Riverside - Out of myself

Riverside - Out of myself - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2003

Tracklist:

1. The Same River (12:01)
2. Out Of Myself (3:43)
3. I Believe (4:14)
4. Reality Dream (6:15)
5. Loose Heart (4:50)
6. Reality II (4:45)
7. In Two Minds (4:38)
8. The Curtain Falls (7:59)
9. OK (4:46)

(total time- 53:11)


Obsazení:

Piotr Grudzinski - gitara
Mariusz Duda - spev,basa
Piotr Kozieradzki - bicie
Jacek Melnicki - klávesy

with:
Krzysztof Melnicki - trombone in 'OK'

 
30.09.2019 EasyRocker
5 stars

Je tomu již 16 let, co spatřil světa debut dnes již nestorů evropské progresívní scény. Sdružení kolem tvořivého dua Kozieradzki/Grudzinski už na startu ukázalo jasné směřování - v cestách, vyšlapaných Pink Floyd, Porcupine Tree, Opeth, Radiohead nebo Marillion.

The Same River - dramatický vstup a ocitáme se plně na teritoriu Jacka Melnického, který s kapelou vydržel jen debutové album. Na dvanáctiminutové ploše už pánové předvádějí všechny čáry - hromové opethovské riffování, Grudzinského atmosférické gilmourovské výlety a sóla. Aktivní Dudova basa přetíná, drtí i láme hudební linky, hlas zase konejší a léčí. Titulka, nadopovaná pekelnými tempy a burácením ocelových šrapnelů, nezapře dikobrazí inspiraci. Čtyři minuty akustické I Believe jsou založeny na prostém melodickém motivu, jehož krásu lze stěží postihnout. Naděje, anebo beznaděj? Reality Dream vás vrátí do postmoderního drsna - po rytmicky vychytaném intru ovládne pole Grudzinski - tvoří pekelné válce, avšak i nejjemnější pavučiny. Jednou z nejpůsobivějších pecek nového progu je bezpochyby Loose Heart. Strunné a klávesové kaskády stoupají nahoru a dolů jako voda kašen v Petrodvorci. Nebeské parametry mají neskutečná Grudzinského sóla a Dudův naléhavý vokál. Závěr je bojem o život - doslova. Vypjatou Reality II ovládá s údernickou rytmikou Duda/Kozieradzki opět všudypřítomný kytarový mág. In Two Minds s naléhavým tématem schizofrenního rozdvojení ovládá opět Grudzinského um v kobercích akustik, ale i vyhrávek a barevných sól, kvalitně ho doplňuje i Jacek Melnicki. The Curtain Falls je jasným vrcholem. Nápadité kytarové výběhy, přidává se Duda, který tu podává elitní pěvecký výkon, a to ještě stíhá tvrdit basu. Osm minut zpestřují atmosférické výjezdy kláves, ale jedná se o dramaticky geniální a emocionálně vypjatý monolit - opona skutečně padá a nejen já povstávám k potlesku na otevřené scéně. Finále OK nedluží zbytku alba ani cent. Uměřená, smířlivá, smutná litanie kláves a vokálu, dochucená jako celé album lehkými výboji elektroniky.

Dodnes výborná kolekce, podtržená skvělou instrumentací a důrazem na každý detail. Výsledkem je ledová krása a mrazení v zádech. Potěšeni mohou být jak fanoušci nadoblačného jemna, tak i především metalických bouří; ocel se kalí vskutku vydatně. Bez váhání plná palba, Riverside už měli na debutu vyzrálý hudební výraz.
reagovat

john l @ 01.10.2019 19:08:28
Dneska bych dal tomuto arcidílu pět bodů. Debut debutů.

EasyRocker @ 04.10.2019 07:09:08
Ještě jsem od recky dvakrát prohnal ušima. Fakt paráda, brzy se vrhnu i na Second Life Syndrome.

horyna @ 22.10.2019 17:14:53
Easy: ad a) ze srdce ti velmi děkuji za tvou recenzi, díky které jsem velmi zatoužil desku si znovu připomenout. Hned jsem si ji přesmahnul do mp3-ky, ale až po několika týdnech se k ní tuto neděli konečně dostal. Byl to znovu totálně orgastický zážitek, tož znovu velké díky.

ad b) vysvětli mi ty kluku ušatá, jak je možné, že prog-rocker/metloš tvého kalibru, přikoupil taklovýto klenot až teď???? To jsi si dodnes vystačil u Riverside pouze od trojky po Wasteland??

Kvalitě zdar!

EasyRocker @ 22.10.2019 17:25:27
horyna: spíš nedostatek financí. První dvě jsem často půjčoval nebo ochutnával v mp3, takže jsem netrpěl, ale jsem rád, že už mám skoro všechny:-)

28.12.2016 john l
4 stars

Hned napoprvé a trefa do černého. Že Poláci umí je dobře známo a v té době nová akvizice na poli inteligentní hudby Riverside to projednou opět potvrdila. Ten kdo s nimi začínal od prvních krůčku, je určitě spokojený dodnes a pro toho, kdo objevuje jejich alba pozpátku v čase čeká hodně zajímavých chvil. Dokonce existují názory, že hned svou prvotinou tito naši sousedé vystoupali na svůj trůn svým nejprogresivnějším albem. S tím nemůžu úplně souhlasit, přeci jen mi jednička a dvojka přijde krapet syrovější a silné kolekci třetí části trilogie, nebo inovativnímu Anno Domini konkurovat v mých očích nemůže, přesto se jedná o dílo impozantních rozměrů.

Jak tedy pro nezasvěcené charakterizovat jejich hudbu? Kytarové Gilmourovské pojetí obsahuje velkou dávku sólových vstupů, které se umě přilepují na základový spodek basa/bicí a chybějící druhou kytaru suplují často dominantní, ovšem nikoli přeplácané, krystalicky čisté a originálně znějící klávesovo samlované vsuvky, tolik v tvorbě kapely důležité pro vytvoření speciální a jedinečné Riverside atmosféry. Hudba nutí uvažovat často apokalipticky bezvýchodně, depresivně, ale s velkou invenční dávkou, nepodobnou jiným spolkův podobného zaměření s prog charakterem a jednoznačně tak vítězí na duši i v otevřené mysli.

Na desce najdete precizní instrumentální kusy č.4 a 6, intenzivní baladické vzpruhy I Believe a In Two Minds, mohutný otevírák v úvodu, slepenec stovky fantastických sól v pregnantní prog lahůdce The Curtain Falls (už jen ten lahodný začátek) i atmosférické pozounové sólo v emočně neimpozantnější koncovce OK, definici to stylu Riverside.

Diskografie těchto borců zatím neobashuje žádný nižší ekvivalent, proto mě hodnocení v rámci ostatních alb vychází na pevně silnou čtyřku, i když občas sahá po metách nejvyšších.
reagovat

steve @ 29.12.2016 13:36:03
Riverside jsou vlastně jedinou kapelou z Polska kterou znám a poslouchám, možná proto že používají angličtinu narozdíl od většiny kolegů pějících ve svém mateřském jazyce který mě do podobné muziky vůbec nepasuje.

Snake @ 30.12.2016 13:15:28
Mým nejoblíbenějším albem Riverside je "Second Life Syndrome", ale nejspíš tomu nahrává skutečnost, že slyšel jsem jej jako první. Když tak o tom přemýšlím, "Out of Myself" není o nic horší a ty (nejméně) čtyři bych dal také. Dík za připomenutí, Riverside jsem poslední dobou docela zanedbával...

horyna @ 30.12.2016 14:36:53
Mám to opačně než kolega Snake, dvojku mám rád nejméně, ale 4 si zaslouží, stejně jako debut, kterej mi přijde méně vyschízovanej, melodičtější, přístupnější. Riverside jsou výborná kapela, jsem zvědav jak se jim podaří zacelit ztrátu jejich kytarové dominance.

horyna @ 12.10.2018 11:53:53
horyno, ty truhlíku, projeď si ještě první desku (vždyť to dělám) a v samém závěru nejdeš nejhezčí skladbu Riverside, píseň OK. Slyš ten trombóníček v minuta-šestnáct. Ty máš přece rád, když ty emoce cákají po barelech a tady teda jo ó.

V šesté Reality II se po vyťukání čísla ozve halali-volané číslo neexistuje+hudba, bože, to je depresivní.

Debut silný jako parní lokomotiva!

Hej, ty tam nahoře, díky za tak dobré kapely, jako jsou Riverside a za jejich 7 špičkových desek!!!!!!!

13.03.2012 Gabriel Danicky
5 stars

Nuž, nedá sa inak začať ako s recenziou kapely a albumu ktorý ma zasiahol ako blesk z čistého neba. Áno práve Riverside a ich debutový počin vo mne zanecháva veľmi silné stopy hudobného pôžitku.

Paradoxne som sa vďaka Progboardu stretol s týmto zaujímavým zoskúpením, keď som si len tak listoval recenzie a môj zrak natrafil na Riverside a pozitívne hondotenia k nemu.

Dlho netrvalo a nahrávku som si zaobstaral. A začali sa diať divy...

Snáď len toľko ešte možno spomenúť že ako dlhoročný priaznivec dobrej hudby som z dôvodu opočúvanosti svojich obľúbených albumov hľadal čosi nové a našiel som.

Už úvodná skladba jej napätý začiatok v očakávaní dával tušiť že sa mám na čo tešiť. Už prvý zvuk gitary mi zježil chlpy a tno stav trval do konca albumu.

Tažko charakterizovať a vyzdvihovať konkrétnu skladbu pretože všetky držia pokope a dávajú jednoliaty zmysel. Dávno som sa nestretol s tak perfektne prepracovaným konceptom, inštrumentálnymi výkonmi na pomädzí geniality z hľadiska že i pár jednoduchých tónov dokáže zázraky, skvelými a niečo hovoriacimi textami, skvelým spevom ktoý nie je vterný a nesnaží sa prevyšovať za každú cenu ba dokonca krásne sa prisôsobuje nálade skladby.

Citiť v tom emócie, radosť z hry, isté posolstvo ktoré je síce známe ale nevyznieva vôbec klišovito.. jednoducho povedané album ktorý si myslím, bude mať čo povedať ešte pekných pár rokov
reagovat

08.12.2007 Zdeněk
4 stars

Předem musím prohlásit,že se již dlouho nestalo,že
by mne album od nové kapely chytlo tak,že si ho
hraju každý den.Instrumentálně dokonalé,výtečný
zpěv Mariusze Dudy,skvělá angličtina.Mám pocit,že
tahle skupina po skomírajících SBB převzala štafetový
kolík kvalitního rocku minimálně evropské úrovně
Mada In Poland.Někde jsem četl,koho že to tahle
kapela vykrádá - možná ano ale dělá to krásně a na
vysoké úrovni.A to se o mnoha slavnějších jménech říci nedá. Nezbývá než bratrům Polákům závidět.
Dávám ****
reagovat

PaloM @ 01.06.2011 10:57:50
Oplatí sa na týchto Poliakov nezabúdať. Album na mňa robí stále dobrý dojem. Momentálne v prvej skladbe cítim tajomnosť v štýle Saucerful of Secrets, čiže kozmické témy Pink Floyd.

05.06.2007 b.wolf
5 stars

Tak touhle skupinou jsem byl napřed pekvapen, pak nadšen. Obě placky jsem sice (jako každou pořádnou muziku) musel shánět, leč stálo to za to. Obě mají špičkové provedený digipack a stejně špičková je i muzika. Poslouchám je každý týden a čím dál víc nabývám dojmu, že giganti Pink Floyd mají velmi zdatné následovníky.
reagovat

12.12.2004 Charlie
5 stars

Progresívna rocková scéna má v Poľsku už dlhšiu tradíciu /v porovnaní zo SR a ČR sú na tom o kus ďalej/ a snaží sa konkurovať aj známejším kapelám svojho žánru ,čo sa jej aj pomerne dobre darí.Za vrchol ľadovca možno označiť skupiny ako Albion (tč. už nejestujúca),Sattelite a Riverside,ktoré produkujú naozaj kvalitnú muziku.
Naopak:mnohé anglické,švédske,či americké prog-rockové kapely si občas dovolia menšie "faux pas",lebo ťažia zo svojho mena a obľúbenosti u svojho okruhu poslucháčov.
Dajte do kotla PINK FLOYD s gitarou D.Gilmoura,trocha pochmúrnosti skupiny ANATHEMA a trocha zo skupiny Marillion z post-Fishovskej éry-poriadne to zamiešajte- a dostanete skupinu Riverside,ktorá je jedným z posledných(príjemných) prog-rockových prekvapení našich severských susedov.Žiaľ albumy týchto kapiel sa u nás ťažšie zháňajú a ani vo vačšine poľských CD-shopov nie sú vždy dostupné.
Album je plný príjemnej prog-rockovej muziky s náležitou dávkou zvukových efektov,na tradícii známych a uznávaných skupín tohto hudobého žánru.Prvá skladba začína ladením rozhlasových staníc,neskôr pokračuje v štýle D.Gilmoura.Ďalšia o niečo kratšia kompozícia v nepokojnom a hektickom tóne je vystriedaná ptríjemnou baladou "Reality Dream",(začiatok s tikajúcimi hodinami počuť aj v poslednom albume IQ- Dark Matter),ktorá sa pretransformuje do rýchlejšej skladby s "gilmourovskou" gitarou v popredí.Nasleduje "Loose Heart"-pomalšia skladba v štýle Marillionu,ktorá patrí k najlepším skladbám albumu.Z poslednej skladby "O.K." cítit dych skladby "Us ant Them" z Dark side of the Moon.Popis ďalších skladieb by bol len pokračovaním chvál a superlatívov.
Album má výborný zvuk,je plný zaujímavých nápadov a zvratov,sladby neunavujú svojou dĺžkou,nenajdete ani jednu skladbu,ktorú by ste z albumu radšej vynechali.
Chlapci zo skupiny Riverside nasadili vysokú laťku svetovej prog-rockovej scéne,takže aj renomované a známe kapely,ktoré obdivujete majú čo robiť,aby držali krok s kvalitou tohto aklbumu.
Hodnotenie:päť hviezdičiek.
(Vzhľadom na skutočnosť že ide o debutový album a o poľskú kapelu-by si zaslúžili aj viac).
reagovat

Ravil.mem @ 14.12.2004 00:00:00
Pro letošní Indigofest jsem vybíral mezi Riverside a Naamah. Riverside jsou zajímavý, ale někdy až třošku unylí. Album Naamah - Resensment je dost jednoznačně lepší. Zkus ho sehnat.

Mayak @ 14.12.2004 00:00:00
Nesúhlasím s Tebou, Ravil, Riverside je oveľa ďalej, ako Naamah. Mie je to podstatné, ale popularita Riverside je medzi art(prog) rockermi v samotnom Polsku ďaleko vyššia, ako Naamah. O Naamah nevie vo svete skoro nikto, pozri sa na >> odkaz alebo na >> odkaz a zistíš, že Riverside sú vo svete art-prog rocku v súčasnosti MIMORIADNE známi a...populárny...boli už na dvoch významných Progfestoch v USA a Holandsku.
Prepáč, ale Naamah je pri Riverside, Quidam, Indukti a Satellite skutočne len a len druhá polská liga...

Ravil.mem @ 15.12.2004 00:00:00
to Mayak: Nezpochybňuji, že Riverside, Sattelite i Quidam jsou známější než Naamah. Indukti budou možná tak na stejné úrovni.
Všechny tyhle kapely dobře znám. Vzhledem k jakýmsi mě neznámým mechanismům jsem nakonec zvažoval angažování Naamah, Riverside nebo Indukti (ty jsem předím zapomněl). Leželi přede mnou tři desky Resensment, Out Of Myself a Discloure.
Líbí se mi všechny. Ale jediná, kterou jsou si s opravdu chutí poslechl a nemusel myslet na to, jak se to bude líbit, nakolik je to jenom regionální pokus,... byla Resensment od Naamah.
Riverside jsou velice známí, ale hrozně mi to splývá, je tam strašné množství nevýrazných ploch, které prostě dobří muzikanti umí udělat. Možná to bude mojí nelibosti neoprogrocku (myšleno v pravém slova smyslu jako např. na Progarchives).
Indukti mi zas přijsou trochu nepřístupní a nevzletní.

Pro tebe jsou Naamah druhá liga i hudebně, nebo jen popularitou?

Polská prog scéna je oproti naší (neexistující) opravdu skvělá. Ale občas i u nás vznikne něco geniálního. Na Slovensku třeba Persona Non Grata, znáš je?

Mayak @ 16.12.2004 00:00:00
to Ravil: Viem, že Persona Non Grata boli na IndigoFeste (Tvojom :-))) ), ale nepoznám ich vôbec, žiaľ...
Ešte ku Naamah: prog metal už nemám v obľube ani v podaní Dream Theater, Magellan, Shadow Gallery (proste ma nudí), takže lokálny polský progmetal, navyše s priemerným ženským vokálom, to nie je už absolútne nič pre mňa. Ale polské kapely milujem: INDUKTI - "S.U.S.A.R" je stredo-východoeurópska doska roku 2004 v progresívnom rocku!!! Prvky King Crimson a TOOL, totálny nárez (bez kláves, ale zo sláčikmi - smyčcemi, a harfa(!) Keby boli na IndigoFeste INDUKTI, alebo Riverside, tak ma tam máš...

Ravil.mem @ 17.12.2004 00:00:00
to Mayak: Tak škoda. Žádné příště v tomhle ohledu asi nebude. Naamah jsem vybral částečně kvůli diverzitě. Riverside jsem teď znova poslouchal a líbí se mi, jen si jima nejsem jistej naživo, tak jako jsem nebyl předtím. Tahle hudba na to není dělaná - ale neslyšel jsem je live, tj. možná se mýlím.
Persona Non Grata bohužel nemá nosič, jinak v mých očích převyšuje všechny zmíněné.

Sajgon @ 27.03.2008 17:12:43
Dovolím si zapojiť sa: RIVERSIDE sú výborná skupina, to nepopieram. Píšem to len pre detail o kt. sa chcem a musím oprieť. Nereagujem tu len na recenzie na tento album, ale na komletnú tvorbu Riverside.
1.Škoda , že nikto ešte nepripojil názor na EP Voices..... pre mňa určite najlepší počin RIVERSIDE
2.Velmi často je R prirovnávaná k Pink Floyd -absolútne nesúhlasím- okrem pár gitarových postupov ala Gilmour je Riverside úplne niekde inde
3. Niekto tu porovnával gitaru s Petruccim- dosť zaujímavé ale neporovnatelné -))),gitara je tu postavená na nálade, zatial čo u Petrucciho to nebude ani keď bude umierať -))
4. Porovnanie s polskými kolegami QUIDAM - neporovnatelné - QUIDAM patrí do skupiny kapiel ako ECHOLYN, MAGIC PIE a pod., to jest ovela virtuóznejšia hudba pre náročnejších poslucháčov...
5. Pozitívum - RIVERSIDE je určite velmi kvalitná skupina a rád si ju vždy vypočujem, len som sa proste musel vyjadriť..... S.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 6x
Gabriel Danicky, Charlie, b.wolf, kaktus, Mohyla, EasyRocker
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Zdeněk, john l
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Riverside


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000