Sweet - Sweet Fanny Adams

Sweet - Sweet Fanny Adams - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1974

Tracklist:

1. "Set Me Free" (Andy Scott)
2. "Heartbreak Today" (Scott/Tucker/Connolly/Priest)
3. "No You Don't" (Nicky Chinn/Mike Chapman)
4. "Rebel Rouser" (Scott/Tucker/Connolly/Priest)
5. "Peppermint Twist" (Joey Dee)
6. "Sweet FA" (Scott/Tucker/Connolly/Priest)
7. "Restless" (Scott/Tucker/Connolly/Priest)
8. "Into The Night" (Andy Scott)
9. "A.C.D.C." (Nicky Chinn/Mike Chapman)


Obsazení:

Brian Connolly - Lead and backing vocals, Handclaps and Tambourine.
Steve Priest - Lead vocals on tracks 3 & 7, Backing vocals, Bass guitar and six-string bass.
Mick Tucker - Backing vocals, All drums and Percussion, Voice effects.
Andy Scott - Lead vocals on track 8, Backing vocals, All Guitars, Moog, Piano and Cellos.

 
29.06.2013 Michálek
5 stars

Sweet - hudba pro kojence. Tak nějak podobně zněl titulek v Melodii, někdy v roce 76 - 77. Už nevím, kdo to měl na svědomí (Dorůžka?), ale v podstatě je to jedno. Možná to někomu vytane na mysli stejně jako mně, když jsem na Progboardu zabrousil do Sweetů a přečetl recenze dnes již důstojných pánů v letech, nikoliv však starců, kteří, mnohdy coby žáci prvních stupňů základních devítiletých škol, hltali tuto muziku ze všech možných i nemožných nosičů - kotoučů, kazet a, ti nejšťastnější, z LP desek. I já jsem vlastnil jednu kopii na své CC90 NORMAL, pravděpodobně nahranou přes mikrofon z nějakého kotoučáku B4. Bohužel mi ji sežral můj super japonský JVC NIVICO, který mi rodiče koupili za nekřesťanských 4.500 Kčs přes známeho v Kotvě, a který se pyšnil nápisem ANTI-ROLLING SYSTEM, což v překladu asi znamenalo, jednou ti tu tvou zamilovanou kazetu sežeru a budeš mít zase kulový!
Dnešní doba nám naštěstí dává možnost plně uspokojit svoje předpubertální sny, získat všechnu muziku na kvalitních nosičích, a díky youtube a torrentům občas postahovat i dokumentární filmy o svých miláčcích, jejichž hudbu naše dětské mozky na dobu neurčitou vypálily do svých závitů.
Sweety jsem si osobně znovu nahodil s nástupem CD, i když pamětníci vědí, že Fanny Adams trvalo hezkých pár let, než na CD vyšla. Dost mne to štvalo, protože tuhle desku prostě zbožňuju, nikdy se mi neoposlouchá a vždy mně nabudí.
Set me free, Rebel rouser, ale i Peppermint twist až nekriticky obdivuju, protože jsem po létech došel k závěru, právě tyhle songy mě někdy kolem roku 76 přivedly natrvalo k rockové muzice. Samozřejmě zde chybí další fláky typu Action, Fox a Sixteens, které přišly o něco později a jenom upevnily pozici The Sweet na žebříčcích po celém světě (nemluvě o Burn on the flame, mém osobním favoritu).
Škoda, že s prvními velkými úspěchy přišly i neshody s producenty a dvorními skladateli, protože pád z výšin byl krutý a devastující. Krásně o tom vypráví dokument Glitz,Blitz and Hitz, který každému doporučuju (torrent).
I přes neslavný konec tahle kapela se touto deskou zapsala nesmazatelně do historie světového rocku a ovlivnila tisíce muzikantů. Proto zasluhuje bezvýhradných a nostalgických 5 hvězd!
P.S.: Kdyby mi někdo sdělil nějaké přesnější informace o tom článku, který cituji v úvodu, byl bych mu vděčen. Docela rád bych si to ještě jednou přečetl!
reagovat

Michálek @ 29.06.2013 01:42:51
Tak jsem to hodil do googlu a vyšlo mi, že to již tady zmiňuje Zdeněk2512 - byl to článek v Melodii a zněl "Sweet hard rock pro kojence" a fakt to spáchal Dorůžka. :o) Neuvěřitzelný, co člověk drží v palici přes 35 let a přitom neví, co dělal minulý týden....

zdenek2512 @ 29.06.2013 05:28:52
Dorůžka to nebyl, byl to Jaromír Tůma. On tam napsal, že hard rockovým kojencem není ten kdo poslouchá Sweet, ale ten kdo poslouchá jenom Sweet. Já měl z téhle desky nahrané na konec pásku první dvě skladby. Tahle deska byla bez produkce hitmakerů Chinn Chappman. Něco podobného byl článek tady si sem jistý od Jiřího Černého " Fotbalová hudba Slade" a pro mě nezapomenutelná věta "Koho bolela hlava ze Zappových a Hendrixových sól tak ten ožil a zajuchal" a druhá "Fotbalová hudba Slade dokope na taneční parket i toho, kdo je z tanečních kroků schopen pouze těch pochodových" :-)

jpos @ 29.06.2013 20:39:41
Byla to Melocie 1976,cislo 7,byl jsem rad i za tento clanek,aspon nejake informace.

Michálek @ 29.06.2013 21:06:52
Děkuji pánové za informace, docela jsem to po těch letech trefil... Když už jsme u těch informací, ještě si pamatuji, že článek obsahoval větu ve smyslu že Steve Priest byl původně kytarista, který byl rychle přeškolen na baskytaristu. Tuto informaci jsem již nikde jinde nikdy neslyšel a Steve byl vždy i na nejstarších fotkách zobrazován s basou..
Co se týče Chinnichapu, tak oficiální pořad uvádí 2 skladby z jejich dílny na této desce, Andy Scott pak říká 2-3.

alienshore @ 29.06.2013 22:45:58
aj mňa kedysi chytila hudba Sweet, albumy Fanny Adams a Desolation Boulevard sa mi páčili asi najviac, prvá skladba Set Me Free je na tú dobu celkom dobrá šupa ...

Gattolino @ 19.07.2013 18:37:12
Díky této recenzi jsem opět po cca 35 letech rozezněl doma obě zmiňovaná alba - Fanny Adams a Boulevard - a ejhle, je to opravdu pěkná a vzrušující, nabušená hudba, která potěší a dá se stále poslouchat, navzdory tomu, co člověk od té doby poznal nového. To dobré na Sweetech prostě nezestárlo.

Becher @ 19.07.2016 21:34:16
Zdar chlapi! Je to teď právě 40 let, co vyšel onen článek od Tůmy v Melodii. Dávám odkaz na sken stránky:

>> odkaz

Mějte se!

EasyRocker @ 20.07.2016 06:54:51
Celá glamrocková scéna mě minula velkým obloukem. Mám od nich doma desku Give Us a Wink, ale bratru deset let jsem ji neslyšel. Zkrátka tenhle styl mi nic neříká...

Jarda P @ 20.07.2016 07:10:18
Ono je něco jiného zažít éru glam rocku x let po a zažít ji on line v šestnácti na pařbách. I když na něm svět nestojí, něco od kapel Sweet, Slade, T.Rex, Bowieho si vždycky rád poslechnu. A zrovna Sweet F.A. je skvělá.

Mayak @ 20.07.2016 12:41:29
EasyRocker: Ty si ročník 81 a proste netušíš, čo to bola éra glamrocku v dobe, keď bol človek aktuálne puberťák (iných alternatív vtedy nebolo viac). Považujem za prirodzené, že nás, prakticky o generáciu starších to zasiahlo priamo do čela...
Vývoj sa stejne nezastavil a postupne cez vtedy štandardný hardrock ľudia, ako my, dospeli predovšetkým k počúvaniu artrocku ...

EasyRocker @ 20.07.2016 12:49:37
Ano, souhlasím, nostalgie dělá svoje, my už holt na kalbách v 90kách poslouchali zcela něco jiného - alternativním rockem počínaje a metalem konče. Nostalgický a osobní dopad je ale zcela samozřejmě zcela shodný. Uvádím ale, že mě glamrock mnoho nezaujal jako celek, což asi nebude náhoda a není divu, protože vyhledávám mnohem více bluesovou větev rocku, která přesně tady není.

Michálek @ 20.07.2016 19:25:22
Tak Sweet zasáhli nejenom Československo, ale prakticky celou Evropu, v nejlepších letech nebylo žebříčku, kde by se neumístili na prvních místech. Desky FA a DB se dají poslouchat i dnes a vůbec to nezestárlo. Skvělé písničky, výborné vokály a fantastický bubeník. Nálepka glam rock jim sice patří, ale nikoliv v pejorativním smyslu. Chinn s Chapmanem byli neskuteční borci, kteří prakticky ovládli popovou scénu a, byť typicky ve své době vysmívaní, čas prokázal, že jejich tvorba byla skvělá a nejedna slza ukápne, když si na tu dobu zavzpomínám....

merhaut @ 20.07.2016 19:46:01
V letech 1972-1975 neexistoval mejdan bez Sweet:-)

04.08.2010 luk63
5 stars

Sweet jsou moje dávná (před)pubertální láska, která sice zestárla a je už značně oposlouchaná (což já taky), ale nevetší (na rozdíl ode mě). A zvláště tahle deska, která dokonala odklon mých oblíbenců od všech těch bublegumovejch sračiček a glamrockovech hitů zn. Chinn-Chapman k pořádnýmu hardrocku, jaký jsme do té doby hltali pouze z bé stran jejich singlů. Proto předesílám, že v případě této kapely neumím a ani nechci být zcela objektivní.

Set Me Free je parádní otvírák a vypalovačka, která byla s určitostí ovlivněna Párplama a jejich In Rock - jeden z vrcholů alba hned na úvod. Heartbreak Today pokračuje v nastoleném trendu, i když to už není taková jízda. Sympatická je mi brnkačka v závěru. No You Don´t je sice jedna ze dvou písní tohoto LP napsaná zmíněnými hitmakery, ale v tomto případě se jedná o skladbičku vyloženě rockovou a tudíž mě sympatickou. Rebel Rouser se seč může tváří jako rocková záležitost, ale spíš na mě působí jako ohlédnutí se za popovější minulostí skupiny. První stranu uzavírá peprmintový twistík, který také vnímám jako trochu nostalgie pánů nyní rockerů.

Ovšem hned na úvod druhé strany si to u mě Svíťáci vyžehlili nejprokomponovanější a nejdelší skladbou na desce Sweet F.A. - druhým vrcholem. Restless nemohu nic vyčíst, ale je to jen odrazový můstek k další parádičce a poslednímu vrcholu Fanny Adams - In To The Night. Závěrečná odrhovačka AC-DC je opět z dílny dvojice Nicky Chinn a Mike Chapman a nijak zvlášť se nesnaží zapadnout do rockově ambiciózní koncepce alba.

Dávám plný počet, i když tři písničky to tomuto pamětihodnému počinu trochu kazí. Ale v tvorbě této kapely jde o zásadní a nejlepší dílo.

PS: Na mém CD je šest bonusů - A a B stran singlů z roku 1973, které dokládají to, co jsem již nastínil. Na A stranách Sweet vydávali neautorské hity z jejichž prodejů si ládovali konta, na B stranách jim vydavatelská firma dávala prostor ukázat svou vlastní a zajímavější hardrockovou tvář.

reagovat

16.03.2008 DeaconJohn
3 stars

Jízda pokračuje tam, kde Boulevard skončil.
Set Me Free je jasná vypalovačka, která prostě jede! Heartbreak Today je hitovka, která neurazí. Hodně se mi líbí Sweet F. A., která je taky dostatečně tvrdá. Ostatně na celé desce tlačí hoši dost na pilu. Zkrátka vlastní tvorba má něco do sebe...ubylo šminek a přibylo vlastní invence. V Restless se předvede Steve a Into the Night je dalším majstrštykem mého oblíbence Andyho Scotta.
S.F.A. mám rád asi nastejno jako předchozí desku, takže tři hvězdičky.
reagovat

luk63 @ 01.03.2010 13:41:01
Jízda nemůže pokračovat tam, kde skončil Boulevard, protože ten vyšel až po Fanny Adams, i když v témže roce.

honanek.@seznam.cz @ 19.07.2010 17:44:33
Bezva deska na tu dobu dost tvrdá-a nádherná.Od prvních tónů.Patří mezi 10 nej.Dodneška nedoceněná,v těch letech povinná znalost,špony z drážek,na vandr místo usky modrej kufr plnej baterek a kazet.Nasírání páprdů u stolů,povídání se stejnejma lidičkama do rána,poznávání brunetek od blondýn,páteční stopování na Dubou a Mácháč,všude mraky mladejch,jůůů....

10.11.2007 radim
5 stars

tohle LP se klidně mohlo jmenovat Tenkrát na Uhrovci.... taková malá "osada v Ostravě -Michálkovicích. Nevím, kdo to album tenkrát donesl-bylo nám 15 a bylo zůstane naprosto super. Čert vem mnohem lepší muziku, tohle bylo první, co jsem slyšel a byl jsem nadšen. Absolutně, jak jen v patnácti člověk může.... RUSH jsem ještě neznal a budoucí ženu taky ne....takže jako první láska byla jedna Eva a Sweet Fanny Adams.... A můžu to i dnes. Kdykoli....
reagovat

PaloM @ 05.02.2008 21:12:28
Uhrovec je aj malá osada blízko môjho bývalého bydliska Bánovce nad Bebravou. Pre Slovákov významná, rodisko Ľudovíta Štúra a v tom istom dome aj A.Dubčeka. (Sorry za úlet). Prežíval som to podobne ako radim, len som mal 16. Kamarát z dovolenky s rodičmi v Juhoslávii doniesol 3 LP: prvé LP Suzi Quatro, Nazareth Rampant a tento Sweet. Dodnes patria k mojim najobĺúbenejším, Rampant mám na originál CD, Sweet Fanny Adams som pracne zostavil z rôznych výberoviek (musel som mať rovnaké poradie, ako na LP!) no a Quatro (vďaka webu) z mp3.
Čo na tom, že človek miluje umenie: to, čo hýbalo hormónmi v puberte (okrem báb), sa nedá zabudnúť
("zachladená puberta" funguje stále).

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
luk63, Michálek, BelleConnolly, PaloM
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
DeaconJohn
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000