Diskuze


Pro přidání nového diskuzního příspěvku musíte být přihlášeni/zaregistrováni.
« next
Voytus - 29.07.2013 17:47:43 #
Prožívám a užívám si hudbu jednoduchou i složitou. V poslední době daleko častěji tu "jednodušší" (osobně tam řadím třeba blues - ať už "negry s kytarou, co neuměj hrát" :-), nebo pozdější elektrifikované, folk nebo garážový rock), protože jsem té "složité" naposlouchal za těch pár let až až (napadá mě třeba veškerý možný art a progresivní rock či metal, např: Gentle Giant, Genesis, Yes, Van der Graaf, King Crimson).
Poslouchám podle nálady a chuti, rád objevuji nové (hlavně to "nové", co vychází ze "starého"), dávno neřeším, kde je co čemu podobné, pokud mě to osloví, tak není co řešit.
Vzhledem k zaměstnání, které se mi před dvěma lety naskytlo, musím často otevírat uši a někdy i totálně zapomenout na fakt, že mám jakýsi vlastní vkus - dělám v hudebním oddělení v knihovně v Lounech a každý den se setkávám s různými lidmi a různými chutěmi - často půjčuji "sračky", ale nemůžete nikomu zakazovat Michala Davida a nutit mu Dream Theater, že je to "lepší" :-).
O to víc pak potěší právě takoví ti otevřenější posluchači, kteří už pak chodí vyloženě za mnou - pokecat, nechat si doporučit atd. Důležité je mít odhad na lidi a moc se nevnucovat.
(A dovolím si malou reklamu :-) >> odkaz
Mayak - 29.07.2013 16:48:00 #
..nič čo tu je napísané, neberiem vôbec osobne :-) a tobôž nie ješitne ...aj keď v podtexte nepochybujem o istom "odkaze" aj na seba, ale v tom prípade to považujem za niečo, ako formu nedorozumenia a nepochopenia...
Vyrastal som v svojich 15/16/17 rokoch na kapelách, ako DP, BS, Sweet, Geordie, ba aj Status Quo, Suzi Quatro, či Gary Glitter, postupne som pridával UH, LZ, a vlastne tri roky teenagerskej éry som bol nadšený hard rocker (aj glamrocker)....
Ku všetkým týmto "telesám" mám dodnes naozaj úctu a beriem ich ako svoj odrazový mostík ku neskoršej dobe.
Dodnes vravím, že ak by zahrali Status Quo v Košiciach, Prešove, či v okruhu do cca 100 km...veľmi rád na nich pôjdem ..a s chuťou ...ale to neznamená, že si ich budem púšťať doma a to nie z nejakého povýšenectva, či arogancie voči nim ...ale proste niet ani čas, a vďaka kvantám iných hudobných diel, o ktorých ešte neviem, a chcem vedieť ...sekundárne ani chuť ...
Ja plne súhlasím s jednovetovou formuláciou "o prežívaní hudby" od Jardu Merhauta. Hudba je pre mňa droga a aj jeden z faktorov zmyslu života - prináša mi niečo úžasné. Je mi úplne jedno, či ma tu niekto považuje za arogantného, či povýšeneckého... mimo pár ľudí, čo ma poznajú osobne...stejne vie o mne ...hovno ...
Pri istej úcte, názor, aký tu prezentoval Borek (do istej miery ...všetka mu česť, že sa odvážil aspoň to prezentovať) je scestný a psychologický odhad osobnosti sa mu totálne nepodaril ...
Ano naučil som sa vyhľadávať najmä "náročnejšiu" či "komlikovanejšiu" hudbu ...ale je to nesmierne relatívne. Náročnosť a príťažlivosť nachádzam tak v istých formách rocku, ako aj jazzu, ako aj metalu, ako aj vážnej hudby ..alebo v nekonečných fúziách a prepletencoch vyššie spomenutých žánrov.
..a nesúhlasím s Adamom, že každá hudba je intelektuálna ... vo valnej časti produkcie popu, rapu, hip hopu, či iných "subžánrov" je spústa parazitujúcich a len na finančný a davový efekt zameraných dôvodov a komponentov ...bez štipky intelektu ... iste, môže sa to týkať aj subjektov z oblasti "sofistikovanej" hudby...ale tam je to podstatne zriedkavejšie a dá sa to pomerne ľahko vysledovať /vycítiť ...
Cossack - 29.07.2013 15:16:19 #
Jaromíre, že neexistuje téma „Hudba a její prožívání” si rozhodně nemyslím…
Jinak, naprosto s Tebou souhlasím v tom, že „prožívání hudby je ryze emoční záležitost” a vím, žes to tu už několikrát zmínil (chtěl jsem Tě i citovat, ale nepamatoval jsem si Tvá slova přesně).

Protože ale z četných příspěvků neustále vykukuje snaha o nadřazování některých stylů a taky to nerozumné srovnávání (což mě štve), vyjádřil jsem svůj pohled na věc.
Když si přečteš jen to, co jsem zvýraznil tučně, myslím, že se mnou budeš souhlasit. ;-)

Protože už takhle byl ten článek zbytečně dlouhý, nechtěl jsem ho ještě natahovat dalšími aspekty…
Dodám jen, že role věku je pochopitelně taky důležitá, podobně jako nálada a další okolnosti.
zdenek2512 - 29.07.2013 13:45:05 #
Je to přesně jak píše Jarda Merhaut, Mirek Kostlivý i luk63. Prostě to záleží na věku a náladě posluchače. Je mi srdečně jedno co kdo poslouchá. Já si taky vedle RIO poslechnu Beatles, Rolling Stones, nebo hard & heavy. Všechno záleží na momentálním rozpoložení. Třeba v osmnácti se mi nelíbilo album Franka Zappy Waka Jawaka a nyní skoro v šedesáti ji považuju za jeho nejlepší desku. Prostě nároky se mění s věkem a momentálním rozpoložením. A rytmické, nebo melodické složitosti, coby laik v tom nehledám. Třeba taková Sweet Jane od Velvet Underground je maximálně jednoduchá a taky maximálně krásná.
luk63 - 29.07.2013 13:33:39 #
Nemám s tím problém a vedle RIO a Milese Davide si klidně zařadím do sbírky a často rád poslechnu i např. někým opovrhované Sweet, především jejich hardrockové období, Slade či Status Quo. Nebo i Blondie. Ale např. s metalem na mě nechoďte, já vám ho taky neberu :-)

Spíš mám obavy, aby na tomto vlákně zase nevznikly třenice a hádky provázené urážkami mezi těmi, kteří preferují jenom to "své". To by mě fakt mrzelo. Tak nám všem přeju, aby toto vlákno naopak posloužilo k lepšímu vzájemnému porozumění a větší toleranci.
Mirek Kostlivý - 29.07.2013 13:26:44 #
Je to tak, jak píše Jarda. A protože se emoce mění s věkem, tak se mi v 5-ti letech může líbit "Kolíne, Kolíne" od Kmocha v 10-ti letech "Trezor" od Gotta a v 25-ti letech třeba "Dachau blues" od Captaina Beefhearta. V pozdních 70. a začátkem 80. letech jsem na burze nevěřícně kroutil hlavou nad stále stejným hloučkem party metalistů, kteří si vyměňovali desky kapel, kterým jsem přišel na chuť až v novém tisíciletí (Iron Maiden, Metallica ap.). Je fakt, že "nucení k poslouchání hudby" souvisí více s věkem "nutitele" než s čímkoliv jiným. Čím je někdo mladší tím je to horší. Ale někdo z toho nevyroste ani do smrti. Někdy to vede až k absurditám typu: "Tuhle hudbu už neposlouchám, protože ji poslouchá hodně lidí" nebo se tvrdí, že se v okolí hudebníka děje nějaké "šílenství". A většinou po jeho smrti (Morrison, Cobain). I když já jsem si žádného "šílenství" nevšiml.
Závěr - kdyby operní zpěvačka Magdaléna Kožená hudbu neprožívala stejně, tak by vedle tzv. "vážné hudby" těžko mohla poslouchat i metal. A otázku, která je jednodušší a složitější, si určitě neklade.
Jedině že by trpěla schizofrenií :-).
merhaut - 29.07.2013 12:24:19 #
Už jsem to tu psal, a nejednou. Prožívání hudby je ryze emoční záležitost, hudba zkrátka "obchází" rozumová centra – lze to najít v učebnicích psychologie. Jinými slovy: nastíněné téma neexistuje:-)
adam - 29.07.2013 12:11:49 #
Kazda hudba je intelektualna, nakolko je vysledkom zamernych procesov v mozgu a nie zhlukom nahod, alebo vysledkom pudov. Neexistuje zrejme narocna, alebo nenarocna muzika v zmysle porovnavania medzi interpertmi, ale len v tvorbe jedneho interpreta. Ak napriklad metalovy umelec vytvori metal, jedna sa o standard. Ak vytvori suitu pre orchester, jedna sa o narocnu hudbu, ak zahra jednym prstom malicka som husky pasiem, tak sa jedna o nenarocnu hudbu, ale len v kontexte jeho schopnosti. Mimo to ale moze tu jednoprstovku prezivat intenzivnejsie ako symfonicky metal. Myslim ze cossack nadskrtol narocnu temu.
Cossack - 29.07.2013 11:50:12 #
Oprava: … black metalem…
Cossack - 29.07.2013 11:38:49 #
Rozhodl jsem se založit toto (mé první a poslední) vlákno (nejen kvůli Mayakovi), aby zde případní zájemci mohli vyjádřit své subjektivní názory na „náročnou” či „nenáročnou” muziku, ale hlavně proto, aby si všichni uvědomili bezvýznamnost těchto debat, včetně porovnávání neměřitelného prožitku z hudby (o který především jde) a stavění jednoho žánru nad druhý…

Vždycky mi vadila netolerantnost, byť byla maskována shovívavým úsměvem nad „jednoduchostí” nějakého stylu, jeho „nenápaditostí” a tedy „méněcenností”.
V některých případech to hraničilo s nesnášenlivostí až arogancí vůči některým žánrům nebo skupinám, jindy jen povýšeneckým postojem, cože to za „ubohost” někdo poslouchá.
Rádoby sofistikované poznámky o sofistikovanosti určitých žánrů, interpretů a podobně to nemohly nikterak zmírnit, omluvit, zakrýt…

Nikdo nemůže nikomu nutit, co mu má přinášet ten pravý požitek a prožitek. A je pouze o slušnosti, schopnosti empatie a (opět) hlavně o toleranci, jakým způsobem bude kdo prezentovat svoje názory. (Ty věčné generalizace mnohých a mnohého mě vážně se… nelíbí.)

Sice nemám IQ 144, ale úplný primitiv taky nejsem, rád o věcech přemýšlím, není mi cizí si občas i trochu „zafilozofovat”. Přesto nemám v oblibě ty intelektuálské – přesněji pseudointelektuálské – soudy čehokoliv, umění obzvlášť, takže hudby jakbysmet.
Nemyslím si, že účelem muziky a jejího poslechu musí být nějaké filozofování a meditace (což neznamená, že nemůže). Ale cítit se „zasvěcenější” jen proto, že poslouchám „tu složitější” hudbu, plnou zvratů, změn tempa, disharmonií, instrumentálních komplikovaností a nevím čeho ještě, a přitom se „dívat shora” na toho, kdo si stejně užije poslech „primitivní tříakordovky”, je ubohé až hloupé. Stejně jako tvrzení, že ta či ona hudba je hodnotnější, umělečtější atd.

Také v jiných oblastech života nemusí člověk pořád jen preferovat to „nejlepší”, nejnáročnější apod. Jeden má zaměření jednostranné, druhý je zase všestrannější…
Když budu konzumovat jedině vybrané lahůdky, nemusí to znamenat, že si nepochutnám na tlačence s cibulí. Někdo si ji nedá, zůstane u kaviáru, nadívaných holoubat aj. delikates; další je naopak sem tam přidá k těm tlačenkám a gulášům.
Zkrátka – nají se každý a nikdo nemůže říct, co má komu chutnat víc (byť se třeba většina shodne, že dá přednost žraločímu steaku před smaženým kaprem).

Skutečnost, že někdo poslouchá „náročnější” hudbu (tedy takovou, již tolik lidí neposlouchá), z něj nedělá ani většího znalce muziky a odborníka, a už vůbec ne lepšího člověka (to bych tu se svým back metalem přinejmenším kraloval).
Užívejme si své oblíbené muziky (jednoho nebo mnoha žánrů, okrajových či těch masových) a netvařme se, že jak to slyšíme my, je to jediné správné…
« next

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000