Rush - Rush

Rush - Rush - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1974

Tracklist:

01. Finding My Way (5:05)
02. Need Some Love (2:19)
03. Take a Friend (4:24)
04. Here Again (7:34)
05. What You're Doing (4:22)
06. In the Mood [Lee] (3:33)
07. Before and After (5:34)
08. Working Man (7:10)

All songs written by Geddy Lee and Alex Lifeson, except where noted.


Obsazení:

Alex Lifeson - guitar
Geddy Lee - bass, vocal
John Rutsey - drums

 
17.06.2019 Pegas
5 stars

Už nevím, jestli jsem jako první celou desku od Rush slyšel Moving Pictures nebo bezejmenný debut, protože jsem obě poznal ve stejném období na střední škole. Každopádně Rush (desku) jsem si tehdy půjčil v knihovně jenom podle názvu skupiny, aniž bych z ní něco slyšel. Předtím jsem znal z rádia několik hitových skladeb z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let (kdy už nastoupily syntezátory) a ty mě vlastně k Rush přitáhly. Na debutu jsem nic podobného nenašel, přesto jsem si všech osm písní rychle oblíbil a na tom se dosud nic nezměnilo. Vůbec mi nevadil ječák Geddyho Lee, přestože většinou podobným hlasům z té éry moc neholduju. Naopak se mi zalíbil a zaujal mnohem víc než třeba Robert Plant, ke kterému je Lee často přirovnáván, ale sám nevím proč, neboť mi připadají jejich hlasy dost odlišné. Že tu ještě nehrál Neil Peart, ale John Rutsey, jsem tehdy nevěděl a dodnes je mi to jedno, hru na bicí tu považuji za velmi dobrou. Samozřejmě to platí i pro Leeovu výraznou basu. Alex Lifeson zase sází jeden kytarový riff nebo sólo za druhým. Celá kapela působí velice sehraně, dává vyniknout jednotlivým nástrojům a nemá potřebu se pouštět do zbytečné exhibice, která by narušovala strukturu písní. Rush tu servírují v podstatě přímočarý blues/hard rock, syrový a energický, ale zvláštně okouzlující. Skladby jsou velice vyrovnané a plné zajímavých motivů a melodií, za favority bych mohl označit Finding My Way, Here Again, Before And After a Working Man, jenže ten zbytek není o moc horší. Nedokážu najít nějaké mouchy, tady prostě nic nechybí ani nepřebývá a za ty roky se mi to ani trochu neoposlouchalo. Desku tedy hodnotím velice kladně a řadím mezi ty nejlepší, co Rush za celou svou kariéru vydali. Na svém kontě mají množství parádních skladeb a většinu desek mám rád hodně, ale tahle jako celek nemá chybu.
reagovat

bullb @ 18.06.2019 09:03:52
Pegas: súhlas a pochvala. (moja recenzia bola prinajmenšom ako zo základnej školy)
Tento debut je naozaj výborný.
A sólo Working Man patrí medzi gitarové klenoty.
Nezdieľam tzv. väčšinový názor, že ide o kópiu Led Zeppelin. Rush hrajú svoju hudbu, ktorá mi postupne začala ísť na nervy, hlavne spevom. Preto mám rád jedničku Rush.

horyna @ 18.06.2019 09:39:11
Zajímavé. Ranná etapa Rush jde absolutně mimo mě. První dvě desky jsem kdysi slyšel útržkovitě a vůbec, vůbec mne neoslovili. Třeba je čas to napravit a sbírku zkompletovat, díky za tip. Snad se někdy donutím si to pustit.

jirka 7200 @ 18.06.2019 12:39:56
Tuto desku doma nemám. Díky recenzi si ji dnes však dnes jistě připomenu. Skvělý hard rock, kde se již dají vystopovat náznaky jejich osobitého stylu pozdější ch let.

Raritní záznam koncertu z roku 1974 jasně poukazuje na kvality tohoto spolku :

>> odkaz

Pegas @ 18.06.2019 17:13:28
Srovnání hudby Rush s Led Zeppelin a zpěvu Geddyho Lee s Platnem mě dřív nikdy nenapadlo, až nedávno jsem pročítal různé recenze a tam to bylo často zmiňované. Je tam samozřejmě stylová spřízněnost, ale obojí mi připadá u obou kapel dost odlišné a nezaměnitelné. Sice mám raději pozdější desky, ale ten debut.

horyna: Nemá cenu se do toho nutit, když to nezabere, ale pro mě je tenhle debut od začátku do konce výborný od té doby, co ho znám, což už bude plus mínus pětadvacet let.

bullb @ 19.06.2019 09:41:43
Pegas: Je naozaj nemysliteľné porovnávať Led Zeppelin a Rush. Aj keď chápem fanúšikov a "zberateľov" kapely Rush, že sú dobrí...
Ale Led Zeppelin je predsa len iná káva (odrodová, plantáž 3000 m n.m., oblasť Guatemala)... :-)
To, čo čítam o Jimmy Page v aktuálne vydanej knihe ma len utvrdzuje o nebo dotýkajúcich sa kvalitách Led Zeppelin.
Napriek tomu úcta k debutu Rush.

jirka 7200 @ 19.06.2019 09:57:08
Slovo jsem dodržel a desku si po letech skutečně dvakrát poslechl, neboť přeci jen se její kontury v mé mysli zjevovaly velmi obtížně. Ano, neobsahuje muziku s neotřelými postupy, pro které jsem si Rush později oblíbil, ale na druhou stranu jsem nalezl výborný, dřevní hard rock s výborným zvukem. Indície na pozdější směřování kapely jsou snadno k nalezení. Díky, Pegasi!

05.02.2015 gunslinger
4 stars

Je to už nejaký ten čas čo poznám Kanadskú skupinu Rush. Prvých 5 albumov som sa na strednej napočúval viac než dosť avšak nikdy ma to neťahalo ďalej. Nespočetne veľa krát som sa snažil prísť ne chuť ich komerčne najúspešnejším albumom z 80´s rokov. Nie, že by som chcel aby sa mi to páčilo na silu a tým pádom klamať sám seba, to prenechám radšej milovníkom alternatívy a avant-gardy, Iba pri takýchto nahrávkach ma vždy zaujímalo prečo to toľko ľudí považuje za to naj. Nikdy som však, napríklad, taký Moving Pictures nepochopil. Chytá to 80´s sound, nič moc riffy ani melódie, jednoducho ide o plytký produkt ničím výnimočný.

Nech si kto chce škatuľkuje Rush do progresívneho rocku, na ich hard rockové začiatky rozhodne nenechám dopustiť. Zhadzovať týchto zopár albumov mi príde ako rúhanie sa, pretože ide o neskutočnú kvalitu. Nezáleží na tom či ide o poriadne vypalovačky alebo skladby v pomalšom tempe rozhodne im všetko vychádza, melódie sú pestré, riffy zase naopak ostré ako britva. Rozhodne nemá prvý album žiadne hluché miesto.Je to priamočiary útok na bránku s malými prestávkami v podobe dvoch relatívne pomalších skladieb. Vrcholom celej nahrávky je 7 minútová Working Man. Dlho to bola jedna s mojich najobľúbenejších piesní vôbec. Doteraz milujem ten ťahavý ťažkopádny pomalý riff ktorý sa vlečie celou skladbou. Jedným slovom paráda.

Je mi až ľúto, že po albumu A Farewell to Kings ma už od Rush nič neoslovilo, teda až na album plní coververzií Feedback.


reagovat

Voytus @ 05.02.2015 15:12:36
Pro mě jedna z mála vyjímek pokud jde o synťáky a léta osmdesátá. Myslím, že změnu zvuku ustáli bez nějakých drastických ztrát (srovnej např. s Genesis, ZZ Top, Yes, případně si dosaď své).

Jak Permanent Waves, tak Moving Pictures, i třeba Grace Under Pressure a Singals považuji za dost zdařilá alba. Pořád to není komerce, synťáky pouze doplňují zvuk, melodie nejsou ani zdaleka prvoplánové, všichni tři stále, byť umírněně, předvádějí instrumentální veletoče (např. YYZ).

A alternativu ani avantgardu bych tam nehledal (ale já vím, to je jen takové rýpnutí, i když zrovna tady úplně bezpředmětné). No, nenutím, jen jsem se vyjádřil. Jde přeci jen o různé podoby hudby Rush, podstatné je umět si najít to své.

gunslinger @ 05.02.2015 21:09:41
Voytus Rush má tú silu, že si v ich hudbe dokáže každý niečo nájsť.

PaloM @ 06.02.2015 09:17:33
Trojicu hard rockových albumov Rush (prvé 3 CD) som si kúpil ako posledné. Fanúšik skupiny by ich mal mať a počúvať, dravá mladícka energia nechýba. Stačí si zvyknúť na jačanie Geddyho a všetko je OK :-)

Jarda P @ 06.02.2015 13:11:48
A proto poslouchám Rush až od doby, kdy Geddy přestal ječať. Tj. od Permanent Waves.

hejkal @ 06.02.2015 13:47:14
A ja zasa odkedy nejačí, Rush nepočúvam. I keď Permanent waves sa dá a Moving pictures s prižmúrením oboch očí... Každopádne je debut strašne fajn, byť to nie je to naj, čo kapela spáchala.

30.06.2010 bullb
5 stars

Tak, túto LP, áno LP som počul ešte ako gymnazista. Mal už som za sebou opočúvané Deep Purple, Hendrixa, Led Zeppelin... Ale ako keby som dostal kladivom po hlave. Nemyslím si, že ide o plagiátorov skupín, ktoré som tu citoval, ako píšu tu moji spolurecenzenti. Práve tým zvukom - len traja hráči sa nemôžu priblížiť zvukovo napríklad k DP. Ale práve - totiž energia je to minimálne o 100 % vyššia ako u DP. Taký album Machine Head je len profesorovské hranie - veľmi sterilné. Ale Rush idú. Nemá zmysel rozpisovať konkrétne skladby, odpaľovačky Need some love, What You are doing sme na večierkoch na gympli často púšťali. A mlsali sme pri Here again. Až po čase som prišiel na chuť práve poslednej skladbe na tomto LP - Working man. V každom prípade je to debut ako sa patrí. Divoký, plný energie a tým pádom aj neohrabaný. Dávam plných 5.
reagovat

The Paul @ 01.07.2010 09:41:09
Rush sú moja kapela No. 1 a samozrejme s každou pozitívnou recenziou musím súhlasiť, aj keď v tomto prípade by som nedal 5 hviezd. V rámci tvorby Rush prídu krajšie klenoty... Podľa mňa tak 3,5. Keďže je to Rush, tak 4*.
Na druhej strane, keď sa táto doska spája so zážitkami z mladosti a s párty na strednej škole, tak rozumiem Tvojmu bodovaniu :-).

pito63 @ 03.07.2010 16:22:26
Ak som dobre rátal, tak toto je už 6 recenzia debutového albumu kanadských hviezd a zatiaľ takmer bez odozvy u členov Progboardu.
Rozumiem recenzentovi, to isté zažívam pri svojich favoritoch. Ja som na Rush v mladosti šťastie nemal a v súčasnosti naň už nemám chuť. To málo, čo som od nich počul, mi nesadlo.

pito63 @ 31.05.2012 15:10:42
Budem si sypať popol na hlavu...
Nedalo mi a v minulých dňoch som dal Rush ešte jednu šancu. Zatiaľ som sa dostal po štúdiový album "A Farewell to Kings" (1977) a musím uznať, že je to slušná muzika a solídna kapela!

gunslinger @ 31.05.2012 16:18:28
po "A Farewell to Kings" mňa už Rush neoslovili

b.wolf @ 31.05.2012 16:33:12
pito63: no vidíš a pro mě po takové bombě jako 2112 přišly další fláky-Moving pictures, Hemispheres, skvělé Power windows, Counterparts, Snake and arrows a na novinku se těším.

pito63 @ 31.05.2012 16:40:12
b.wolf
Budem pokračovať v prieskume a príde aj na Tebou spomínané tituly...

11.09.2007 hejkal
3 stars

Prvý Rush, to je ako keby som počul nevydaný album Led Zeppelin.

Geddy je Plantovskejší ako Plant a veru to nie je na škodu. Prvé dve pesničky sú neskutočne dobré vypaľováky a ani absencia maestra Pearta nie je markantná. Vôbec, John Rutsey je schopný rockový búšič, priamočiary a dostatočne razantný (hoci nemá Bonhamov úder a ani Paiceov nadhľad, o Peartovskom "tu ešte ukážem, čo som rok nacvičoval" ani nehovoriac). Vrcholom albumu je rozhodne posledná Working man, ťaživá a temno znejúca vec hraná skôr v pomalom tempe.

Áno, je to dobrý album a dal by som 4 hviezdičky, ibaže v kontexte tvorby Rush prídu ešte o mnoho lepšie a hlavne originálnejšie kusy. Takže 3,5, ale je to tesné.
reagovat

27.09.2006 Tanmut
4 stars

Skvělý hard-rock-and-roll. Hudebně velice silné písně, ačkoli text takové Finding My Way je spíše k pousmání. Deep Purple i Led Zeppelin mi trochu evokuje pětka - What You're Doing, snad riffem, snad frázováním. Nádherný poslech skýtá i polobalada Here Again. Závěrečný hardrockový monument Working Man s minimalistickou přesto možná nejlepší lyrickou složkou ukončí zběsilý start do vzrušujícího závodu.
reagovat

08.10.2005 JohnDeacon
5 stars

Má vůbec cenu hodnotit?PROSTĚ BOMBA!!! Titulní song je jednoduše geniální, jak po stránce hudební tak po textové.Obvzlášť bych vyzdvihl "Overture","The Temples Of Syrinx","Discovery" (Geddy tu úžasně zpívá..." a "Presentation".Jen škoda že později Rush hrávají 2112 na koncertech podladění o jeden tón, zní to trochu nepatřičně.Další kratší skladby jsou taky fantazie, "Passage to Bangkok", "Twillight Zone" a "Tears"...tyto skladby mi prostě vždy zvednou náladu.Zkrátka přelomové album nejen pro kapelu Rush, ale i pro celý rockový svět!!!
reagovat

nikdo @ 16.11.2005 00:00:00
to si pleteš s 2112

26.09.2005 wonno
5 stars

Hard Rocková klasika se vším všudy!!!!!Dřevěný Hard Rock!!!!!Všude lítají třísky....Kdo neslyšel nemůže pochopit!!!......utikej si ho pořídit!!!!!...honem...RUSH se valí.....učebnice pro nás všechny!!!!!Im now feel like Working man i just Find my way!!!!....Rush-Rush-*forever
reagovat

26.09.2005
4 stars

Plne suhlasím.Debut a tak špicový.Mna o trocha viac zaujal Carres of Steel,ale tomuto debutu niet čo vytknuť.Výborne,našlapané,skvelý A.Liffeson,G.Lee a prvý bubenik Ruttsey sice nieje Peart,ale...Hardrockova klasika,treba vlastnit.Tak 4 a pol.Ok?
reagovat

mila @ 29.12.2005 00:00:00
je to takové zeppelinovské, asi chtěli tenkrát nějak prorazit,je poznat,že tam ještě není Neil, hlavně po textové stránce.Jinak je to klasika,které nejde nic vytknout.Ale ti praví to ještě nejsou,ti vykrystalizovali až věkem, teda spíš dobou.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
wonno, Pegas, Jarouš
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
Tanmut, gunslinger, Mohyla, Carloss87
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
dreamer, hejkal, JendaCh, kaktus, jirka 7200
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000