Dio - Dream Evil

Dio - Dream Evil - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1987

Tracklist:

01) Night People (Dio/Appice/Bain/Goldy/Schnell) 4.06
02) Dream Evil (Dio/Goldy) 4.23
03) Sunset Superman (Dio/Appice/Bain/Goldy/Schnell) 5.45
04) All the Fools Sailed Away (Dio/Goldy) 7.11
05) Naked in the Rain (Dio) 5.09
06) Overlove (Dio/Appice/Goldy) 3.44
07) I Could Have Been a Dreamer (Dio/Goldy) 4.42
08) Faces in the Window (Dio/Appice/Bain/Goldy/Schnell) 3.50
09) When a Woman Cries (Dio/Appice/Bain/Goldy/Schnell) 4.42

Released July 1987
Recorded at the Village Recorder, Los Angeles, CA
Engineered by Angelo Arcuri
Assistant engineered by Charlie Brocco, Tom Biener, and Allen Abrahamson
Mixed at Record Plant, Los Angeles, California, USA
Originally Mastered by George Marino at Sterling Sound
Produced by Ronnie James Dio


Obsazení:

Ronnie James Dio - vocals
Vinny Appice - drums
Jimmy Bain - bass
Craig Goldy - guitar
Claude Schnell - keyboards

 
02.04.2019 jirka 7200
4 stars

Kapela Dio jako by po vydání skvělého The Last in Line, které však bylo v podstatě se vším všudy okopírovaným (nápady, riffy i zvukem) Holy Diverem, nevěděla kudy kam. Po dvou EP a vyčpělé trojce Sacred Heart si situace žádala změnu. Na heavy scéně se v roce 1987 vše točilo kolem hair metalu, většina kapel provzdušňovala a zjemňovala svůj sound. Jak to dopadlo u družiny, která obklopovala Ronnieho Dia ?

Především byl odejit kytarista Vivian Campbell, který se jako jediný nebál poukazovat na nedostatečné finanční ohodnocení. Jak to tehdy ve skutečnosti bylo dnes již nezjistíme, jasné však bylo jedno. Náhradu na tento post měl Ronnie již dávno promyšlenou. Stal se jí tehdy pětadvacetiletý Craig Goldy z formace Giuffria, které manažerské zázemí zajišťovala Diova manželka Wendy.

Pro kapelu to bylo velké oživení, lehce jiný a spíše hard rockový styl a rukopis Craiga vyvedl kapelu z období stagnace. V jeho melodičtější a hutnější hře je znát více vliv jeho velkého vzoru - Ritchieho Blackmora, což je trochu v protikladu k dramatičtější, zkratkovitější a metalovější hře jeho předchůdce.

S kolekcí devíti songů jsem spokojen, vzdušná a čitelné produkce je na prvotřídní úrovni, ostatně mix Nigela Greena a Tonyho Platta byl tehdy tou naprosto nejlepší volbou, kterou využili ve stejném období například Def Leppard či Krokus. Písně směřují spíše do hard rockové oblasti. I v rychlých kouscích Night People či Overlove je znát ten poctivý grunt starých mistrů z tvrdého rocku. Kromě obrovského hitu All The Fools Sailed Away a jedné úlitby pro rádia s větším podílem kláves a uhlazenějším refrénem v podobě I Could Have Been a Dreamer nejsou na albu vyložené pecky. Zároveň tu nenajdeme ani žádné skutečně slabé kousky nebo nějaké skladby reflektující street metalový boom všude kolem. Fandové, kteří sledovali Ronnieho od dob jeho působení v Rainbow či jeho desky s Black Sabbath, museli být (spolu se mnou) potěšeni drobnými odkazy na tato období a v konečném výsledku povedenou deskou. Dio se s Dream Evil vrátilo zpět do hry.
reagovat

@ 03.04.2019 08:05:59
Jedna z těch slabších Diových desek. Nemám z ní dobrý pocit, nebaví mě.

domy @ 08.04.2019 16:07:39
Schválně jsem znovu poslouchal a kompozičně mě deska oslovuje stále pozitivně. Jen možná vlastním nějakou špatnou kopii.Zvuk mi příjde nějak divný jakoby zbytečně přebuzený i ve zpěvu. Podle všech indicii vlastním normální řadový dobový CD originál, ale čert ví. Tohle CD jsem koupil zřejmě někde na burze či později v CD bazaru. Máte někdo podobnou zkušenost?

26.10.2012 Corsica
5 stars

Moderní technologie se již nenávratně stala součástí našeho života, a tak jsem poprvé album Dream Evil neslyšel z gramofonové desky nebo CD. Premiéra se konala při 24 hodinové cestě autobusem zcela neromanticky - ve sluchátkách z mobilu.
Sestava stejná jako na minulých počinech až na zásadní změnu - můj oblíbený kytarista Vivian Campbell, jehož zvuk se stal pro kapelu charakteristickým, se rozhodl odejít a jeho místo zabral jakýsi pan Goldy. Nu což, pouštím se do poslechu.
Je to jízda. Navzdory všemu očekávání, jsem velmi příjemně překvapen. První tři skladby, to je oslava heavy metalu jak ho měl Ronnie nejradši, energická hudba se vším, co k tomu patří. Titulní Dream Evil se může bez problémů zařadit mezi klasiky - Rainbow In The Dark, The Last In Line, Sacred Heart... Nebo Sunset Superman, prakticky neznámá skladba, přičemž patří k nejlepším v diskografii. Skoro až Blackmoreovské intro a riff v Overlove, to je další skvělý moment alba. Až na skladbu I Could Have Been A Dreamer nemá dílo špatné ani slabé místo, ryzí metal místy dosahující epických rozměrů s klasickými Diovými texty, co víc si přát?
První týden po premiérovém poslechu jsem album slyšel ještě třikrát a líbí se mi pořád stejně. Dream Evil - neuznaná perla diskografie Ronnieho Jamese Dia, o nic horší než předchůdci. Nechybí mu velkolepost ani energie a právě proto se stalo mým oblíbeným. Doporučuji všem, co našli zalíbení v tvrdší hudbě.
reagovat

Cossack @ 26.10.2012 17:17:38
Neuznaná? Tak to jsem si nevšiml; naopak, vím, že je obecně album "Dream Evil" spíš chváleno (a oprávněně). Sice „nestrčí do kapsy” první dvě nahrávky, ale je jejich hodnotným následovníkem, třetí "Sacred Heart" „trumfne” bez potíží.

Corsica @ 26.10.2012 17:24:35
chváleno ale neuznáno.
To je věc názoru, já mám Sacred Heart a beru ho jako rovnocenné k prvním dvěma albům

Corsica @ 26.10.2012 17:30:34
oprava: mám Sacred Heart rád

Cossack @ 26.10.2012 18:12:09
„… chváleno ale neuznáno…”
To je zase jednou antinomie (tj. protimluv); asi jako „svítící, ale zhasnuté”… :-D

pito63 @ 26.10.2012 18:29:11
Neviem, čo ešte vymyslieť a povedať k Ronniemu. Chápem aj druhú stranu, že taká hudba im lezie na nervy, pre mňa je to balzam na dušu... "Dream Evil" nepovažujem za najlepší, ale je výborný!
Corsica, díky za recenziu!

b.wolf @ 26.10.2012 22:46:34
Dream Evil je jedním z famózních záseků malého muže s velkým hlasem; zvlášť Tebou zmiňovaná pecka Sunset Superman - to je NĚCO! Pro mě je jenom o kousek slabší než Holy Diver nebo The Last In Line. Ale že's mě navnadil-hned si ji jdu pustit... 5/5

b.wolf @ 26.10.2012 22:50:31
... a samozřejmě musím zmínit taky parádní obal; velice působivý...

Corsica @ 27.10.2012 10:48:34
Cossack, jestli ty nehledáš sebemenší kravinu aby ses do mě pustil...
Chválit a uznávat jsou dva rozdílné pojmy, jestli máš aspoň trochu jazykového citu, tak to pochopíš

Ano, a obal je taky parádní, s tím souhlasím

Cossack @ 27.10.2012 12:02:17
Corsico, zdá se, že jsi poněkud háklivější, než je nutné…
A s jazykovým citem máš problém zřejmě taky Ty (pokud někdo něco chválí – uznává to za chvályhodné, kvalitní, povedené, pokud někdo naopak neuzná desku za kvalitní, dobrou atd., nepovažuje ji za nic moc, pak ji chválit nebude).

Bohužel Ti ale neslíbím, že na Tvé postřehy nebudu reagovat, ačkoliv se o to (od teď) maximálně vynasnažím, protože občas se jen těžko udržím nepřidat svůj názor k některým postřehům (a to obecně, rozhodně ne jen k Tvým).
Mimochodem, proto sem ty názory lidi píší, aby na ně bylo reagováno.

Corsica @ 27.10.2012 16:11:25
mě nevadí reakce
jen nemám rád ty, co nemají s hudbou ani s tématem nic společného

když album pochválím já a padesát dalších lidí ho ignoruje, je chváleno a zároveň neuznáno. Pokud je mezi užší skupinou fanoušků oblíbeno, a přesto se prodává hůř, než desky předchozí, je to ten samý případ. Stačí se podívat, které skladby z Dream Evil byly hrány živě i v pozdější době a jak často.

Cossack @ 27.10.2012 16:38:41
Zřejmě dobře nechápeš význam slov… Teď to podivně překrucuješ, stylem „jeden chválí, deset neuznává”, ovšem tos měl napsat „bývá chváleno, a taky neuznáváno” a ne „je chváleno, ale neuznáno”. To si prostě protiřečí.
A jak jsi přišel na to, že má reakce nemá nic společného s tématem ani s hudbou – zkus si ji přečíst znovu a pořádně; zjistíš, že přesně reaguje na Tvoje slova a s tématem i hudbou naprosto souvisí.

Corsica @ 27.10.2012 17:58:29
chápu-li to správně, celá tahle diskuze vznikla, protože jsem místo "a taky" napsal "ale"?

Cossack @ 27.10.2012 19:00:55
Ne. Reagoval jsem na Tvé tvrzení o „neuznané perle” Diovy diskografie, což si o "Dream Evil" nemyslím, načež jsi začal oponovat nesmyslným a sebe sama vyvracejícím tvrzením (chváleno ale neuznáno).
Tím končím s tímto tématem (a se zbytečným dialogem s Tebou). Měj se…

Corsica @ 28.10.2012 08:16:24
mysli si co chceš, ale to tvrzení nesmyslné není.

steve @ 03.04.2019 08:38:45
To nejhorší začíná s Diem při Strange Highways. Každý tenkrát čekal od Magica bůh ví co, a vono nic nepřišlo.

Petr87 @ 03.04.2019 16:14:51
Co se týče Dia, tak neznám jeho sólo diskografii nějak komplexně (ovšem jeho působení v RAINBOW a BLACK SABBATH mám naopak zmapováno velice dobře!), ale třeba "Magica" se mi fakt líbí, to je opravdu skvělá hardrocková deska...

24.11.2010 Mohyla
4 stars

Možno súhlasiť s oboma predrecenzentami. Album je vyrovanný, bez slabých miest. Skladby v rezkom tempe odsýpajú jedna za druhou, jedna krajšia ako druhá. Športový komentátor by napísal, že majú priamy ťah na bránu. Niekedy to tak vyjde, že pohoda a energia je z nahrávky priam cítiť, čo je aj tento prípad. Radím nahrávku k tomu najlepšiemu z Diovej tvorby, tiež sa pripájam so štyrmi hviezdami.
reagovat

pito63 @ 06.03.2011 13:30:59
V poslednom čase sa roztrhlo vrece s názormi, že Dio bol slabý skladateľ. Ak má byť kolekcia "Dream Evil" toho dôkazom, tak je najvyšší čas, aby som navštívil ušné oddelenie. Nič slabé tu nepočujem, výborný album!

hejkal @ 06.03.2011 13:40:13
Názory sa riešia u iných doktorov, nie ušných. :) Inak, mne to vôbec neprekáža, aspoň to tu nemožno obviniť z predpripravenej mienky, ktorá pri velikánoch (v dobrom zmysle slova) tvorí často jadro "názoru". Pravdu povediac, nikdy som sa nezamýšľal nad Diom ako skladateľom, pre mňa bol pán spevák s veľkým S.

23.11.2010 b.wolf
4 stars

Řekl bych jeden z mistrovských kousků sólové dráhy Mr. Dia; nejvíc mě vždycky nadchne dusavá Sunset Superman-to je prostě paráda na entou. Ovšem ostatní songy rozhodně nezaostávají, to ani náhodou. Zkrátka R. J. Dio v absolutní pohodě.
reagovat

26.08.2009 martin69
4 stars

Po nepříliš výrazném Sacred Heart přichází Dio s albem Dream Evil ,které se mi líbí mnohem více . Vyvážené album přináší přesně tu porci hudby kterou lze od malého postavou a velkého hlasem Ronnieho Jamese Dia čekat . Kdo zná jistě bude souhlasit ,kdo ne ,nezbývá než si poslechnout .
reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Corsica
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
martin69, b.wolf, Mohyla, palg, jirka 7200
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000