Morse, Neal - Sola Scriptura

Morse, Neal - Sola Scriptura - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2007

Tracklist:

1. The Door (29:14)
2. The Conflict (25:00)
3. Heaven In My Heart (5:11)
4. The Conclusion (16:34)

Total Time 65:59


Obsazení:

Neal Morse / vocals, keyboards
Randy George / bass
Mike Portnoy / drums
Paul Gilbert / guitars

 
07.05.2008 Brano
3 stars

Neal Morse,bývalý člen,spevák a vedúca osobnosť skupiny Spock´s beard a tiež duša hviezdneho projektu TransAtlantic,je bezpochyby skvelý chlapík.A tiež nepochybujem o tom,že jeho túžba po pravde,poznaní a viere v Boha je úprimná.Neal má jednoducho charizmu ,akú mávajú ľudia,ktorí sa snažia konať dobro a sú hlboko presvedčení o správnosti nastúpenej cesty.Dojíma ma pokora s akou Neal Morse pristupuje k svojej viere a k životu.A preto rozhodne nie je náhoda ,že práve tento umelec je momentálne najvýznamnejším predstaviteľom tzv. kresťanského progresívneho rocku.S náboženskými témami začal Neal ešte ako člen Spock´s beard na dvojalbume Snow po ktorom opustil domovskú kapelu a tiež projekt TransAtlantic a rozhodol sa pre sólovú kariéru.Postupne vydal tri silne nábožensky orientované štúdiové albumy,na ktorých opisuje svoje hladanie Boha a prežívanie viery.Album Sola scriptura nie je už tak úzko zameraný na chválospevy oslavujúce Boha a Ježiša Krista,ale rozpráva príbeh náboženského reformátora Martina Luthera zápasiaceho s neprávosťami vtedajších predstaviteľov cirkvi.Albumu dominujú dlhominutážne,rozkošatené a mimoriadne dramatické kompozície,verne odrážajúce a popisujúce ťažké duševné rozpoloženie Martina Luthera.Prínosom je aj veľmi invenčná hra hosťujúceho gitaristu Paula Gilberta známeho tiež zo skupiny Mr.Big.Toľko pozitíva.A teraz budem aj trochu kritický.Ak poslucháč dobre pozná predošlú Nealovu tvorbu,tak sa pri počúvaní tohto albumu určite neubráni pocitu,že majster sa už opakuje.Tiež vydať už štvrtý album s náboženskou tématikou je trochu moc.Všetkého veľa škodí,život nie je len o náboženstve a vierouke a dovolím si tvrdiť,že človek s takým rozhľadom a intelektom ako Neal Morse sa môže veľmi kompetentne vyjadriť aj k iným rovnako závažným témam a problémom,ktoré život prináša.Neal na to má!O tom som presvedčený!Keď zrátam všetky za a proti-moje konečné hodnotenie sú tri hviezdičky.
reagovat

Mohyla @ 19.11.2010 09:44:19
Brano napísal peknú recenziu albumu a opísal situáciu okolo samotného Neala a jeho tvorby. S hodnotním súhlasím. Mimochodom BRANÓÓÓÓ, kde si sa vytratil, Tvoje písanie som si rád prečítal?

Brano @ 19.11.2010 10:33:24
Mohyla:Človek by mal vedieť,kedy odísť.Osobne sa necítim dobre v spoločnosti "humoristov" typu bobíka,Ufológa...a tiež mám svoje zásady,čo sa týka mojej nulovej tolerancie k totalitným režimom obmedzujúcim slobodu a dôstojnosť človeka(fašizmus,komunizmus) a jeho podstatu(satanizmus,okultizmus).Tieto záležitosti nemienim zľahčovať ani relativizovať.Možno sa budete smiať,ale stále mám svoje ideály,ktoré u mňa stelesňuje November 89 a napriek všetkému,v kútiku duše stále verím,že pravda a láska raz predsa len musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.

Mohyla @ 19.11.2010 11:06:30
Brano: Tvoje rozhodnutie rešpektujem. Tiež mám výhrady voči niektorým "humorustom". Týchto je však možné ignorovať, nevšímať si ich. Keď budú ľudia ako Ty ustupovať, tak to je cieľom tých humoristov, potom získavajú navrch a myslia si, že je to zásluhou ich vedomostí a inteligencie. I keď, ako vidieť i u Teba je to iba dôsledok znechutenia z ich činnosti. Vykašli sa na nich a rob to, čo Ťa teší a pôsobí radosť Tebe i iným!

Filozof @ 19.11.2010 14:06:00
Brano
Už dlouho mne nic tak nepotěšilo, jako vědomí, že nejsem idealista sám.

Brano @ 19.11.2010 20:39:36
Filozof:S tým idealizmom som to myslel vážne,nie ironicky.Človek aj v dnešnej ťažkej dobe musí mať nejaké ideály a v niečo pozitívne veriť(aj keď to možno pôsobí naivne)...inak je život na zbláznenie.

Filozof @ 20.11.2010 14:54:22
?
Já vím. Proto jsem to psal. Pokud to chceš pochopit hlouběji, přečti si nějaké dnešní běžné dějiny filozofie a pak Rádlovi. Dojde Ti, proč jsem to psal.

Brano @ 20.11.2010 19:32:37
Filozof:Som veľmi rád,že v otázke idealizmu sa zhodneme.Na začiatok sme tu teda hneď dvaja idealisti.A to je úspech.Pridá sa ešte niekto?

Mohyla @ 21.11.2010 13:43:19
Brano,Filozof: Kľudne sa hlásim medzi tých, ktorí sú za slušnosť a jej ideály. A odsudzujem tých, ktorí sú schponí, vedomí si svojej neomylnosti a "vševedkovosti" presadzovať svoje názory a videnie sveta i za cenu urážania a zosmiešňovania ľudí s iným názorom. Čakať zmenu v ich správaní je zrejme nemožné!

PaloM @ 21.11.2010 15:20:03
Súhlasím s vami. Kto ma pozná, ani iné odo mňa nečaká. Ovšem až taký idealista nie som, že na Zemi pravda a láska zvíťazí nad lžou a nenávisťou. Zvíťazí, ale inde.

Filozof @ 21.11.2010 23:50:00
PaloM
Konkrétně já nejsem idealista ve smyslu, že bude vše OK. Ale v tom původním - jisté zásadní ideje mají smysl. A člověk by se měl snažit o jejich naplnění, jinak žije naprázdno.
A jinak tímto zakládám KIIP = "Klub Inteligentních Idealistů Progboardu". Počítám-li dobře, máme už 4 členy. Ještě jeden a můžeme založit poslanecký klub. :-)

Brano @ 22.11.2010 11:42:10
Filozof:Tentokrát si to prvými tromi vetami vystihol veľmi presne.Súhlasím na 100 percent!

martin69 @ 22.11.2010 11:46:50
Brano,filozof : i já naprosto souhlasím s prvními třemi větami.

martin69 @ 23.11.2011 09:57:52
Brano,kromě předchozího alba.Tvorbu Neala Morseho neznám.Tohle album se mi velmi líbí!Pěkná recenze!

Brano @ 23.11.2011 22:50:38
Martin,ďakujem.Skús si vypočuť novinku -Testimony 2 (2011) 2CD,mňa celkom zaujala a kúpil som si aj originál.A vôbec neľutujem!

03.08.2007 LZ
5 stars

Další album z dílny mistra Neala Morse se inspiruje osudy náboženského reformátora Martina Luthera. Co k němu napsat? Všechno, co se dá o tomto albu napsat, už bylo napsáno v recenzích jeho předchozích nahrávek. Tedy, jde opět o stejnou hudbu, stejné postupy, stejné prog-rockové fígle. Ale je to pořád stejně skvělé! Můžeme nadávat, že se Morse neustále vykrádá, že se nerozvíjí dál a že ustrnul... Jenomže když ono se to pořád tak skvěle poslouchá... Podle mě je hudba, kterou Morse dělá, takřka dokonalá i přes to, že se v podstatě nikam nerozvíjí, není to nuda. Měl by se snažit se rozvíjet dál? Třeba by to už zas tak skvělé nebylo... Stačí si poslechnout alba Spockova Fousu po Morsově odchodu - i když je to jiná hudba, už to prostě není ono.
Dávám pět hvězdiček.
reagovat

LZ @ 03.08.2007 15:23:24
(snad jen dodám, že tohle album je skvělé svým emočním nábojem, spojením hudby a textu, významem. i když, jako ateistu a zastánce trochu jiných hodnot mě může mrzet, že Morse svůj talent dal zrovna do služeb křesťanství, a ne toho, v co věřím já.)

merhaut @ 03.08.2007 15:32:58
Zajímavý ukaz :-) nezávisle na sobě, ve stejném čase, na stejném místě, u úplně jiné muziky oba obhajujeme "ustrnutí" - já u Moody Blues, ty u Morseho ...

21.03.2007 Broněk Kapko
4 stars

Dle mého názoru vynikající album,které vyjadřuje Nealovo "zrání" po odchodu ze S.B.Po jeho předešlých albech je to opravdu další krok v před.Celé album vyjadřuje jeho pohodu a jednoznačnou orientaci v progrocku.Myslím,že uz dnes se da Neal Morse považovat za tvůrce novodobého Progresivního Rocku v čele s úžasnými pány ze Super party DREAM THEATRE.
reagovat

xjenx @ 24.06.2007 00:00:00
Hezké, když je v pár větách větách vše důležité. Přidal bych ještě tu 5tou*.

14.03.2007 maivo
4 stars

NEAL je môj najoblúbenejší interprét, považujem jeho tvorbu za vrchol progresu, ale stále som rozmýšlaľ čo mi vadí na jeho poslednom CD-Sola Scriptura. Super kompozície, super hudba proste všetko ako má byť, ale... Musím súhlasiť, že už sa to opakuje. Možno by neuškodilo si dať malú pauzu. Je toho za krátky čas proste veľa. Trochu mi vadili aj dlhé mega skladby. Možno to spôsobil aj môj nedostatok času v kľude si sadnúť a vypočuť si toto CD. Skúsim to napraviť, ale zatiaľ s prižmúrením očí "len" 4 hviezdy. Je to proste môj oblúbenec.
reagovat

10.02.2007 Mayak
3 stars

Na svete je ďalší album jedného z najplodnejších hudobníkov súčasného progresívneho rocku. Jeden z takmer géniov doby spolu s Stevenom Wilsonom, Mikaelom Akerfeldtom a Danielom Gildenlowom vydal pod svojim menom ďalší opus.
Stabilná rytmická sekcia Randy George & Mike Portnoy je obohatená o jedného s veľkých gitaristov doby Paula Gilberta (Mr. Big, ex-RacerX). Koncepčný príbeh reformátorského mnícha Martina Luthera je zložený z troch dlhých kompozícií a jednej kratšej skladby, ktorá pojednáva o pocitoch hrdinu príbehu krátko pred popravou. Silná zostava, výborný príbeh, perfekktná zohranosť a vlastne krásne, dlhé kompozície - to čo som mal vždy hodne rád, ALE ...
Stále pri počúvaní dosiek Neala Morsa mám notorický pocit \"déja vu\": \"Toto som už počul, toto tu už bolo, toto už niekde inde použil...\"
Pri tomto albume mám obdobný pocit, ako som mal, keď vyšiel dvojabum \"Snow\", a ktoré vyhrávalo prog rockové ankety v celom svete, no tesne potom Neal opustil materskú kapelu Spock´s Beard a vlastne spolurozpustil aj supergroup Transatlantic...
Bol to geniálny ťah, maestro cítil, aspoň si to myslím, že sa ZAČÍNA OPAKOVAŤ...
Pri doske \"Sola Scriptura\" mám ten pocit zase, ale oveľa, oveľa naliehavejší. Viem, že mnohí sa pri tejto novinke budete rozplývať a nešetriť superlatívmi na jej adresu, máte na to absolútne právo ...
Ja nie, nemám pocit eufórie pri počúvaní tohto albumu, nie je na ňom nič prekapivého, ani jediný moment. Mám pocit, že počúvam starý kolovrátok a každým ďalším posluchom rastie vo mne presvedčenie, že maestro okate VYKRÁDA SÁM SEBA a nevie, kam z konopí...
Invencia sa vyčerpala, myslím, že na vrchole je treba odísť, aspoň tak to robia tí múdrejší...
Nebol by som zrovna rád, keby sa Neal Morse, popri velikánoch, ako sú Steven Wilson, Daniel Gildenlow a Mikael Akerfeldt, stával z roka na rok ustavične sa zmenšujúcim trpaslíkom. Treba niečo zmeniť, myslím že radikálne...
reagovat

Lubo @ 16.05.2007 00:00:00
No je na tom kus pravdy.Mam vsetky CD s Neal Morse ci SB,Tr. alebo solo.Po prvom vypocuti som si myslel ze je toto Cd nejaka vyberovka .Opakovali sa mi tu hudobne temy z predoslych Cd.Ale to mi vobec nevadi lebo cela deska je vynikajuca.75 minut krasnej prog hudby ktora nikoho nesklame a nebojte sa nezaspite pri nej .Vrelo odporucam

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
LZ, luk63, Carloss87
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Mayak, Brano
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000