Swans - Feel Good Now

Swans - Feel Good Now - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1987

Tracklist:

01. Intro (0:38)
02. New Mind (5:28)
03. Blood And Honey (7:11)
04. Trust Me (4:55)
05. Willy In Ravensburg (1:00)
06. Sex God Sex (9:47)
07. Various Audience Tricks (0:55)
08. Like A Drug (8:32)
09. Beautiful Child (5:43)
10. Blackmail (4:23)
11. Children Of God (6:38)
12. Beautiful Reprise - The Town And Country Backstab Cowardice (2:32)
13. Thank You (0:54)
14. Various Audience Members (1:29)
15. Blind Love (18:36)
16. Hello To Our Friends (0:22)
17. Thank You, Good Bye. Good Luck .(0:11)


Obsazení:

Michael Gira – vocal, samples, sounds, piano, bass
Norman Westberg – guitar
Jarboe – vocal
Algis Kizys – bass
Theodore Parsons – drums

 
22.08.2018 northman
5 stars

Skupinu Swans založil na počátku osmdesátých let v New Yorku Michael Gira (ročník 1954), který je jediným stálým členem kapely. Polemizovalo se o jeho českém původu, ale zřejmě to nebude pravda, i když jeho vztah k Čechám je kladný a poměrně často zde vystupuje. Skupina se zařadila po bok skupin Sonic Youth, Foetus, UT nebo Lydia Lunch do neoficiálního sdružení s názvem „no wave“, které bylo protipólem „new wave“ vzniklé ve Velké Británii.

Debutové album Filth (Chlívárna) vyšlo v roce 1982 a nahrála ho skupina ve složení dvě basy, dvoje bicí a kytara, na kterou už tehdy hrál detroitský kytarista Norman Westberg. Hudba na této desce jsou písničky postavené na jednom tónu, písničky bez začátku a konce, hlavně hrané hodně hutně a hlasitě. V podobném duchu se nese i následující deska s názvem Cop a deska se živým záznamem z tohoto období s poetickým názvem Public Castration Is A Good Idea. Po vydání prvních dvou desek přišla k souboru zpěvačka a klávesistka Jarboe, která účinkuje už na následujících albech Greed a Holy Money. Na těchto deskách je probíráno prokletí peněz a majetku, které symbolizuje značka dolaru na obalech. Po těchto albech následovala deska s názvem Children Of God, kde se pro změnu vypořádává Michael Gira s náboženstvím, při následném turné provedla skupina dvě vystoupení v Praze a Brně, o kterých komunisté nic netušili. Ze záznamů z koncertů vzniklo toto album, na kterém by mělo být i něco z vystoupení v Brně, jak je uvedeno v bookletu.

Živá nahrávka z evropského turné v roce 1987 vyšla jako oficiální bootleg na 2LP a CD. Na live kompilaci se nacházejí hlavně písničky z aktuální desky Children Of God. Písničky hrané živě jsou mnohem hutnější než na studiové desce, jejich součástí je spousta industriálních zvuků a feedbacku. Nahrávka připomíná náboženský obřad, kde se střídají dva kazatelé Michael Gira a Jarboe, jako ďábel a anděl, stačí si vedle sebe postavit skoro brutální píseň Beautiful Child zpívanou Girou a křehkou Blackmail zpívanou Jarboe, podobně vyzní New Mind a Blood And Honey. Hudba má razanci parního kladiva a nepřipraveného posluchače doslova přibije k podlaze. Vím, o čem mluvím, byl jsem na jejich koncertě a někteří návštěvníci měli špunty do uší. Hudba to není melodická, ale já zastávám názor, že mnoho melodií i mnoho not hudbě škodí. Písničky se mi v živém provedení líbí více než na studiové verzi.

Co se týká hodnocení tak pět hvězd.

reagovat

jirka 7200 @ 22.08.2018 16:02:32
Naprosto zásadní kapela, která ovlivnila mnoho rockových kapel napříč styly. Já osobně velebím spíše prvních 5 studiových alb, které mají špičkový zvuk.

Od Children of God je jejich tvorba pro mě už moc melodická.

Proto más spíše rád Live koncert z roku 1986, který byl natočen u příležitosti turné Greed/Holy Money.
Mám jej na original DVD a to patří k nejcennějším kouskům v mé diskografii.

>> odkaz

yngwie3 @ 22.08.2018 20:22:16
to jirka 7200: Ak dovolíš Jiří, mám zopár otázok ...
Tvoje tvrdenie " Naprosto zásadní kapela, která ovlivnila mnoho rockových kapel napříč styly " je podľa mňa dosť odvážne a preto by som rád vedel :
1/ v čom spočíva naprostá zásadnosť kapely ?
2/ ktoré ovplyvnené rockové štýly máš konkrétne na mysli ?
3/ je možné vymenovať niektoré z tých mnoho kapiel, ovplyvnených hore uvedeným zoskupením ?
4/ skutočne trváš na tom, že Nightwish, Uriah Heep, IQ, Styx, Robert Plant, Kansas, Steve Hackett, Yngwie Malmsteen nie sú melodické kapely alebo hudobné osobnosti, tvoriace melodickú hudbu ? ono je to totiž v dosť príkrom rozpore s tvojim mottom " Nesouzní se mnou styly, kde je moc melodií " ...

Ďakujem za prípadnú odpoveď ...

ametyst @ 22.08.2018 20:30:12
Já se přiznám, že zrovna tuhle desku nějak zvlášť často neposlouchám. Důvodem rozhodně není kvalita muziky, nýbrž kvalita zvuku, která zde, mírně řečeno, přece jen poněkud pokulhává, takže pokud dostanu chuť na Swans, zvolím raději některou ze studiovek.
Význam tohoto díla vidím především v jeho syrové autentičnosti.

jirka 7200 @ 22.08.2018 23:21:10
Ahoj yngwie3:
- rád ti odpovím na tvé otázky, koneckonců jsme na diskuzním fóru. Vezmu to od konce....

4)Nikde jsem nepsal, že tebou vyjmenované kapely nejsou melodické. Věta z mého motta „Nesouzní se mnou styly, kde je moc melodií“ je stále platná. Z toho vyplývá jediné. Kapely tebou jmenované a mnou zrecenzované z velké části nepatří do množiny, kde už bych cítil, že je těch melodií na mě až příliš :-)

2 - 3)jak jsi si zajisté všimnul, rád se hrabu v datech – kdo a kde desku nahrál, kdo míchal apod. Je to úchylka z dob dávno minulých a snad nevratných, kdy informací o kapelách a mých obdivovaných deskách bylo velmi málo.

Nyní si to s chutí vynahrazuji. Proto pročítám mnoho rozhovorů, biografií apod. Divil by jsi se, kolik kapel z naprosto odlišných hudebních stylů se hlásí k tomu, že je ovlivnil punk nebo industriální muzika. Jsou to třeba lidi z taneční scény, vážné hudby apod. Jsou také kapely, co přímo zmiňují i Swans. Pokud mi pošleš svůj mail, rád ti budu postupně zasílat konkrétní jména.

1)První desky Swans jsou pro mne zásadní kombinací naléhavého textového sdělení a projevu, kde svou hudbou ohlodanou na kost – až na ten prazákladní rytmus, ukázali mnohým kapelám nejen v art rocku, že méně je někdy více – i s minimálními prostředky můžeš zanechat v posluchači hluboké souznění a dojem – předat poselství.

Abys pochopil, musel by jsi se do hudby Swans ponořit a nechat ji na sebe působit, nebo se zaposlouchat do world music různých národů, minimalistické vážné hudby či avantgardního jazzu.

Zároveň můžeš nastudovat něco o léčivém účinku šamanských rytmů. To vše ve mně evokuje poslech prvních desek Swans, souzní se mnou a proto je pro mne Swans jednou ze zásadních kapel. Bližší a detailnější informace ti mohu poskytnout na mail, neboť přesahují rámec tohoto fóra.

northman @ 23.08.2018 06:07:34
jirka 7200: zdravím a díky za reakci. Měl jsem koncert Swans, a možná asi ještě mám na VHS, ale nemám už na čem jej přehrát. To DVD ti závidím, mám pouze DVD, která jsou součástí posledních tří desek. Já mám od téhle kapely rád asi vše, líbí se mi i nejuslzenější deska Burning World a taky první sólovky, které vyšly pod hlavičkou The World Of Skin. To co dělal Gira pod hlavičkou Angels Of Light je taky zajímavé.

yngwie3: vás nezdravím ale přesto vám gratuluji k objevu již třetího souboru (po Captain Beefheart a Sonic Youth), který se vám nelíbí. Když se to vám, jakožto arbiterovi tohoto fora nelíbí, tak se to nemůže líbit žádnému návštěvníkovi tohoto fora.

nyní částečná odpověď na váš dotaz, který jste položil jirkovi 7200. Swans, potažmo Michael Gira vytvořili vlastní styl, stejně nehraje nikdo, takže jsou určitě zásadní a stylotvorní. Koho ovlivnili, tak začnu spřízněnými soubory Sonic Youth, UT, Lydia Lunch, Foetus, další jsou například Neurosis, Godflesh, Unsane, Tool z oblasti metalu, byli ovlivněni gotickým rockem, který zároveň ovlivnili, takže to jsou například Nick Cave a jeho Birthday Party, Fields Of Nephilim, industriální Einsturzende Neubauten, alternativní Head Of David, Big Black. Další vám asi pošle jirka 7200.

Jarda P @ 23.08.2018 06:45:45
Hudba Swans zde byla už v minulosti předmětem kontraverzních názorů už v době, kdy je propagoval Zdeněk2512. Můj názor na tuto kapelu je stále stejný, že se jedná v mých uších o hudbu neposlouchatelnou, stejně jako Trout Mask Replica či Wasa Wasa od EBB. Kdo má rád hudbu melodickou, těžko po nich sáhne.

northman @ 23.08.2018 07:00:26
Jarda P: zdravím, takle by měla vypadat reakce člověka, kterému se daná hudba nelíbí a chce se vyjádřit.

yngwie3 @ 23.08.2018 07:29:09
Ďakujem za všetky odpovede a pripomienky a aj keď to tak nevyzerá, vážim si toho ... domnievam sa, že chlap by mal vedieť obhájiť svoje verejne deklarované názory ...

to jirka 7200: yngwie824@gmail.com ... ak budeš chcieť, napíš ...

to northman: nie som arbitrom tohto fóra, ale keď ti to robí radosť, môžeš ma tak vnímať a oslovovať ;o) ...

jirka 7200 @ 23.08.2018 10:31:11
to yngwie3 : slušně jsi se zeptal, tak jsem se snažil odpovědět a to také z důvodu, že ti rozumím. Prostě se ti málo melodické nahrávky nelíbí. Mě se zas nelíbí různé nahrávky slavných kapel, které tu jsou všeobecně vyzvihovány a já je vnímám jako nezajímavý pop.

Vzpomínám si, že už jsem ti na podobné otázky odpovídal v diskuzi o TPPOTU a E.Neubauten. Já bych do tohoto spolku jen namátkou přidal Laurii Anderson a Sonic Youth.

Já třeba tyto kapely vnímám v kontextu celé doby a ne jen v aspektu hudebním, ale celkově uměleckém. Jsou to lidé, pro které byla a je hudba jen z jedním z výrazových vyjadřovacích prostředků. Jinak se většinou zaobírají mnoha jinými uměleckými směry. Malují, píší, recitují a pořádají multimediální výstavy, nebo aktivně vyjadřují své politické názory.

Těmto lidem je v zahraničí nasloucháno. Je mi jasné, že u nás není jejich tvorba dostatečné známá a nikdy tu nebudou mít postavení, jako je tomu v zahraničí. Jen mě někdy trochu mrzí, že jsou občas zesměšňováni na fóru, který se primárně zaobírá art a prog rockovou muzikou. Tyto a mnohé jiné kapely do tohoto žánru dle mého bezesporu patří, neboť to byli oni, kdo třímali pochodeň. Tisíce dalších kapel pak jejich poselství ve své hudbě využilo.

Yngwie, kdyby jsi někdy našel jen několik minut času, odpovědi na tvé otázky by jsi za chviličku dohledal na internetu. Jejich tvorbu tu popisuje stovky lidí a mnohem zdatněji než já.northman @ 23.08.2018 14:29:31
yngwie3: tady si můžete přečíst profesionální pohled na skupinu Swans.

Swans: The Glowing Man (recenze Alex Švamberk)
>> odkaz

Swans: profil rock blok
>> odkaz

tohle je deska, která je hodně melodická i gotická.
Swans: Burning World
>> odkaz


yngwie3 @ 23.08.2018 14:40:03
to jirka 7200: Vieš Jirko a v tom možno bude ten zakopaný pes ... v snahe zaoberať sa všetkým možným, nie je nič urobené poriadne, pretože "roztěkanost mysli" nie je dobrá v akomkoľvek smere ľudskej činnosti ...
Počas svojej celoživotnej hudobnej cesty, som stretol veľa samozvaných alebo odporučených "multiinštrumentalistov", ale samotný zážitok zo stretnutia bol poväčšinou ako s broukom Pytlíkom ...

A preto Jackson Pollock alebo Andy Warhol, nikdy nedosiahnu veľkosť Tiziana ... určite chápeš čo tým, smerom k hudbe, maslím ...

A Leonardo, bol iba jeden ...

yngwie3 @ 23.08.2018 14:45:04
Opravujem, " čo tým myslím " ...

jirka 7200 @ 24.08.2018 00:13:26
to yngwie3 : zbytečně zevšeobecňuješ. Pokud jsi se zrovna ty setkal s málo talentovanými umělci nic nevypovídá o kvalitě výše zmíňených kapel.
Zde jsme na hudebním fóru, tak hodnotím hudbu. Mě některá alba oslovila, tebe ne. Takže jsme zase jen u líbí - nelíbí.

yngwie3 @ 24.08.2018 07:29:13
OK ... nepáči a hodne ...

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
northman
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000