Psychotic Waltz - The God-Shaped Void

Psychotic Waltz - The God-Shaped Void - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2020

Tracklist:

1. "Devils and Angels" 6:30
2. Stranded 4:49
3. Back to Black 3:53
4. All the Bad Men 3:59
5. The Fallen 5:49
6. While the Spiders Spin 5:49
7. Pull the String 4:54
8. Demystified 5:13
9. Season of the Swarm 5:58
10. Sisters of the Dawn 6:41
11. In the Silence 5:16

Total length: 58:51


Obsazení:

Devon Graves – lead vocals, flute
Dan Rock – guitars, keyboards
Brian McAlpin – guitars
Ward Evans – bass
Norman Leggio – drums

 
13.05.2020 horyna
5 stars

Asi by se slušelo začít na úvod pořádnou omluvou. Klučiny ze San Diega mám tuze rád a poslouchám jejich desky s několika přestávkami od dob, co je začali vydávat. O studiovém comebacku jsem dlouho snil a nevěřil, že se kdy uskuteční. Když do éteru vnikla zpráva, že krom živého hraní konečně spáchají něco i ve studiu, byl jsem nadšen a pln očekávání. Ale ani singl, ani předložený materiál mě nenadchli a pokusů které by neblahý dojem zvrátili bylo učiněno na desítky. Všude okolo jsem četl, jak je deska skvělá a starším dílům konkurenčně schopná. Naše i zahraniční plátky i recenze fanoušků mluvili v pozitivních barvách a když mi i kámoš, se kterým jsem v devadesátkách na psychotickém valčíku ujížděl řekl, že ta deska je bomba a že mám v uších špunty, pomyslel jsem si horyno, ty jsi snad jediný kdo o The God-Shaped Void mluví v záporném tvaru.
Obrat nastal zcela nečekaně a naprosto náhodně. Při jednom společném sezení ta deska začala hrát a aniž bych se do ní jakýmkoli způsobem zaposlouchal, po půl hodině doprovodné muziky naplno začala účinkovat podprahová složka. V tu chvíli jsem podlehl a nahrávku konečně docenil. Následný nákup byl pouze otázkou času a na její první ucelený poslech v lůně matičky přírody nejspíš nikdy nezapomenu. Byl to čarokrásný zážitek a já jen žasl, jak brilantní desku Psychotic Waltz zase vydali.

Kapela naprosto samočinně navázala na poslední, dvacet čtyři let starou fošnu Bleeding a ve zájemné symbióze přináší svůj další pohled na progresivní rock a metal. Návrat v celé původní sestavě se cení a Devon Graves zpívá absolutně fantasticky, řekl bych, že nejlépe za svou dosavadní kariéru. Když přejdu technické parametry zvuku, tak jeho atmosférický obsah patří k jedněm z vlastností, které vás doslova vtáhnou dovnitř. Neutěšená, depresemi nabitá atmosféra exploduje hnedle s první singlovkou Devils and Angels, která dlouho budí ospale nudný dojem, aby si vás na desátý poslech úplně omotala okolo prstu. Další trojice silně riffoidních záležitostí ve středních tempech přetéká nápady a uhrančivě plačtivou náladou. Stranded, Back to Black a zřejmě nejlepším sólem desky opajcnutá a do minulosti mířící All the Bad Men vás rozsekají na kousíčky. Přesně takhle má znít moderní prog metal dneška. Přesně tady by se měli inspirovat nudná alba vydávaná v posledních letech mohykány Dream Theater a Queensryche. The Fallen výrazně zpomalí a španělky spolu s flétnou dají vzpomenout na okouzlení Jethro Tull. Romantika v řadách P. W. While the Spiders Spin začíná baladicky, ale to je jen nádech před poslední apokalypsou. Devon je tu k sežrání, jeho nezměnitelná, tolik přitažlivá barva hlasu a intonační přelivy vás pohltí a nepustí. Pull the String na mě působí jako jediná malinko stereotypním dojmem, ze kterého mě rychle vytrhne další pecka Demystified. Waltz zamíří znovu do jemnějších poloh a spolu s flétnou v spektru decentních gradací a jemňulinkých odstínů malují pocity zmaru a prázdnoty. Season of the Swarm je silná a mocná odpověď všem dnešním rádoby tvrdým progresivním spolkům, které ač oplývají technickou zdatností, k napsaní dobrého songu jim chybí výrazná melodická stuha a nadstavbová originalita. Poslední In the Silence patří znovu mezi melancholické věrozvěsty s patřičnou atmosférickou hodnotou.

Psychotic Waltz i po tak dlouhatánské době znovu dokázali, že je třeba s nimi ještě počítat. V letech devadesátých patřili mezi elitu technicky náročné muziky a k dobré společnosti několika málo vyvolených patří stále. The God-Shaped Void je zprvu neprostupná, posléze silně návyková záležitost. Hudba o které se tvrdí, že uzrává pomalu a zdlouhavě, by měla vykazovat nejtrvalejší kvalitativní hodnotu.
reagovat

EasyRocker @ 13.05.2020 10:06:51
Mistře, díky moc za recku pro mě kultovní kapely. Nestojí u mě tak vysoko jako božstvo Voivod, ale významem si nijak nezadají. U mě taková silná 4, nemá to u mě vibrace starých desek, ale stále to má sílu. Kampak se dnes hrabou Divadelníci...

Myšák @ 13.05.2020 12:22:30
Taky jsem postupem času na pěknou řádku desek změnil názor. To je normální. Někdy to trvá dlouho, někdy člověk prozří rychle. Já si pořád myslím, že na staré desky novinka prostě nedosáhne. Sice jsem ji neslyšel tolikrát jako ty, ale

horyna @ 14.05.2020 07:39:39
Myšák: jenže zrovna u P. W. jsem takový obrat absolutně nečekal. Pořád jsem na desku brblal, brblal na zvuk a přitom mi bylo líto, že jsem nedostal kvalitu jakou jsem očekával. Obzvlášť po tolika letech půstu. A pak bum. Totální obrat, rychle ještě za horka jsem to objednal a žhavil během týdne snad desetkrát. Některý den i třikrát po sobě. To se mi nestává často. Pořád si myslím, že je to jejich nejslabší deska, avšak oproti posledním Dream Theater mě zkrátka baví. I když tady je not mnohem méně a tolik se toho zase neděje, atmosféra, souhra, nápady a melancholie mi tu sedí o dost víc než u divadelníků posledních let. Tam cítím jakési vakuum.

Toolista @ 14.05.2020 21:27:44
veril som a je to tu !
Mr.horyna to dal !!!
PW to má v novom albume krásne skryté a odhalí to len tým najtrpezlivejším, musím priznať že pri prvých posluchoch som sám seba musel presviedčať že je to také isté ako predchádzajuce albumy, čiže výnimočné
šiesty zmysel mi hovoril "je to tam" len ja som to ešte nepočul
ešte aj pri čítaní tejto recenzie prebehlo mnou zopár
zimomriavok / a to mi hrá práve teraz iba Mosquito /, so všetkým súhlasím a tak trochu závidím, napísať by som to tiež tak chcel
ďakujem, smekám

p.s. manželke to puštam v aute, Tool si už pohmnkáva, pri novom PW len strnulo počúva ale nechce to stíšiť, myslím že to do leta dá

horyna @ 15.05.2020 08:14:17
Mr. Toolista zdravím tě a zároveň jsem velice potěšen, že se tady nachází další, s hudbou Psychotic Waltz spřízněná dušička. Na jiných našich hudebních webech má kapela širší základu a tak jsem rád, že ani Progboard v tomto úplně nezakrněl. Zdá se, že se nad produktem názorově shodneme. Je to tam, je to tam ukryté a my jsme to vykutali:-), to je super.


Koukám na tvůj mrňavý profil a vzájemná protichůdná polarita některých uvedených kapel mě dostala do kolen. Vedle sebe souzní King Crimson a Krokus, Yes a Voivod, Psychotic W. a Exciter, ale největší překvápkou jsou uvedení Living Death. Tuhle sebranku jsme poslouchali jako puboši z kazet v patnácti. Kdo trochu zná Brno jistě si bude pamatovat nadchod mezi Priorem a Zvonařkou, na kterém se po revoluci vyrojili stánkaři/stolaři s origo (polskými) kazetami převážně metalového žánru. Právě desku Living Death - World Neuroses jsem si tam koupil a pěkně hltal. Dávno už podobnou muziku neposlouchám (německý techno speed/power/thrash), ale tuhle desku si jednou za dlouhý čas prostřednictvím Youtubu pár ukázkami dávám. Hold sentiment. Ten obal mě rajcoval tehdy stejně jako dnes... jó kde ty časy jsou. Přikládám k náhledu :-)

>> odkaz

Měj se brachu

PaloM @ 15.05.2020 09:50:04
Marku, a konkrétne čím ťa ten obal rajcuje?

horyna @ 15.05.2020 12:15:50
Palo tobě, jako kritikovi Maiden-ovských osmdesátkových maleb to budu asi těžko vysvětlovat. Ve zbroji navlečené krvežíznivé příšery s vyceněnými zubisky a zvednutými krvavými kopí jdoucí na zteč. Prostě to má atmosféru hororových filmů, kterých jsme se v totalitním dětství báli. Pro realistu pitomost, pro milovníka scifi zase obráceně. Jsem někde uprostřed. Obálky I. M. vzor 81-88 mám moc rád (vím, že je nesnášíš) a tuto prostě taky:-)

dan @ 15.05.2020 12:43:59
PaloM je nepřítelem komiksových obálek? Ty patří k muzice stejně, jako motání palicama na koncertech

PaloM @ 15.05.2020 18:15:43
Marek: úprimne si cením vysvetlenie a akceptujem to. Pýtal som sa bez úmyslu provokácie, proste som bol zvedavý. Pokiaľ ide o obaly Iron Maiden, popísal som tu v minulosti všeličo, lebo vtedy som to tak úprimne cítil.
Odvtedy ubehlo veľa vody. Nemám žiadne negatívne pocity. Môžem kľudne povedať, že akceptujem všetko, čo neponižuje a neuráža ľudskú dôstojnosť a morálku.

Petr59 @ 15.05.2020 23:05:25
Kde jsou ty doby, kdy jsem na takovéto muzice (mimo jiné) ujížděl. Omlouvám se, ale album jsem nedoposlechl do konce (snad někdy jindy). Nechytlo mě, hlavně mi však rve uši ten příšerný zvuk ("loudness war" se tu už nejednou řešil, kálím na to). Nerozumím tomu, radši nebudu ani hodnotit. Do zadele, to je takový problém vrátit se k masteringu z doby "A Social Grace"? To je jiné kafíčko, zvuk jak břitva (mám doma).

EasyRocker @ 16.05.2020 08:57:06
Jsem velký, až zapálený fanoušek metalu, takže "metalu" leccos a leckde odpustím, ale s loudness war nemůžu než s Petrem souhlasit. Je to bohužel už tak rozšířený fenomén, jako párek v rohlíku. Smutné, kolik fakt dobrých nahrávek to poškodilo.

EasyRocker @ 16.05.2020 08:57:06
Jsem velký, až zapálený fanoušek metalu, takže "metalu" leccos a leckde odpustím, ale s loudness war nemůžu než s Petrem souhlasit. Je to bohužel už tak rozšířený fenomén, jako párek v rohlíku. Smutné, kolik fakt dobrých nahrávek to poškodilo.

PaloM @ 16.05.2020 09:51:22
Moje názory na loudness war poznáte. Je to tak zlé, ako keby symfonický orchester hral s rozladenými nástrojmi.

Toolista @ 16.05.2020 23:42:40
PW je zrejme diagnóza, ale v tom najlepšom zmysle,všetky ich albumy sú, pre mňa, vrcholom hudobného kumštu, mám pocit že sú neobohrateľné, v mojom prípade určite, v 1992 som si kupil Into The Everflow a mám ho dodnes, a vždy na dostane, jedine Bleeding som nevedel stráviť, to sa mi podarilo až teraz pri čakaní na novy album, chvalabohu príjemne mi vyplnil tých pár mesiacov

Worlds Neuroses mam doma LP a celkom ho mám rád ale môj najoblubenejší je Protected From Reality, ešte aj dnes ma vracia do krásnych 80 tych rokov

čo sa týka mojich oblúbencov, áno skáčem cez všetky "škatulky", načo mám práve chuť, obával som sa napísať tie najextrémnejšie, ale aj tie mi vedia pohladiť /vyresetovať/ dušu po takom krimsonovskom THRaKaTTaKovaní

čo sa týka kvality nahrávok, záleží mi "čo" počúvam, už menej "ako", možno som fakt čudný ale najmenej sa mi páči zvuk A Social Grace, o obsahu niet pochýb , stalo sa mi párkrát že mi nahrávka celkom nesedela ale kvalita obsahu sa aj tak prejavila

Petr59 @ 17.05.2020 00:17:51
Najmenej sa ti páči zvuk "A Social Grace"?! No tak to potěš prdel !!! No comment.

dan @ 17.05.2020 08:11:40
Konečně zas někdo normální, kdo dává přednost obsahu před obalem. Smiřte se s tím, že s loudnes war nepohneme. Musíme to ustát, třeba nějaké zlepšení potká naše děti. A horyno ty od nedávna takový kritik komprese, jak to, že ji nezmiňuješ taky u této desky?

horyna @ 17.05.2020 17:00:42
Dane: jak to že ne? Zmiňuji se o něm na několika místech. V recenzi narážkou, v komentu brbláním a dokonce ke tvému komentu u debutu rovněž. Ale jak jsem už několikrát psal, ne každý a hlavně na jiných webech tyto stížnosti toleruje. Nechci se tím už hlouběji zabývat. Rád bych se vrátil o pár let nazpátek, kdy jsem proti nadsazování zvuku nad samotnou hudební produkci rázně brojil. To už však nejde a tak stačí se omezit na krátké komentáře. U P. W. jsem si nakonec rychle zvykl a zrovna tu to tolik neřeším. Jsou daleko zprasenější nahrávky.

Petr59 @ 17.05.2020 21:04:54
To máš pravdu, třeba Iggy či N.I.N.

horyna @ 18.05.2020 06:28:19
Mě asi nejvíc pije krev Death Magnetic od Metallicy. Sic ho už nemám, ale muzika je tam konečně dobrá, avšak zvuk to strašně kazí.

04.04.2020 Borec
5 stars

Moje první vážné seznámení s touto kapelou. Písně jsou skvěle poskládané a neuvěřitelně vyrovnané. Přičítám k dobru použití mé oblíbené flétny. Těším se na předchozí alba kapely, protože tohle zní famózně. Doufám, že tímhle dílkem nedosáhla kapela svého maxima.
reagovat

vmagistr @ 05.04.2020 00:45:09
Ahoj Borče,

svůj příspěvek jsi přidal do recenzního pole, o recenzi desky se ale nejedná. Pokud máš zájem, můžeš svůj text rozšířit o pasáže, které by se samotné desce a Tvým pocitům z ní věnovaly o něco podrobněji. Také můžeš text zkopírovat do diskusního vlákna "Čo v tejto chvíli počúvam" (>> odkaz ) a tam o desce diskutovat s ostatními posluchači. Zde ale Tvůj text v této podobě zůstat nemůže a bude smazán, pokud jej nebudeš mít zájem rozšířit.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Borec, horyna
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Petrmel
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Psychotic Waltz


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000