Stromboli - Fiat Lux

Stromboli - Fiat Lux - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2014

Tracklist:

1. Tetování
2. Fiat Lux!
3. Katova pomocnice
4. Pomož, svatá Namátko
5. Tesáky
6. Devastace srdeční krajiny
7. Štěk
8. Být nocí či nebýt dnem
9. Já bloudím ráda
10. Post scriptum


Obsazení:

Michal Pavlíček - guitars
Bára Basiková - vocals
Jiří Veselý - bass
Klaudius Kryšpín - drums

 
19.07.2016 matulko
5 stars

Nedávno som sa zúčastnil koncertu STROMBOLI v bratislavskej Starej tržnici.

Aj keď bez skvelého bubenníka Klaudia Kryšpína/choroba/zostava Pavlíček, Basíková, Veselý a vynikajúci zaskakujúci bubeník predviedli v Bratislave koncert desaťročia. Pavlíčkove úžasné sóla a improvizácie, Bárin nadpozemský spev a Veselého spoľahlivá basa vytvorili zážitok, na ktorý sa nezabúda.

Skladby z nového albumu v ničom nezaostávali za klasickými prvkami z prvých dvoch albumov.Dokonca si myslím, že niektoré ich aj predčia. Pavlíček s Basikovou rokmi nestratili nič zo svojej výnimočnosti a koncert si vyslovene užívali. Dúfam, že ich v Bratislave ešte niekedy uvidíme a hlavne budeme počuť!

A čo sa týka albumu FIAT LUX, nepočujem jediný dôvod nedať päť hviezd!
reagovat

Martin H @ 19.07.2016 19:53:08
Martine, tohle snad patří do vlákna Dojmy z koncertu. O desce jsem se toho moc nedozvěděl. Škoda.

14.01.2015 Snake
3 stars

Nové album Stromboli bych tedy vskutku nečekal, ale pochopitelně probudilo mou zvědavost. Na stránkách ireportu byla možnost desku si poslechnout a jeden nástřel stačil mi k tomu, abych si ji objednal. A tady jsou v krátkosti mé dojmy :

Dle mého nejlepší skladba - Tetování - celé album rozjíždí. Je to taková téměř hard rocková a neskutečně energická pecka, kdy kytara připomíná lavinu a Basiková mistrně střídá polohy drzého, rockového fracka ve slokách a Andělu Čertovskou v refrénech. Velmi zamlouvá se mi instrumentální náklep v čase 2:22 - 3:15, no a Bářiny výkřiky na samotném konci píší parádní tečku za touto veskrze povedenou masáží.

Titulní skladba Fiat Lux! ubírá na tempu, ale nikoliv na naléhavosti. V textu Vlastimila Třešňáka jsem si oblíbil větu "Zpovědníku, kodrcám životem pod párou a na černo..." a Pavlíčka v kytarovém sóle identifikovat by měl i naprostý hluchoň.

Ani Katova pomocnice nesnižuje vysoko nastavenou laťku. Graduje postupně a v momentě, kdy vypadá to tak, že celá píseň končí, vyvrcholí pečlivě vystavěným a působivým kytarovým sólem.

Jestli si někde na albu vybavím Stromboli v podobě z osmdesátých let, tak právě u písničky Pomož, svatá namátko. Je křehká a subtilní, rytmice vypomáhají samply a programming a Basiková podává suveréní výkon. V jejím závěru pozornost si uzurpuje Pavlíčkova tolik typická kytarová hra.

Už z pojmenování Tesáky je patrné, že přichází další energický kousek. A taky ano, máme tady razantní bicí, odsekávané riffy a brilantní sóla, ale skladbě jako takové chybí nějaký výraznější a zapamatovatelný moment. Jsme v polovině alba a písně začínají nabírat, bohužel, sestupnou tendenci.

V následující Devastaci srdeční krajiny si dá rytmika pohov. Je to takový jemný duet, ve kterém se Michal Pavlíček poprvé představí i jako zpěvák, s krátkými vstupy akustické kytary. Text je trochu kostrbatý, plný metafor a pro mě celkem neuchopitelný...

Štěk je opět výraznějším momentem na desce. Muzika znovu nabírá grády a je to naprosto skvělá kytarová práce. Kousavě ironický a vtipný text mi připomíná Bářinu éru u skupiny Precedens.

Členitá skladba Být nocí či nebýt dnem nabídne podmanivě temnou atmosféru a katarzi v závěrečných verších a podle mého názoru ( zcela nedůležitého ) by mělo v tomto okamžiku celé album skončit. Ovšem je tu ještě šest minut dlouhá balada Já bloudím ráda. Přijde mi trochu stereotypní a tak pomaličku ztrácím koncetraci a těším se na závěrečnou Post Scriptum. Hedvábně něžnou akustickou drobnůstku s krásným refrénem.

Veškerou hudbu složil Michal Pavlíček, texty napsal Vlastimil Třešňák a ve dvou případech i Petr Kolečko. Cédéčko je zabalené v jednoduchém a vkusném digipaku ( který mi pošťáci dolámali ), booklet obsahuje pěkné černobílé fotografie a veškeré texty písní. Zvuk zdá se mi být zbytečně přehulený, ale poslech cd mě v tomto směru ani při vyšší hlasitosti nijak neunavuje.

Hodnocení 3,5 stočím směrem dolů. Album je to skutečně dobré, byť nedělá si ambice státi se nějakým milníkem žánru. Je to prostě svěží a současně znějící rocková deska, která by vás neměla v žádném případě zklamat.reagovat

PaloM @ 16.01.2015 09:34:25
Ďakujem za tvoj názor Snake, v podstate sa zhodneme.
Ako sa vraví, zaplaťpánboh aspoň za takú muziku Stromboli.

Snake @ 16.01.2015 15:21:20
Snad ta moje recenze nevyzněla tak, že je to album průměrné a nestojí za poslech. To určitě ne, mě se líbí a určitě se k němu budu rád vracet. Tři hvězdičky rozdávám docela běžně i deskám, které se mi líbí. Jenom mě neohromily, nepovažuji je za zásadní, ani ničím vyjímečné. To bych ta pětihvězdičková hodnocení musel rozdávat jak na běžícím pásu :)

PaloM @ 16.01.2015 16:28:28
To vôbec nie, nehľadal som za slovami iné ako je. CD plánujem kúpiť, no pretože kupujem iba to, čo budem aj počúvať, tak si to viackrát vypočujem v mp3 a potom sa rozhodnem. Napísal si to pekne, ale ak je niečo dobré, to ešte neznamená, že to aj musím mať na poličke v skrini :-) Snake, píš veselo ďalej, rád po tebe čítam.

Snake @ 16.01.2015 16:54:50
Vykonám ! ;)

VaclavV @ 21.11.2018 20:04:34
Naprosto geniální album. I po třech letech jsem maximálně nadšený!

04.12.2014 Rovant69
3 stars

Tak se nám hudební vulkán jménem Stromboli po 25 letech probudil. V tichosti. Jen na jaře lehce zahřměl oznámením prosincového koncertu a opět umlkl, aby velmi nenápadně, na podporu onoho zahřmění, vydal nové CD s názvem Fiat lux, tedy Budiž světlo.
Navázat na něco, co skončilo před 25-ti lety není vždy jednoduché. Ono se toho také za tu dobu mnohé změnilo. Měl jsem za to, že návrat Michala Pavlíčka do éry Stromboli by však mohl být o něco jednodušší. Celou dobu byl hudebně aktivní, skládal a hrál. Téměř se neodchýlil od svého snadno rozpoznatelného stylu. Skladatelsky se účastnil mnoha projektů, včetně muzikálů, scénické a filmové hudby. Leč je pravdou, že nic už, jako Stromboli, neznělo a tak jsem byl zvědavý, jak zapluje zpět do vod plné hudební něhy, divokosti, barev, extáze, magičnosti a erupcí, čímž pro mě vždy tato hudební legenda byla. Jedna věc je očekávání a druhá je ta, jak se vlastní očekávání protne s výsledným produktem.
Album otvírá skvělá skladba Tetování. Při prvním poslechu jsem si myslel, že poslouchám Precedens a jejich Černé nebe, ale po prvních verších ( o nich bude též řeč) se skladba ještě více, po strombolovsku zachmuří do mollu a máme zde typické Stromboli a vnitřní napětí, které této skupině moc slušelo. Z mého pohledu asi druhá nejlepší skladba a velmi slibný začátek.
Fiat Lux - Pavlíčkovská táhlá skladba s výborným sólem uprostřed skladby, kterou by ale klidně mohl zpívat Kamil Střihavka na albu BSP a nikdo by neřekl ani popel (ze Stromboli).
Katova pomocnice - zasněná věc hodna mistra. Bářin skvělý zpěv a do toho gradace, včetně závěrečného sóla, které jen výsledný dojem podtrhne. Nejlepší věc na albu s krásně vygradovaným sólem. Tohle by mohlo fungovat velmi dobře na živo.
Pomož, svatá Namátko - klasická Pavlíčkovina a Bářino vapadipapidampam...aneb od každého stylu kousek.... chvíli Bára, chvíli Michal, chvíli Stromboli....
Tesáky - odpichovka, která příjemně odsýpá.. možná potencionální hit, resp. hned po první skladbě a Štěku nejzapamatovatelnější věc.
Devastace srdeční krajiny - moc pěkná skladba, kytarová náladovka podpořena jen hlasy Báry a Michala.... Výborná skladba s pochmurným textem...
Štěk - to je fakt úlet, čekal bych to spíše od Precedens, na albu mi nesedí a patří do slabší poloviny alba.
Být nocí či nebýt dnem - zajímavá skladba s progresivně a hypnoticky laděnou mezihrou.
Já bloudím ráda - začíná podobným vybrnkáváním jako Sabbatovský God is dead, ale na místo Ozzyho nastoupí Bára. Touhle skladbou se nějak nemohu prokousat. Parafrázoval bych hlášku Josefa II ve slavném Formanově filmu Amadeus...příliš mnoho slov....
Skladba Post Scriptum je už jen zpívanou závěrečnou akustickou tečkou, která bohužel postrádá vygradování hodné Sopky. Prostě dovětek...
Verdikt? Na prvních pár poslechů, hodně rozporuplné album. Skladby rozhodně netrpí košatostí, jak jsme byli u páně Pavlíčka s spol. zvyklí. Nehledejte novou Carmen či Veliké Lalula a na erupce typu Stromboli či Villa Ada raději zapomeňte. Písně jsou spíše přímočařejšího rázu. Rukopis je jasný, Michal Pavlíček, s tím není žádný problém. Kytarově neztratil nic ze svého umu. Umí pohladit, poštěkat, kousnout. Otázkou však zůstává, zdali všechny skladby byly psány pro Stromboli, nebo do šuplíku "Mohlo by se hodit". A to je asi první věc, které si všimnete. Ne vše totiž zní jako typické Stromboli. Za sebe bych řekl spíše autorské album Michala Pavlíčka pro Báru Basikovou za asistence (Veselý, Kryšpín). A to je kardinální rozdíl. Pánové Veselý a Kryšpín byli přizváni k nahrání svých partů a lépe to asi udělat nemohli. Bára zde už není tím nástrojem, pro který byly kdysi skladby psány. Bára je tady už "jen" zpěvačkou.Z mého pohledu zde postrádám více epiky, více erupcí emocí, pro kterou byli Stromboli typičtí.
Chápu, doba se změnila a tak tu máme nové, komornější a rozhodně ubásněnější Stromboli. Čímž mám na mysli básně z šuplete Vlasty Třešňáka. A možná, to je onen kámen úrazu celého alba. Bára zpívá moc dobře, v několika skladbách přímo skvěle, ale mám pocit, že jí básně, které jsou na rockovou píseň dlouhé, příliš nejdou, jak se říká, přes ústa. Ztrácí se tím veškerá lehkost a Bářina éteričnost. Jaký je rozdíl mezi přímočarým Tetováním s textem od Petra Kolečka a Já bloudím ráda, kde si poezie příliš s rockovou muzikou nerozumí.
Rozhodně to není album na první poslech. Je to řádné sousto, které vyžaduje se tím vším prokousat a asi nejvíce se ponořit do textové stránky, která je pro Stromboli trochu nezvyklá.
Přesto všechno, co jsem uvedl, si myslím, že album rozhodně stojí za poslech a patří k tomu lepšímu, co se u nás v posledních letech , po hudební stránce, vyprodukovalo.
Hodnocení 3 a 1/2 hvězdy
reagovat

Snake @ 04.12.2014 18:27:17
Pěkná recka, skvěle načasovaná :) Dnes, ve 20:00, mají Stromboli onen dlouho avízovaný koncert. Já si desku poslechl jednou - na stránkách ireportu - a protože zaujala, čekám na origoš. Potom přihodím i své postřehy.

PaloM @ 04.12.2014 20:43:31
Keď sme minulý rok pozerali z pláže v Kalábrii na Stromboli, ako si pokojne dymí, netušil som, že vybuchne o stovky kilometrov severnejšie :-)
Nepočul som ešte, ale teším sa, že sú opäť v akcii.

Zdeněk @ 04.12.2014 21:07:35
Teď zrovna jsem dostal sms od kámoše co je teď na jejich pražském koncertě a zdá se že "dými" pořádně

Mayak @ 07.12.2014 17:29:33
...hmmm, asi by bolo pošetilé očakávať v roku 2014 nejakú zásadnú nadväznosť na dvojalbum z roku 1987.
Je to v podstate tak, ako je to napísané v recenzii. Kompozície a skladbičky skôr zo šuflíka Michala Pavlíčka, ako nejaké nové invenčné opusy, ktoré by spôsobovali príjemnú nostalgiu a opätovné nadšenie.
V podstate bežný, "mainstreamový rock" ... a tri hviezdičky sú adekvátnym ohodnotením novej placky Stromboli ... ale aj možnosť ďalších koncertov v budúcom roku, snáď aj na území Slovenska - pre starších aj z nostalgických dôvodov, pre mladších, ako forma istého poznania, že aj v problematickom období sa dalo občas vidieť skvelú domácu kapelu, keď tie lepšie európske / svetové vidieť len tak možné nebolo ...

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
matulko, VaclavV
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Jarouš, Petr59, b.wolf
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Rovant69, Snake, PaloM
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Stromboli


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000