Morse, Neal - Momentum

Morse, Neal - Momentum - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2012

Tracklist:

1. Momentum (6:25)
2. Thoughts Part 5 (7:51)
3. Smoke and Mirrors (4:38)
4. Weathering Sky (4:15)
5. Freak (4:29)
6. World Without End (33:39)

Total Time 61:17


Obsazení:

Neal Morse / keyboards, guitars, vocals
Randy George / bass
Mike Portnoy / drums

 
17.02.2019 horyna
4 stars

Čím to, že když tvořil Neal Morse se svými domovskými Spock´s Beard, vydával jedno dokonalé progresivní dílo za druhým? Sotva se ale trhl na dráhu sólovou, šel s kvalitou vlastních písní minimálně o stupeň, na některých deskách (o těch posledních snad raději ani nemluvím) dokonce o několik tříd dolů. Můžeme se pouze domýšlet, jaké mohou být hlavní příčiny takového úpadku. Osobně mi připadá, že když byl Neal součástí své hudební rodiny, dokázal se mnohem intenzivněji vyburcovat a "hecnout" k vytvoření daleko přesvědčivějších a nápaditějších kompozic. Jakoby mu poslední léta chyběl soutěživý duch, možnost se před někým předvést a prokázat své schopnosti.

Stejně jako dnes i ve své mladosti skládal naprostou většinu materiálu on sám, ale aranže mohla často kapela dělat společně, což partě kalibru Spock's Beard šlo a jde jim to i dnes. Možná se až moc Neal poddává své silné víře, stupeň opotřebení určitě přináší i jeho věk - těch důvodů by se zřejmě našlo víc. V letech devadesátých působil jako zjevení a člověk, který progresivní scénou touží pohnout jiným směrem, což se i povedlo. Ale to už dávno neplatí a ta rozbředlost a rozředěnost se v jeho tvorbě stala tak nepříjemnou, že vydržet po x-té poslouchat znovu stejně vyluhovaný čaj jde jen s velkou dávkou sebezapření.

Naštěstí se v jeho tvorbě najde i několik světlých výjimek, přičemž jedna z nich nese název Momentum. Tady je zřejmě naposledy Neal pokropený živou vodou a servíruje písně, které je skutečně zábava poslouchat. Deska není obepnuta nepříjemnými klišé a Nealovy momenty (i tady se těch několik dobře známých opakuje) jsou zábavné a vybízejí k opakovanému návratu. Deska srší vtipem, pozitivním přístupem i uměleckými ambicemi. Do víru dění vás vtáhne hned úvodní bodrý kus Momentum. Osobně mi nevadí ani omílání témat na způsob staré písně "spokova fousu" Thoughts (zde Part 5) v modernější vokální podobě. Silná balada Smoke and Mirrors, progrockový tempomat Weathering Sky nebo muzikální Freak skutečně patří k tomu nejlepšímu, co Neal na sólové dráze vytvořil. A navrch tu máme přes půl hodiny dlouhou kompozici World Without End, kterou stojí za to se postupně prokousávat.

Desku Momentum beru jako poslední vzepětí Nealových vnitřních kompozičních sil před totálním vyhořením jeho skladatelského organismu. Bohužel.
reagovat

dan @ 17.02.2019 13:43:12
Morse je u mě mrtvola od dob co opustil Spoka.

Petr87 @ 17.02.2019 16:42:05
Přesně, poslední Nealovo album, které se mi opravdu líbí a které mne nenudí. Ach jo, kde jen jsou ty časy nápaditých a opravdu progresivních desek jako "One", "Sola Scriptura"....
Jsem zvědav na poslední "The Great Adventure", ale nevím, čekám opět další nudnou šablonu a nekonečné uspávající instrumentální předváděčky; ale třeba konečně překvapí...
Kdysi jsem jen tak z nudy nakousl i jeho další tvorbu z oblasti tzv. "křesťanského rocku", což opravdu nedoporučuji; už nevím, co to tehdy hrálo za obláčkové album, ale už při druhé skladbě jsem měl pěnu u huby a propadal se do kómatu... Od té doby se tomuto žánru vyhýbám jako papež koitu.
steve @ 17.02.2019 17:28:28
Za nejpovedenějšího Morse považuju desku ?
Pak už to šlo dole vodou.
Petrova fráze "vyhýbám jako papež koitu" mě dostala jako málo která:):):)

luk63 @ 18.02.2019 07:54:07
Myslím, že Nealova tvorba po odchodu od SB není v průměru horší, než se slavnou kapelou. Spock's Beard mám sice ve sbírce, ale neposlouchám je až na jednu výjimku (SB 2006 kde už Neal nehraje). Problém Morseho alb je, že jsou nevyvážená – tedy že nedosahují trvale hodně vysoké kvality. Kromě svého subjektivního hodnocení si v tomto případě vezmu na pomoc jeden sledovaný web. Neal má se SB jen jednu desku, která na Progarchives dosáhla hodnocení nad 4 * zatímco sólo tohoto hodnocení dosáhly hned sedmkrát. Ale stejně (či dokonce hůře) je tomu i obráceně: se SB neudělal desku, která by na Progarchives měla méně než 3 *, ale sólově se mu to podařilo hned 13x. Momentum podle tohoto kritéria (3,97) i podle mého poslechu, patří k těm povedenějším dílům. Neal je megaloman, a těch se pohybuje na poli hudby celá řada (namátkou Miles Davis, Tangerine Dream, Rick Wakeman,…). A ti, ač dokážou nabídnout geniální díla, mezi nimi natáčí i alba slabá. Já si v jejich tvorbě opatrně vybírám a z desek, které od Neala Morseho mám, mám radost a hodně se mi líbí.

steve @ 18.02.2019 10:02:33
Hodnocení na Progarchives má někdy logiku a z toho je úplně zcestné. Řídit se jim je špatná volba. Občas dobře napoví, občas úplně blbě.
Luk63- malé hodnocení Morseho desek se netýká klasických studiovek. Je tristní jak chybně jsou tam zařazené všechny další zbytečnosti.

Adam6 @ 18.02.2019 10:05:45
Luk63: S poslednými troma vetami 100% súhlasím.

Adam6 @ 18.02.2019 10:09:42
steve: "Občas dobře napoví, občas úplně blbě"

Teda tak isto ako progboard ? :)
(aj keď uznávam že v Nealovom prípade napovie dobre progboard)

steve @ 18.02.2019 10:20:21
Progboard naštěstí nezná procentuální zprůměrování. Daleko víc ti řeknou slova, ne čísla. Raděj si přečtu pár názorů, než srovnávat řady číslic.

horyna @ 20.02.2019 11:55:49
Občas žasnu jako blázen, která že to alba od určitého interpreta vyhodnotil Pogarchives jako nejlepší. Souhlasit se dá tak v maximálně 50 %.

10.05.2016 Brano
4 stars

Momentum patrí medzi to (naj)lepšie z Nealovej tvorby. Dobrú náladu zaručuje už úvodný titulný song,ktorý je plný nefalšovanej radosti a nadšenia. Táto pieseň je nákazlivá a poslucháča si získa hneď po prvom vypočutí. To beriem! Thoughts Part 5? Čo k tomu dodať...iba to,že obdivujem vytrvalosť Neala Morsa aj jeho bývalých kolegov zo Spock´s Beard,ako sa stále znovu a znovu snažia priblížiť sa k vokálnemu umeniu skupiny Gentle Giant no zakaždým to dopadne ako vokálna divočina :-). Smoke and Mirrors je naopak príjemná balada,ktorá Nealovi vyslovene svedčí. Je trochu presladená,ale ten refrén je vcelku vydarený. Weathering Skies je znovu radostné ujúchanie v štýle prvej skladby,akurát ten výsledný efekt je už taký vyprchaný a nejaké zvlášť nadšenie sa u mňa nedostavuje. Ale OK. Freak je vecička s kazateľským textom,hudobne priemer ktorý neurazí.

A teraz to príde!!! World Without End,vyše 33 minútové šesť dielne epické monštrum gigantických rozmerov. Táto epická godzilla ma zmietla a rozhodla o tom,že som si kúpil originál CD. Mohutný symfonický úvod dosahujúci najvyššiu škálu monumentálnych parametrov,potom príde nosný motív v časti Never Pass Away,ktorý sa na záver (ako inak) zopakuje.V časti Losing Your Soul, Neal Morse normálne rapuje!!! Skoro som odpadol,keď som to prvýkrát počul! Ale v celkovom kontexte to považujem za prínos,za také nezvyčajné spestrenie. Takže pozor na divokých paparazzi,hehehe! Celá táto epická polhodinovka je vyšperkovaná nápaditými inštrumentálnymi medzihrami,vsuvkami,divokými a dramatickými zvratmi...darmo je,páni sú virtuózni hráči,o tom niet pochýb. V časti Some Kind Of Yesterday sa dočkáme pompézneho nalešteného hollywoodskeho finále. Grandiózne! A na záver sa nám zopakuje úvodný nosný motív a samotný koniec je taký ako keď pomaly znižujete otáčky na gramofóne.

Záverom jeden osobný zážitok. Raz som počúval World Without End v aute na parkovisku pred tescom, čakajúc na manželku,ktorá vykonávala nákupnú činnosť. Nakupovanie to je moja smrť, tak vždy radšej sedím v aute a počúvam muziku.Volume poriadne doprava a vyžívam sa.Pri tom prílišnom sústredení som si takmer nevšimol,ako sa skupina teenagerov idúcich zo školy na mne baví.Veď vidieť ako obstarožný plešatý trtko ,oči stĺpkom, šantí na divnú muziku v starej oktávii...ešte dobre,že si ma nenatáčali na mobil. Skončil by som niekde na youtube :-).


reagovat

horyna @ 10.05.2016 16:18:39
Brano: pěkná recenze, Neala nemám zmapovaného kompletně, něco chybí, ale onu 33 minutovku si nejspíš rád někdy poslechnu. Konec mě dokonale pobavil, zážívám podobné pocity se sluchadly, člověk nikdy neví, kdy je zrovna pozorován :-)

Brano @ 10.05.2016 21:09:38
horyna,ďakujem.

30.09.2012 alienshore
4 stars

V prvom rade musím povedať, že Neal Morse ma týmto albumom veľmi milo prekvapil. Nečakal som to od neho pravdupovediac.
Album ako taký samozrejme neprináša nič nové, je to stále typický Morseov štýl. Skôr ma prekvapila nenásilne a veľmi príjemne plynúca hudba. Už hneď prvá skladba Momentum prináša sviežo prepracované nápady a melodické linky, ktoré si smelo razia cestu do mojich uší.
Nečakane ale prichádza pre mňa osobne najhoršia skladba Thoughts Part 5. Neal Morse by sa už mal konečne zmieriť s tým, že nevie skladať multi-vokálne harmónie ala Gentle Giant. Navyše Portnoyove bubnovanie je rovnako fádne ako celá skladba.
Náprava prichádza hneď v krásnej Smoke and Mirrors, ktorá začína skvele znejúcou akustickou gitarou. Následne prichádza citlivá melódia, ktorú podopierajú monumentálne klávesové hradby. Klasický prog rock Weathering Sky iste nikoho neurazí. Beatlesovská poloha a orchestrálne pasaže v songu Freak pripravujú veľmi dobrú pôdu pre najdlhšiu skladbu na albume.
Worlds Without End je opus magnum celej dosky. Už úvodné intro prináša typický Nealov motív, s ktorým sa stretneme aj na konci tejto skladby. V zhruba 12-tej minúte prekvapia dream-theatrovské pasáže. V podstate je celý opus rozdelený do šiestich častí. Po kompozičnej stránke sa jedná určite o majstrovský kúsok z dielne Neala Morsea. Skladba netrpí nedostatkom nápadov, rôznými obmenami a sólovými výpadmi, ktoré nakoniec podliehajú celkovej štruktúre. Celé to končí krásne optimisticky a skoro až víťazne.
Kvalitou prispeli aj hosťujúci hudobníci ako napr. gitaristi Paul Gilbert či Adson Sodré. Album ako taký sa skoro blíži k dokonalosti nebyť druhej skladby. Ale patrí určite k jeho najvydarenejším, lebo Neal Morse sa musel nachádzať vo veľmi dobrej polohe keď písal tento album. Hodnotenie nech si spraví samozrejme každý sám, ale pre mňa je to skoro 4,5 hviezdičiek.


reagovat

Brano @ 30.09.2012 20:02:31
Presne tak ako píšeš!Výborný album a ja si dovolím tvrdiť,že najlepší z celej doterajšej Nealovej sólovej tvorby.Vďaka za recenziu.

alienshore @ 30.09.2012 20:42:22
Brano není zač :-)

luk63 @ 01.10.2012 16:29:43
Nejradši mám Nealova alba z let 2004 až 2007. Jestli je toto ještě lepší, jak píšete, tak se mám na co těšit. Dopředu ho zkoumat nebudu - objednám a nechám se překvapit :-)

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
alienshore, Mohyla, kaktus, Brano, horyna
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000