Knight Area - Heaven And Beyond

Knight Area - Heaven And Beyond - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2017

Tracklist:

1. Unbroken (7:05)
2. Dreamworld (5:13)
3. The Reaper (7:11)
4. Box Of Toys (3:46)
5. Starlight (4:05)
6. Heaven & Beyond (7:42)
7. Saviors And Sinners (4:07)
8. Eternal Light (3:26)
9. Twins Of Sins (7:16)
10. Tree Of Life (6:25)
11. Memories (5:48)


Obsazení:

Mark Smit - lead & backing vocals
Mark Bogert - guitars
Gerben Klazinga - keyboards
Peter Vink - basses
Pieter van Hoorn - drums
With:
Matthijs Kieboom - orchestral arrangements (11)

 
09.08.2017 horyna
4 stars

Hudební obsah zachycený na novém díle Heaven And Beyond holandských Knight Area, mě svou intenzitou připomíná peřejemi naplněný, zurčící horský masiv vody, který dokáže svého cestovatele dokonale pohltit. Na straně jedné, se otírá o břehy porostlé nízkou metalovou vegetací, na té druhé, se její vlny tříští o kameny a balvany, vymodelované z letité, hard-rockové horniny. Hlavní tok, střed tohoto běsnícího živlu, je výsostně progresivní. Má jasný směr, ze kterého neuhne ani o milimetr. To jen jeho zákruty regulují a zmírňují ono napětí, v muzice kapely uložené, která si s léty nabranými zkušenostmi, počíná jako zkušený námořník, jehož rovněž nebaví se plavit jen jedním vytýčeným směrem, ve stejných stojatých vodách, okleštěného progresivního rečiště.

Celé tohle entrée z oblasti vodní říše, má posloužit jako vodítko všem, kteří touží poznat hudbu výborné kapely ze země tulipánů a větrných mlýnů, kapely Knight Area. Ta je pro 99%-ntní většinu hudebních nadšenců, žijících na pomezí Čech a Slovenska hodně velým tabu. K dnešnímu dni má na kontě 6 studiových alb a kdyby zde kolega Braňo nevytvořil její profil a nepřidal jednu jedinou recenzici, byla by její životnost mrtvá i pro stránky Progboardu.

Přitom je přítomná kvalita snadno doložitelná hudbou, kterou světu představuje. S neoprogresivním stylem a podružnými hudebními oblastmi, o kterých jsem mluvil výše, zachází jako skutečný mistr. Dokáže se doširoka rozkročit a absorbovat množství vlivů z venku, které pak ladně přetvoří k obrazu svému. Vzniká tak dílo pestré, přitažlivé, nesnadno oposlouchatelné, přesto celistvé a širokospektrální.

Do vodáckého raftu naskočíte ihned s prvními tóny Unbroken a už se vezete pěkně strmým údolím, ve kterém vaše vodní podloží nabírá na rychlosti s každým dosaženým metrem. Holandské progresivní kapely mají zvláštní smysl pro melodiku a ani Knight Area není vyjímkou. Melodická spádovitost jejich přednesu je svojská a přitažlivá. Klavírní a klávesová hravost s ohromným přehledem podbarvuje vokální předstevení Marka Smita v druhé Dreamworld. Ano, tím hlavním mužem a mozkem kapely je klávesák slyšící na jméno Gerben Klazinga. Jeho nástroj je tou stříbrnou, pevně zakotvenou pole danceovou tyčí, okolo které poskakují tisíce melodických notiček.

Tajemný úvod skladby třetí The Reaper, v němž Gerben staví starodávné atmosférické usedlosti, pokryté rouškou tajemna a léty usazeného prachového nánosu je parádní. Mark pěje dokonale a překrásná barva jeho hlasu, je naším vodítkem v komnatách naplněných chtíčem a smyslností. Na nahrávce je krásně slyšet i vytaženou basu Petera Vinka a ony zmiňované kreativní kudrlinky Marka Bogerta.
Box Of Toys melodiemi doslova praská, Starlight je údernější, přesto pořád hodně nápaditá a píseň titulní si bere svůj předobraz v hudbě Queen. Zní rozmáchle, decentně pateticky a posluchači běhá po těle ono známe příjemné mrazení. Ústředními motivy písní Saviors And Sinners a Twins Of Sins, jsou výborné sólové kytarové eskapády Marka Bogerta. Jeho hra dodává písním na přitažlivosti i intenzitě, vedle kláves je kytara hnacím prvkem hudby těchto holanďanů.


Určitým mínusem nahrávky je pouze její moderní zvuk. Pak ale stačí mírná úprava na vašem přehrávači, potlačit basy i výšky a je vystaráno. Věřte, že jejich hudba za to rozhodně stojí. Není chybou posluchače, že žije v době, do které přichází hudebně výborná díla, ve své konečné podobě, zvukově tak špatně ošetřena.

Muzika kapely Knight Area je pro progresivní gurmány tím pravým mokem a svou momentální vyspělost nám demonstruje novým albem Heaven And Beyond.

Bodování: Jestliže jsem dal jejich krajanům Silhoutte známku 4,5 za maximální barevnost jejich hudby na albu Across The Rubicon, tady budu puntičkář a malinko hodnocení snížím na 4,2*
reagovat

Antony @ 09.08.2017 19:38:05
Tohle CD doporučuji všem hledačům zlaté střední cesty. Jeho zvuk s DR4 má účinek granátu hozeného do uší, to si pošmáknete, až budete kroutit korekcemi a tahat čudlíky na EQ.
Ostatním však jen na vlastní riziko. Zvukovou zmršeností hravě překonávají i Mr.Big, a to je co říct. Knight Area asi znamená, že poslouchat lze pouze v bytelném brnění. Ode mě tenhle rezavý rytíř vyletěl, ani nemáchnul mečíkem...

dan @ 09.08.2017 20:05:26
na netu je kupa pozitivních recenzí na tuhletu fošnu a o zmršeném zvuku ani ťuk. Tak to maj všichni úplně děravý uši? Kdybych se měl řídit jen podle mistra dr, tak si už v životě nekoupím žádnou desku. Jo a s tím dr to máš špatně, není to čtyřka, ale jenom jednička, haha

horyna @ 09.08.2017 21:20:14
Chlapi buďte normální!! Antony nehaň vše moderní, vše co se tobě nelíbí, nemusí být zákonitě špatné, nebo neoslovit druhé. A Dane, nehaň Antonyho. Hádáte se jako malí kluci na pískovišti, kdo z vás má lepší (dražší) hračku (aparatůru).
A nelijte to pivo z voken, podívejte se jak vypadám:-) Nepíšu recenze, abyste se nad nimi štengrovali:-)

Místo abychom mluvili o hudbě, remcáme nad rozlitým zvukem.

Antony @ 09.08.2017 21:30:15
Klídek, Horyno. Mám rád spoustu moderních věcí. Akorát na ty se špatným zvukem upozorňuji.
Je naprosto regulérní, aby se čtenář dozvěděl tvůj nadšený názor z jejich hudby, stejně tak i moje výhrady ke zvuku. Aby si pak nenaběhnul. Dobrá nebo špatná muzika je věc vkusu, někdy i výrazně menšinového. Špatný zvuk je podraz na posluchače, proto před ním důrazně varuji jako před infekcí. Existují totiž lidé, kterým na zvuku záleží, a těm je moje informace určena.

@ 10.08.2017 12:21:30
V poslední době tady čtu samé hovadiny na téma zvuk. Podle těch posledních, bych si měl kupovat jenom alba kvalitně nahraná, místo těch oblíbených. Tak to je soda!

Ale zpátky k této recenzi. Horyno tobě všechna čest. Tvá pisatelská potence mě připomíná erotomana, co si jako bonus šlehne navíc modrou piluli a frčí a frčí.
Moc se mě líbit styl tvé poslední, hlavně hudební přirovnání k síle horského veletoku. Brilantně vystihnuto. A pak pověst o starodávných atmosférických usedlostech. Tohleto všechno mě dokopalo si pustit nahrávku po síti a je to parádička. Hudba přesně podle mího gusta. Zvuk libovej není, ale dá se v pohodě přijmout. Jak jsem už psal, neřeším to. Na netu na něj taky nežehraj, vytáhl jsem si dvě další eseje.

jirka 7200 @ 10.08.2017 12:54:52
to oř : už mě to ani moc nebaví se k otázce kvalitního zvuku desek vyjadřovat, ale za sebe můžu říci, že pokud má oblíbená kapela vydá album se zpraseným zvukem, tak si tu desku nekoupím a přijde mi to normální.

mildys @ 10.08.2017 13:03:52
Mně taky...

Brano @ 10.08.2017 13:23:14
Ďakujem Horynovi,že napísal túto recenziu a pripomenul túto kvalitnú nedocenenú skupinu.Ja osobne mám v zbierke prvé tri CD a chystám sa na štvrté Nine Paths.Prvé tri CD majú DR 7 a 8,čo nie je moc,ale počúvať sa to v pohode dá aj na direct bez zvukových korekcií.Chcem ešte upozorniť,že nie všetky pôvodné vydania CD majú dobrý zvuk.Ako príklad uvediem CD Kansas-The Point Of Know return.Mal som pôvodné vydanie,zvuk zahuhňaný ako pod dekou,akoby to hralo z vedľajšej miestnosti,lokalizácia jednotlivých nástrojov vo zvukovom spektre nemožná,nepomohli zvukové korekcie ani nastaviteľný loudness.Tak som si kúpil remaster 2002 >> odkaz a stal sa zázrak!Všetko sa vyčistilo,vyjasnilo,výborná dynamika,akoby ste vyšli z tmavej pivnice na svetlo.Porovnával som zvuk týchto dvoch CD a bolo to ako noc a deň.

Brano @ 10.08.2017 13:32:45
No a ešte by som dodal,že pôvodné vydanie CD Kansas-Point of know return má DR 12 a remaster z roku 2002 má DR 8!!!Takže,poviem to sproste,srať na to!Čísla nie sú podstatné,podstatné je to,či to lahodí uchu,alebo nie.

@ 10.08.2017 14:40:16
Všichni si pětkrát přečtěte to, co napsal BRANO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A těm co to pořád nedochází, to zkopíruju do HLAVY znovu - Takže,poviem to sproste,srať na to!Čísla nie sú podstatné,podstatné je to,či to lahodí uchu,alebo nie.

A POŘÁD NÁM OBYČEJNÝM SMRTELNÍKŮM NEPODSOUVEJTE VAŠE TEZE O TOM, JAK MÁ VYPADAT KVALITNÍ ZVUK!!!!!!

Antony @ 10.08.2017 15:09:02
oř zcela zjevně nepochopil, o čem je tady vůbec řeč. :)

verjan2 @ 10.08.2017 15:10:44
: Samozřejmě, že 80% posluchačům to je jedno, ale dynamika DR4 už je opravdu na pěknou bolest hlavy při delším poslouchání. Vřele doporučuji. A pokud to nevnímáš, tak musíš být kůň.

jirka 7200 @ 10.08.2017 15:49:55
Plně souhlasím z Branem,když je proveden citlivě remaster,(neboť i když dřivější nahrávky měly velkou dynamiku, poměr nástrojů mezi sebou a další parametry mohly být horší) nahrávka může znít lépe.

Remaster ale nutně nemusí být hlasitější, slyšel jsem mnoho takových CD,kdy u povodní nahrávky byl např. DR 12 a remaster měl tu samou hodnotu.

Shodou okolností mám však CD Kansas - Point..., kde je uvedeno, že se jedná jen o digitální přepis z analogového pásu - žádné další úpravy (CBS/Kirshner 7464 34924 2 - 1977) a žádné neduhy zvuku nepozoruji. Remaster jsem neslyšel a ani ho nesháním.

jirka 7200 @ 10.08.2017 15:54:27
horyno promiň, zase máš zasviněnou recenzi. Poslechl jsem si pár ukázek na YTB a Knight Area není můj šálek čaje....

Snake @ 10.08.2017 16:46:58
oř - proč se pořád tak stavíš na zadní ? Vždyť ti nikdo nic nepodsouvá, vedeme obecnou a slušnou debatu. Je nás tu pár fanoušků, kterým ty současné trendy ve výrobě cédéček vadí, tobě ne. Zhruba do roku 2000 jsme něco takového nemuseli řešit, ale okay, klidně si ta CD kupuj a já si sbírku doplním nějakou vykopávkou.

@ 10.08.2017 16:51:15
kašlu na to kolik je číslo dr. Nemám problém pustit si nahrávku míň hlasitě a jsem v pohodě. Upravím si korekce a mám vystaráno.

Horynovi se rovněž omlouvám, ale není má vina, že se tu mele pořád stejný salám. Muzika je to fakt pěkná, chystám se ji objednávat.

horyna @ 10.08.2017 19:16:50
Pánové netřeba omluv, hlavně, když se dobře bavíte :-) :-)
Zdá se, že jediný Braňo patří mezi hrstku těch, kteří tuto kapelu skutečně znají a maji ji ve velké oblibě. Kolego/příteli, bylo mě potěšením psát o perfektní muzice, kterou Knight Area produkuje, učinil jsem stejně jako ty, v roce 2013. Vidím, že ještě mě blíže neznámý Petr59 jejich hudbu náležitě, dokonce maximem ocenil. Jinak pusto prázdno a to jsme na prog stránkách.

Snake @ 10.08.2017 19:52:39
Nojo, jenže muziky je přehršel a nás je tady jako do mariáše. Nejsme na progarchives.

Jarda P @ 11.08.2017 06:41:30
Ještě před nedávnem jsem netušil, co to je to DR, pouze jsem ušima slyšel, že něco špatně hraje. Program na měření DR jsem pro jistotu smazal, abych se nestal paranoidním. Jedna věc je však jasná. Než vyměním nějaké vydání za novější, porovnám stažený FLAC s novým remastrem. Často se stalo, že jsem koupil špatný remaster v porovnání s tím předešlým. Takže zajíce v pytli už zásadně nekupuju.

steve @ 11.08.2017 12:38:11
Knight Area znám, jednou mi jejich cd přinesl starý kamarád že je poslouchá už od debutu a je to prý kříženec power, hard a progres rocku/metalu. Chytali mě postupně, zvuk jejich nahrávek není nejkvalitnější, ale žádný průser taky ne. Pěkně pracují s melodikou a zpěvák má fajn hlas. V žádném z našich hudebních časopisů jsem jejich desky nepostřehl, ale možná je to tím, že je dávno nesluduju tak intenzivně jako kdysi.
Horyno dík za prima recenzi, obsáhl jsi v ní vše podstatné pro toho, kdo by s nimi chtěl začít.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Petr59
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
horyna
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Knight Area


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000