Pink Floyd - More

Pink Floyd - More - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1969

Tracklist:

01. Cirrus Minor (5:18)
02. Nile Song (3:26)
03. Crying Song (3:33)
04. Up the Khyber (2:12)
05. Green Is the Colour (2:58)
06. Cymbaline (4:50)
07. Party Sequence (1:07)
08. Main Theme (5:28)
09. Ibiza Bar (3:19)
10. More Blues (2:12)
11. Quicksilver (7:13)
12. Spanish Piece (1:05)
13. Dramatic Theme (2:15)

Total Time: 44:56


Obsazení:

Roger Waters - basová kytara, zpěv
Nick Mason - bicí
Richard Wright - klávesy, zpěv
David Gilmour - kytara, zpěv

 
29.01.2014 Publius Enigma
4 stars

More.

Prvá hudba k celovečernému filmu (zámerne som nepoužil slovo soundtrack, evokuje vo mne hnoj, ktorý sa k hudbe robí teraz) od kapely ma iba utvrdila v tom, že sú banda do koča aj do voza. More je krásne súdržné LP, ktoré dopĺňa spomínaný film brilantne. Nachádzajú sa tu aj dve moje srdcové piesne, ktoré som sa naučil ako prvé na svoju španielku - Cirrus Minor a Green is the Colour. Obe sú tak špecificky floydovské s prenádherným jednoduchým aranžmá - zatiaľ čo jednu dopĺňajú lesné ruchy a končí organovým outrom, druhá strieda dve gitary s tullovskou flautou a ležérnym Wrightovým klavírom (iba on vedel tak nádherne rozlievať akordy po čiernobielych klávesách, budiž mu je zem ľahká).

Okrem iného tu máme dve akusticky ladené záležitosti. Veľmi atmosferickú Crying Song, ktorá by zaujala aj toho najposlednejšieho odporcu kapely, možno práve svojou potemnejšiou atmosférou, jednoducho krásna záležitosť - a Cymbaline, ktorá bola v roku 1969 aj veľkým koncertným favoritom a jednoznačne reprezentuje album v kolonke "hitový singel", aj keď na singli nikdy nevyšla.

Rokec prichádza v podobe naozajstného singlu z albumu - The Nile Song. Kapela tu podáva svoj historicky najtvrdší výkon a ja ju naozaj môžem! Tvrdošina s veľkým T. Motív sa neskôr opakuje aj v Ibiza Bar aj keď s trocha pozmeneným introm a samozrejme textom, je to voľné a veľmi zaujímavé pokračovanie známejšej skladby. Taký menší brácha :)

Presunul by som sa k inštrumentálnym skladbám albumu, tématickým piesňam filmu. Prvá, ktorú na albume počujeme je bubenícka Up the Khyber, v ktorej sám občas neverím že hrá Nick Mason. Basgitara tu zostáva o dvoch tónoch a necháva priestor klávesom. Je to mierna spomienka na časy odviate vetrom, kde spolu so Sydom drali páskové kotúče "overdubbom" do biela. K spomienke sa ešte vrátime pri Quicksilver, ktorá síce vo filme spravila patričnú atmosféru, ale na albume na mňa pôsobí dosť vtierajúco. Mišmaš zvukov posplietaných dokopy ešte bláznivejšie, ako niektoré veci na Ummagumme - a to už je čo povedať...

Čo by to bolo za OST bez Main Theme, ktorá je tu veľmi svieža postavená na sixtísovom groove, no svoju temnejšiu stránku nezaprie. Akoby to prenasledovalo celý album... A nakoniec tu máme ešte pár vsuviek s pomerne výstižnými názvami - latino vec Spanish Piece, bluesovú More Blues, afro v podobe Party Sequence a krásnu (!!! krásnu) bodku Dramatic Theme, v ktorej repete hlavného motívu vyznie ešte zaujímavejšie, keď sa pridajú ozveny Davida Gilmoura.

Celkovo je tento album úplne plnohodnotným kúskom v ich diskografií, rád ho počúvam, snáď je ešte o kus dokonalejší ako predošlý "pozliepanec". V súhrne: jemné akustické veci geniálne dotvárajú rockové, poprepletané zaujímavými vsuvkami.
reagovat

Kristýna @ 29.01.2014 19:04:16
Další převtělení Petera Schona? :-) Opět skvělá recenze.

Publius Enigma @ 29.01.2014 19:12:50
Takého nepoznám ;)

16.01.2014 Petr87
5 stars

Desku More jsem si před lety pořídil od bratrance, společně s dalšími alby A Saucerful Of Secrets a Atom Heart Mother...
Podotýkám, že film, ke kterému byla tahle hudba natočena, jsem nikdy neviděl, ale snad někdy...

Myslím si, že jako soundtrack je tohle album něco naprosto nevídaného, stejně jako pozdější Obscured By Clouds...
Desku otevírá špičková, zasněná skladba Cirrus Minor... ten závěr s Rickovými varhanami je prostě fantastickej.

Následuje další, na Floyd'áky neskutečně tvrdá Nile Song, kde se do toho chlapci pěkně položili a ukázali, že pro ně není nijak velký problém si do mikráků hezky zařvat a řádně zbrousit nástroje... epic...

Následuje další úžasná, takřka romantická věc Crying Song... Davidův zpěv doslova hladí na duši... na tohle si musím někdy s nějakou slečnou zatančit pěknej psychedelickej ploužák...

Up the Khyber, kosmický rock na doraz... Nechápu, jak může někdo tvrdit, že Nick byl průměrný, až podprůměrný bubeník... poslechni si tuhle věc, nebo nejlépe závěr Velkovezírovy Zahradní Slavnosti a pak mluv, vole... :)

Green Is The Colour... další zasněná, hladivá věc... Gilmour za mikrofonem je prostě extratřída...

Následuje další, na albu jeden z nejlepších kousků, Cymbaline... Gilmour opět naprosto skvělý, všechno šlape jak má... a Rick za svými varhanami Fartisa... lahoda.

Party Sequence... vidím lidojedy tančící kolem velkého hrnce na ohni a v hrci osobu, určenou k následné konzumaci... :)

Main Theme... další space věc na albu. Floydi byli svého času na tyhle kompozice zkrátka mistři... nemůže samozřejmě chybět ani David se svým slide válečkem... další nadpozemský výlet.

Další psychedelický hevík v podání Pink Floyd... není sice už tak nahoblovaná, jako předchozí Nile Song, ale pořád dost tvrdá na to, aby kroutila palci u nohou... :)

More Blues... Psychedelie, blues, to vše v podání Pink Floyd... netřeba dodávat víc...

Quicksilver... tak tohle je opravdu výlet do jiné dimenze, tahle kompozice mohla klidně trvat ještě o něco déle... v žádném případě bych si nestěžoval... výborné...

Spanish Piece je taková veselá, rozdováděná pitominka a ten člověk za mikrofonem... takhle mlaskám, když dostanu na stůl svoji oblíbenou svíčkovou... :)

No a máme tu závěr v podobě dalšího psychedelického výletu s názvem Dramatic Theme... Gilmour a jeho kytara, to prostě nemá chybu...

Závěrem myslím, že už není třeba co dodávat... jen tomu ještě zbývá nadrobit pro mě jasných pět hvězd... :)
reagovat

24.09.2013 Paul
5 stars

Pink Floyd, nebudem zastierať, že Floyd patria medzi moje srdcové záležitosti a hoci je to atypické, moja esta za spoznávaním tejto skupiny viedla práve cez tetno album.

Celý album sa totižto nesie v takej zvláštnej, minimálne pre mňa značne nutkavej atmosfére..plnej melanchólie a zároveň eufórie.

Na prvé počutie som si pomyslel, že som v podstate nepočul nič tak svetoborné. Onedlho som však albumu dal druhú šancu a potom ešte jednu.. a zrazu to prišlo. Neviem či ma to našlo konečne v tom správnom rozpoložení, alebo som po viacnásobnom počúvaní začal počuť i to čo som predtým nepočul.. neviem.

Každopádne som sa na More začal pozerať s väčším rešpektom a zrazu som sa pristihol pri tom, že som si niektoré skaldby musel opakovať i viackrát. Napríklad Cirrus Minor a organová časť okolo tretej minúty.. inak dovolím si trvdiť že toto je skladba na ktorej pilieroch môžeme neskôr spoznať i napríklad inú partu the Gathering.

Alebo napríklad Cymbaline, to je čistá nádhera obalená trocha v pesničkárskom duchu ale tá atmosféra čo z nej sála.

Keď sa na to tak pozerám, tak z albumu More, miestami až mrazí a niekedy mám pocit, že týmto albumom páni predbehli na míle svoju dobu. Niektoré skladby mjú taký zvláštny opar až akéhosi postapokalypčna.

Rozhodne nejde o priemrenú záležitosť ako som si sprvoti myslel. More si žiada čas, viac času na intezívnejšie počúvanie.. a kto bude pozorný, bude odmenený návalom blaženého pocitu mrazenia.. ktorý jasne hovorí, že tu sa deje čosi viac než sme schopní pochopiť..

Nemôžem si pomôcť ale za mňa plných päť, pretože už nikdy potom PF čosi podobné nenatočili.

reagovat

26.07.2012 diesbies
4 stars

Hudební obsah alba More se dá v podstatě rozdělit do tří skupin či kategorií- hipízácké cajdáky se španělkama, zemitý hardrock a poměrně nudné, více či méně psychedelické instrumentálky.
Do první kategorie spadá úvodni „Cirrus Minor“- příjemné ptačí švitoření, zasněná, jednoduchá melodie- jako by se člověk ocitnul ve sluncem zalitém lese. Po chvíli opanuje prostor poklidná klávesová plocha, do které se však začíná poznenáhlu vkrádat zvláštně znepokojivý motiv. Pěkné.
Další zástupce této kategorie, „Crying Song“, na mě působí takovým jakýmsi unylým dojmem. Ovšem téměř dylanovská „Green Is The Colour“ je moc fajn, plná nádherné atmosféry dohasínajícího léta lásky, vše působivě podmalováno flétnou. Stejnou krevní skupinu má i „Cymbaline“, jeden z vrcholů alba s podmanivým refrénem.
Druhá kategorie obsahuje trhák „Nile Song“, přímočarou tvrdou hoblovačku „od podlahy“ se vším všudy- nadupanou kytarou, vyřvaným zpěvem a textem o balení bab na břehu Nilu. Řežba. Má nejoblíbenější z More. „Ibiza Bar“ je v podstatě to samé, jen v trochu „měkčí“ verzi. Ale taky dobrý.
Kategorie 3 je prostě jakýsi materiál, který byl zřejmě potřeba pro film. Nevím, co napsat o skladbičce, kde jeden bouchá na bubínky a druhý fouká na flétnu. Nebo o blues, které mě v tomto provedení ničím nezaujalo. Takovéhoto materiálu se dá za týden naflákat hodiny a hodiny. Neříkám, že je to neposlouchatelné, ale rozhodně se u toho nějak královsky nebavím. Víceméně klávesové, avantgardně znějící instrumentálky jako „Up The Khyber“, „Main Theme“ atd. jsou o něco zajímavější a kapitolou sama pro sebe je srandovní „A Spanish Piece“ s flamencovou kytarou a s opravdu „hodně psychedelickým“ Gilmourovým mlaskáním, srkáním a mumláním v pozadí.

Roztříštěné, nesourodé album s několika nádhernými písničkami, bohužel i s kusem vaty. Je ale těžké posuzovat soundtrack jako svébytné řadové album, zvláště když jsem film neviděl. Třeba by mé posouzení bylo v opačném případě jiné, v kontextu s filmem možná mnohé věci na albu vyznívají jinak. Ale i tak- 4 hvězdičky si rozhodně zaslouží.

reagovat

15.07.2012 hejkal
4 stars

More prináša niečo ako soundtrack k filmu, čo nemožno nezmieniť.

Celých trinásť skladieb obsahuje nové črty v hudbe skupiny, či už sú to obľúbené vtáčiky a zvuky okolia, alebo (a najmä) záľuba v akustickej gitare, ktorá sa načas stane výrazným kontrastným prvkom jej hudby. Celý album je pomerne zadumaný, ale preč je nestráviteľná psychedélia (s výnimkou kúska Main theme a ortuťovej skladby Quicksilver). Clivé klávesové plochy v kombinácii s melancholickým spevom (nik z kapely nebol práve výnimočný spevák) sú čarovné, v kontraste sa zjavuje aj čistokrvný hard rock brutálnej zvukovej akosti, ktorý zastupuje parádna skladba The Nile song. Revúce spevy z Revúcej veru nepochádzajú, ale hodia sa k tomu ako mreže k zločincovi. A nedá mi, podobne rozškrípaná skladba Ibiza bar je akoby jej sestra. Pestrosť skladieb dopĺňa hoci blues v dielku s neprekvapivým názvom More blues. A to nie je všetko. Aj nadžezlé klavírovanie a psychedelické náznaky sa občas zjavia (napr. v skladbe Up the Khyber), ale dominantnými by ich nazval len ten, kto o dominách iba sníva a žiadnu doteraz nestretol. Green is the colour, Cymbaline, a tak by sa dalo pokračovať, jedna krehká skladba strieda druhú a človek sa bojí čo i len silnejšie dýchnuť, aby tú nádheru nerozbil. A na záver zmienim ešte trošku exotiky, jej náznaky sa tiež občas zjavia (napr. Party sequence).

Pre mňa prvá lastovička v diskografii Pink Floyd, ktorú považujem za výbornú, hoci je prevažne akustická a pokojná.
reagovat

martin69 @ 16.07.2012 08:10:10
Pěkně jsi to zhodnotil.More,také považuji za výborné album.

hejkal @ 16.07.2012 08:14:41
Medzi Piper, Saucerful a Ummagumma má uľahčenú pozíciu, dobre sa počúva. Vlastne ma prekvapilo, že na progboarde je tisíc recenzií na každý album Pink Floyd, ale More ich malo akosi pomálo.

moonySK @ 16.07.2012 14:26:10
Fúha, dosť zaujímavý názor. Ja som tento album nikdy nemohol dopočúvať (ako to bolo aj u Ummagumma). Preto (keby som sa zmohol na recenziu, ale fakt neviem popísať svoje mišmaš pocity) by som mu dal asi 2.

02.04.2009 nowhere_man
3 stars

Soundtrackový album Pink Floyd ma milo prekvapil. Filmová hudba je tu síce dosť zastúpená, avšak doplnená o krásne melancholické a ukľudňujúce songy ako Crying song, Green is the colour, Cymbaline a Cirrus minor. Prekvapila ma aj razantná Nile song, kde David ukázal, že má ozaj rockový hlas.

Soundtrack nie je zlý, avšak chýba kompaktnosť. Skvelé vyššie spomenuté piesne však nestačia potiahnuť album na viac ako tri hviezdy.
reagovat

20.05.2005 Sabbath
0 stars

Je opravdu vidět, že jde o hudbu k filmu. Album mě nějak zvlášť neoslovilo. Obsahuje skutečně krásné skladby, jako např. Cymbaline nebo The Nile song, kterým mnohým posluchačům vyrazilo dech.
Řekl bych, že písně na albu jsou hodně individuální a album netvoří ucelené dílo, na které jsme u floydů zvyklí. Ale možná jsem to jen nepochopil, je to můj osobní názor.
reagovat

11.11.2004 mct
3 stars

Cirrus Minor – slavík, drozd, kukačka… – zvláštní kombinace, ale budiž. Těžko hodnotit hudbu k filmu bez filmu. Vzhledem k tomu, že se o filmu More mluví pouze v souvislosti s hudbou PF, dá se předpokládat, že film byl natolik experimentální, že se na něj nedalo koukat, a tak jsme možná o nic nepřišli.
Zdá se mi, že většina skladeb z druhé půlky alba vznikla dříve, než z té první. Zejména Main Theme, Quicksilver a Dramatic Theme zní podobně jako skladby z předchozích dvou alb, zatímco Cirrus Minor, Crying Song a Green Is the Colour tam už zaznívá styl, který PF rozvinuli na LP Atom Heart Mother. Nevím, jak moc si PF cenili tohoto alba, já bych ho brala spíš jako hledání cesty do jiných, dosud nevyzkoušených vod.
reagovat

jádro @ 30.12.2005 00:00:00
Main a Dramatic Theme byly napsány zvlášť pro účel filmu stejně jako Spanish Piece

jezysek @ 10.08.2006 00:00:00
Nevite kde by se dal sehnat ten film? Hledam, patram, ale nikde nenachazim nic jineho, nez ze ten film existuje.
Dik

@ 10.08.2006 00:00:00
k filmu; mrkněte třeba sem:
>> odkaz

...podle toho bych docela věřil, že ten film "existuje" i na nějakých nosičích.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 6x
Paul, Petr87, Gerry, Jarouš, jiří schwarz, Petr59
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
hejkal, diesbies, Ivan26, Publius Enigma, Ginsberg
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
mct, Majkl, rock.bloguje.cz, nowhere_man, kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000