Mercyful Fate - Time

Mercyful Fate - Time - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1994

Tracklist:

Nightmare Be Thy Name
3:28
Angel Of Light
3:37
Witches' Dance
4:47
The Mad Arab
4:43
My Demon
4:42
Time
4:22
The Preacher
3:29
Lady In Black
3:49
Mirror
3:19
The Afterlife
4:32
Castillo Del Mortes
6:13


Obsazení:

King Diamond - vocals, harpsichord, keyboards, producer, mixing
Hank Shermann - guitars, associate producer, mixing
Michael Denner - guitars
Sharlee D'Angelo - bass
Snowy Shaw - drums

 
05.12.2019 horyna
5 stars

Návrat krále diamantů na rocková pódia a konečně i ke studiové činnosti, ve mně zažehnul novou chuť připomenout si desky, které mne kdysi v pradávnu jako mlaďoulinkého teenagera formovali. Pětici základních alba jeho veličenstva počínaje ještě kapku nedotaženým Fatal Portrail, přes mistrovská díla Abigail, Them, Conspiracy a konče arcidílem The Eye, jsem posledních několik dnů poslechově hltal stejně intenzivně, jako když mi bylo nějakých třináct, čtrnáct. Malinkatý rozdíl tu ale přece byl. Jednak v době u nás takřka předčasákové, byla každá informace o vašem oblíbenci vyvážena zlatem. Dnes v době internetu ví každý o každém pomalu i to, v kolik večer ulehá ke spánku a kouzelná aura rockových hvězd tím ztrácí svou podstatnou část. Druhak rovněž to, že tehdy jsem se s muzikou ať už jakéhokoliv charakteru teprve seznamoval, kdežto dnes, znám z těchto alb každou notu, každou sloku, každou vyhrávku, sólo na kytaru, přechod na bicí, zkrátka vše.

Na začátku let devadesátých, kdy jsme spolu s kámošem do tajů tvrdé muziky pronikali, si tento můj hudební bratr už nevím odkud, nejspíš z nějakého Supraphonu, či z druhé ruky, pořídil originál lp druhého alba Mercyful Fate, Don´t Break the Oath. Společně jsme jej smažili na jeho gramecu a s každou vteřinou zažívali naprosto slastné hudební okamžiky. Když pak po několika letech přišel comeback této kapely, z každé další desky jsem byl víc a víc nadšený. V devadesátých letech vydal soubor pětici vysoce vyrovnaných a kvalitních alb. První lp pojmenované In the Shadows přesně navazovalo na devět let starou desku poslední. Přineslo mohutné progresivní kompozice. Svým syrovějším vyzněním se naprosto vzdálilo "teplejšímu" klávesovému zvuku poslední sólo etapy Kinga Diamonda a svým entusiasmem v době pro rock a metal nelehké, pořádně pozvedlo heavy-metalový praporec.

Mým nejoblíbenějším dílkem M. F. se stalo hned album další, prozaicky pojmenované - Time. To přineslo daleko přehlednější a strukturou ucelenější skladby s jasnou vizí i směrem. V tomto případě se dá dokonce mluvit o nemalé hitovosti materiálu předloženého hned rok po svém předchůdci. Na bubenickém postu se objevil už v bookletu alba předešlého (tam ale ještě nehrající) avizovaný Snowy Shaw a k baskytaře se místo (před pár dny zkonaného) Timiho Hansena postavil dnes už světoběžník Sharley D´Angelo. Ústřední skladatelská trojice zde drží pohromadě a s pomocí Tima Kimsyho předkládá světu nádherně archaicky znějící dílo. Poprvé jsem tuto desku slyšel před pětadvaceti lety a dnes si na ten okamžik vzpomínám, jako kdyby to bylo včera.

Úvod desky obstarává goticky vyhlížející strašidelný kus Nightmare Be Thy Name. Ale už od druhé kytarově precizně zmáknuté Angel of Light lze snadno vytušit, že M. F. tentokrát vsadili na kratší stopáž, údernější, přístupnější a melodičtější songy, ke kterým krom písně zmiňované lze připočíst i tracky jako Witches' Dance (jeden z vrcholů desky), nabušenou heavy věc My Demon, či ultra melodickou zpěvnou pecku Lady in Black. Ty spolu s orientem vonící krasavicí The Mad Arab a pro mne nejlahodnějším subtilně-pompézním číslem Time, řadím k tomu nejlepšímu, co kdy "fejt" složili. Tato nahrávka však ve svém nitru disponuje stupňovitým pyramidovým efektem a k nejvyššímu vrcholu spěje až s poslední trojicí velmi originálně zkonstruovaných písní. Tam patří Dennerův nápaditě úchvatný kus Mirror, Shermannova progresivní vichřice The Afterlife a na místě závěrečném další z majstrštyků alba, historická freska ze starověkého Španělska Castillo del Mortes.

I nahrávky další, především pak zmiňované In the Shadows, či klenot Dead Again řadím k tomu nejlepšímu, co muže jedince zabývající se stylem heavy v hudebních análech nalézt. Time ovšem zůstane už navždy tím prvním, které si z portfolia Dánského černokněžníka dodnes pouštím nejraději.
reagovat

pinkman @ 05.12.2019 10:02:27
Horyno ty jsi teď na černé listině viď? Soudím podle slov těch, kterým se udělení povolení profilu Mercyful Fate nelíbilo. Já teda nejsem žádným příznivcem černé magie, ale pořád je to jenom hudba. Pryč s puritánstvím.

EasyRocker @ 05.12.2019 10:31:48
Horyna oprášil své metalové kořeny...já se dosud ani nezahodil :-)

VaclavV @ 05.12.2019 10:35:13
Já bych smazal všechny Sabbath, Zeppelin, Stones, Maiden a podobné satanisty, kteří tu pravidelně dostávají prostor... :-)

dan @ 05.12.2019 11:35:45
King Diamond zašel mnohem dál než Stones a Maiden. I když ti si s třemi šestkami taky pohrávali. V mládí byl snad každý hudebník tak trochu rebel a určitou etapu své kariéry by dnes nejraděj vypustil. Teď už je to starší pán v letech, navíc po vleklé nemoci, tak bych ho bral s mírnou rezervou.

VaclavV @ 05.12.2019 11:41:03
Samozřejmě to byla nadsázka :-)

dan @ 05.12.2019 12:08:41
Pochopil jsem. Ale tmářství vládne i v současnosti.

Brano @ 05.12.2019 13:04:33
Rád čítam recenzie kolegu Horynu,má nepochybne talent pútavo písať a je mi sympatické jeho nadšenie pre hudbu.Mrzí ma len,že svoju inteligenciu orientuje smerom k satanskému rocku.Ale žijeme v slobodnej krajine a každý sa má právo slobodne sa rozhodnúť akým smerom sa bude orientovať aj čo sa hudby týka.Ja zastávam v týchto otázkach zásadný postoj a akékoľvek velebenie satana odmietam.Satanizmus je tiež náboženstvo,ktoré má svoje presné rituály a hlavným zákonom satanistov je myšlienka, že okrem človeka neexistuje Boh. Ďalej vyznávajú myšlienku, že človek môže robiť čokoľvek, aj zabíjať či ubližovať slabším a že silnejší vyhráva.Mercyful Fate sú popredným predstaviteľom satanského rocku.Netreba podceňovať ani negatívny vplyv satanistických textov na podvedomie človeka,čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť narušenie psychického zdravia a rôznych porúch osobnosti.

horyna @ 05.12.2019 13:41:41

Tak asi by bylo dobré, uvést na pravou míru můj vztah k této, potažmo druhé Kingově kapele, jelikož mne velmi mrzí, že v tom někteří mně blízcí kolegové hledají indicie, které s mou osobou nemají absolutně, znovu podotýkám absolutně nic společného.

Když jsem se (spolu s kamarádem) jako mladý junák (spíš pionýr:-) začal o muziku blíže zajímat, všude okolo byl pouze a jen metal. Heavy, Speed, Thrash a další "dnes uz můžu říct skoro ohavnosti "které jsem vstřebával, jelikož nebyla nabídka jiná a mladý člověk touží být za tvrďáka. Postupne jsem se těchto "ideálu" sám vzdal a přešel k naprosto rozličným formám. Muziku K. D a M. F. jsem si oblíbil ihned a jen kvůli jeji melodičnosti, precizním kytarovým vyhrávkám a nepřeslechnutelnému, extremně vysoko položeném zpěvákovu vokálu. O texty jsem se ani tehdy ani dnes, kdy se mi ta muzika stále líbí a mám ji uloženou hluboko v srdci (jelikož to ostatni se samo z 95% vytěsnilo) nezajímal a nezajímám.

Nemám problém (si) přiznat, ze Diamond je počmáraný šašek, exhibicionista, blázen maskovaný svým makeupem, výstřední individualita na podiu, doma pak spíše normální až plachý jedince, jako ostatní. Nevím jakou vyznává víru a je mi to jedno. Z krajně extremní oblasti nemám rád nikoho (všechny tuny black, death a nevím čeho všeho metalově i melodického mne neoslovuje a je mi spiš k smíchu).

Takže se rozhodně neobracim k žádnému - nechce se mi to ani vyslovit (pojem vyřčený Braněm) a snad nejsem ani na žádné černé listině:-) Co se týče vyznání, tak jsem rozhodně na "normální/běžné/kladné/pozitivní" straně.

Chápu, že někdo může namítnout - v těch textech to je a ty to záměrně ignoruješ, nebo neposloucháš, nebo nechceš slyšet. Já to opravdu beru jinak, z čistě hudební stránky.

Jde mi fakt a opravdu jen o jeho starou muziku. Cožpak je tak těžké to pochopit?

Petr87 @ 05.12.2019 14:40:03
Od Kinga Diamonda znám pořádně vlastně jen jednu desku a to "Abigail", která byla vydána v roce, kdy jsem se narodil, a jeho další projekt MERCYFUL FATE šel doposud mimo můj okruh zájmu, ale třeba někdy...
Co mu rozhodně nejde upřít, je smysl pro temné, gotické náměty a příběhy a skvěle propracovanou image, která vlastně inspirovala kvanta budoucích blackmetalových spolků, z nichž některé dnes považuji jen za trapné zmalované kašpary, libující si v prvoplánové temnotě, depresi, fascinaci smrtí a všudypřítomném nezbytném rouhání... zíív!
Jako je jasné, že spousta křest'anů při poslechu nebo snad zhlédnutí jeho tvorby musí mít asi velké nutkání svírat v dlaních krucifix a ostošest se křižovat, ale já, velký milovník hororů a tajemna, který má to velké štěstí, že na pohádky přestal věřit ještě jako dítě, se jen pobaveně usmívá, a to i u mnoha ostřejších a temnějších spolků, oproti kterým je Kingova tvorba jen slabý čajíček na mytí dětské prdýlky. :)
Nic ve zlém, dámy a pánové. ;)

PaloM @ 05.12.2019 14:51:06
Nechcel som to vyťahovať na svetlo Božie. Ale keď sa ozval Braňo, bolo by trestuhodné, aby som ako pštros alibisticky strčil hlavu do piesku. Bez toho, že by sme na tému šéfa tejto skupiny, ktorý nehrá divadielko, ale ako sám priznáva vo viacerých rozhovoroch, žije satanizmom, je to jeho životný program, tak bez toho, žeby sme sa s Braňom o tomto bavili (nemáme na seba kontakt), tak sa plne s Braňom stotožňujem. Okrem pódiového show so satanistickými symbolmi, čo by sa ešte dalo vnímať ako zámerná rebélia na prilákanie fanúšikov, je tu nebezpečné podprahové vnímanie a okultné, satanistické texty. A je veľmi naivné si nahovárať, že v tomto prípade sa hudba dá oddeliť od textov. Nedá, lebo je to životná filozofia frontmana.

Marek: ja Ti verím, že to myslíš dobre a môj priateľský vzťah sa k Tebe vôbec nezmenil. No som presvedčený, že sa tentoraz mýliš.
Samozrejme rešpektujem Ťa, no využívam slobodu slova a bez osočovania a urážiek vyjadrujem názor.
Braňo i ja sa vyjadrujeme ku hudobnej skupine, tak nemôže nikto tvrdiť, že to s hudbou nesúvisí.
Verím, že moderátori dokážu ustrážiť prípadné nenávistné útoky trollov

Majster Leonard @ 05.12.2019 16:54:54
Zaujimava debata, ja uz to dlhsie analyzujem a jednoznacny zaver je, ze cela a nielen rockova "zapadna" hudba je satanisticka a protikrestanska, moze to byt ciste zlo ako tvorba Mecyful fate alebo skryte zlo skryvajuce sa za peknymi melodiami ako napriklad Uriah heep. Bud sa utoci priamo na krestanstvo a Cirkev alebo nepriamo a je to preto ze hudobny priemysel je ovladany zidmi

Brano @ 05.12.2019 18:06:56
MajsterLeonard:Netreba vidieť čerta(satana) všade aj tam kde nie je.Rocková hudba ako taká nie je satanistická.Má v síce v sebe prvok vzbury,revolty...ale kto z nás sa v puberte nebúril proti autoritám(rodičom,učiteľom)...prípadne v dospelosti proti skorumpovaným politikom a neprávosti...? Nebezpečenstvo vidím v satanistických odnožiach rocku,konkrétne v black metale a pod.

Horyna:Pozri sa,ja verím v Boha a v Ježiša Krista,pretože táto viera mi pomáha korigovať moje zlé vlastnosti,myšlienky a sklony(nie som žiadny svätec).Snažím sa stať lepším človekom,posunúť sa niekam ďalej pozitívnym smerom.Sebareflexia a spytovanie si svedomia ma vedie k sebapoznaniu,k uvedomeniu si mojich chýb a nedostatkov.Takto hľadám pokoj v duši a odpustenie.Aby som dokázal odpustiť tým,ktorí ublížili mne a aby som zároveň bol hodný odpustenia tých,ktorým som ublížil ja.Aby som dosiahol v tomto smere nejaký pokrok,je dobré sa zrieknuť zlého,diabla a všetkých skutkov jeho.Nie som fanatik,som len obyčajný človek,ktorý sa zamýšľa nad životom a chce stáť na strane dobra.

PaloM:Ďakujem za podporu a súhlasím s Tvojimi názormi.Vážim si to!

PaloM @ 05.12.2019 18:29:03
Majster Leonard: prosím, nemenuj rasy či národy, a zvlášť národ, ktorý tisícročia veľa trpel. A nie je to pravda,
Bude zle ak sa diskusia zvrhne na nenávisť a priláka "hejterov". Teraz diskutujeme pokojne.

Braňo: píšeš to, čím aj ja žijem a preto sa zhodujeme.
Vyjadril si úprimne a korektne našu vieru a tým by sme mohli naše príspevky k dánskemu black metalu skončiť.

Admin povolil pridanie tohto spolku, vyjadrili sme náš názor.
Ostatné je mimo nás.

Verím,

Majster Leonard @ 05.12.2019 18:37:13
Nechcem moralizovat ani nie som fanatik ale nepripomina to trochu luciferovu vzburu a nie su najvacsi revolucionari zidia? Nie je o tom cely punk? Alebo nastupujuci temny goticky rock nie je protikladom Jezisa-svetla sveta?

merhaut @ 05.12.2019 22:30:01
Až na ojedinělé výjimky, jež potvrzují pravidlo, nemá rock se satanismem nic společného.

horyna @ 06.12.2019 07:00:03
Přátelé jsem rád, že se tato debata nezvrhla k "honu na černokněžníka" :-)
Ale tento portál je přec hlavně hudebním a k hudbě samotné přímo od M. F. tu nepadlo ani slovo :-) Zřejmě je to na vás, zdejší prog-rockery, příliš silná a netypická káva -:) Tak alespoň toho oťase jsem příjemně navnadil :-)

EasyRocker @ 06.12.2019 10:18:38
Jako právník zdůrazňuju, že jsme součástí liberálně-demokratických struktur EU. jehož naprosto klíčovým pilířem je svoboda vyjadřování. Každý stát má sice poněkud odlišné zákonné úpravy, ale tyto základní standardy musí plnit, má-li být považován za právní a demokratický. Absolutně není přijatelné potlačovat něčí právo na názor a myšlenku, není-li tato zákonem zakázána. To tu bylo před rokem 89, kdy tu existovala protiprávní zákonná ustanovení, na které tehdejší mocipáni "chytali" ty, kteří se jim nelíbili nebo jim odporovali, a nerad bych to tu měl znovu. Je-li někdo satanista, můžeme s tím nesouhlasit, protestovat, ale tam ta mez končí.

P.S. Mnoho satanistů jsem znal osobně, dělat z nich nějaké rituální vrahy a násilníky je nonsens. Pokud to někdo z nich dělá, není satanista, ale magor, patřící do vězení nebo do detence. 90% satanistů jsou LaVeyovci, což podporuje spíš kreativitu, než nějakou destrukci. Je docela úsměvné, že asi 200 milionů obětí mají na kontě politici, které pořád všichni volí (já nebyl u voleb ani jednou), kteří vytváří problémy, ženou lidi proti sobě a vyvolávají války, genocidy a hladomory. Lidi v sakách, kravatách. A ještě se ji za to hází lístky do uren.

kaktus @ 07.12.2019 20:17:58
To co zde předvedl v obou komentářích jistý "Majster Leonardo" je dle mého na ban, proč najednou místní strážci pravidel a korektnosti mlčí.

adam @ 07.12.2019 22:04:41
Příspěvek odstraněn moderátorem: >> odkaz

adam @ 07.12.2019 21:14:39
A chlapci bojovnici krestanski, nechajte si vieru pre seba a nemavajte nam tu bohom ani satanom ani podobnymi jednorozcami a zubkovymi vilami. Je to vasa osobna vec comu verite a nepatri to sem. Aj v ustave sme sekularny stat neviazuci sa na nabozenstvo, tak to netahajte ani sem. Vdaka.

EasyRocker @ 07.12.2019 21:14:57
Anebo troll, který se teď dobře baví.

vmagistr @ 07.12.2019 22:00:04
Názory na satanismus, Židy či křesťanství sem opravdu nepatří, tudíž debata o nich tímto mým příspěvkem končí. Kdo by měl touhu pokračovat, od progboardu si na nějakou dobu odpočine.

northman @ 08.12.2019 06:25:13
Po přečtení pěkné recenze jsem si to dílo pustil. Tuhle hudbu neposlouchám, ale nevadí mi to, co mi vadí je zpěv. Myslím, že zpěvák takhle zpíval i na svých sólo deskách. Pomalovaný jako Roy Wood ve Wizardu, prostě šašek.

Majster Leonard @ 08.12.2019 10:35:37
Ale ked sa mam vyjadrit k tej hudbe, tak album Don't break the oath urcite patri k tomu najlepsiemu co v metale vzniklo. Urcite cerpal inspiraciu od samotneho diabla. Tie gitarove vyhravky, sola a zmeny temp su fakt chytlave, v podobnom style je aj solove album The Eye. Je to o par levelov vyssie ako ta death/blackova tvorba,to su len pozeri co sa hraju na satanistov

Majster Leonard @ 08.12.2019 16:05:33
Příspěvek odstraněn moderátorem, viz: >> odkaz

b.wolf @ 08.12.2019 23:00:29
Už jsem ani nedoufal, předchůdce King Diamonda, úžasní Mercyful Fate. Mám to úplně přesně jako horyna, od roku 84, kdy jsem slyšel Melissu, totální šok. Posbíral jsem od MF všechny fošny stejně jako od Kinga; tričko s jeho logem s netopýrem mám ještě někde doma. Skvělá hudba, u mě všechno desky mezi 4-5. Bláboly o satanismu mě nezajímaly, jenom hudba a nemám pocit že by mě jakkoli ovlivnily. Spolky jako Behemoth, Marduk, Immortal, 1349, Venom, Satyricon nebo Gorgoroth, to mně nic neříká...

horyna @ 09.12.2019 07:37:41
Tak po té snůšce nesmyslů, která se tu za poslední výpadkové dny objevila, jsem za wolfiho komentář nesmírně rád. Hle, Horyna není jeden jediný na širém světě, koho u některých kapel texty absolutně nezajímají a soustředí se čistě jen na muziku. I já měl kdysi všechna jeho alba mezi 4-5. Dnes už to mám řádně probrané a ctím si pravidlo které mi říká - Diamonda pouze z osmdesátek, fejty (krom Don´t ) hlavně z devadesátek.

Děkuji všem za jejich komentáře, ať už byly jakéhokoli typu (samozřejmě krom trollích nesmyslů).

b.wolf @ 09.12.2019 12:39:08
horyna: není zač, tak to prostě je... tento týden jsem ovšem trošku "změkčil"-díky Sajgonovi jsem objednal druhou fošnu svalých Cellar Noise-Nautilus a novinku Crystal Eyes, ale hlavně se chystám na helvétskou Clepsydru;letošní novinka je velice zdařilá.

b.wolf @ 09.12.2019 15:02:15
Mimochodem, posloucháte někdo skupinu Karakorum? Narazil jsem na debutní album, docela slušná práce...

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
horyna, EasyRocker, b.wolf
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Mercyful Fate


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000