Omega - Éj_szakai Országút

Omega - Éj_szakai Országút - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1970

Tracklist:

1. Oh Jöjj!
2. A hol, boldogságot osztották!
3. Maradj velem
4. Oh, Barbarella
5. H, az elektromos furész
6. Az éjszakai országúton
7. Utcán, a térem
8. Van egy szõ
9. Utazas a szürke folyón
10. Olyan szépen mosolygott
11. Egy kis pihenõ
12. Vészkijárat

Total Time: 45:42


Obsazení:

- László Benkö / keyboards
- János Kobor / vocals
- József Laux / drums
- Tamás Mihály / bass
- György Molnár / guitar
- Gábor Presser / keyboards, vocals

 
31.01.2011 springfame
4 stars

Album Éjszakai országút posouvá tvorbu Omegy zase o kousek dále. Objevují se aranže využívající smyčce a flétny, které krásně dotvářejí například Maradj velem.
To bychom ale přeskočili první dva kousky, a ty rozhodně stojí za to. Úvodní Oh, jöjj! nás kamsi zve... snad na tu jízdu po noční dálnici, nebo tam, kde budeme sdílet nějaké štěstí, jak praví název druhé písně. Rytmicky úchvatné, prostě nářez jak má být. Trochu tuctověji působí Oh, Barbarella, ale vše spraví orchestrálka H., az elektromos fürész.
Nevím, jak dobrý je Molnár kytarista. Ani se tím nehodlám dvakrát zabývat. Jeho hra, doplňující se s flétnou, je tu naprosto účelná a tenhle kousek je prostě nádhera a Molnárův velmi pěkný autorský příspěvek. Skupina šlape bezchybně, zvládá všechny sestupy i rytmické nástrahy skladby.
Titulní píseň je prostě nádhera podpořená smyčci, když se rozjede, je z ní velmi přitažlivý kousek, který snad předčí i Tízezer lépés z předchozí desky. Mně mimochodem pobavila hra s názvem písně. Zatímco název desky nám přináší Noční dálnici v prvním pádě, v písni samotné se ocitáme "na ní". Tolik jako vysvětlení, pro některé možná vysvětlení jedné ze záhad maďarštiny, proč že nám ty dva názvy takto odlišují.
Na ulici a na náměstí se ocitneme i v další skladbě, která se po úvodním pianu rozjede v nečekaně nekompromisní píseň, kontrastní k předchozí tak, jak je jen možné. Musím trochu polemizovat - Presser podle mého vůbec nebyl autorsky vyčerpaný, jak se někteří domnívají. Po následujícím singlu Sötét a város se však spolu s bubeníkem Lauxem poroučel. Po jeho odchodu se kapela musela vypořádat s nelehkou otázkou, kdo ho nahradí. Léta příští ukážou, že se to povedlo až nečekaně dobře.
Ale to už je jiná kapitola. Vraťme se ještě na konec desky. Tam Presser přispěl ještě několika dalšími písněmi, mezi nimi ale pěkně působí opět Molnárovo Utazás a szürke folyón, tedy Putování po šedé řece. Rytmicky trochu těžkopádný úvod přejde do rozmáchlého refrénu - dá-li to tedy refrénem formálně označit.
Tak trochu floydovsky, i díky cinkání mincí, na mě působí Malý oddech, tedy Egy kis pihenő. Minuta a něco zvukových efektů, kde pěkně rozhozené do sterea uslyšmíme zívání, škrtnutí sirkou a zapálení cigarety, upadlý pohárek, kroky... je to příchod nebo odchod? Snad tedy odchod nouzovým východem, jak nám praví název poslední skladby. Její úvod je skoro bachovský, po ní následuje ještě jeden vtípek - na klavír a cello zahraná píseň Ha én szél lehetnék, známá už z prvního alba. Uprostřed se rozjíždí do podoby rozmáchlé kompozice, což vtipně sráží úplný konec svým rozladěním.
Kdo čekal pokračování tam, kde skončila minulá deska 10000 lépés, bude překvapený. Album neobsahuje žádný vyložený hit, ostatně jediný singl Olyan szépen mosolygott / Oh, Barbarella je až pozdějšího data - vyšel v době, kdy už bylo nutné hledat náhradu za odchozí členy. Deska především působí jako kompaktní celek, v tom je její největší přednost.
reagovat

Óin @ 31.01.2011 22:12:11
Zdravím, moc se mi líbí tvé recenze :-) Neuvažovals o tom, že bys tady klukům z Omegy vyrobil profil?

springfame @ 01.02.2011 10:01:02
Óin:
Zdravím a děkuji. Dal jsem si říct a textík jsem vyrobil - ovšem nepřišel jsem na to, jak ho sám přidám do již existujícího profilu. Proto ho posílám na mail uvedený v kontaktech a vyčkám dalších událostí.

Mohyla @ 01.02.2011 10:07:22
springfame - Dá sa to urobiť tak, že text vložíš v diskusii do vlákna "biografie", alebo" prosím o opravu" a moderátori to zariadia, díky za príspevok, páči sa mi!

Filozof @ 01.02.2011 17:16:07
Springfame
Chápu-li to správně, tak maďarština to má s pády a předložkami stejně, jako finština, ju? (dalo by se to čekat od mírně příbuzných jazyků...)

springfame @ 01.02.2011 20:04:43
Filozof:
Když já nevím, jak to má finština... Ale po pohledu na článek o ní na Wikině to v nějakých principech podobné bude. Předně ale musím říct, že maďarština nemá předložky, jim odpovídající gramatické jevy se vyjadřují pomocí přípon: út-cesta, úton-na cestě.
Ono s tou příbuzností maďarštiny s finštinou to není o moc žhavější než třeba mezi češtinou a španělštinou.

PaloM @ 01.02.2011 21:02:13
Maďarčina, fínština, mne to znie asi ako reč domorodcov z Novej Guinei. Popri výbornom hard rocku Omegy, jazyk pre Slovana doslova na pretrpenie. Pekné recenzie píšeš springfame - a zaujímavé.

Caine @ 01.02.2011 21:35:39
Pro Filozofa a Springfama - Ahoj, pokud vím, tak finština je si s maďarštinou velice podobná gramatikou(taková je také jinak ve světě ojedinělá).
To, co z nich na poslech dělá dva úplně jiné jazyky je slovní zásoba a s tím samozřejmě spojeno, že všechny předpony a přípony ke slovům jsou také jiné. Mimko, asi šestina slovní zásoby maďarštiny je převzatá ze slovanských nářečí, ale podle krátké osobní skušenosti nemůžu potvrdit, že by se to učilo líp:-D

springfame @ 01.02.2011 22:01:56
Caine: To mi povídej... slova podobná jsou, ale zachází se s nimi způsoby maďarštině vlastními.
PaloM: Nejen pro Slovana, nejsme v tomto výjimka. I pro rodilé mluvčí germánských či románských jazyků bude maďarština (a také finština s estonštinou) vždy založena na jim cizích principech.
Též díky za pochvalná slova.

Filozof @ 02.02.2011 00:11:08
Springfame
Ano - Fnština to má právě tak - 15 pádů - předložkových a místo předložek tím pádem přípony. To vím od Finů. Proto jsem se na to ptal, protože o Maďarštině vím jen to, co každý - že je také z rodiny ugrofinských jazyků. Ale zda je tato rodina stejně členitá, jako skupina indoevropských jazyků (kde je kromě Slovanských, Románských a další 5ti skupin i hromada asijských), to právě nevím. Možná jsou si daleko bližší a je jich méně.
A chtělo by to něco k hudbě. Finské skupiny mám na CD 3, maďarskou ani jednu.

Ondra @ 02.02.2011 02:16:16
Tak ten jazyk to je masakr, ale člověk se přes něj musí nějak přenést, co se dá dělat... Je to sice celkem utrpení, ale např. zpívaná němčina mi přijde také velice "jedlá" a dokonce snad i horší :-))
Jinak deska je to vynikající, je malebná, ale přitom vyvážená, řadím ji k nejlepším od Omegy.

Filozof @ 02.02.2011 09:28:19
Ondra
Jediný, od koho mi němčina nevadí a naopak sedí je Falco. Nevím proč. Má prostě svůj přesně trefený styl.

Filozof @ 02.02.2011 09:29:02
A oprava - jeden maďarský disk přeci jen mám. :-)

15.11.2010 bobík
1 stars

Tragédií muzikantského údělu je to,že se musí hudbou živit a tak místo tři pořádných alb jich skupina typu Omegy musí nablít za dobu své existence alespoň patnáct a to se hoši z Omegy poměrně ve vydávání krotili. Na tomto albu se výhradní autor hudby písní Gábor Presser už vyčerpal a nevěděl kudy dále. Autorskou krizi se snažil vyřešit tím,že raději z Omegy odešel. Jedna hvězda za píseň Van egy szõ. Ostatní nestojí za řeč.*****

reagovat

Jarda P @ 15.11.2010 12:38:11
U recenzí Bobíka pro mě platí, že jeho názor musím postavit na hlavu. Když dá 1 hvězdu, je to známka toho, že se jedná o vynikající věc. Čím horší hodnocení, tím lepší deska.

13.11.2010 Mohyla
5 stars

Pozerám recenzie Omegy a aha, nejakým spôsobom sa táto doska nedostala do pozornosti recenzentom tohoto fóra. A neprávom. Tak to napravme. Doska patrí podľa mňa k najlepšiemu, čo Omega nahrala. Často počúvam,že Molnár a jeho hra je najslabším článkom Omegy. Keď sa pozorne započúvate, zistíte, že minimálne na tomto albume to nie je pravda. Neviem ,či je to hardrockovým zameraním dosky, alebo tým, že má gitarista viacej priestoru, ale tuná mu to svedčí, podáva životný výkon. Gitara má šťavu, invenciu, nápad, razanciu, žiari.
K hudbe:
1. 2. Za prvé dve pecky by sa , myslím v tej dobe, nemuseli hanbiť ani Deep Purple.
3. Prichádza trochu uvoľnenia - pekný duet flauta - čelo
4. Presserovo roztopašné boogie Oh, Barbarella
5. Moja favoritka, inštrumentálka H, az elektromos furész, v ktorej som bol od začiatku fascinovaný gitarovým sólom. Na podklade z bicích sa vrstvia Molnárove gitary - vynikajhúci steroefekt, začína z jednej strany, prihrávka na druhú, ďalšia zo stredu, je to zákusok, krochkám blahom.
6. Titulná skladba je pompéznejšia pieseň s dominanciou spevu a Hammondiek.
7. Zrejme najnenápadneišia pieseň na albume.
8. Pomalá melodická skladba s krásnymi španielkami a klávesami.
9. Ďalšia tvrďárna a la Omega s výrazným spevom a gitarou.
10. Príjemná rocková pesnička.
11. 12. Zaujímavý záver s využitím prvkov klasickej hudby a akýmsi zvukovým experimentom(možno mostík medzi skladbami).
Záver: Najtvrdšia doska Omegy. Skvelý spev, hráčske výkony, aranžmány, nasadenie. Nespomínal som rytmiku, myslím, že Laux a Mihály patrili k európskej špičke. Životný výkon gitaristu. Z môjho pohľadu jeden z najlepších albumov Omegy, čiže päť hviezd.

reagovat

PaloM @ 13.11.2010 14:33:49
Pekná recenzia Mohyla. Jasné po Omega 5 vrátane je to super muzika. Ja "môžem" až po Gammapolis vrátane, potom nastupuje "zamedzenie prístupu" z dôvodov psychohygieny.

Zdeněk @ 13.11.2010 15:13:22
No Palo tady se vyjímečně neshodneme - Omega 5 mi moc nesedí

Jarda P @ 13.11.2010 19:23:02
Pro mě je to nejlepší deska Omegy všech dob. Na svou dobu progresivní, plná nápadů s vynikajícím zvukem. Vrcholné dílo hlavně díky skladatelským schopnostem Gábora Pressera před odchodem k nově založeným LGT.
Je to navíc první deska, kterou jsem si koupil v 9. třídě a která započala celoživotní lásku k bigbítu.
Živě jsem je viděl jen jednou, před rokem ve Vizovicích, a navzdory nadšení některých jsem byl zklamán. Zvukem a hlavně kytarou G. Molnára. Asi jsem byl příliš namlsán jejich všema DVD, která vydali, na kterých kvalitu povyšuje druhý kytarista Tamás Szekeres.

Ondra @ 02.02.2011 02:28:56
Jardo, něco na tom bude, v řadě ohledů je to opravdu nejlepší počin, i když třeba mě např. "Elo" svou emoční vypjatostí také dost dává. Těžko takhle absolutně říct, ale částečně máš skutečně pravdu-kompozice, gradace, použití akustických nástrojů, ještě pořád poměrně velká melodičnost (která časem trochu vymizela), a chytlavost...

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Mohyla
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
springfame
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000