Omega - 200 Évvel az utolsó háború után

Omega - 200 Évvel az utolsó háború után - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1972

Tracklist:

1. Régvárt kedvesem
2. 200 évvel az utolsó háború után
3. Szex Apo
4. Törékeny lendület
5. Egy nehéz év után
6. Hûtlen barátok
7. Blues
8. Eltakart világ
9. Emlék
10. Omegauto
11. Varázslatos, fehér kõ


Obsazení:

László Benkő, János Kóbor, Tamás Mihály,
György Molnár, Ferenc Debreceni

 
01.02.2011 springfame
4 stars

Původně povolená verze tohoto alba - Elő Omega - se k mým uším nikdy nedostala. Přiznávám, že dnes už o tento falešný živák ani nestojím. Důvod je prostý - hudba jistě lépe vynikne bez přimíchaného řevu publika. Kdyby se však jednalo o skutečnou živou nahrávku, měl bych k ní poměr zcela opačný a sháněl bych.
Úplnou verzi alba však znám poměrně krátce. Může dost dobře tvořit chybějící článek mezi Éjszakai országút a Pětkou. Omega se po předchozím rozchodu s dvojicí Presser - Laux musela vypořádat nejen s obsazením uvolněných postů, ale především bylo nutné zaplnit přímo zející díru po autorech. S touto dvojicí se od Omegy navíc celkem pochopitelně poroučela i její dosavadní textařka Anna Adamis. Coby Lauxova manželka následovala oba do nově založených Locomotiv GT.
Z prázdných postů v kapele bylo obsazeno pouze místo bubenické, čímž se Omega stala kvintetem. Odchod jedněch kláves potvrdil hardrockové směřování skupiny. O autorství se podělili větším dílem Mihály a Molnár, menším dílem přispěl Kóbor a do party přibrali básníka a textaře Pétera Sülyiho.
A co stvořili? Našlapané album se spoustou potenciálních hitů. Některé písně se jimi nakonec i staly - Regvárt kedvesem, titulní píseň i Hűtlen barátok jsou součástí koncertních playlistů (tři zmíněné tvoří ještě jednu zajímavou trojici, o které se zmíním o chvilku později).
Úvodní píseň není milostná, jak by se mohlo podle názvu zdát. Onou „dlouho očekávanou drahou“, která konečně přišla, je - světe div se - rocková píseň, která se dostavila po náhlém tichu. Že by tedy reakce na personální zemětřesení, jež Omegu před nedávnem postihlo? K tomu se možná vyslovuje i Hűtlen barátok, tedy Zrádní přátelé („keresnek, és együtt megtalálják, keresnek tovább, tovább“, tedy „hledají, a ať spolu najdou, hledají víc, víc“)
Ostatní věci jako Törékeny lendület, Blues, Eltakart világ či Omegautó nejsou vyslovenými hitovkami, ale v rámci desky fungují spolehlivě a plní své funkce albových písní, přesněji řečeno pecek. Přece jen však musím některé vyzdvihnout. Především to bude Egy nehéz név után s téměř hymnickým úvodem. Když se text rozhovoří o cestě, která se rozdělila do dvou, hádejte, co mi opět vytane na mysli.
Kytarové a klávesové intro dělá z Emlék uchvacující kousek, nálada pokračuje i poté, co píseň nabere na obrátkách. Na velmi klidných obrátkách.
Téměř devítiminutová píseň Varázslatos, fehér kő je v souladu se svým názvem opravdu kouzelným kamenem, který zapadá do nálady alba a tvoří velmi důstojné finále (název hovoří i o bílém, to bych v hodnocení vynechal). O autorství se podělila celá skupina včetně nového dvorního textaře.
Kdo se poznal v Szex-apó, to ponechme historii, případně přísloví o potrefené huse. Faktem je, že píseň byla jednou z dvojice, která na Elő Omega být nesměla. Tou druhou byla 200 évvel az utolsó háború után (200 let po poslední válce). Ta se však přesto k posluchačům dostala. Již o rok dřív vyšla spolu s Régvárt kedvesem na singlu. Pravda, obě písně byly v jiných verzích, pro album byly nově nahrané a obě nahrávky znějí lehce jinak. To samé bez výjimky platí i písni Hűtlen barátok.
Zbytek alba byl zpřeházen, takže z původního záměru nezůstal kámen na kameni. Zákaz jistě restart Omegy po personálních změnách neulehčil. Je škoda, že se album k posluchačům nedostalo ve své době, na druhé straně bych bral jako kladný ten fakt, že skupina přistoupila alespoň na vydání ořezané verze. Mimo jiné proto, aby bylo znát, že existuje dál. My, co už máme to štěstí slyšet album v kompletní verzi, ho pak můžeme ohodnotit. Za sebe hovořím „čtyři“ - označení „excelentní“ mu jistě sluší více než dobře.
Ještě malá, ale nutná poznámka: pod anglicky zpívaným albem s názvem 200 Years After The Last War identického souputníka rozhodně nehledejte. Ze své maďarské předlohy obsahuje pouze titulní píseň. Více materiálu pochází z následující desky 5, v jednom případě pak dokonce musíme pohlédnout ještě dále do budoucnosti.
reagovat

Ondra @ 02.02.2011 01:51:34
Děláš chybu milý hochu - původní Elo je totiž vynikající, ale mě to nepřekvapuje, takovéto bludy může vypouštět z úst skutečně jen člověk, co to album neslyšel, což dokonce sám v úvodníku předesíláš, což mě tedy, nezlob se, přijde docela dost úsměvné. Jinak Merahut někde kdysi psal, že to bylo nahrané na čtyřstopák snad opravdu na stadionu, takže se v tomto patrně také mýlíš. Možná tam nějaké skřeky dodatečně domíchali, to nevím přesně, ale věř, že to zase tak nevadí.
Jinak původní verze LP desky, protože LP ničím nenahradíš, byla vydaná exkluzivně v albalovém obalu, což v roce cca 1972 vypadalo opravdu hezky, kór v té době.
Kapela na Eló jede naplno od první chvíle, zvuk je výtečně syrový, přímý, tvrdý, kapela hraje 100% "na branku", posluchače prostě smete do kolen (mnohem lepší než vyumělkovaný studio zvuk s jakýmsi stererozšířením prostoru, které je po přechodu z nahrávky Elo dost nepříjemné, alespoň pro mne-na jiných deskách Omegy se nevyskytuje), Szex-apo je naštěstí vynecháno (plus některé jiné skladby) a je to výrazné plus, tato skladba se příliš nepovedla. A tak dále. Elo jsem znal napřed a na tuto desku jsem si následně dost dlouho nemohl zvyknout, to jen pro pohled z druhé strany.
Jediné, co by se Elu dalo mírně vytknout je celková vypjatost a koncentrace energie prostupující celým albem, která ale většinou nevadí, nicméně některému posluchači by to mohlo vadit.
Tudíž pro příště - je třeba vyvarovat se rádoby přechytralých recenzí s výčtem a uvedením všech textařů, nových členů kapely, hejbáním kamenů po kameni, sdělováním, co ti zrovna vytanulo na mysli, atp. :-)) a zaměřit se na popis a hodnocení hudby samotné, plus případných emocí, které vyvolává. A hlavní věc, naposlouchat Elo, abys alespoň věděl, o čem mluvíš :-))

Filozof @ 02.02.2011 09:51:00
Ondra
čoveče, některé z Tvých názorů bych podepsal...

springfame @ 02.02.2011 21:03:02
Ondra:
Jestliže občas děkuji za kladné reakce, nebudu se v tomto případě tvářit, že jsem Tvou odpověď nečetl. Moje informace o Elő Omega je skutečně taková, že se jedná o studiové nahrávky určené původně pro 200 évvel az utolsó háború után. Tím je dán můj poměr k oběma, myslím, že jsem to vysvětlil dostatečně. Samosebou Ti neberu Tvůj názor, je normální, pokud různí lidé vidí věci odlišně.
To platí i o stylu psaní recenzí. Jsem toho názoru, že každé album má být zasazeno do doby, kdy vzniklo. A že každá recenze nebo pokus o ni je drobným slohovým útvarem, k němuž lze přistupovat různě. Když se tu k jednomu albu vysloví více lidí, zase je to o pestrosti. Jednak názorů, jednak stylů psaní. Ten máme každý svůj, mně zas naopak nevadí komentář o pěti řádcích. I ten může být výstižný, mně je bližší tento způsob.
Vždycky se bude jednat o názor přísně subjektivní. Domnívám se, že v takovém případě mohu sdělit cokoliv a vyvarovat se není třeba ničeho.

Ondra @ 02.08.2016 05:41:35
S pětiletým odstupem se můj názor v ničem nezměnil a vyvarovat se některých věcí skutečně třeba je, alespoň v zájmu pokusu o relativní "objektivitu" a rozum :)

stejk @ 29.07.2019 21:27:02
Živý ELO OMEGA koncert považuji za jeden z nejzdařilejších živáků všech dob...Na této studiové desce chybí energie a atmosféra, která na LIVE albu je v hojné míře..Studiové album je dobré. Dle mě na živák nemá.

luk63 @ 29.07.2019 21:44:41
stejk: "Élö Omega" žádný živák není a nikdy nebyl - jde o studiové nahrávky dovybavené reakcemi publika, aby album budilo dojem live. Kamufláž je zřetelně slyšitelná. Kapela už nechtěla své fanoušky tahat za nos (vlastně za uši) a CD remaster reedici uvedla poctivě jako studiové album, což také je. Toť na vysvětlenou. Škoda jen, že zpřeházeli pořadí skladeb.

PaloM @ 30.07.2019 09:59:19
Luk, máš pravdu. Ale vtedy v 70. rokoch sme Élö Omega vnímali ako fantastický koncertný album. Kúpil som si na inzerát obohranú LP platňu ešte v pôvodnom vonkajšiom hliníkovom obale (ten, čo sa odsťahoval do Humpolce :-) ) a tešil som sa z hudobného skvostu. Potom v reedícii to vydali v papierovom strieborno-sivom obale a aj tú LP som mal. Neskôr som si z LP vyrobil CD-R, nakoniec som skončil s originál CD boxom maďarských štúdioviek Omegy.
Konkrétne tento recenzovaný album sa mi tiež veľmi páči, no nezohnal som originál, tak mám aspoň vo flac.

luk63 @ 30.07.2019 10:06:58
PaloM, taky jsem "Élö Omega" miloval ode dne, kdy LP brácha odněkud přinesl a dodnes je v jeho sbírce. Já mám obě verze na CD, ale častěji poslouchám tu bez publika.

22.05.2009 ivan
5 stars

Myslím, že rok vydání 1972 nesedí. Dlouho jsem sháněl Elö Omega na CD a posléze zjistil, že bylo studiově "přehráno" jako 200 Evvel az ..... Proti původnímu "živáku", který myslím ovlivnil celou generaci okolo 1973-74, to není úplně ono.

Nedávno jsem si Elö po cca 20 letech pustil a vybudilo mne jako za mlada ...
Myslím, že záznam koncertu Elö se ztratil a tak ho někdy v roce 1996 znovu nahráli.

Ivan, Liberec
reagovat

PaloM @ 22.05.2009 08:13:08
Ivan, sú to dosť odvážne tvrdenia o znovunahratí,
overil si to? Nájdi si niečo o Omege na webe, dočítaš sa inú story. Platňa bola štúdiovo nahratá a pre problémy s textami (samozrejme s cenzúrou), to v takejto podobe nevydali, ale niečo vyhodili, umelo primiešali "live" a vzniklo LP Elö. Pre mňa je tiež fantastické a veľmi veľa znamenalo, asi v r.1978 som kúpil na burze obohratú platňu, ešte v pôvodnom hliníkovom obale LP ! A blbec, po čase znova v bazáre predal (lebo sa dalo kúpiť nové LP v papierovm obale :-)). Pred rokom som si zohnal konečne túto štúdiovú nahrávku "200 Évvel" a som veľmi šťastný, lebo na rozdiel od teba je to pre mňa "úplne ono".
Inak, díky za pripomienku super hudby, napíš aj o ďalších Omegách (oplatí sa ale predtým overiť si fakty :-) ).

merhaut @ 22.05.2009 10:08:28
Robert Baranyay to popisuje takto:

Po odchode Pressera a Lauxa bolo prvoradou úlohou násť náhrady za odídencov. Post bubeníka zaujal Ferenc Debreceni, ktorého prelanárili od Neoton Famila, neskoršej to disckohviezdy a nového textára objavili v básnikovi Péterovi Sulyim. Toto bola tá jednoduchšia časť úloh, horšie to bolo s ďalšou LP. Darmo vystupovali na západných pódiách spolu s Uriah Heep, Bad Company, Focus, Golden Earring, Rolling Stones,
nový materiál obsahuje pesničku Szex-apó (sexuálny deduško), kde pejú o dedkovi, čo veľa hovorí, ale skutek...
Súdruh riaditeľ Hungarotonu si zaumienil, že je to jeho paródia (Hm....vzhľadom na jeho krajnú nepopularitu v kruhu maďarských rockerov asi nie celkom bez dôvodu) a nový album sa nie a nie narodiť. Nakoniec sa jeho oklieštená live verzia ELO omega objavila až po podpise kontraktu s nemeckým vydavateľstvom Bellaphone, ktorá promptne uviedla na trh anglickú verziu albumu 200 YEARS AFTER THE LAST WAR 1973. Socialistická „zručnosť“ prispela k tomuto zakliatemu albumu svojou troškou: obal pôvodného vynylu bol tak tesný, že šťastlivec, čo ju z neho vytiahol ju mohol vypočuť, ale naspäť ju tam nedostal...V štúdiovej forme už na remastrovanom CD vydali toto dielo až v r.1998 200 ÉVVEL AZ UTOLSÓ HÁBORÚ UTÁN. Tento skvostný album obsahuje všetko, čo by sa dalo od legendy čakať: Falzetové sólo i zborové vokály, šantivá gitara, krásne hammondky, filozofické a trocha ironické texty a nomádsky nepokoj. Preniesť sa tak v čase a priestore a zhmotniť pod pódiom Omegy a Uriah Heep anno domini 1973...

Více na: >> odkaz

luk63 @ 23.03.2010 09:25:46
I mě se víc zamlouvá tato verze milované Elö Omegy zbavená slyšitelně dodatečně doplněných reakcí publika a doplněná o dvě původně na LP nevydané písně. Ale protože jsem od dětství zvyklý na tu "socialistickou" úpravu, jejich poslech střídám.

PaloM @ 23.03.2010 09:54:49
Podobne ako luk63, na tú platňu "Elo" sa nedá zabudnúť (spomienky z mladosti). A táto štúdiovka je možno to najlepšie, čo kedy nahrali.

Ondra @ 10.08.2010 14:54:11
Tak nevím, proč by tzv. socialistická "úprava" by měla být v nečem špatná, je to autentický záznam koncertu, jako je dělají i jiné kapely, plus mínus nějaké úpravy. Je to asi věc názoru, vřískání publika taky každý nemiluje (nicméně dokreslí to atmosféru), prostě ELO má nálepku náhražky za tehdy nevydané "200 évvel..." tím to možná je. Mě např. ze začátku dost vadil "uměle" rozšířený prostor na originální nahrávce, časem si člověk zvykne (slyší to však pořád), ale ELO má prostě syrovější, přímější zvuk, který se blíží live vystoupení, což je třeba pro mě bližší realitě. I výstup kapely je jaksi "nabušenější". Spíše mi vyhovuje nahrávka ELO. Ale nikomu to necpu:-))

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
springfame
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000