Diskuze


Pro přidání nového diskuzního příspěvku musíte být přihlášeni/zaregistrováni.
« next previous »
merhaut - 13.02.2017 23:05:43 #
Pokud je recenzent konzistentní a názorově čitelný, nemůže mít vnímavý čtenář problém vyčíst z jeho recenze vše potřebné, byť se jedná o recenzi jediného autorem slyšeného alba toho kterého umělce. Mně osobně nedělá sebemenší problém recenzovat jakékoliv rockové album, bez ohledu na to, kolik titulů od onoho umělce znám. Bigbítová recenze je poměrně volná disciplína, a nic mě nenutí vztahovat posuzované album k jakémukoliv jiném od dtto. interpreta. Mohu je posuzovat v různých jiných kontextech, nabízí se jich spousta, popřípadě lze nasadit čistou impresi:-)
POsibr - 13.02.2017 22:40:11 #
Nuž ale veď vnímanie hudby bude vždy subjektívna vec. Nikomu však nič nebráni trochu sa rozpísať a zdôvodniť prečo má taký a taký názor. Tam už vidím pridanú hodnotu pre čitateľa. Ale to už je vec recenzenta, ja tiež nie som žiaden hudobný kritik (haha, to mi je ale povolanie), píšem to tak, ako to cítim.

A čo sa týka tej objektivity, stačí sa pozrieť na diskusie tu k niektorým albumom a zistíme, že to nie je také jednoduché. Nikto tu nemá žiadne pravítko, žiadnu mierku a mernú jednotku, pomocou ktorej objektívne odmeria pocitové kvality hudby (aj keď niektorí si to, na moje veľké pobavenie, myslia). Vďakabohu, nechajme vnímanie na subjektívnej urovni. Ak dokáže recenzent uviesť dielo a dojmy do kontextu doby, diskografie, žánru a pod, o to lepšie.
jirka 7200 - 13.02.2017 21:52:08 #
Dík z názory. Souhlasím s tím, že je možné vytvořit si subjektivní názor i po poslechu jednoho CD umělce. Otázkou zůstává, nakolik je to přínosem pro ostatní čtenáře. Tím myslím, zda se spíše nesnažit napsat recenzi trochu objektivní. Protože, pokud např. subjektivně vychválím elpíčko nějaké, mě blízké skupiny, protože jsem ji v mládí poslouchal a mám k ní vřelý vztah a přitom ta deska bude o hodně slabší, než předchozí, tak se ostatní sice dozví, co se MĚ líbí, ale už jim to méně něco řekne o hudbě samotné.
tykeww - 13.02.2017 16:31:00 #
Smím-li mluvit za sebe, nemyslím si, že je to nutnost. Vždy jde především o hudbu jako takovou a jak na člověka působí. K tomu nepotřebuji znát umělcovu ostatní tvorbu. Když píšu komentář na csfd.cz, málokdy znám víc než tři režisérovy filmy. Jak tu padl příklad Franka Zappy, ve filmovém světě mě napadá Woody Allen. Jeho filmy mám moc rád, ale filmografii má tak košatou, že bych ho s tímhle přístupem mohl hodnotit možná tak v důchodu.

Přesto raději píšu o skupinách, které mám naposlouchané nejčastěji kompletně nebo alespoň většinově. Připadám si, že mám pak pevnější půdu pod nohama a vím, o čem mluvím.
Voytus - 13.02.2017 16:22:15 #
Zappa je zrovna dobrej příklad, to je diskografie na několik životů naposlouchávání.
POsibr - 13.02.2017 16:18:04 #
no ja by som bol veru zvedavý, koľko ľudí by tým pádom mohlo recenzovať napríklad takého Franka Zappu, ak by museli mať zmapovanú celú diskografiu.

ja si myslím, že vôbec nie je potrebné orientovať sa iba v kontexte tvorby umelca, veď albumy v kuse vydávajú kvanta ďalších interpretov a subjektívny názor si snáď môžem vytvoriť aj pri posluchu jedného CD.

umelé snahy o čo najvyššiu objektivitu a (pseudo)odbornosť sú občas skôr na škodu. hudba je totiž v prvom rade emocionálna záležitosť, až potom racionálna.
Voytus - 13.02.2017 15:55:27 #
No jasně, proč by ne? Popravdě, sám nemám naposlouchané ani zdaleka veškeré diskografie skupin, o kterých píšu, protože jsou alba, se kterými nehodlám ztrácet čas, tedy je nemám naposlouchané, protože jeden poslech stačil. Zas taková palice nejsem, aby mi v hlavě zůstávalo všechno, co si poslechnu jen jednou. A vůbec, i takový pohled na věc může být přínosem pro někoho, kdo má naposlouchané diskografie i pozpátku.
jirka 7200 - 13.02.2017 13:52:15 #
Dík za normální odpověď.
merhaut - 13.02.2017 13:32:08 #
Samozřejmě, že lze hodnotit i bez znalosti celé diskografie kapely. Tu lze nahradit například solidním povědomím o vývoji žánru jako takového. Čas od času takhle recenzuju neznáměnky ve Sparku.
jirka 7200 - 13.02.2017 13:18:57 #
Já mám za to, že smysl ta otázka má....
« next previous »

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000