 02.03.2018 10:18:25 #
Sweet ? Himbajs, je tam vůbec někdo z původních členů ?
Ještě jsem zapoměl uvést výši vlezného - pouhých 180 korun. Lidovka :)
PaloM - 02.03.2018 09:58:17 #
Snake: Honza Hrubý vypadal nie dobre už v 70.rokoch, keď som bol ako študent na ETC... koncert z LP "2".
No je to Pán umelec, ako aj celá ta partia okolo Prokopa, Mišíka, či Andršta. A samozrejme kedysi dávno aj okolo Radima Hladíka.

Tak vidíš, ako ste ďaleko od centra (Prahy) a hviezdy k vám chodia.
My sme od centra 120 km a v meste "zdochol pes".
Ba teraz je veľké haló, príde k nám Sweet :-))
Snake - 02.03.2018 09:38:39 #
Zajímavé zážitky, já bych byl zklamanej. Čert vem prachy, ale táhnout se takovou dálku a dostat nedovařenej "nepodarek"...

Jsou tomu asi tři neděle, co jsem tady u nás navštívil koncert Michala Prokopa a Framusu Five. Nevěděl jsem, s kým bude hrát, co bude hrát - zas tak moc jejich tvorbu neznám - ale šel jsem. A pak mrkal na drát. Bylo to nesmírně pohodové klubové představení s fantastickým zvukem. Pár židlí pro starší fanoušky bylo v rohu sálu, jinak to bylo celé na stojáka a bylo to jedině dobře. Lidé se bavili, vrtěli, courali pro nápoje a hlavně - bavili se. Jak ti pod pódiem, tak ti na něm. Jako první kusy na nás spustili svoje největší pecky - "Kolej Yesterday", "Blues o spolykaných slovech" a "Bitvu o Karlův most". Tím nažhavili publikum a to jim potom žralo i novější a ne tolik známé písničky...

Michal působil bezprostředně, táhl celou show a ten jeho věk bych mu nehádal ani náhodou. Andršt viditelně zestárl, stál trochu v pozadí, ale s Hrubým si to dávali pěkně. Honza nevypadá zrovna nejlíp (jenže to už spoustu let), celý koncert proseděl na barové stoličce, ale nezahrál jedinej falešnej tón. Ti chlapi to mají prostě v krvi. Zvuk byl čistej, nepřeřvanej a rozumět bylo každému slovu. Pohoda.

Po akci se prodalo aj dost nosičů, k mání byla i velmi pěkná vinylová reedice "Koleje Yesterday". Část publika se přesunula do svých domovů. my ostatní zaplnili přilehlou vinárnu a během tří hodin ji totálně vypili...

Zlaté klubové akce. Zhruba za měsíc si u nás brnkne Pavlíček, tak se těším.
Pegas - 01.03.2018 21:56:58 #
Toto - 27.2.2018, Praha (Forum Karlín)
Kapela Toto hrála v ČR poprvé ke konci 90. let, kdy jsem znal tři hitovky z rádií a ani jsem nevěděl, kdo to hraje. Později jsem ji začal registrovat, ale víc jsem ji začal poslouchat a docenil její skladatelský i hráčský um teprve před pár lety. Od té doby jsem si zkompletoval celou diskografii a zařadil ji mezi mé oblíbené hudební seskupení.
Samozřejmě jsem toužil i po návštěvě koncertu, ale u nás se to nejevilo jako reálné a při každém oznámení turné mě zklamalo zjištění, že u nás opět nic nebude. Vlastně tomu tak bylo i při oznámení aktuálního turné ke 40. výročí, kdy Praha (a ještě pár dalších míst) v původním rozpisu nebyla a někde ani dodnes nebyla doplněna. Jenže jednoho podzimního dne na mě na internetu vyskočila zpráva o pražském koncertu, což byl i při vyšší ceně lístků jasná volba a pár minut po zahájení předprodeje jsem měl lístek koupený, a to hezky do sedmé řady na střed, kde mi to po zkušenostech z předchozích koncertů ve Foru Karlín (Joe Satriani a Steven Wilson) připadalo jako výhodné umístění. Pak už nezbývalo nic jiného než se pár měsíců těšit a najednou je to už za námi.
Je fakt, že sezení na takovém koncertě není asi ideální volba, ale mě osobně to moc nevadí. Má to určité výhody jako jisté místo a žádná tlačenice bez ohledu na čas příchodu a také určité pohodlí (jestli se dají tamní židle označit za pohodlné). Na druhou stranu to znamená méně lidí roztahaných na větší ploše. Zda bylo místa na stání až za hlavní plochou pod sníženým stropem. Nevím, kolik lidí se tam sešlo, ale připadalo mi to ze strany pořadatele jako snaha vydělat bez ohledu na to, že šlo o poněkud podřadná místa mimo dění, Vítku na stranu pořadatelů bych měl i k tomu, že nereagovali na fanoušky, kteří se začali hromadit vpředu v uličce mezi sedadly a zacláněli ostatním, kteří respektovali sezení. Naštěstí je po nějaké době vykázali. Později se situace opakovala, ale to už je jenom nechali sednout na zem a byli všichni spokojení.
Byl jsem rád, že tentokrát nebyla žádná předkapela (i když člověk do začátku koncertu nikdy neví) a začátek byl jen o chvilku opožděný, takže to byl zase jednou koncert, kde jsem nemusel mít obavu, že budu muset předčasně odejít a doufat, že stihnu poslední noční vlak domů. Toto nastoupili na scénu v plné parádě a hned spustili novou pecku Alone z aktuální výběrovky 40 Trips Around The Sun, ze které zazněla i další novinka Spanish Sea. Zároveň se dostavilo také zklamání z podprůměrného zvuku, což je největší problém každého koncertu a bohužel většinou dopadnou ty horší varianty. Nebylo to tak přehlučené jako obvykle, kdy mi ještě druhý den hučí v uších, a i tak bylo znát, že v hlasitějších pasážích snad mají zvukaři potřebu ještě víc přidávat, i když to ničemu neprospívá. Ono by to jinak bylo celkem v pohodě, kdyby byl zvuk čistý a ne takový zkreslený a splývající dohromady. A hlavně celou dobu s echem, které možná mělo největší podíl na nečitelnosti zvuku. Bylo to patrné v pasážích, kdy do ticha dozněla třeba flétna nebo zpěv a hned se to ozvalo ještě jednou, takže je jasné, že to muselo nepříznivě ovlivňovat zvuk celou dobu. A zrovna u Toto bych opravdu rád měl co nejlepší zvuk, protože jejich hudba je skvěle zaranžovaná, vyšperkovaná spoustou detailů a silnými vokály, to všechno však zanikalo a kazilo zážitek. A hlavně, konečně tu máme tyto prvotřídní muzikanty s báječnou muzikou, ale neslyšíme to, co bychom chtěli. Věřím tomu, že kdo neznal odehrané skladby, mohl by se v některých i ztratit (za všechny například Lion). Baskytara se dala spíš tušit nebo cítit, saxofon a flétny na tom byly podobně, pokud se nejednalo zrovna o sólo. U kláves to bylo tak na střídačku, bicí, perkuse a kytara celkem v pořádku, ale zpěv trpěl také. Velká škoda, protože jinak kapele nebylo co vytknout, její výkon však špatné ozvučení sráželo k zemi. Při třetí nebo čtvrté skladbě bylo slyšet zlepšení, ale stále to nebylo ono.
Základní čtveřici ani není třeba moc představovat. Steve Lukather potvrdil roli výtečného kytaristy a sympatického zpěváka. David Paich hrál na piano a klávesy, zpíval (ačkoliv asi ne úplně jistě) a ještě pobavil svými grimasami, především v Stranger In Town. Na druhé klávesy hrál Steve Porcaro. Za mikrofonem stál Joseph Williams, pro mě nejlepší vokalista, jakého Toto kdy měli, a přestože je na jeho hlase znát věk, stále je ve výborné formě a zní fantasticky. Aktuální koncertní sestavu doplňují další čtyři muzikanti, ne tolik známí, ale rozhodně svými výkony nezaostávali. Za bicí usedl Shannon Forrest, který s Toto už hraje několik let. Na baskytaru hrál Shem von Shroeck, jenž současně plnil roli doprovodného vokalisty a obstarával hlavně vysoké hlasy, tedy v podstatě i nahradil ženskou vokalistku. Další doprovody zpíval také Warren Hamm (s Toto hrál už v druhé polovině osmdesátých let), ale hlavně hrál na saxofon, flétnu a harmoniku, což bylo milé doplnění. No a posledním výrazným prvkem v kapele byl Lenny Castro obklopený hradbou perkusí, který je slyšet na většině studiových alb Toto.
Během více než dvouhodinového koncertu Toto odehráli 18 skladeb, které pocházeli převážně ze starších alb, ale nezapomnělo se ani na ta pozdější. S ohledem na bohatou diskografii není samozřejmě možné do takového času dostat vše, co bych chtěl slyšet. Nějaké písně bych vyměnil a přivítal bych více složitějších kousků, ale přece jenom jsou Toto spíše poprocková kapela a s playlistem jsem byl spokojený, protože byl namixovaný pěkně, aby ukázal různé podoby Toto. Samozřejmě nechyběla trojice největších hitů Rosanna, Africa a Hold The Line, ale na druhou stranu překvapilo zařazení instrumentální Dune ze soundtracku ke stejnojmennému filmu. Album coververzí Through The Looking Glass zase připomněla pocta Georgi Harrisonovi While My Guitar Gently Weeps. Uprostřed koncertu byl vnořen kratší poloakustický set, při kterém kapela slovem zavzpomínala na své počátky a představila zkrácené verze dalších sedmi písniček, a to včetně Miss Sun. Ta pochází z dema z roku 1977, na jehož základě Toto získali svou první nahrávací smlouvu a později vyšla na kompilaci Toto XX v roce 1998. Další specialitkou byla Human Nature, tu složil Steve Porcaro a vyšla na slavném albu Thriller Michaela Jacksona. Přiznávám, že nemám podobné akustické vsuvky moc v lásce a raději upřednostňuji plné verze skladeb, ale v tomto případě to působilo velice sympaticky. Snad jen Mushanga bych chtěl opravdu slyšet v plné parádě, protože patří mezi moje vůbec nejoblíbenější skladby z repertoáru Toto.
Pokud jde o scénu, nekonala se žádná velká show. Žádné projekce, lasery a speciální efekty, pouze vcelku skromné nasvícení, ale svůj účel splnilo a tenhle koncert byl o muzice ne o podívané.
Co říci závěrem? Toto patří i po čtyřiceti letech stále mezi špičku, která má naživo plno energie a síly a je daleko od kategorie stárnoucích legend, které drží při životě jenom nostalgie nekritických fanoušků. Jenže v Praze to zkrátka nebylo ono. Nechci mluvit přímo o zklamání, ale velmi mě mrzí polovičatý zážitek. Koncert se mi líbil, ale ta zvuková mizérie se nedala ignorovat a celou dobu se vracely myšlenky na to, jaké by to bylo v odpovídající zvukové podobě. Ani po návratu domů ve mě nepřetrvává takové nadšení jako z mnoha jiných koncertů. Kdo ví, jestli bude ještě někdy šance tuhle báječnou kapelu u nás vidět a doufat, že to bude lepší...

Playlist:

Alone
Hold The Line
Lovers In The Night
Spanish Sea
I Will Remember
English Eyes
Jake To The Bone
Lea
Rosanna

*Akustický set:
Miss Sun
Georgy Porgy
Human Nature
Holyanna
No Love
Mushanga
Stop Loving You

Girl Goodbye
Angela
Lion
Dune (Desert Theme)
While My Guitar Gently Weeps
Stranger In Town
Make Believe
Africa

*Přídavek:
Road Goes On
alienshore - 28.02.2018 21:32:09 #
Toto, 27.2.2018, Praha, Forum Karlín, cena: 1890 Kč

Setlist:
1. Alone
2. Hold the Line
3. Lovers in the Night
4. Spanish Sea
5. I Will Remember
6. English Eyes
7. Jake to the Bone
8. Lea
9. Rosanna

Acoustic Storytellers:
10. Miss Sun
11. Georgy Porgy
12. Human Nature (Michael Jackson cover)
13. Holyanna
14. No Love
15. Mushanga
16. Stop Loving You

17. Girl Goodbye
18. Angela
19. Lion
20. Dune (Desert Theme)
21. While My Guitar Gently Weeps (The Beatles cover)
22. Stranger in Town
23. Make Believe
24. Africa
25. The Road Goes On

Zostava:
Joseph Williams – spev
Steve Lukather – gitara, spev
David Paich – klávesy, klavír, spev
Steve Porcaro – klávesy
Lenny Castro – perkusie
Warren Ham – saxofón, flauta, spev
Shannon Forrest – bicie
Shem von Schroeck – basa, spev

Koncert kapely Toto je veľká udalosť v živote každého fanúšika melodického rocku. Takže som tam samozrejme nemohol chýbať. Karlín mi ponúkol pred istým časom koncert King Crimson, ktorý bol po zvukovej stránke úplná špička. Očakával som teda čosi podobné ...

Toto začali relatívne načas a s ničím sa dlho nepárali. Prvá nakladačka Alone bola dobrým štartom, keďže vlastne reprezentuje ich najnovšiu výberovku hitov Greatest Hits: 40 Trips Around the Sun. Inštrumentálne sú absolútne sebaistí a vedia v každom momente, čo treba hrať. Akurát som v gitarových sólach nepočul Stevea Lukathera, čo bolo zároveň pre mňa aj trochu nepríjemné, keďže na neho som bol najviac zvedavý.

Prekvapilo ma milo prevedenie skladby English Eyes, ktorá mala výraznejšiu inštrumentálnu pasáž. Inštrumentálna Jake To The Bone len opäť dokazovala hráčske kvality kapely Toto. Pri každom songu som mal príjemné mrazenie, keďže poznám ich tvorbu odzadu aj odpredu. Zaznela aj krásna Lea, ktorú považujem za jeden z najlepších love-songov aké som asi počul od rockovej skupiny.

Ak by som sa sústredil na vrcholy, tak prvým bol akustický set. Skladby boli síce skrátené, ale účinok bol maximálny. Najviac ma dostalo prevedenie Human Nature (zložil ju inak Steve Porcaro) a keďže som Michaela Jacksona nikdy naživo nevidel, tak som bol obzvlášť potešený jej zaradením do playlistu. Tým druhým bola Africa a to vďaka dokonalým viachlasým vokálom a perkusívnemu sólu Lennyho Castra.

Joseph Williams je naozaj v dobrej hlasovej kondícií, čo dokazoval počas celého koncertu. Aj Steve Lukather napriek svojmu veku spieva stále fantasticky. Po speváckej stránke trochu pokulhával David Paich, ale rozhodne to bolo veľmi slušné z jeho strany. V spevoch však výdatne sekundoval aj basák Shem von Schroeck, ktorý predvádzal rôzne vysoké registre a neraz pomáhal Josephovi vo vyšších polohách. Obzvlášť sa mi páčil bubeník Shannon Forrest. Má techniku i skvelý feeling, ktorý je pre muziku Toto veľmi potrebný. Rozhodne ďaleko lepší bicman, než jeho predchodca Keith Carlock.

Celkove som spokojný s výkonom Toto. Je to ultra profi kapela s hitmi a skladbami, ktoré im môžu tak akurát všetci závidieť, vrátane kadejakých prog-metalistov, či neo/post-progerov. Musím však povedať, že po zvukovej stránke som očakával od takejto kapely viac. Kde bol problém netuším, ale tie gitarové sóla ma dosť mrzia. K dokonalosti chýbal malý kúsok ...
« next previous »

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000