Niemen Czeslaw - Enigmatic

Niemen Czeslaw - Enigmatic - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1969

Tracklist:

1. Bema pamięci żałobny rapsod (16:27)
2 .Jednego serca (7:37)
3. Kwiaty ojczyste (7:24)
4. Mów do mnie jeszcze (4:48)

Total Time: 36:16Obsazení:

- Czesław Niemen / vocals, Hammond
- Zbigniew Namysłowski / alto saxophone
- Janusz Zieliński / bass
- Tomasz Jaśkiewicz / guitar
- Czesław "Mały" Bartkowski / drums
- Zbigniew Sztyc / tenor saxophone
- Michał Urbaniak / tenor saxophone, flute
- Alibabki / choir
- Romualda Miazga / choir director

 
28.05.2013 Petr Gerneš
5 stars

K Czeslawu Niemenovi jsem se dostal poměrně nedávno přes různé hudební recenze (především přes ty z tohoto hudebního portálu) a různá doporučení mých známých. Jako album, které mne mělo do tvorby tohoto polského velikána zasvětit, jsem si vybral právě proto, nebot´ jsem z různých zdrojů znal části většiny skladeb na této desce. Zkusil jsem jej a byl jsem okouzlen. Z reproduktorů se na mne vyvalila neobyčejně originální hudba kdesi na pomezí art-rocku, blues-rocku a soulu, okořeněná skvělými sbory Alibabek a Jaskiewiczovou kytarou, tu znenadání se objevující v tomto přenádherném hudebním světě, a následně taktéž náhle mizející, zanechávajíc po sobě bluesové zanaříkání. Hudba, která mne zaryla hluboko do křesla a potom celého pozřela. Hudba Czeslawa Niemena.
Album začíná rockovým opusem BEMA PAMIECI ZALOBNY RAPSOD, prvním dílem tohoto druhu ve Východní Evropě. Zajímavé předlouhé varhanní intro, do kterého vždy fatálně vpadnou sbory, zpívající motto této velké polské romantické básně, otevírá pomalou, klenutou a extrémně procítěnou skladbu, jejíž hudební složka nádherně koresponduje s textem. Musím říci, že tak silný pocit z bigbeatu jsem dlouho nikdy neměl. Niemenův hlas, jdoucí až do extrémních výšek, cítím celou duší, jakož i jeho geniální, chrámové Hammondky, které vytvářejí spolu s perfektně sehranou rytmikou překrásnou hudební krajinu, v níž je radost se procházet. Do toho se občas vřítí vz. Jaskiewicz, ale tyto jeho výpady nepůsobí rušivě, naopak z toho všeho vzbuzují ještě silnější dojem. Poslech téhle skladby, to je jeden z okamžiků, jak je čas relativní pojem.
Problém je v tom, že běží neúprosně dál, a ani tahle výjimečná skladba není nekonečná.K mému velkému zármutku za zvuků nebeského chóru končí a začíná JEDNEGO SERCA, kdysi dávno velký polský hit.
Tohle je ovšem úplně, ale úplně jiný svět, avšak stejně krásný. Niemenovy Hammondky ztratí chrámovost a přejdou do čiré bluesovosti, jakož i jeho hlas, a předlouhé, romantické verše vystřídá jednoduchý text o potřebě lásky, který je ovšem ve své podstatě a spolu s tou hudbou stejně apelativní jako ona slavná báseň. Nádherná, nádherná píseň, která dokazuje, že i love-song se dá napsat na úrovni.
Následují KWIATY OJCZYSTE. Další krásná skladba z pera tohoto polského mistra. Kdo by věřil, že lze složit blues-rockovou skladbu, z níž bude cítit vůně jarních květin? Ale pro Niemena není problém udělat z nemožného možné. Výsledný dojem ještě zesílí nádherným partem pro Alibabki.
Závěrečná skladba je MOW DO MNIE JESZCZE. Tentokrát maestro dokazuje, že zvládne napsat i tklivou baladu na úrovni, což tohle skladba určitě je. Je opravdu krásné slyšet, jak dokáže všechny ty soulové prvky poskládat tak, aby působily kompaktně a zároveň aby nebyly kýčovité. Tohoto člověka považuji za opravdu největší jméno polské populární hudby.
A tomu musím dát pět bodů!
reagovat

Mohyla @ 28.05.2013 17:40:45
Pekne si to precítil a opísal, jeden z vrcholov Majstrovej tvorby, 5 * bez debaty! U Niemena máš čo objavovať, vytvoril toho veľa!

Petr Gerneš @ 28.05.2013 17:24:53
Děkuji za reakce.

Petr Gerneš @ 28.05.2013 17:25:14
Pardon, za reakci.

PaloM @ 28.05.2013 18:43:00
Petr Gerneš, hudbe rozumieš. Niemena cítim úplne rovnako. Počul som ho naživo na koncertnom turné s Idee Fixe v Bratislave. Jeho spevácky prejav bol oveľa silnejší, oveľa pôsobivejší ako na ktorejkoľvek LP. A pamätám, že ako spevák bol oveľa lepší ako hráč. Pritom jeho hru na klávesy v štúdiových nahrávkach považujem za veľmi originálnu.

Petr Gerneš @ 28.05.2013 18:52:13
Děkuji, PaloM.

Petr Gerneš @ 28.05.2013 18:53:59
Tak, Niemen jako klávesista byl vcelku dobrý, ale myslím si, že na takového Jozefa Skrzeka neměl.

Petr Gerneš @ 28.05.2013 18:55:06
Jo a Mohylo, škoda, žes k tomu Niemenovi dal jenom hodnocení. Myslím si, že tvoje recenze by byla hodně zajímavá.

kedul adnavs @ 28.05.2013 22:53:12
Enigmatic byla Niemenova první významná deska. Poprvé jsem se s ní setkal, když mi bylo 15 let, prostřednictvím strašlivě praskajícího vinylu, vydaného Gramofonovým klubem Supraphonu. Z nepochopitelných důvodů měla ta deska úplně jiný, příšerný obal, na kterém byl mladý Niemen, s mikrofonem v ruce. Ta muzika mě okamžitě uhranula - zvláště 1. strana, neboť jsem do té doby nic tak originálního neslyšel.

Petr Gerneš @ 29.05.2013 16:30:17
Souhlasím. BEMA PAMIECI ZALOBNY RAPSOD patří podle mne mezi nejduchovnější středoevropské rockové skladby vůbec.

fra55 @ 05.06.2013 19:19:58
Tuhle desku jsem si koupil v prodejně polské kultury někdy v roce 1970 a mám ji dodnes.Je to opravdový hudební skvost a není k tomu co dodávat.Niemena mám moc rád a mám od něho ještě Dziwny jest ten swiat,Red Niemen,Katharsis a Idée Fixe vše na vinylech.Díky za recenzi.

Petr Gerneš @ 06.06.2013 09:17:43
A doporučuješ je?

Mohyla @ 06.06.2013 10:06:28
Peter Gerneš, prečítaj si recenzie, Niemen je tu na Progboarde slušne spracovaný, možno Ti to pomôže!

Petr Gerneš @ 06.06.2013 10:53:33
Dík, Mohylo.

Mohyla @ 26.08.2014 17:24:29
Fenomenálne dielo! Nadčasová záležitosť, toto sa dá počúvať stále, ťažko opísateľné!

Jarda P @ 26.08.2014 19:42:58
Bohužel dnes v Polsku nesehnatelné z důvodu autorských práv. Snad dočasně.

Mohyla @ 26.08.2014 19:48:02
JardaP, mne sa podarilo pár rokov dozadu kúpiť 2 CD boxy Od Poczatku I a II obsahujúce 12 radových CD. Oba v Bratislave, ale predajcovia ich zohnali v Poľsku.

Jarda P @ 27.08.2014 07:43:14
Mohyla, já si počkám, ono to nakonec někdy vyjde, zatím si vystačím s kopií. Nechci od něj všechno, elektronické období mě nebere.

PaloM @ 27.08.2014 08:14:01
Chlapi, aj ja som čakateľom na ponuku e-shopov sólo CD Enigmatic a tiež na "red album" - CD "Red Niemen" (alebo "Czlowiek jam niewdzięczny").
Druhý box, ako spomína Igor, Od poczatku II, mi kúpil kamarát priamo v Poľsku. U nás to bolo oveľa drahšie. Prvý box som vtedy celý nechcel, len tie dva albumy.
Vzhľadom na nemožnosť kúpy, ak by to niekto chcel vo flac, kľudne mu ich pošlem cez uschovna.sk
Niemena mám asi aj komplet.
(Ak by som mal dnes možnosť kúpiť 1.box Od pozczatku I. za cenu cca 50 - 60 €, tak by som neváhal).

jiří schwarz @ 16.01.2017 04:38:16
Enigmatic jsem dnes úspěšně objednal na německém Amazonu. Tak se těším.

31.07.2008 PaloM
4 stars

Album je míľnikom v Niemenovej kariére a určite jeden z najvýznamnejších v histórii poľskej rockovej hudby. „Enigmatic“ spôsobil mnoho kontroverzií v čase vzniku, vďaka použitiu textu v 1. skladbe. "Bema pamięci żałobny - rapsod" je báseň veľkého poľského romantického básnika Cypriana Kamila Norwida (1821-1883). Vtedy to bolo čosi nevídané.
Táto skladba je vyše 16-minútová suita, ktorú možno rozdeliť do 2 častí.Prvá polovica je akési „Intro“, kde Niemen vytvoril slávnostnú, vznešenú atmosféru
pomocou chrámových zvonov a ťažkým zvukom Hammond organu, zatiaľ čo zbor spieva motto básne – citát Hannibala " Iusiurandum patri datum usque ad hanc diem ita servavi" (bohužiaľ, nepoznám preklad) a viackrát to zopakuje so stúpajúcim napätím a striedaním hammondiek. Niemen konečne po ôsmich minútach vstupuje s prvými slovami básne "Czemu, Cieniu, odjezdzasz..." a od tohoto momentu sa hudba zmení. Nádherný spev, podporovaný organovým prelúdiom, jednoduché basa-bicie, v pozadí čistý zbor, kratučké a veľmi efektívne gitarové sólo. Hudba plynie, Niemen spieva veľmi citlivo, absolútne nasadenie až do samého konca.
Rocková časť „Rapsodu“ bola hotová na jeseň 1968 a zahrali ju pri príležitosti prevzatia zlatej platne (zrejme 1.LP?), potom ju hrávali na klubových koncertoch v Taliansku. Niemen rozmýšľal, že treba zložiť vystavané „intro“, čo by dalo skladbe väčší rozbeh. Lebo verš spievaný v rockovom štýle 7 – 8 minút, to by na monument bolo trochu málo. Napadlo ho, že v úvode by bol vhodný miešaný zbor. Problémy boli s kvalitou zvuku pri nahrávaní, ktorý bol bez dostatočného priestoru a s výrazným šumom (spomínam na moju LP...).Čiastočná náprava bola urobená až pri digitálnych remastroch pred vydaním na CD.

Podľa Niemena, k ostatným 3 skladbám ho inšpirovali listy fanúšikov, ktorí mu posielali verše známych poľských básnikov. „Jednego serca“ si pamätám ako veľký poľský hit, hoci „nevhodne“ 7,5 minút dlhý
do rádia. Skladby v štýle blues, rock, s občasnými džezrockovými improvizáciami majú efektívne aranžovanie s prevahou organu, gitár a saxofónov. Czeslavov spev je účinne dopĺňaný dievčenským zborom Alibabki. Nová rocková kapela hrá perfektne.

Toto album ma stále silno oslovuje, ľudsky mi je blízke. Neviem si predstaviť lepší prechod od Niemena popového k progresívnemu.

Okrem známej zlej technickej kvality poľských LP neviem hudbe nič vyčítať. To však bolo napravené určitými zásahmi (ako Niemen priznal v rozhovoroch) do zvuku pred vydaním na CD, čo si myslím len prospelo. Môžem porovnať LP, môj „remaster“
pomocou Cool Edit 2000 na CD a mp3 urobené z CD posledného Niemenovho masteringu pred vydaním kolekcie 6CD „Od poczatku I“ (cca r.2000), kde „Enigmatic“ je. Veľká škoda, že sa nepredávajú i jednotlivé tituly z tejto sady, lebo prvé 4 CD sú pesničkové albumy (zbierka singlov a prvé 3 radové platne). Stačilo by mať Enigmatic a tzv „červené album“.
Kto ešte váha, vrelo odporúčam zabudnúť na predsudky z poľštiny a vypočuť tento skvost.

Tlačí ma to na 5 hviezd, ale prídu ešte lepšie časy s Czeslawom, tak dávam 4.
reagovat

Jarda P @ 01.08.2008 08:20:58
Souhlasím, nejlepší alba od Niemena jsou Enigmatic a Red Album, pak už začal koketovat s jazzrockem až přešel na elektroniku a to už mě nebralo. Měl jsem tyto 2 alba na vinylu, ale vzhledem k úděsné kvalitě polských LP jsem se jich zbavil. Budu muset zajet do Polska a doplnit mezery, čili dokoupit CD, které jsem měl či ještě mám na LP. Breakouty už jsem zčásti pořídil, zbývá Niemen a Marek Grechuta.

Zdeněk @ 01.08.2008 08:43:49
Souhlasím - tohle album posunulo Niemena definitivně na křídlo náročné hudby.Pamatuji si první setkání s touto deskou - vydal Supraphon v licenci a samozřejmě s jiným obalem - vlasatci v té době neměli na obalech místo.Mne vždy brala nejvíc skladba jednego serca.

Voytus @ 01.08.2008 12:23:24
Tak tohle album jsem poslouchal jako hodně malej kluk, bavily mě hammondky a skladba Jednego serca (hlavně ten ječák). Pak jsem jen marně pátral tady na progboardu, která deska to je, protože jsme měli právě tu supraphonskou verzi. No, jdu ji najít a pustit:-).

PaloM @ 01.08.2008 14:20:23
Na seba neidem reagovať, ale na vás. Mal som obavy,
že Niemena si tu pripomeniem len pre seba a som rád, že i ďalším ľuďom čosi hovrí. Polské LP mám z Poľského kultúrneho strediska v Bratislave (za socializmu) a Idee Fixe mám z Krakova. Aby som mohol Enigmatic doblba obohrávať, vyrobil som si cédéčko z LP, ale stále hľadám pre kúpu originál CD. Najlepšie je urobené Niemenom v tom sete Od Poczatku I, ale je mi ľúto vyvaliť peniaze za komplet, keď prvé 4 CD púšťať nebudem.
Z tohoto 6CD setu mám len mp3 stiahnuté z webu.
Druhý set "Od poczatku II" sa oplatí vlastniť, je to výtvarný a zvukový klenot (ani najlepším priateľom to nepožičiavam).

Óin @ 01.08.2008 20:42:12
Zkusil bych přeložit ten citát... Bylo by to něco, jako: Přísahu, otci danou/až po dnešní den jsem dodržel.

Ivo Ambrož @ 23.09.2008 20:51:28
Fenomenální ! Dodnes jedinečné spojení jazzu s rockem a výtečným Niemenem !! Skvělý materiál, koncepčnost a vynikající muzikanti v čele s Namyslowským.
I po těch letech dobře poslouchatelné si tento titul zasluhuje jedinečných 5 hvězd.

Mohyla @ 07.10.2010 20:35:17
Pozor ,prichádza prvý vrchol Niemenovej tvorby.Sedí všetko ,čo napísal Paľo ,akurát na záver by som pridal hodnotenie od Ivo Ambroža @ 23.09.2008
Fenomenální ! Dodnes jedinečné spojení jazzu s rockem a výtečným Niemenem !! Skvělý materiál, koncepčnost a vynikající muzikanti v čele s Namyslowským.
I po těch letech dobře poslouchatelné si tento titul zasluhuje jedinečných 5 hvězd.

PaloM @ 07.10.2010 20:45:05
Dnes by som dal bez váhania plný počet: 5

Petr Gerneš @ 28.05.2013 21:43:10
Naprosto skvělá recenze! Souhlasím se vším, co tu stojí!

PaloM @ 28.05.2013 21:54:05
Ďakujem Petr a veľmi ma teší, že z Niemenovej hudby máš hlboké zážitky.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Petr Gerneš, Mohyla
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
PaloM
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000