Plant, Robert - & Jimmy Page - No Quarter

Plant, Robert - & Jimmy Page - No Quarter - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1994

Tracklist:

"Nobody's Fault But Mine" –4:06
"Thank You" –5:47
"No Quarter" (Jones/Page/Plant) –3:45
"Friends" –4:37
"Yallah" –4:59
"City Don't Cry" –6:08
"Since I've Been Loving You" (Jones/Page/Plant) –7:29
"The Battle of Evermore" –6:41
"Wonderful One" –4:57
"That's the Way" –5:35
"Gallows Pole" (Traditional arr. Page/Plant) –4:09
"Four Sticks" –4:52
"Kashmir" (Page/Plant/Bonham) –12:27
In international releases, "Wah Wah" was included before "That's the Way".


Obsazení:

Produced by Jimmy Page and Robert Plant
Recorded and mixed by Mike Gregovich
Percussion pre-production on Yallah and Wonderful One by Martin Meissonnier.
Robert Plant-Vocals
Jimmy Page-Acoustic And Electric Guitar/Mandolin
Charlie Jones-Bass/Percussion
Michael Lee-Drums/Percussion
Porl Thompson-Guitar/Banjo
Najma Akhtar-Vocals on Battle of Evermore
Ed Sheramur-Hammond Organ and Orchestral Arrangements for English and Egyptian Ensemble
Egyptian Ensemble

Percussion
Hossam Ramzy-Doholla And Musical Director for Egyptian Ensemble
Ali Abdel Salem-Duf and Bendir
Farid Khashab-Bendir and Reque
Farouk El Safi-Duf and Bendir
Ibrahim Abdel Kahliq-Bendir Merwas and Finger Cymbals

Strings
Wael Abu Bakr-Soloist
Bahig Mikhaeel
Hanafi Soliman
Amin Abdel Azim
also
Bashir Abdel Al-Nay-Egyptian Bamboo Flute
Abdel Salam Kheir-Oud

 
03.10.2017 Martin H
4 stars

V roce 1994 se mnohým fanouškům částečně splnil sen, který je pronásledoval od smrti Johna Bonhama. Hlas a kytara legendárních Led Zeppelin se po dlouhých čtrnácti letech sešli ke společné spolupráci, jež nebyla pouhým jednorázovým setkáním zasloužilých rockerů a přinesla nahrávku, na níž byl resuscitován materiál dostatečně známý ze slavného období, akorát dostal nový kabátek, který některým z písní vyloženě slušel.

Jimmy Page po nepříliš vydařených osmdesátých letech napnul své síly k opečovávání odkazu své nejslavnější skupiny a v roce 1993 si střihnul velice zdařilé album s dalším vynikajícím zpěvákem Davidem Coverdalem. Robert Plant se v témže roce dostal na tehdejší vrchol své sólové tvorby deskou Fate of Nations, na níž začal pošilhávat po nedozírných lánech world music. Staronová dvojice se obklopila hráči na různé, u Led Zeppelin většinou nezvyklé nástroje, hudebníky z Egypta a Maroka a to vše obalila do smyčcového, leč nijak podbízivého hávu.

K těm deseti zeppelinovským klasikám přibyly čtyři nové skladby, které jsou ve svém soundu zřetelně ovlivněné horkými písky a dalekými obzory severní Afriky. Především píseň City Don't Cry je pro mě plnohodnotným hitem, v němž hráči na různé bubínky, tabla a kdovíco ještě vytváří atmosféru horkého dne v ruinách mnoha písečnými bouřemi ošlehaného města. Podobný náboj dostávají i mnohé z těch již známých skladeb a některé z nich se dokonce zprvu mění k nepoznání. Hned úvodní, původně svižný hard rock Nobody's Fault But Mine z alba Presence zde prochází neuvěřitelnou metamorfózou, z níž naštěstí vychází píseň vítězně a nestává se parodií na sebe samu. Použití skladeb Thank You, Since I've Been Loving You a Gallows Pole se na podobném projektu jeví jako logické, avšak mám dojem, že síly původních verzí nedosahují. To neznamená, že by byly špatné. Trošku se při poslechu ztrácím v tajemné No Quarter, tak nějak kolem prošumí a je pryč. Zkrácení skoro o polovinu jí evidentně neprospělo. Povedla se nová verze nádherné The Battle of Evermore, v níž se podařilo zachovat tu křehkost a jiskřivost originálu. Vrcholem je poslední nahrávka a tou je legendární Kashmir, jemuž se zde daří vyvolávat v posluchači představu tajemného orientu snad ještě více, než se tomu děje na albu Physical Graffiti. K tomu všemu si připočtěte jako bonus velice zklidněný projev Roberta Planta, který se zde snaží vyhýbat přehnaně expresivním polohám, a máte před sebou poměrně zdařilý projekt.

Page s Plantem o čtyři roky později vydali další společné album Walking into Clarksdale obsahující pouze nový materiál. Na víc však už jejich síly nestačily a dvojice se rozchází a vydává vlastními cestami. Ty se znovu sejdou na památném koncertě v londýnské O2 Aréně, na němž pánové i s Johnem Paulem Jonesem a „mladým Bonzem“ na chvíli vyvolají ducha starých Led Zeppelin. Asi už opravdu naposledy.

reagovat

jirka 7200 @ 04.10.2017 08:06:41
Robert Plant a Jimmy Page zde plně odhalili své kořeny a inspirační zdroje,které na deskách Led Zeppelin byly vždy slyšitelné. Tímto albem a hlavně také jejímu obrazovému zpracování Unledded DVD se naplno projevila genialita, síla a nadčasovost songů Led Zep. Použití etno prvků a world muziky je v tomto případě naprosto přirozené a posluchač se tak může snadněji (jen jinou cestou) dostat "na dřeň" hudby těchto velikánů.

EasyRocker @ 04.10.2017 09:55:20
Souhlasím. Nádherná deska, moje milovaná The Battle of Evermore tu mrazí a závěr v podobě Kashmiru je drtící. Hostující arabští hudebníci odvedli skvělou, ale i obtížnou práci, a dodali proslaveným hymnám opět jiný rozměr.

Martin H @ 04.10.2017 10:29:12
Pánové, díky za vaše názory, asi tuto desku vnímáme stejně.

chimp.charlie @ 04.10.2017 19:46:28
Podepisuji vše výše řečené! Už když jsem tu desku slyšel poprvé, byl jsem u vytržení z toho, jak vkusně lze naložit s vlastním dědictvím. Jen mě trochu mrzí, že Robert prosadil na místo basáka svého zetě - ne, že by hrál špatně, ale John Paul je John Paul. Jenže pak by to možná byla jiná muzika.

POsibr @ 04.10.2017 20:17:33
Ja tento album až tak pozitívne nevidím, skrátka mi tam pri posluchu niečo chýba. Etno prvky sa niekde hodia viac, niekde mi prídu nasilu a originálne kompozície so mnou nejako nepohli.

So všetkou úctou k P&P, egyptskému ansámblu a ostatným zúčastneným, viac ako priemerné hodnotenie by som tomu zrejme necapol.

Ex-členovia LZ majú po 1980-tom určite aj lepšie zárezy v portfóliu.

Vďaka za fajn čítanie.

14.11.2009 dave
3 stars

Zrovna to doposlouchávám.
Je to dobrá deska, není to LZ, ale je to dobrá deska.
Souhlasím s názorem, že je to hodně utlumené, energie je v něčem jiném než v LZ. Aranže jsou rozhodně na pochopení po několikerém poslechu. Řekl bych, že je to dané spíš nezvyklostí poslouchat spojení evropsko - východojižních muzikantů, dá-li se to tak říct.
Ale třeba výše zmiňované Gallows Pole nebo třeba Four Sticks, kterou raději naživo nehráli ani LZ z důvodu šílených rytmů, jsou bez Bonza na tomto albu průměrné kousky.

reagovat

Lothian @ 15.11.2009 19:07:24
No quarter je úžasně dobré,ale jen na DVD! Mnohem víc si ho tam vychutnám než jen muziku.

PaloM @ 15.11.2009 20:27:17
Lothian: ethno-, world-led-zep fusion :-)) Pekné DVD.

Zdeněk @ 16.11.2009 08:50:48
Jasně,jedno z nejpovedenějších hudebních DVD vůbec.

28.07.2009 Zdeněk
5 stars

Když jsem s přáteli v roce 1994 popojížděl autem po
západě USA zaslechl jsem párkrát na místních hudebních
stanicích skladby Led Zeppelin ve zvláštních aranžích.
Je to Plant nebo ne? Tyto otázky rozřešil mladý prodavač v hudebním oddělení jakéhosi supermarketu v L.A.,že tyto skladby taky slyšel,/itś great!/že jsou to opravdu pánové Page a Plant a snad že to brzy vyjde na CD ale zatím bohužel.. Vrátil jsem se domů a ono se to opravdu v obchodech cédéčku objevilo.Je pravdou,že chvíli mi trvalo než jsem si zvykl na podání klasických LedZep v etno hávu,avšak dnes je tohle album pro mne potvrzením,že zeppelinovská tvorba má ohromnou sílu i v unplugged formě a třeba i ve spolupráci s arabskými muzikanty.
*****
reagovat

PaloM @ 28.07.2009 12:01:21
Projekt som prvýkrát videl a nahral si na video kazetu z MTV - s názvom tuším Page-Plant "unLEDded", parafráza na unplugged. Hneď sa mi to páčilo a Kashmir najviac. Mám DVD i toto CD, je to pekné. Ovšem pre mňa je to posledná zastávka s Plantom (okrem reunion Led Zep, z čoho sú ale len nepodarené bootlegy). Jeho ďalší etno- či country- harshment ma necháva úplne chladným. Ak je to pravda, že kôli svojim novým projektom nechcel ďalšie koncerty Led Zep, tak to úplne posr... No, na "staré kolená" som s cestovaním aj ja veľmi spohodlnel :-)

Zdeněk @ 28.07.2009 12:13:39
No ne vše se Plantovi v jeho sólové dráze podařilo ale
třeba albu Mighty Rearranger je výborné,avšak tomu country úletu Raising Sand jsem nepřišel na chuť,ikdyž jsem se dost snažil

13.09.2007 miguel7
4 stars

No měl jsem problémy s tímto materiálem. Když začalo tehdy mé poznávání LedZep, dostala se mi do rukou videokazeta Page/Plant, která byla úplně něco jiného, než jsem prožíval s deskame LZ. Nevěděl jsem jestli mám brečet nebo ještě víc brečet. Skoro nic jsem nechápal a kazetu jsem po dvou týdnech snažení vrátil.

Asi dva roky na to jsem viděl v bazaru cd asi za 120kč. No tak proč ne. Měl jsem už jejich komplet a obal je vcelku dost hezký. Večer jsem si ho pustil jako kulisu k malování a ejhle, něco ve mne dozrálo. Nebo to bylo tím zvukem?

Už hned první Nobody's Fault But Mine má společnou s originálem jen melodii a text, jinak vyměnili komplet nástroje a i kompozici přetvořili a je z toho nejpohodovější song desky! Opravdu paráda. Houpavý rytmus a mne hned dochází, že tohle megadílo skrývá sílu v něčem jiném, jen ne v údernosti a prudkosti s jakou kdysi hráli. Energie zůstala a některé songy zabalili do tak nepropustného hávu, že až po x-tém poslechu se odkrývá síla jednotlivých písní.
Hrajou si hodně s náladami a vliv je tu i tzv. world music.
Některé skladby zůstávají vesměs stejné a jsou zahrané majstrovsky a i se stálým přesvědčením(což se nedá říct o vystoupení na Live-Aid 1985)
Friends je další peckou, s orientálním nádechem, ke kterému vždy tak trochu tíhli, ale až zde se to projevilo.
Mezi novinkami mne nejvíce upoutala Wah Wah, zas příjemně naladěná. Ti domorodci jsou fakt kouzelní!

Celé album je spíše klidné, nic nebouří, spíše baladické polohy, ale i pár pecek pro vyznavače kladiva LedZep se tu najde. Four Sticks-energická, valivá a dodnes Plantova oblíbená-nedivím se, moje oblíbená z tohoto cd určitě.
Kashmir je pak komplikovanější než jeho stará podoba, ale jeho přímočará síla zůstala+plus neuvěřitelné improvizační frajeřinky na konci.

Je to hodně pestré album a silné, ale vyžadující trochu uzrání. Nic na první poslech ( možná jen Galows Pole). Je to perfektní záležitost, zahraná geniálními umělci, kteří se nebojí celou píseň úplně přetvořit a zjednodušit doslova na pár akordů.
Vyzrálé a víc než jeden poslech vyžadující megadílo.
Dávám 4 hvězdy, pač dvd vše na cd obohacuje o lepší zvuk a je prostě také dobré vidět, co všechno se tam děje. To je teprve absolutní zážitek SAKRA GENIÁLNÍ HUDBY!
reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Zdeněk, jirka 7200, Petr59
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
Termelinator, miguel7, kaktus, Martin H
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000