Nazareth - Big Dogz

Nazareth - Big Dogz - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2011

Tracklist:

1. Big Dog's Gonna Howl 3:58
2. Claimed 3:55
3. No Mean Monster 5:01
4. When Jesus Comes To Save The World Again 6:24
5. Radio 4:17
6. Time And Tide 7:20
7. Lifeboat 4:58
8. The Toast 3:59
9. Watch Your Back 4:32
10. Butterfly 5:30
11. Sleeptalker 5:45


Obsazení:

Pete Agnew - bass guitar, backing vocals
Dan McCafferty - lead vocals
Jimmy Murrison - guitars, backing vocals
Lee Agnew - drums, backing vocals

with:
Pavel Bohaty - piano (10)
Yann Roullier - shaker (5), tambourine (7)

 
31.12.2011 Cossack
5 stars

Bývá zvykem na konci roku trochu bilancovat, tak se taky podvolím této tradici.
Rok 2011 přinesl, mimo jiné, nové nahrávky starých rockových pardálů a za sebe mohu říct, že velice kvalitní. Se skvělou novinkou přišli např. Whitesnake, Uriah Heep, Alice Cooper a Nazareth. Vedle Mistra Furniera to byli právě posledně jmenovaní, kteří u mne bodovali nejvíce...

Ačkoliv nepatřím ke skalním fandům skotských úderníků a z jejich bohaté diskografie znám pořádně jen šest alb (z nichž tři mám hodně rád), troufnu si říct, že "Big Dogz" patří k tomu lepšímu, co tenhle spolek kdy spáchal.
Sice toto album „nesundalo” z horních příček mého žebříčku "Expect No Mercy" ani "Hair Of The Dog", ale hrdě se usadilo v jejich těsné blízkosti.

Poslech od poslechu se mi nahrávka líbila pořád víc, postupně mi odkrývala svá stinná zákoutí, naplněná štěkajícími riffy i vytím tklivých melodií toulavých psů, se čtyřmi hlavami.
Smečka jedenácti skladeb dokazuje, že vyšší věk není překážkou pro úspěšnost šelmy; pokud zbývá ještě stále dost energie, pak díky získaným zkušenostem a prožitým (a rovněž přežitým) rokům dokáže zvítězit i nad silnějším, mladším soupeřem... A časem jakbysmet.

Pro mě album nemá slabé místo, každá píseň je výborná; od úvodní „pijácké” Big Dog’s Gonna Howl, přes „Ježíšovo opětovné spasení světa”, až k „Motýlkovi” a „Mluviči ze spaní”. Přestože pomalé a střední tempo převládá, je tu také několik rychlejších míst. Kdybych měl počin "Big Dogz" charakterizovat jedním slovem, bylo by to „vyzrálý”.
I zestárlý chraplák Dana McCaffertyho je prvotřídní (nějaké vyšší polohy by tu působily beztak leda rušivě)!
reagovat

martin69 @ 31.12.2011 21:03:16
Pěkně jsi to napsal!Souhlasím.Big Dogz je opravdu skvělé.

pito63 @ 31.12.2011 21:33:10
Tento album mi sadol oveľa viac, ako predchodca "The Newz". Potešil si ma, veľmi pekné a príjemné čítanie. Z Teba bude nakoniec zapálený nazareťák. :-)
Cossack, díky za Big Dogz"!

Cossack @ 31.12.2011 23:53:23
Martine a Piťo, díky chlapi... ;-)

b.wolf @ 01.01.2012 11:16:00
Moc pěkně jsi to vystihl... staří pardáli si střihli parádní kousek. Jasně, že záseky, jaké jsi napsal, nepřekonali; není divu, vždyť to jsou vrcholné kousky DGF Nazareth, ale tahle fošna je velice zdařilá. Rozhodně víc povedená než předchozí deska Newz. Díky za recenzi.

Mohyla @ 21.07.2012 18:43:20
Cossack, výstižné, pripájam sa k hodnoteniu. Teraz pri daždi mi najviac sadol Butterfly. Pekne ju zhodnotil aj Hejkal, citujem: "Slaďák od Nazareth? Áno, Butterfly je úžasná citovka, kdekto by z toho vyšiel ako totálny trapák, nie však McCafferty a spol.! "

13.09.2011 hejkal
4 stars

K Nazareth mám pomerne vlažný vzťah. Nie som ani nejaký veľký znalec jej tvorby (na CD mám doma presne štyri kúsky, debut, Razamanaz, Hair of the dog a akýsi greatest hits, Big Dogz nerátajúc), nemám ju veľmi napočúvanú, ale zasa, minimálne po rok 1976 (hraničný ročník tej pravej rockovej hudby, aspoň pre mňa) tejto priamočiarej hard rockovej hudbe niet veľmi čo vytknúť. K tohtoročnej novinke som sa dostal pred pár dňami a to je sotva doba na detailné napočúvanie, avšak intenzívne počúvanie vo mne prebudilo isté pocity, ktoré majú punc čerstvosti, nuž ich sem pár uvediem.

Pomalšie tempo, z hute vykovaná gitara, do toho charakteristický škrípajúci hlas McCaffertyho (výšky si už veľmi nedáva, ale to je asi dobre, celkovo mi tu nechýbajú), tak si predstavujem správny rockový úvod a skladba Big dog’s gonna howl moje preferencie evidentne vedela vopred, beštia! To isté s občasným klavírnym podmazom ponúka aj ďalšia do podlahy vrastená ťaživosť s jednoslovným pomenovaním Claimed. Už aj hluchý v tomto okamžiku musel zaregistrovať, že skladbám sa akosi nedostáva väčších sólových plôch. Paradoxne, moc to neprekáža. Iste, druhá menovaná jedno gitarové núka a je milé, ale na veci to nič nemení. Rýchlejšia poloha sa konečne dostaví, No mean monster sa počúva jedna báseň, má chytľavé motívy i spomalený vážny refrén. Plus núka aj hlboko posadené rečičky, čo je prvok na Big Dogz mierne nadužívaný. Po chechtaní je čas oprášiť baladické reminiscencie a vytasiť sa s akusticky nadýchaným slaďákom When Jesus comes to save the world again. Krásna melancholická skladba, na akú sa v súčasnosti nezmôže už asi nikto. Bravó! Elektrifikované gradácie sú samozrejmosťou, a preto ich radšej ani nespomeniem. Skladba s výstižným názvom Radio je evidentne pokusom o návrat do éteru časov, kedy sa 70. roky schyľovali k záveru a uchyľovali k nemravným polohám, ktoré z rockerov urobili bábovky, tupírované lakovky a inú háveď. Ale skladba je to vďačná a celkom som si ju obľúbil. Asi starnem. Čosi horalské, bluesové i škótske na mňa dýcha v krásnej clivej vecičke Time and tide. Hard rocková dupavá medzihra veští, že skladba bude opakovať refrén do nemoty a naozaj, celá trvá o čosi viac minút než je dní v týždni. Tvrdšia i svižnejšia spevná pesnička Lifeboat je vystriedaná úvodným slovom a už sa kuchtí Toast. Predpokladám, že milovníci textov o váhe plne naloženého kamiónu s dvomi prívesmi sa nad týmto kúskom asi povracajú. Hold, love hurts (aj táto replika sa v texte nachádza). Watch your back tvrdí, že tvrdí a ide jej to. Klavírny slaďák? Slaďák od Nazareth? Áno, Butterfly je úžasná citovka, kdekto by z toho vyšiel ako totálny trapák, nie však McCafferty a spol.! Na záver je tu energeticky nešetrná skladba Sleeptalker, možno by som ju vypustil a nechal celé dielo doznieť v emočnom vypätí, takto je to trošku hŕŕŕ, aj keď to vôbec nie je zlá skladba a na konci si dokonca pokecá i spomalí.

Jedenásť skladieb v hard rockovom šate kríženom so štipkou blues, navyše, v hutnom a čitateľnom zvuku, nič lepšie si ani predstaviť nemožno. Škoda, že skupina viac-menej rezignovala na sóla (síce sú takmer v každej skladbe, ale len aby sa nepovedalo, aj keď sú všetky počúvateľné a slušne vystavané, žiadne bezduché bublikanie a tempobijectvo). Aj tak však väčšinu času nechýbajú! Dobrý album, fakt sa mi páči.

reagovat

Konavi @ 08.12.2011 21:35:38
Nazareth jsem viděl před týdnem na akci jednoho ostravského rádia jako takový bonbónek jejich programu a ani skalním fandům této kapely bych nedoporučoval je vidět v této cirkusové show. Přišel jsem o všechny iluze a McCaffertyho jsem litoval a ani nemusel zazpívat - že byl na mol, to by mi ani nevadilo, ale skoro v sedmdesáti v tomto stavu byl na něj naprosto žalostný pohled. Když v něčem, co mělo připomínat Hair of the dog, se na začátku zasekl a kapela musela chvíli hrát, spíše burácet ( takhle zvukově přeexponovanou produkci by nedali ani Motorhead s Ramones dohromady ) bez něj, jsem se zvedl a mazal z haly, jako kdyby ji někdo zapálil - je mi to strašně líto, ale Nazareth si budu pouštět pouze z přehrávače, na živo je už nechci ani slyšet...sorry, chalani, ale "koncerty" vám rozhodně nesvědčí. ..

Cossack @ 08.12.2011 22:07:55
Nebyl jsem tam, nemohu soudit...
Jen bych dodal, že „každý den není posvícení”, a na základě jednoho „přešlapu” hodnotit výkony a výkonnost „skokana” mi přijde přinejmenším unáhlené a krátkozraké.
(Na předvčerejší koncert Nazareth jsem se nakonec sice nedostal, ale zatím jsem slyšel a četl jen pozitivní ohlasy, takže to s nimi tak zlé asi nebude.)

Jarda P @ 09.12.2011 07:47:08
To Konavi: Podobný zážitek jsem měl týden předtím s Coverdalem na koncertě Whitesnake ve Frýdku-Místku. S tím rozdílem, že se mi ven do zimy nechtělo a musel čekat na konec, protože jsem byl závislý na odvozu.Ty, kteří neví kdy přestat, je lepší si uchovat v paměti z doby největší slávy.

Petr Gratias @ 09.12.2011 08:22:11
Zdravím, pánové....
pozoruji, že si kupodivu nikdo z Vás
nevšiml, že na posledním albu Nazareth
hostuje ve skladbě Butterfly český hudebník
PAVEL BOHATÝ. (!!)
Pavel Bohatý je klavírista a zpěvák, který působil
v rané fázi znovuvzkříšeného Blue Effectu (2003-2004) a poté, protože se prý nedokázal rozhodnout, která kapela pro něho bude ta "hlavní", jsem ho zahlédl občas hostovat s Etc...

Konavi @ 09.12.2011 08:53:02
To Cossack - nebyl jsem na akci sám, který to viděl podobně, řekl bych, že půlka haly se po první skladbě Nazareth zvedla a doslova utekla. Ti zůstalí byli asi tak zmožení alkoholem a čtyřhodinovým čekáním na ně, kdy si museli vyslechnou současné hvězdičky našeho popu, jeden Ilegal band a v playbacku hrajícího Petera Nagyho jako náhradu za Věru Špinarovou (dokonce jim hrozili i Míšou Davidem), že jim už asi nic nevadilo. No, za "koncert" jsem neplatil, takže poškozeny se necítím a Nazareth jako takový jsem rozhodně nezavrhl, to teda ne, jenom se budu vyhýbat jejich živé produkci - samozřejmě, může jít o exces, ale podle toho , co jsem viděl, to moc pravděpodobný nebude, bohužel...ale, je to jenom můj názor, pokud se pletu a v dalších vystoupeních zazáří, tak jenom dobře. :)

To Jarda P : Tak na Whitesnake do Frýdku jsem chtěl jít a jak to čtu, asi by to bylo další zklamání. Já vím, že není jednoduché se v takovém věku udržet v rockové kondici a kvalitě, ale proč se za každou cenu snaží, aby si je lidé zošklivili - že by to byly pouze peníze?...dík za echo.

hejkal @ 09.12.2011 09:54:21
Nazareth som videl v 2008 v Bratislave a bol to fajn koncert. Aj spevák bol vo forme. Každopádne v okolí odvtedy koncertovali a koncertujú často, ale akosi ma neprepadla túžba ich znovu vidieť. Aj keď je každý koncert iný. Posledná štúdiovka sa však vydarila a rozmýšľam, že vypočuť si z nej niečo naživo by nemuselo byť márne.

Konavi @ 09.12.2011 13:09:30
To mi připomnělo, že bych si mohl Big Bogz konečně pustit..)

pito63 @ 17.04.2014 22:18:22
Vraciam sa k Tvojej práci po rokoch a musím priznať, že si ma milo prekvapil. Od rockera, ktorý Nazareth nijako zvlášť nemusí, je to poklona!
hejkal, vďaka za peknú recenziu, ktorá ma naozaj potešila!

hejkal @ 18.04.2014 07:24:25
Dík za pozitívnu reakciu. Tento album sa mi páči stále rovnako, a teda veľmi. Aj si ho idem rovno pustiť...

29.04.2011 Richard
4 stars

Tohle album se dá hodnotit z několika pohledů. Někomu se možná bude zdát staromódní, ale pro někoho to bude návrat ke kořenům.
Pro mně je to jednoznačně druhá možnost. Od popu se Nazareth vrátili k bluesovým kořenům a je to dobře. Danův hlas pochopitelně zestárnul, ale pořád je to nezaměnitelný a hodně kvalitní chraplák.
Razamanaz - toto album mě okamžitě napadlo, při poslechu Big Dogz - syrový, hutný sound.
Kdo má rád Nazareth, nebo poctivý bigbít, ten určitě nebude tímto CD zklamán.
reagovat

Cossack @ 30.04.2011 15:24:37
Jsem svým způsobem taky staromódní, nebo možná přesněji „staromilec”, takže s tím u nahrávky nemám problém (a navíc na mě zas tak „staře” nepůsobí).
Fakt je, že mi album evokuje "Razamanaz", "Hair Of The Dog" a "Expect No Mercy", takže ty (bluesové) kořeny tam cítit jsou...
K hlasu zpěváka jsem se vyjádřil už níže, tak napíši jen „no problem”. (Pro mě za 5 hvězd.)

19.04.2011 Kerim Krušnohorec
5 stars

Nazareth tímto dílkem jen utvrdil svou pozici ve světě hudby, Dalo by se jednoduše napsat - poslechová paráda. Vyzrálost nástrojů - sice trošku zestárlý hlas D McCaffertyho, ale pořád stejně poutající pozornost. Skotská hardrocková formace předvádí úžasný boj o tu nejuznalejší pozornost veškeré hudební veřejnosti. Big Dogz je opravdu zatraceně dobrý a já osobně s tímto albem momentálně prožívám přímo milostné chvíle a při poslechu se mne vybavují mimo jiné alba Razamanaz, Rampant, Hair Of The Dog atd. - Tvůrcům od Nazarethu posílám velký dík.
reagovat

Cossack @ 30.04.2011 15:17:42
Taky se mi tohle album velmi, velmi líbí...
Ten feeling je úžasný; a „zestárlý hlas” Dana se mi možná zamlouvá víc, než kdy dřív. (Taky bych dal plný počet hvězd.)

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Cossack, Mohyla
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
hejkal
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000