Blue Effect - Blue Effect a hosté - Live

Blue Effect - Blue Effect a hosté - Live - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2008

Tracklist:

1. Zapomenuté světlo
2. Je třeba obout boty a pak dlouho jít
3. Indolence
4. I'm So Lonesome
5. Get Down From The Tree
6. Slunečný hrob
7. Čajovna
8. Avignonské slečny z Prahy
9. Zmoudření babím létem
10. Rajky
11. Ej padá, padá rosenka
12. Rainy Day
13. I Like The World (Sun Is So Bright)


Obsazení:

Radim Hladík- kytara
Honza Křížek- zpěv, kytara, klávesy
Wojttech Říha- baskytara, zpěv
Václav Zima- bicí

hosté:
Viktor Sodoma- zpěv
Jan F. Obermayer- zpěv, klávesy
Vladimír Mišík- zpěv
Lešek Semelka- zpěv, klávesy
Oldřich Veselý- zpěv, klávesy

Vítek Beneš- zpěv, klávesy
Pavel Bohatý- zpěv
Pavel Plánka- perkuse

 
26.05.2013 Petr Gerneš
4 stars

Tohle album je vcelku důstojné ohlédnutí se za kariérou našeho asi největšího rockového kytaristy, Radima Hladíka. Nuže, je sice pravda, že nová sestava Efektů trochu kolísá, především Honza Křížek, který tam působí při vší úctě trochu přebytečně, ale stará parta podává perfektní výkon, dokonce i Viktor Sodoma, který se bigbítu nevěnoval do té doby asi čtyřicet let. Každopádně, na plný počet to asi nebude, protože právě bez těch starejch pardálů to všechno solidně skřípe, no, prostě to není ten starý dobrý Blue (Modrý, M.) Effect, na který jsem zvyklý. Možná se to někomu může líbit, ale mně to prostě nesedí.
reagovat

04.03.2013 Kristýna
4 stars

Toto CD jsem zakoupila na koncertě současné sestavy Blue Effectu a velmi mě zaskočilo, jak propastný rozdíl byl mezi projevem právě na tomto CD a tím, který jsem měla tu čest celý jeden večer naživo vidět a slyšet.

Mladý Honza Křížek je skvělým zpěvákem, stejně tak se dá pět chvála i na další členy omlazeného a nepůvodního Blue Effectu. Co mě ale opravdu překvapilo, byla až, řekněme, kolísavá kvalita jeho vystupování. Vyjadřovat se k hostům je nesmysl, jen bych zopakovala to, co již napsali jiní.

Jednotlivé písně zde rozebírat také nehodlám, opravdu ne. Jen bych ještě ráda osvětlila mé hodnocení; 4 hvězdičky není zrovna málo. A proč jsem se rozhodla je tomuto albu přidělit? Je to jednoduché - asi mě pořád jímá jakási nostalgie z Křížkovy verze Rosenky, která, leč na tomto albu nedosahuje nijakých hvězdných výšin, byla tím nejlepším, co jsem kdy naživo slyšela. Srdce mé vskutku zaplesalo. Tak tedy ty čtyři.
reagovat

tykeww @ 04.03.2013 23:01:50
Nevím - současný Blue Effect mě vůbec nechytl. Působí na mě tak trochu jako revivalová skupina, které na kvalitě nepřidá Křížek, kterého srovnávat s Mišíkem, Semelkou nebo dokonce s Veselým snad ani nelze. Zachraňuje to pouze Radim Hladík, což je stále kytarista vskutku excelentní.

Jarda P @ 05.03.2013 07:03:50
O současné sestavě tady toho už bylo napsáno dost. Pro nás pamětníky, kteří zažili sestavy od 70. let až po tu dnešní je většinou ta s Křížkem těžko poslouchatelná. Naživo never more.

pito63 @ 05.03.2013 09:09:21
Ako veľmi vlažný poslucháč Blue Effect som starú zostavu nikdy nezažil, "revival" som mal možnosť vypočuť si zo záznamu českej televízie. Možno aj preto ma ten koncert zaujal a páčil sa mi. Byť fanúšikom Blue Effect, tak sa poďakujem Hladíkovi, že si jeho hru ešte môžem vychutnať naživo.

PaloM @ 05.03.2013 09:44:08
Piťo, to je ťažké. Radimovi Hladíkovi som nesmierne vďačný za minulý Blue Effect. A vôbec mu nerozumiem, čo za kreatúru, akou je Křížek, prizval do skupiny. Ten spevák nás obšťastňuje výkonmi, ktoré môžu súťažiť s Hviezdnou rotou Superstar. A ešte sa tak sebavedome tvári, ako tí zasrani. Tým sa však nedivím, majú na to vek. Radimovi sa ale neprestávam diviť. A už som na stránkach Progboard popísal o tom dosť. Vždy má ísť o kvalitu a ak už raz u Blue Effect bola, ťažko tolerovať súčasnosť.

pito63 @ 05.03.2013 10:05:25
A dokážete akceptovať, prípadne uznať za klad, že možno práve tá "kreatúra" za mikrofónom priblížila Vašu obľúbenú hudbu mladšej generácii, ktorá sa začala vážnejšie zaujímať o Blue Effect?

Mirek Kostlivý @ 05.03.2013 14:04:09
Tak aspoň že se hudbu našeho mládí přiblížila dnešní mladé generaci, tak za to si Hladík zaslouží uznání. Jinak Kristýně závidím. Když jsem byl starý jako ona, tak mě na - tehdy ještě Special Blue Effect - rodiče nepustili. Jinak doporučuji poslech Rosenky v podání Oldřicha Veselého. I když to bohužel v současnosti nemá ty grády jako před 35-ti lety.

tykeww @ 05.03.2013 20:01:20
O současném Blue Effectu se tu už na různých místech diskutovalo celkem dost, a asi nemá cenu se k tomu tématu vracet. Nicméně jsem chtěl dodat, že by mi dnešní BE zas tolik nevadil, kdyby pořád nehrál skladby staré třicet - čtyřicet let, protože s Křížkem za mikrofonem to nemá tu sílu a mnohdy je to spíše k pláči. Nehledě na kolísavou rytmiku, která se na Čecha a potažmo různé baskytaristy nemá co hrabat.

A k tomu přibližování dnešní mladé generace, jíž jsem bohužel součástí, myslím, že obklopování se mladými muzikanty za cenu jejich kvality není věc zrovna ideální, zvláště jedná-li se o Blue Effect, což byla jedna z našich největších a nejlepších skupin vůbec. Podívejte se třeba na Mišíka - ten stále spolupracuje s výbornými muzikanty jeho generace, a přitom na jeho koncertech krom starších mániček vídám i mnoho opravdu mladých lidí.

pito63 @ 05.03.2013 20:18:10
Či sa tu o tom diskutovalo alebo nie, to je nepodstatné. Na to sú tu reakcie, aby sa diskutovalo.
Ty si profesionálny hudobník? Nechce sa mi veriť, že si majster Hladík k sebe zobral "vesnických" fidlikantov. A furt niečo porovnávať, čo bolo a čo je. Možno tie veľké hviezdy z minulosti by medzi skladbami potrebovali záchrannú službu, aby to ukočírovali do akého takého konca. Možno.

PaloM @ 06.03.2013 10:06:29
Piťo, je to vec názoru. Proste, podľa mňa noví muzikanti v Blue Effect hrajú starý repertoár mizerne. Iná vec, a máš pravdu, že by tí starí možno potrebovali počas koncertu záchrannú službu :-) To platí všeobecne, ale prevažne staré páky majú ešte dosť pary.
Keby nový Blue Effect hral nové skladby, tak by mi to dávalo väčší zmysel. Nie som zaujatý, ale je to proste mizéria a tento názor asi nezmením. A preto súhlasím aj s časťou príspevku tykew, či ako si dal nick (pre mňa sú nepochopiteľné také krkolomné prezývky, však nemusí sa skrývať za tekvicu).
Odporúčam pozrieť to ich prvé DVD, kde na prvom je nový koncert a na druhom sú staré záznamy. Mne by vystačilo 2DVD so starými nahrávkami.

gunslinger @ 06.03.2013 13:17:59
videl som 2 koncerty novodobého Blue Effectu..
mali by sa premenovať na Blue Deffect

martin69 @ 06.03.2013 13:20:21
Co takhle nějaká úcta k Radimu Hladíkovi?

hejkal @ 06.03.2013 13:35:16
Trošku mimo témy, ale ja by som si napríklad s Blue Effect zahral hneď. :) Na margo obklopenia sa mladými hráčmi, je to dnes rozšírený jav. Jednak starých ubúda, ale hlavne, hviezda povie, chalani, samy nie ste nič, so mnou sa dostanete do povedomia, nebudem vám platiť rovným dielom, ale bezo mňa by ste nezarobili ani toľko. Tak čo, dajte mi vaše nápady (ok, to nie je tento prípad) a ja Vám dám nielen album, ale aj istotu, že ži ho kúpia moji fanúšikovia. A podpíšem sa pod to, čo vy na to? Odpovedí je okolo habadej.

Danny @ 06.03.2013 16:45:13
hejkal: to by byla pravda, kdyby se Hladík obklopil nějakými nýmandy, což by pravděpodobně nikdy neudělal. Členové současného Blue Effectu už předtím ale něco dokázali: Křížek vydal několik alb s kapelou Walk Choc Ice (byl jsem kdysi na jejich koncertě a byli výborní, to s nimi zrovna hrával na kytaru Zdeněk Bína - dnes ústřední postava -123 min.), hrál s Ivanem Kralem, s Kollerbandem atd., bubeník Václav Zima hrál s kdekým: s Krausberry, s Mišíkem, v -123 min...

Taky jsem velký fanoušek starého Blue Effectu, ten současný jsem naživo viděl několikrát a půjdu zase. Je to jiné, o tom žádná; nejvýraznější jsou jiné aranže písní a jiný zpěv. Instrumentálně je ale kapela velmi dobrá a Křížek zazpívá i těžké a vysoko položené vokály bez problémů (a někdy to má tak vysoko, že opravdu není o co stát), k tomu střídá klávesy a kytaru - nejen tu doprovodnou, k mému úžasu je to i slušný sólový kytarista.

Rozumím tomu, že každému se toto pojetí nemusí líbit, ale tak tragické, jak se tu píše, to podle mě není.

Zdeněk @ 06.03.2013 16:50:22
Viděl a slyšel jsem je v září loňského roku a bylo mi z toho smutno.

PaloM @ 06.03.2013 18:10:32
Toto bola zaujímavá debata a keby sme boli reprezentatívna vzorka fanúšikov, pre Radima do nedopadlo úplne zle. Bolo by zaujímavé mu poslať túto debatu a požiadadať ho o jeho názor alebo vysvetlenie, ako jeho uspokojuje súčasná kapela. Neviem, či by ma dokázal presvedčiť, že je všetko OK.

Nájde sa člen Progboardu, ktorý sa pozná s Radimom a mohol by mu túto debatu predložiť ?

gunslinger @ 06.03.2013 18:17:31
mne v novom Blue Effectu neprekáža že je plný nových tvári a Radima Hladíka už vôbec nechcem uraziť ako gitarista mám k nemu úctu , ale mne sa nepáči ako skladby naaranžovali znie to ako kresťanský poprock

PaloM @ 06.03.2013 18:21:53
Som kresťan a tiež nemám rád kresťanské poprockové piesne, lebo sú prevažne po hudobnej stránke nízkej kvality.

OHNOTHIMAGEN @ 06.03.2013 19:02:43
PaloM:
Což v žádném případě neplatí pro Dylanova alba "Slow Train Coming" a "Saved".

Kristýna @ 06.03.2013 19:34:14
Jak již psal Danny o pár příspěvků nade mnou, i dnes je Radim Hladík obklopen kvalitními muzikanty.

I já dokážu pochopit, že se vám možná nové verze skladeb nelíbí. Co ale pochopit nedokážu, je to, že se o výtečných muzikantech v novém BE vyjadřujete s velkým pohrdaním, jako by snad nebyli hodni slávy, věhlasu, nebo nedejbože hudební "virtuozity", kterou já však neshledávám v žádné dosavadní sestavě Blue Effectu.

Není to neobvyklý jev, vždy se takříkajíc "nadržuje" klasikům, ostřílenějším muzikantům. Chce se to jen na celou situaci dívat nezaujatě.
Nehledě na to, že nová sestava Blue Effectu se drží už poměrně dlouho a odehrála stovky koncertů. Pevně věřím, že pan Hladík ví, co dělá. Zkuste mu důvěřovat a ještě jednou se zaposlouchat.

Cossack @ 07.03.2013 13:25:53
Ani mně poslední sestava Blue Effectu nesedí; a zejména frontman.

Hladík a jeho spoluhráči dřív působili tak nějak „akademicky”, profesionálně a virtuózně (místy až „odtažitě”), prožití hudby bylo cítit a šlo vnímat „šestým smyslem”.

Dnes je to spíš „divadlo”, nebo lépe „cirkus”. Předem se omlouvám Janu Křížkovi i jeho obdivovatelům (a -lkám), ale pro mne jeho „tajtrdlíkování” sráží kvalitní skladby do prachu; když, jako kašpárek, křepčí a „vtahuje” publikum do dění na pódiu, absolutně mi to k Blue Effectu a jeho hudbě nepasuje.

Naposledy jsem je viděl před necelým rokem a mohu říct, že to bylo opravdu naposledy (doslova a do písmene).

Danny @ 07.03.2013 13:58:41
Ale to už je jenom o tom, že pro tutéž věc máme dvojí metr: pro někoho jsou koncerty současného Blue Effectu setkáním se sympatickými a komunikativními lidmi, kteří si koncerty užívají a snaží se totéž přenést na své publikum; pro jiného pak cirkusem s kašpárkem a tajtrdlíkováním... Každý ať si vybere.

adam @ 07.03.2013 14:48:37
asi by pomohlo keby tato zostava efektov nahrala jeden dva nove albumy, na turne hrala matros z nich a tieto porovnavacie debaty mapujuce vyvoj cca 40 rokov by skoncili. raz za 5 rokov by spravili koncert s niekym so starych zostav a vsetci by boli spokojni a radi.

Cossack @ 07.03.2013 15:09:53
Danny, nenazýval bych to „dvojím metrem”, ale odlišným vnímáním (a názorem).
Chápu, že se to někomu může líbit, zrovna tak, jako se to mně nelíbí vůbec. Je to o vkusu, který má (naštěstí) každý jiný.
(Jak by to dopadlo, kdybychom se všichni ve všem shodli a líbilo se nám totéž… Nuda.)
;-)

Danny @ 07.03.2013 22:05:29
Cossack: pohoda, o nic nejde. Současný Blue Effect vyvolává protichůdné reakce, což je určitě normální.
U Beefhearta je ale veseleji, bojím se, že v tunelu něco stalo a všechno není erőmű...
Měj se.

PaloM @ 08.03.2013 09:01:26
Asi som to konečne pochopil. My "starí" pamätníci sa už nezbavíme porovnávania kapely v čase rozkvetu s dnešnou podobou a z toho zákonite vychádza víťazne stará zostava a stará tvorba.
Mladí to logicky nemohli zažiť, poznajú iba zostavu pre 21.storočie, a preto ich môžu porovnávať iba so súčasnými hrajúcimi kapelami, kde asi až tak priepastné rozdiely necítia (nepočujú).
A keďže "staré páky" ako Mišík, Semelka, Vlado Čech a Oldo Veselý im nič nevravia, tak nemajú problém akceptovať terajších členov.
Mám mladých ľudí rád, majú proste iné názory, tak už by som to ďalej neriešil a každý si budeme počúvať, čo máme radi.
Týmto sa samozrejme môj názor na premenlivú kvalitu Blue Effectu cez šesť desaťročí (!!) nemení.

Danny @ 08.03.2013 16:54:51
Palo, starý Blue Effect byl lepší, protože byl autentický, to je jasné - o tom se tu přece nevede spor.
To, že současná podoba kapely někomu nevyhovuje, chápu a rozumím tomu - je to jiné, s tím se nedá nic dělat.
Do debaty jsem vstoupil v okamžiku, kdy se v reakcích začaly objevovat urážky muzikantů (bohužel) a nepravdivá tvrzení o tom, že kapela neumí hrát. Problém je v tom, že písně jsou přearanžované a znějí jinak, někdy zajímavě, někdy tak nějak všelijak, ale s kvalitou muzikantů to nemá žádnou souvislost. To, že osazenstvo koncertů dnešního Blue Effectu vypadá jako sraz abiturientů po 50 letech, svědčí spíš o opaku tvého tvrzení.

A keďže "staré páky" ako Mišík, Semelka, Vlado Čech a Oldo Veselý im nič nevravia, tak nemajú problém akceptovať terajších členov.
Toto z velké úcty k tobě nechám bez komentáře.

PaloM @ 08.03.2013 17:13:22
Danny, ja som to nemyslel pohŕdavo voči mládeži, ani žiadne radikálne prehlásenia, ktoré by mohli niekoho uraziť, som neurobil. Proste hľadám pre seba vysvetlenie v tejto voľnej diskusii, prečo je stav taký aký je.
My sme sa tu kedysi dohodli na nepísanom pravidle, že na hudbu nadávať môžme, ale vzájomne si nadáva ť nemôžme.
Netreba to celé prehnane citlivo vnímať, opäť platí, že keď neide o život, ide o h...
A že Křížek je maniérista a narcis, ktorý falošne spieva, to je bohužiaľ fakt. Za to ma môžte kameňovať, ja mám tvrdý pancier :-)

longjohn @ 08.03.2013 17:44:49
Taky přiložím polínko do ohně... Žádnou z "původních" sestav jsem bohužel nezažil a dobu předrevolučního Blue Effectu znám jen z desek a mám velmi rád (nejvíc s Veselým). Na prvním koncertě nové sestavy jsem byl hned, když začala fungovat s pocitem, že uvidím legendu. Koncert se mi tehdy moc líbil, ale po dalších třech návštěvách mám pocit, že je to pořád stejné ne-li pořád horší. Nejvíc mě mrzí neexistence nových písní. A songy "Personal Jesus" a "Rejdit" podle mě na koncertě Blue Effect nemají vůbec co dělat. Závěr: myslím si, že Blue Effect už dnes bohužel nejsou živá kapela.

PaloM @ 09.03.2013 12:30:36
Moja tvrdá kritika speváckych kvalít terajšieho frontmana Blue Effect mi priniesla nepríjemné zistenie, že som tým osobne urazil niektorých členov Progboardu.
Netušil som, čo spôsobím a preto považujem moje výroky za nerozvážne. Preto sa ospravedlňujem, nemalo so to samozrejme v úmysle. Pevne dúfam, že moja úprimnosť bude dostatočná satisfakcia a dotyční ľudia tu zostanú naďalej.

Petr Gratias @ 09.03.2013 13:24:08
Asi jsem se o tom vyjádřil už jinde, ale když čtu postoje postřehy k tomuto projektu, napadá mě, že je lepší než CD si zakoupit DVD stejného názvu, třebaže projekt vyšel i na CD.
Jako dokumentární záležitost má jedinečnou hodnotu DVD, kdy se nám představují v různých obdobích sestavu BLUE EFFECT a MODRÉHO EFEKTU a můžeme být konfrontování s dobovými vzpomínkami i hudebními sekvencemi z různých koncertů. Už tohle by člověka, který jde do hloubky mělo přitáhnout k tématu ještě blíž, aby si udělal představu (zejména ten, který třeba tuhle kapelu nezažil naživo), jak vlastně fungovala. Navíc k nám k tomu téma vyprávějí přímí aktéři a ne novináři, kteří sice pracují s reáliemi, ale co si budeme povídat, většinou tohle dokáží nejlépe popsat hudebníci sami (pokud nejsou už alkoholicky out, nebo si nic z různých důvodů nepamatují, nebo nechtějí pamatovat).
Osobně jsem toho názoru, že BLUE EFFECT potažmo MODRÝ EFEKT jsou hudbou šedesátých a sedmdesátých let (osmdesátá léta M Efektu a konečně i Blue Effectu jsou hodně matná, muzikantsky a autorsky nevyvážená.....)
Když v r. 1999 Karel Knechtl vyzval Radima a Leška k nějakému znovuobnovení Blue Effectu, oba to strikmtně odmítli, "Blue Effect patří do jiné doby" a byla to pravda.
Pokud se Radim Hladík po létech působení s Dagmar Voňkovou-Andrtovou a jeho práci pro divadlo a film rozhodl vrátit na rockovou scénu, bylo to rozhodně šťstné rozhodnutí, ale NEMĚL k tomu použít název BLUE EFFECT. Jeho jméno je natolik legendární, a respektované v rozsáhlém prostoru, že kdyby pojmenoval kapelu např. RADIM HLADÍK a NOVÁ KREV, tak by hodně rebelujících čtenářů a posluchačů od kritizování odpadlo.
Otázkou je, proč "NOVÝ BLUE EFFECT" vytvořil playlist coververzí z různých hudebních stylů od Cream po Depeche Mode a proč resuscitoval legendární skladby BLUE EFFECTU šedesátých a MODRÉHO EFEKTU sedmdsátých let.
Jasně -jako autor mnoha z nch na to měl nezadatelné právo, ale otázka stojí, jestli to bylo nutné a jestli kapela neměla od r. 2003 (nyní 10 let) vytvářet nové vlastní věci bez odkazů k minulosti...
Honza Křížek je výtečný zpěvák (také plní v kapele roli showmana), ale necítí blues a k art rocku má také hodně daleko a s obojím je řada skladeb spojena, takže se logicky nabízí srovnání, které pro něho nevychází lichotivě. Vojta Říha je výborný baskytarista, ale má funkové cítění a moderní přístup a ani on není ten "pravý" typ pro staré skladby (třebaže v novém kabátě). Takže jedině bubeník Václav Zima má cítění, který by "obstálo" ve spojení se starým Blue Effectem potažmo MODRÝM EFEKTEM.
Nechci aby můj pohled zněl alibisticky, ale jsem pamětník a milovník šedesátých a sedmdesátých let a tak raději budu respektovat "klasiku" než nějaké moderní hudební outfity, třebaže jsou profesionálně dokonale zahrány a zazpívány. Takže doporučuji ještě jednou koupit si DVD a CD nechat ležet v regálech - z výše uvedených důvodů....

PaloM @ 09.03.2013 17:06:13
S týmto názorom, ktorý prezentuje Petr Gratias, sa dokážem takmer úplne stotožniť.

Kristýna @ 09.03.2013 20:01:51
Tady se pozná, kdo je hudebním publicistou. :-) Petr Gratias si své stanovisko samozřejmě dokáže dobře obhájit a použít vhodné argumenty. Tohle každý nedokáže, takže všechna úcta k němu.

Já tvorbu Blue Effect teprve poznávám a ne, nemám "nastudovaná" všechna jejich alba, ani mi bohužel nebylo dáno takovému štěstí, že bych měla možnost Blue Effect vidět naživo v 70. nebo 80. letech. Co je ale důležité; ten koncert mě takříkajíc nakopnul a já si své vědomosti-nevědomosti postupně doplňuji. A mám za to, že to přesně tak funguje i u dalších lidí mladších generací, kteří stále touží po kvalitním tuzemském rocku (bigbítu, chcete-li).

Cover verze skladeb zahraničních kapel však také moc nechápu... Je poměrně nešťastné jich zařazovat do koncertního repertoáru tolik.

Určitě se ale na doporučení podívám i po záznamech starších koncertů.

PaloM @ 10.03.2013 07:13:49
Kristýna, múdra reč, je mi to sympatické.

Danny @ 10.03.2013 18:02:17
Palo, omlouvat se nebylo potřeba, na jakýkoli kritický názor máš nezpochybnitelné právo! Velmi ale oceňuju tvůj přístup a vážím si ho. Stejně jako tebe.

12.12.2012 adam
4 stars

Dnešná doba, hlavne naozaj mladí ľudia (okolo 20) sú zväčša povrchnejší ale rozhodne ambicióznejší a sebavedomejší ako sme boli/sme my. To je dobre. Predpokladám že vždy po spoločenskej zmene príde generácia, iná ako tie pred ňou. To je dobre.
Problémom je ak je sebavedomie bez základov. Vzdelania, talentu, schopností, proste len veľkohubá deklamácia.... to je smutné. 30+ ročný muzikant nemá odvahu sa porovnávať s niekým ako Bonham, McCartney, Pastorius, Zawinul, Davis,..... Dnešní dvadsiatnici (viem že sú výnimky) toto hravo zvládnu. Radim potreboval hrať. To je dobre. Myslím že vedel akých muzikantov má. Potreboval vyniknúť. Vynikol. Je z nich najlepší. Otázne je či dnešný poslucháč, otupený médiami dokáže oceniť kvalitu ( veď ani reštaurácie nepotrebujeme, nahradili sme ich žrádelňami). Kvalita a virtuozita nie sú nosnými témami dneška. Preto mi nevadí nič na novom Efekte. Má efekt! Je to silné, aj slabé, povrchné aj hlboké, virtuózne aj insitné, presne ako dnešok. Mám rád nový efekt, pretože ako človek ktorý má rád dobré veci s absolútnou hodnotou, som aj človekom 21 storočia, ktorý je vďačný za trochu nostalgie s novou krvou.
reagovat

PaloM @ 12.12.2012 22:46:51
adam, predpokladám, že tvoja recenzia je istým spôsobom pokračovanie reakcií pod recenziou k albumu 33. Je to zaujímavá úvaha a som schopný akceptovať tvoj názor, má to logiku. No mám problém: zažil som priamo koncerty v 70. rokoch a napr. koncert, ktorý uvádzal a komentoval Fedor Frešo (Svitanie) mám dodnes veľmi jasne pred sebou. Podobne Svět hledaču a 33. A musím porovnávať, tak ako moji rovesníci - akou skupinou bol Modrý efekt vtedy a akou je teraz. Ak by som sa mal zmieriť s tým, že toto je ta správna cesta pre špičkového muzikanta ako kráčať s dobou, ako prejsť do 21. storočia, musel by som úplne prekopať rebríček hodnôt. Kvalita musí byť neustále nosnou témou pre Radima Hladíka, z toho sa nemôže vyzúvať. Inak sa degraduje, stáva sa šašom, prinajmenšom podivínom, ktorý sa spreneveril sám sebe. Že sa dá aj starým pákám dôstojne prejsť do 21. storočia ? Stačí počúvať Mišíka, Prokopa, Vargu, ale aj Neckářa. A ďalej na západ už radšej nekomentujem.

adam @ 12.12.2012 23:24:06
Máš pravdu preniesol som si tému z 33ky. Áno. máš pravdu. Dá sa aj ináč, ale dá sa aj takto. Osobne som napríklad zvedavý ako dnes Paul McCartney nahradí v Nirvane Curta Cobaina... Pre mňa ako niekoho kto Nirvanu považuje za nadhodnotený punk je to potvrdenie môjho názoru ako sa to dnes dá. Aj bez počutia. Tolerancia a láska k muzike. BTW zaujímali by ma názory tých čo mali radi Milesa v 50tych rokoch ako vnímali jeho reinkarnáciu v 80tych a samozrejme jeho posledný album. Neni všetko jasné ako letný deň.

PaloM @ 13.12.2012 08:21:27
To je solídna reč. Vývoj schvaľujem, napr. taký, akým prešiel Al Di Meola. Na Milesa Davisa som včera tiež myslel. Je to dobrá otázka, tiež by ma zaujímali, čo na neho vravia znalci jeho tvorby od napr. 50. rokov až do konca.

alienshore @ 16.12.2012 18:58:03
čo sa týka Milesa Davisa tak ak si človek prehrá jeho úplne prvé albumy, potom Kind Of Blue .... potom fusion nálož Bitches Brew a neskôr aj novšie výtvory ako Tutu alebo jazz-rapový Doo-Bop tak sa možno opýta či to stvoril ten istý človek ..... odpoveď znie samozrejme áno lebo spojovací materiál je v jeho prípade trúbka a obrovský hudobný talent s ktorým sa narodil a to ho predurčilo aby robil jazz/fusion celý svoj život bez kompromisov ... ako správny muzikant nechcel stáť na jednom mieste a posúval jednak svoje hranice a aj hranice jazzu ... nebál sa robiť ťažký hard-bop , neskôr avantgardný jazz/fusion a nakoniec robil aj melodický jazz a aj to mu pomohlo prežiť napriek tomu, že to považovali za plytké ... dostal do popredia neskutočné kvantum jazzových hudobníkov, ktorí sa teraz vyhrievajú na jazzovom poli a slávia úspechy ..... vtedy možno považovali jeho štýlové kotrmelce za neprimerané, ale dnes je jeho diskografia ukážkou ako sa to dá robiť ak je na prvom mieste kvalita , hudobník nie je robot a aj on má nárok spraviť slabší alebo dokonca aj zlý album .... Miles Davis sa vedel aj napriek slabším okamžikom svojej kariéry zmobilizovať a vyšťaviť zo seba a aj z ostatných maximum ......

Radim Hladík a Blue Effect povedali už asi všetko svojimi nahrávkami .... a myslím, že už ostanú tou nostalgiou s novou krvou ako napísal adam v tejto recenzii ...

PaloM @ 17.12.2012 17:01:44
alienshore, o Milesovi si to pekne zhrnul.
Bohužiaľ, Hladík pri oživení Blue Effect použil nesprávnu krvnú skupinu, a to má ako obyčajne za následok sepsu alebo úmrtie...

28.08.2011 Ojinek
3 stars

S nadšením jsem si koupil toto DVD a těšil jsem se na to, až si ho poslechnu.

Hned v druhé skladbě - Boty (Je třeba obout boty a pak dlouho jít) - jsem byl neskutečně šokován, když jsem slyšel nového zpěváka. Nechápu, proč si Hladík nedal tu práci s tím, aby našel pořádného zpěváka. Jakmile tam přišel "Matador" Viktor Sodoma, tak to bylo naštěstí včas zachráněno, začaly se hrát skladby z doby Matadors a doufal jsem, že druhý kytarista dál zpívat nebude. Po něm přišel Vladimír Mišík, který zazpíval Blue Effect Street z alba Meditace a následně Slunečný hrob. Já si nemůžu pomoct, ale mám pocit, že se jeho hlas (včetně zabarvení) neskutečně změnil. Abych ale řekl pravdu, nová verze Slunečného hrobu se mi nelíbila. Hlavně ten konec skladby pokazil atmosféru té depresivní skladby (i když nepopírám, že je instrumentálně zvládnutý perfektně, jen se mi to tam prostě nehodilo) a vlastně celá ta skladba zněla úplně jinak.

Následně se tam objevil Lešek Semelka se skladbou Avignonské slečny z Prahy. Jakmile tato skladbě proběhla, nastal další šok. Zmoudření babím létem - jedna z mých nejoblíbenějších skladeb od Blue Effectu. Jenže už na začátku tomu něco hrozně chybělo. Vždyť tahle verze vůbec nehraje tak, jak má! Když si pustíte nahrávku z roku 1979, má to lepší zvuk než toto. Nevím, čím to může být, něco tomu prostě chybí (a to nemyslím jen to hraní v znatelně jiné tónině "v čas právě skončí to léto babí, odloží z osamění nepotřebný hábit", myslím tím zvuk té skladby) - v hodně případech jsou live verze prog/artových skladeb lepší než originály z desek, ale toto ten případ není. V této skladbě se objevil i Oldřich Veselý, stejně jako ve dvou dalších - Rajky a Zázrak jedné noci. U Rajek mi tam ale také něco chybí.

Další (a to největší) "překvapení" jsou skladby Napříč a Rejdit. Toto má sakra být Blue Effect? Komentovat to raději nebudu, tohle vážně není můj styl.

Těšil jsem se na Ej padá, padá rosenka. Doufal jsem, že to budou zpívat Lešek a Olda. Dočkal jsem se něčeho tak příšerného. Z takové super skladby udělali takovou hrůzu. To, co zpěvák předvedl v jedné části skladby Sun Is So Bright raději komentovat také nebudu.

No, dávám 3 hvězdy – zachraňují to skladby s originálními zpěváky.

Radime, to to sakra neslyšíš? To vážně neslyšíš ten rozdíl? To, že je to změna k horšímu a ne k lepšímu? Chápu, že jsi chtěl začít aktivně hrát, ale proč ne s progrockery? Ber ohled na tvoje fanoušky, které tě neznají díky Rock for People nebo jiným indie hipster fesťákům, ale díky vrcholným albům prog/artové tvorby v Československu! Tento živák se dal – jak jsem řekl, výkony původních muzikantů byly super. Ale naživo na ně v nové sestavě prostě nepůjdu.
reagovat

Beriq @ 28.08.2011 21:32:40
Bože! Není rok 1977 - proč to tak srovnávat. Na tom, že pan Hladík chce hrát s mladšími hráči a prostě si to užít není nic špatného. Ani mě se nemusí líbit provedení některých skladeb, ale respektuju to. Jasně že skladby budou dnes znít jinak, ale proč hned ten nářek. Byl jsem na akustickém koncertu Blue Effect na jaře a viděl jsem jak si během hodiny a půl omotali všechny přítomné kolem prstu. Bylo to opravdu neskutečné. A skutečně jsem byl rád, že to nebyla nějaká parta hudebníků co uvízli někde v sedmdesátkách, žádný revival sebe sama... Mimochodem skladby Rejdit a Napříč nejsou dílem skupiny Blue Effect, ale skladbami bývalé skupiny zpěváka - takže taková drobná úlitba...
Normálně bych na to nereagoval, ale ten poslední odstavec "recenze" mě prostě dostal... trochu pochopení!! Vždyť i ti mladí, kteří je uslyší někde na fesťáku se touto cestou můžou dostat k jejich klenotů a let minulých v podobě CD...

martin69 @ 28.08.2011 21:43:59
Rejdit a Napříč jsou skladby Walk Choc Ice.V té kapele předtím Honza Křížek zpíval.

PaloM @ 28.08.2011 22:09:24
V recenzii je kus pravdy. Spevák J.Křížek je pre formát Blue Effect slabý. Zostáva nechutný pocit, že Radim nenasmeroval kapelu, ale kapela nasmerovala Radima, kam chcela. Pre mňa je spomienkový koncert na 1.dvd ako celok veľké sklamanie, oveľa viac si cením 2.dvd.
Nové akustické 2DVD si nekúpim kôli spevákovi, inak inštrumentálne sa mi veľmi páči, i keď sú hrany rocku značne obrúsené. Křížka však nerozchodím.

Ojinek @ 28.08.2011 22:37:10
PaloM: Druhé DVDčko mám moc rád. Ty alternativní verze několika skladeb z dob, kdy ještě nebyly na desce, jsou super.

Ojinek @ 28.08.2011 22:41:15
Tím jsem myslel druhý (bonusový) disk

Jarda P @ 29.08.2011 08:24:33
Za sebe musím říct, že první DVD je ještě zlaté proti zážitku z živého koncertu.To jsem nevěřil vlastním očím a uším, kam až Hladík klesl.Pro nás, kteří zažili všechny sestavy Blue Effectu (se Semelkou a Kůstkou, s Veselým a Frešem, s Veselým s Semelkou) je ta současná sestava neposlouchatelná. Hladík sice prohlašuje, že nechce hrát staré věci postaru, ale to současné podání mi prostě nic neříká.Navíc se zpěvákem, který mi připomíná pohublejšího Paroubka.

14.11.2009 nowhere_man
4 stars

Možno sa niekto bude diviť, ale CD vlastním a mám ho vcelku napočúvané, ale DVD nie a ani som ho nevidel. Stále sa mi nechce ho kúpiť či inak zohnať, možno je to tým, že mám divný odpor k hudobným DVD. Ale nazabíjajte ma, ja len radšej počúvam hudbu a nechávam pri tom pracovať moju fantáziu. Koncert je podarený, mladá kapela je dobrá. Hladík výborný. Staré spevácke hviezdy tak isto. Ale už to nie je to pravé orechové, preto nemôžem dať plný počet. Zaujímavé je, že ma svojím prejavom ma najviac dostal Viktor Sodoma, respektíve skladby Matadors. Žeby som skúsil aj túto kapelu?
reagovat

PaloM @ 14.11.2009 18:34:07
To asi reaguješ na moje pripomienky k Apache na hudobné dvd :-) Nikto ťa nezabije, má to logiku, no a čo, keď radšej počúvaš ako pozeráš, v pohode. A čo majú povedať nevidomí ? Zaujímavé, že i mňa zaujal Sodoma, no skôr preto, že ho mám zafixovaného medzi spevákmi pop -humusu. Ak máš aspoň trochu rád staré pôvodné TV záznamy, vrelo odporúčam 2.DVD. Škoda, že obidve DVD nenaplnili rozšíreným obsahom druhého.

Jarda P @ 14.11.2009 20:59:04
Po odstrašujícím zážitku z předloňského koncertu B.E. u nás v Opavě jsem dlouho váhal, zda si DVD pořídit. Pořídil jsem a nelituju. Koncertní DVD je až na zpěváka výborné, 2. DVD z archivních materiálů mě příjemně překvapilo slušnou zvukovou i obrazovou náplní.I když osobní prožitky z tehdejších koncertů to převážit nemůže.

Filozof @ 16.11.2009 10:01:49
Já Ti rozumím. Na druhé straně - když už výjimečně na nějaký koncert v Tv či z DVD a VHS koukám, nemohu většinou od muzikantů odtrhnout oči a uznávám, že vizuální složka mi hodně přidává... Ten výraz a tak... Tori Amos mne tak úplně uhranula, to slavné DVD s Eagles také atd...

05.09.2008 jeník
5 stars

Právě toto album je zásadní,je vzpomínkové viz DVD 2 a vzpomínko nové viz DVD 1. Každý kdo ví co je Blue effect ho má mít doma. Vím o čem mluvím, můj otec má všechny fakt všechny jejich desky LP i singly i nová remaster CD.Věřte že ronil slzy ( je mu 55 let,když viděl ty origo záběry a a nahrávky.Ti co DVD haní ho asi řádně neviděli ani neslyšeli.Po diskuzi s otcem jak vidí nový blue effect - Hladík stále vynikající,baskytarista vcelku dobrý,bubeník perfektní drží rytmus atd.Na zpěváka neodpověděl. Věřte že můj táta je velký krtik.Je ale pravda že by mohl být lepší. Sodoma ho strčí hravě do kapsy, o Mišíkovi ani nemluvě.Ale slova že dříve to bylo lepší mi připadají divná.Hodně mi to připomíná,když mi máma řekla že ruská zmrzlina byla za komoušů lepší (nemá ráda KSČ),nebo že TV vydržela déle než teď. Tomu se říká vývoj doby a teprve čas ukáže jestli se Radim rozhodl správně,já myslím že ANO.A mimochodem pro mně má toto DVD ještě daleko daleko větší cenu,protože jej mám vlastnoručně podepsáno (jo známí, jsou známí) ode všech těch ,,starců,, Sodoma, Semelka,Obermajer,Hladík.Takže howgh
reagovat

12.05.2008 Verča
5 stars

Koncert byl naprosto jedinečný. Nemůžu moc soudit předchozí alba nebo působení Blue effectu, nebot jsem poněkud mladší ročník (1989), ale jsem z této pro mě nově objevné kapely nadšená a těším se na další koncerty...Jde vidět, že ne všechno bylo za toho \"minulého režimu\" špatné...
reagovat

Zdeněk @ 12.05.2008 21:30:13
Tvoje mládí Tě Verčo omlouvá ale spíše by sedělo
"navzdory tomu režimu" se podařily pěkné věci,ikdyž
sousta nadějné rockové muziky byla zadušena.

Jarda P @ 13.05.2008 12:31:34
Před měsícem jsem navštívil jejich koncert u nás v Opavě. Byl poznamenán katastrofálním zvukem ve zcela nevyhovující vinárně, ale i tak jsem byl zklamán. Zažil jsem je poprvé v éře s Kůstkou a Semelkou, později s Frešem a Veselým a nakonec se Semelkou a Veselým, to byla radost poslouchat. Radim zdůrazňuje, že to schválně hrají jinak než před 30 lety, ale já mám pod kůží tehdejší zpracování a to dnešní mě prostě neuspokojilo.

Ondra @ 15.05.2008 13:24:02
I když mě se soudobý koncert celkem líbil, tak hlavně ve srovnání s ubohou produkcí současných kapel...
A je pravdou, že původní instrumentace má svoje kouzlo a už se častokrát u mnoha hudebníků ukázalo, že cesta "jinochutných" provedení a předělávek je cestou do pekla...
Bohužel děsivé je, že sami autoři mnohdy legendárních skladeb včetně jejich provedení pro hudební stránce si nedokáží uvědomit, jak je jejich nová instrumentace jasně mnohem slabší, než verze původní.
To je právě kořen všeho.
Na tomto koncertu je to přesně stejné - kdysi legendární dlouhá a "hračičková" sóla, v nichž Hladík zamlada vždy exceloval, jsou zkrácena, kytara nehraje na poopředí, ale je spíš upozaděna jako jakýsi upocený doprovod, takto hraje bohužel většinu času a opravdových sól je poskrovnu a časově jsou zkrácena.
Další věc, co jsem si všiml, že ani Hladíkovi už dneska ta kytara nezní jako dřív, což bylo rovnítko pro dokonalý zvuk, je to stále Gibson Les Paul, stále Hladík, Stále Blue Effect (i když z 1/4-1/5), ale ten zvuk tam není.
Kde se stala chyba nevím.
Poslední poznámka k mladým spoluhráčům Hladíka - ten maldej z Walk Choc Ice je naprosto strašidelnej co se týče zpěvu, bohužel o tom ale neví a žije ve své domnělé představě jaký je úžasný zpěvák, opět, ho nikdo nevyvede z jeho omylu, tomtuo neodpovídá ani jeho zcela suverénní vystupování a projev, prostě na "to" nemá.
Hezky je to vidět po příchodu Sodomy a Obermayera na pódium, kd ytito "staříci" tohoto vola přezpívají levou zadní, i kdyby u toho pili kafe.
Kdo Hladíkovi vnuknul myšlenku odbklopit se tímto ansáblem je mi naprostou záhadou, ale asi pokračuje zhouba, která začal v 80.letech, kdy se už nikdy nepodařilo sestavit výrazně dobře obsazenou kapelu.
Jedninej dobrej je basák, a bubeník jakžtakž ujde. Ale jinak hrůza - například u zpěvu fláku Boty se mi zvedal žaludek, nejde o to, že malůdej má jinej, ale o to, že naprosto neumí zpívat a neví o tom.
Chudák Hladík, tohle si nezasloužil, ale je to jen jeho chyba.

Mirek Kostlivý @ 17.05.2008 23:39:40
Ondra má bohužel pravdu. DVD sice nevlastním, ale jejich poslední koncert v Lucerně někdy před dvěma roky mě utvrdil v tom, že nový Blue Effect jsou pouze stínem klasické sestavy z konce 60. a začátku 80. let.
A nad výkonem zpěváka bych jenom zaplakal.

Ondra @ 21.05.2008 14:11:40
Bohužel, ale raději bych ji neměl...

aristokrat @ 27.01.2009 21:21:35
Za to jak křížek zajebal rosenku, by měl dostat po hubě a né místo vokalisty blue effect. Lepší než Sodoma nevím, ten chlap mi je od první chvíle příšerně nesympatickej.
Na druhou stranu zase boty mi v jeho podání přijdou v pohodě:)
K basákovi se nebudu vyjadřovat.
No a bubeník technicky výbornej, je vidět, že bubnovat umí, ale Vlado je holt Vlado:)
Nechápu proč si Hladík do toho svýho ansáblu není schopnej najít zpěváka, kterej by uzpíval to podle mého názoru nejdůležitější z tvorby BE. Ale zase lepší opičák za mikrofonem a poslouchat "chci v tobě rejdit" než nic:)

Hikoki @ 12.12.2010 09:13:00
Souhlas s předřečníky hlavně pokud jde o zpěv, hlavně Rosenky. Kdo má pod kůží Oldu Veselého a jeho fantasticky emocionálně vypjatý zpěv, s úžasnou lehkostí zazpívané výšky, a nádhernou barvu,tak by vážně zaplakal. Ale je třeba to brát jako kompromis za to, že můžem vůbec ´Bluefekty´ vubec vidět hrát kkoncrtně. S původní sestavou ( a s kterou vlastně?)bych to vůbec nesrovnával.
Na druhou stranu musím říct, že když jsem tyhle kluky s Radimem viděl poprvé v Semilase b Brně, byl sem nadšenej a ani zpěv mě nevadil. To ale nehráli Rosenku.

PaloM @ 12.12.2010 09:58:13
Hikoki: súhlasím, je to aj moja mienka. Ťažký kompromis a snáď Radim vie, prečo to robí. Pokiaľ ide o 2DVD, druhý disk je oveľa cennejší a škoda, že nedali väčší priestor archívnym nahrávkam. Kľudne mohol vyjsť samostatne 1 DVD koncert v novej zostave a 2DVD z archívu.

31.03.2008 PaloM
4 stars

Mám to ako 2DVD objednané, takže ťažko ešte teraz celkovo hodnotiť, ale mám na videu záznam z ČT asi hodinového koncertu, ako i profil Oldu Veselého "Černý racek", kde čo-to z Lucerna baru bolo. Takže, stráášne dlho očakávaná prvá lastovička (ide jar), má vyjsť takmer súčasne 2DVD Mišík. Novej Hladíkovej kapele som už prišiel na chuť, človek má zafixovanú zostavu so Semelkom, Čechom, prípadne Veselým a Frešom - Radim sa chce ale baviť a omladnúť pri tých "sopliakoch". Na reunione ma prekvapil najmä Viktor Sodoma so zrelým prejavom (na CD Matadors ma - naopak - sklamal).
Celkom slušne zahrali i staré klasiky z éry Semelku a Veselého. V čo však najviac dúfam, že na 2dvd nájdem archívne záznamy koncertov, či TV vystúpení.
Dúfam, že sa toho dožijem i u Progress, či Collegium Musicum, Prúdy a pod. Napr. bola super akcia pre pamätníkov, 3-koncert B.effect Synkopy Progress, prečo to už dávno nemáme na dvd?
Takže vďaka i za toto a netrpezlivo čakám na zásielku tohoto 2DVD aj s 2DVD Mišíka

reagovat

31.03.2008 Beriq
5 stars

Tak jsem se dočkal- sice zatím jen zvuku, obraz+zvuk je snad na cestě... A musím říct že jsem příjemně překvapen. Radim Hladík snad nikdy nezklame- stále tak virtuózní, dokonalý, melodický...stále dokáže tím co svou kytarou vyloudí za melodii pohladit i rozpálit. S poklonu mu musím složit i za obnovené Blue Effecty- sestava s Honzou křížkem (např. ex- Walk Choc Ice) je prostě našlapaná a rozhodně má jiskru a energii. Je to prostě něco jiného.
Koncert se proplétal tvorbou Radima Hladíka od Matadors, přes jazz/art rockové období až po filmovou hudbu. za mikrofonem se vystřídali postupně všichni zpěváci, skladba skladeb je pestrá- zastoupeny jsou téměř všechny alba- já osobně jsem rád za skvělé Rajky, rovněž Boty jsou v živé verzi dost dobré. Ale za absolutní vrchol považuju Rainy Day. A slyšet po tolika letech na cd zase Valdimíra Mišíka +Radima Hladíka a jejich Sluneční hrob je něco neuvěřitelné... Ale vůbec- dočkat se po tolika letech něčeho aktuálně neaktuálního od Blue Effectu- zářivého přízraku na české hudební scéně je fantastické.
reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Beriq
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
PaloM, nowhere_man, adam, Kristýna, Petr Gerneš
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Ojinek
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Blue Effect


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000