Lebowski - Cinematic

Lebowski - Cinematic - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2010

Tracklist:

1. Trip To Doha (5:42)
2. 137 sec. (7:12)
3. Cinematic (7:42)
4. Old British Spy Movie (5:11)
5. Iceland (7:12)
6. Encore (6:07)
7. Aperitif For Breakfast (O.M.R.J) (6:07)
8. Spiritual Machine (6:56)
9. The Storyteller (Svensson) (6:38)
10. Human Error (7:58)

Total Time 66:49


Obsazení:

Marcin Luczaj / keyboards, synths
Marcin Grzegorczyk / guitars, samplers
Marek Zak / bass
Krzysztof Pakula / drums
Katarzyna Dziubak / vocal, violin (guest appearance)

 
08.06.2017 horyna
5 stars

O albu Cinematic, se dá bez skupulí napsat, že jde o nejpůsobivější progresivní dílo, nalézající se na polské rockové scéně. Podle mě strčí s přehledem do kapsy i jiné velké projekty našich sousedů, ať to jsou světově uznávaní Riverside, nebo delikátní a uhrančivá hudba kolegů Believe, či vybudovaný památník Collage.
Kapela, spíše se hodí říci projekt Lebowski, na svém, dodnes stále jediném albu, mixuje koktejl převelice chutný až opojný a hlavně instrumentálně vyzrálý, rovnou řeknu, veskrze dokonalý. Jde o učiněnou perlu progresivní, intrumentální muziky, tajný tip, jehož vnitřní náboj, přetéká emocemi a vytváří uspokojení i údiv zároveň.

Nezměrná invence, nahromaděná v obrovském množství dráždivě vzrušujících nápadů, poskládaných naprosto dokonale i ukázněně, v člověku rázem vyvolává pocity velkoleposti a víry v budoucnost inteligentní muziky, která se bude jednou obracet právě k podobně závažným a citově elektrizujícím dílům.

Kolega Palo rozpitval tuto záležitost dopodrobna a já jeho záměr kvituji. Při poslechu takto koncipované muziky, vás její nápaditost razantně popohání, podělit se o takto famózní zvukovou koláž s ostatními a snažit se ji přetransformovat do písmné podoby. Tady se nedá než souhlasit.

Atmosféričnost desky jde na mnoha místech do maxima, poslouchám úvodní pecku Trip To Doha a při krásné a nevtíravé, saxofonové melodii a tajemných nárazech akustických kytar (vytvářejících až hororovou slupku), se mi příjemně tají dech. Orientem procestujeme za zvuků druhé 137 sec. a někde na pomezí snů a fantasie, se nalézá svižnější, konejšivá melodie písně Old British Spy Movie. Některé skladby jsou proloženy citacemi v mateřském jazyce a získávají na ještě větší působivosti. Pro správné a maximální pochopení záměru kapely si stačí pustit šestou skladbu Encore. Potemnělý a dramatický kus, doprovází fragmenty vět ve francouzštině a akordeonová melodie tak zevrubně, jak si jen umíte představit. Umělecky velice pestrou a vkusnou píseň The Storyteller (Svensson), naplněnou melodickou noblesní strukturou, protnou další (filmové) sekvence a spokojeně chlácholí posluchačovu napolo bdělou mysl.

Kdepak, naplnit desku Cinematic klasickou vokální stopou, o část svého kouzla by dozajista přišla.
Je klidně možné, že budete k této desce přistupovat s nedůvěrou, protože tohle není masově žádaná záležitost, ale pravý opak. Velice úzkoprofilová cíťárna.
A právě takové dokáží vydráždit nejvíce.
reagovat

PaloM @ 08.06.2017 20:22:01
horyna ďakujem a som rád, že aj Teba album zaujal. Škoda, že ubehlo už 5 rokov a nič nové nevydali. Vedy cca r.2011-12 som si dopisoval cez maily s ich menežérom, milý chlapík. Bol plný pozitívnej energie a zanietenia, sľuboval nový štúdiový album, už už šli do štúdia...
Ako sa postupne vytrácal termín nahrávania, tak sa vytratili do stratena aj naše vzájomné maily.
A na ich web stránke je ohlásený nový album, 10 skladieb, z toho 6 nových - už moc tomu neverím, čo to bude za hybrid...
Ale debut je úžasný, pekne si to opísal, ďakujem.

Mayak @ 08.06.2017 21:11:44
PaloM: Včera som počúval pravidelnú "audycju MLWZ" Artura Chachlowského z Krakova a pustil tam ku koncu aj dve (nové) skladby z nového albumu “Lebowski plays Lebowski”.
Bude to vlastne skutočne forma živého koncertu aj so šiestimi novými kompozíciami, ak to chcete počuť, tu je link na celý dvojhodinový program, Lebowski je vlastne celkom na konci záznamu (treba kliknúť na žltý termín "tutaj" ...

>> odkaz

Jarda P @ 09.06.2017 12:55:11
S recenzí se musík ztotožnit. Ač jsem spíše milovníkem starší polské muziky, toto mě nadchlo na první poslech. Díky za tip.

07.04.2012 PaloM
5 stars

Poľská skupina Lebowski - koľkým z nás to niečo vraví ? Nanajvýš tak evokuje potrhlú komédiu Big Lebowski v réžii bratov Coenov s výborným Jeffom Bridgesom v hlavnej úlohe. A pritom album Cinematic je už rok a pol na trhu (10.10.2010). Podľa slov v booklete je venovaný piatim výrazným postavám poľskej kinematografie. Samotná skupina prezentuje album ako soundtrack k nejestvujúcemu filmu. Použité „slová“ v Cinematic sú originálne citácie z poľských a iných filmov. To sú fakty, známe oficiálne informácie.

A ja ... sedím, počúvam a pokúšam sa slovami vyjadriť pocity, po dohraní CD púšťam ho odznova. Robím tak už niekoľko dní. Je to veľmi zvláštne - to čo sa zdalo včera jasné, dnes je inak. Akoby pri viacerých posluchoch hudba menila svoj charakter. V čom je podstata „rafinovanosti“ fiktívneho scenára ?
V booklete je ku každej skladbe stručný komentár od samotných tvorcov... Nie, pokúsim sa o vlastné slová. S rizikom, že ide o momentálny vnem, ktorý zajtra bude opäť iný...

V úvode Trip To Doha (hlavné mesto Kataru, v Perzskom zálive) prvé klávesové tóny v orientálnom nápeve bez prípravy navodzujú melanchóliu s farbou saxofónu, ktorá sa v zápätí mení na minisuitu s premenlivou náladou. Zaznie romantický klavír, dramatická hardrocková časť, vrcholiaca ráznym, pritvrdeným sólom gitary.

Druhá skladba 137 sec. (trvá však cez 7 minút) v pomalšom tempe zaujme orientálnym strunovým nástrojom a najmä ženským vokálom, evokujúcim spomienku na legendárnu Lisu Gerrard. Po krátkom inštrumentálnom intermezze sa navracia sólo vokál v nádhernej melódii, ktorú preberajú klávesy v rôznych farbách. Nasleduje repríza spievaného motívu.

Flažoletovými tónmi začína Cinematic, pokračuje klávesmi a jednoduchou melódiou. Opakovanie motívu je sprevádzané typickým „lebowským“ aranžovaním jemnej klávesovej plochy v pomalom tempe, v kontraste so súbežným sólom metalovej gitary. To prechádza do nádherného syntetizátorového sóla, navodzujúceho zvuk saxofónu. Prichádza dramatický prechod, ktorý podfarbuje citáciu z filmového dialógu. Hlavný motív preberá klavír za sprievodu elektrickej gitary, po utíchnutí sa dostáva k slovu gitarové sólo, opakovanie dialógu z filmu. V záverečnej časti graduje majestátna gitara a opäť niekoľko dramatických zvratov, keď si dominantnú melódiu odovzdávajú rôzne nástroje. Skladba Cinematic sa radí medzi vrcholy albumu.

V úvode Old British Spy Movie na podklade jemne pulzujúcej rytmiky zaznie klavírne sólo, ďalej rozvíjané husľami hosťujúcej Katarzyny Dziubak, za ktorým nasleduje gitarový predel. Počuť tu náznaky syntetizátorovej rytmiky á la Tangerine Dream.

Iceland. Gitarové vyhrávky, podfarbené tiahlymi klávesovými tónmi, na spodku kĺzajúca rytmika. Pokojnú atmosféru dramatizuje citovaný mužský hlas z filmu. K záveru ešte zaznie excelentne zaznamenané klavírne sólo s minimalistickou rytmikou.

Dramatické, osudové „šľahy“ do kláves uvádzajú citát filmu vo francúzštine, začína Encore. Dialógu muža a ženy predchádza „syntetizátorová“ harmonika á la francúzsky šansón. Melódiu preberá a rozvíja rocková gitara. Trefne včlenené krátke úryvky dialógu, za súčasného plynutia nádherne gradovaného sóla metalovej gitary. Záverečná melódia pripomína jeden určitý film, len si spomenúť, ktorý. Encore je ďalším vrcholom cinematického pásu.

Jemná zvonkohra, imitujúca staré hracie strojky, elektrické piáno a Aperitif For Breakfast (O.M.R.J) smeruje skladbu do viacerých rovín. Strojová rytmika v metalovom zrýchlení sprevádza ďalšie jemné dialógy kláves a vzdušnej gitary. Fiktívny dej pokračuje v ďalších a ďalších vrstvách, vytváraných striedaním sólujúcich nástrojov, aby v závere prešli do oslnivej hry gitary.

Úvod Spiritual Machine a zvláštny pulzujúci tón mierne evokujú pinkfloydovskú One of these days (Meddle). No bol to len náznak, inštrumentácia a melódia skladby sa pohli na iné pole. Kam, zostáva záhadou. Premenlivosť nálad v tejto skladbe je vari najvýraznejšia, a preto jej uchopenie trvá dlho. Proste tajomstvo tvorivej dielne dáva autorom istotu, že poslucháč sa bude znova a znova vracať. Cítim silu, ktorú nedokážem identifikovať.

Pri počúvaní skladby The Storyteller (Svensson) sa mi vkráda pocit, že hudba je podriadená prebiehajúcemu monológu, citovaného z filmu. Ako každá predošlá skladba, po čase sa rozvíja do minisuity, kde iba v náznakoch sú evokované úryvky z hudby art rockových skupín 70. rokov. Časté striedanie nálad v perfektnej harmónii dotvárajú originalitu skladby.

Posledná skladba, Human Error, je v najrýchlešom tempe na albume a tvorí posledný kompozičný vrchol albumu. Zvuk premietacieho stroja a vytočeného konca filmovej cievky v závere skladby symbolicky zakončujú album.

Určite stojí za zmienku vydarená grafika obalu (Wiktor Franko)). V šedivých odtieňoch dažďového odkvapu a mokrej ulice pláva malá červená papierová lodička.

Momentky, okamžiky vnemov a emócií, umocnené náladou šťastného konca, evokácie z kvalitných filmov, kamera a réžia vlastného scenára v mojej hlave.

Rovnako ako film, tak aj tento zvláštny album možno vnímať s hlbokým zaujatím alebo povrchne. Výsledné pocity budú rovnaké: úžasný čarovný a hlboký zážitok alebo prešumenie pomimo, bez väčšej pozornosti. Tak, ako ma dlho nebude nudiť film, ktorý ma už raz pohltil, tak sa mi v hlave veľmi ťažko dokrútia a zastavia cievky s fiktívnym filmom Cinematic.

K tomu všetkému pridám poznanie, že Lebowski sa spoľahli hlavne sami na seba: zložili, nahrali, zmixovali, vydali Cinematic. Zamierili riadne vysoko a dávam im 5 hviezd.

reagovat

Petr Gratias @ 08.04.2012 01:09:02
Zdravím, PaloM...
výtečně napsaná recenze s řadou velmi citlivých a kreativních postřehů.....
Vyvolalo to u mne jisté vibrace. I když tuhle kapelu a jejich album vůbec neznám, podnítilo to moji zvědavost a budu po ní pátrat!
Díky za tip!
Zdravím!

adam @ 08.04.2012 07:09:15
Tiez ma ta recenzia dostala. niektore skladby som si hned popocuval a album hned objednal. vdaka.

PaloM @ 08.04.2012 09:13:04
Ďakujem vám a teší ma, že vás Cinematic zaujal. Nikde som to nezdôraznil, celý album je prevažne v pokojnom tóne, no je to taká zvláštna "tichá sila". Zatiaľ iné nenahrali.

Progjar @ 11.04.2012 15:43:54
Presne pre toto mam rád tento portál. Objavujem hudbu o ktorej človek nič nevie. Super a dakujem.

alienshore @ 28.10.2012 17:35:32
PaloM ďakujem za tip .... výborná vec na kľudné hĺbkové počúvanie, poliaci majú ináč výbornú progresívnu scénu a ich štýl má špecifickú príchuť presne ako tento album ... poliaci skvelo využívajú jazz, rock a prog a vytĺkajú z toho hlavne emócie, čo je jedna z najdôležitejších vecí v hudbe a pre európana je ich prog zrozumitelnejší ako napr. americký prog ...

b.wolf @ 28.04.2013 10:27:36
Na skupinu Lebowski jsem narazil při každodenním čtení recenzí na Metal Forever a velice mě zaujala. Poslechl jsem si ukázku skladby 137 sec. a druhý den jsem začal shánět CD. Na debut skvostná hudba, vůbec poslední dobou z Polska fouká pěkně svěží vítr v tomto směru. Už po prvním poslechu není co dodat, PaloM to popsal zcela výstižně. Po dlouhé době dílo, které skutečně stojí za plný počet.

PaloM @ 28.04.2013 10:43:55
Ďakujem za ďalšiu priaznivú reakciu.
Občas si píšem s menežérom skupiny, (Radek Ratomski) a 20.4. mi poslal informáciu, že na jeseň vyjde druhý album. Súčasne sa oznam objavil na ich oficiálnej stránke >> odkaz
Radek Ratkomski (a tak dúfam, že aj celá skupina) vie o Progboarde. Určite sa potešia, že sú to ich fanúšikovia.

b.wolf @ 27.10.2015 12:38:25
Tak nějak pořád čekám na druhé album této skvělé skupiny, a ono pořád nic...

b.wolf @ 28.11.2015 11:28:05
Vypadá to, vypadá, že nové album bude, super.

PaloM @ 28.11.2015 15:13:40
Nemám žiadne správy a ak vieš, daj tu odkaz.

b.wolf @ 30.11.2015 14:34:19
Info jsem vzal z FB, kde je nové promo video se songem White elephant, které prý bude jedním z trháků nového alba... >> odkaz

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
PaloM, Petr59, horyna, ripo, b.wolf
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Lebowski


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000