Katapult - Katapult

Katapult - Katapult - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1978

Tracklist:

1. Půlnoční závodní dráha
2. Miluju severní nebe
3. Hlupák váhá
4. Tichá pošta
5. Tvoje dlouhé vlasy
6. Každé ráno...
7. Máš na to být víc
8. Perfektní součet
9. Stovky hotelů
10. Vlaky v hlavě


Obsazení:

Olda Říha - kytara, zpěv
Jiří Dědek Šindelář - baskytara, zpěv
Tolja Kohout - bicí

 
06.10.2011 vance
3 stars

1978-rok mého nástupu do učení. Pomalu sem začal přecházet z glamu na jiný druh muziky kteroužto sem získával díky starším "máničkám". Znalí vědí,že sehnat desku,potažmo peníze na ní byl problém,takže byla dobrá i bůhvíkolikátá kopie na pásku. Tím sem se dostal k věci-tahle deska byla jedna z mých prvních. Možná proto si na ní občas vzpomenu a občas jí i pustím. Ta nostalgie... To, že kapela vydá své první album živě je vcelku unikát a tudíž klobouk dolů.Dále ovšem přichází spíše rozčarování,nebo možná spíš lehký úsměv. Texty pana Vostárka, či spíše říkanky, jsou značně podbízivé a cíleně mířené na určité publikum. Musím přiznat že v mých 15 letech sem je taky "žral". Co říci o hudební stránce? V jednoduchosti je síla,říká známé rčení,ovšem zde je opak pravdou. Ani jeden z muzikantů nebyl ve svém oboru virtuoz a na hudbě je to znát. Jednoduché,až primitivní spodky,basová linka snad žádná a kytara? Ehm... O zpěvu se také mluvit nedá. Možná této nahrávce ubírá na kvalitě špatné koncertní vybavení...z dráťáků sám si doma letoval...Znáte to ne? Na stranu druhou,znáte jinou a lepší rockovou kapelu té doby pro teenagery? M. Effect? Ve 14-15 letech? Nenechte se vysmát. Olympic? Bože chraň. A jednu věc bych moc rád vyzdvihl-traditional Miluju severní nebe. Takovou náladu už žádná jiná skladba od Katapultu nikdy neměla.To sem tu Aljašku snad měl i pod kůží. Taže,dávám 3 hvězdy. První za ten traditional,druhou za odvahu s tímhle vylézt a třetí,ke které připojuji dík,za to že tu byli.
reagovat

vdeck @ 07.10.2011 12:22:45
Ale tak JOOO... cas bezi a pry je milosrdny. V ramci historickeho zapominani je clovek ochoten odprisahnout lecos. I to, ze za naseho mladi byly holky krasnejsi, pivo lepsi a... Kataci byli klasa a vlastne v opozici vuci rezimu a tomu esteblishmentu.
Neberu nikomu narok na takove vzpominani a historickou hluchotu a slepotu. V ramci objektivity bych tady rad uvedl, ze manzelka Oldy Rihy byla sekretarkou ekonomickeho reditele tehdejsi VHJ Supraphon a Oldik tam byl "pecenej, varenej". Vcetne tykacek s kreaturama typu tehdejsiho generalniho reditele RSDr. Kvidery.
Je to blby, kdyz ma nekdo sloni pamet, uznavam!
Z jejich "tvorby" snese prisnejsi meritko jeden z prvnich SP "Ja nesnidam sam". Jinak, takovych tancovackovych kapel, ve kterych se mohl 14-15ti lety ucen shlidnout, tehdy hralo v okoli Prahy, a predevsim na Plzenskou, nekolik desitek - namatkou Markyz John, Orient, Koule, Labyrint, Oddysea atd.

martin69 @ 07.10.2011 12:55:31
vdeck : nemám moc zájem debatovat o kvalitách Katapultu.Jen mně zaráží.Proč jen učeň měl možnost se shlédnout v tebou jmenovaných kapelách? Odysseu považuji za v té době jednu z nejlepších kapel.Že hráli v podstatě jen na tancovačkách,nebyla určitě jejich vina.Orient hraje dodnes,posílen o mladšího bubeníka Láďu "Lályho" Doležala.A lidé na ně do klubu stále chodí.O Markýz John,nemá smysl psát,stáli za houby už tenkrát.
Tenkrát jak určitě víš sám.Nebylo na výběr.Proč se dnes za to stydět?
P.S. : Odysseu si dodnes rád pouštím.A Katapult občas také.

vdeck @ 07.10.2011 13:24:10
martin69: Ja taky nemam potrebu diskutovat o Katacich. Ti jsou mi cca 35 let u zadele. O 14-15ti letych ucnich se zminuje vance. Proto jsem se pokusil ve zkratce osvetlit, co resp. kdo stal za tim, ze prave tahle kapelka nahravala a vydavala. Navic jsem se pokusil vyjmenovat tancovackove kapely, ktere mely minimalne stejnou uroven a k naharavani se tehdy nedostaly. Neber to tak, ze tady chci podpalit nejakou fatru s nazorovymi flames - to opravdu, ale opravdu f.ck ne.
8-))

martin69 @ 07.10.2011 13:28:20
vdeck : takhle tomu už rozumím.Dík za vysvětlení!!!

Petr Gratias @ 08.10.2011 13:39:19
Zdravím vance....
Ach ten KATAPULT! Pořád rozděluje národ jako ve druhé polovině sedmdesátých let.
Přemýšlím, jestli se do těch úvah nějak zase pouštět.
Já vím, že v sedmdesátých letech s tím ryzím rockem to u nás bylo hodně špatné a hardrock se hrál v podstatě jenom na zábavách, ale že by nebylo vyloženě co poslouchat?
Vance: v dané době byla na československé rockové špici zcela určitě kapela Etc... Vladimíra Mišíka.
Dokážu si představit, že ve 14 až 15 letech poslouchat Collegium Musicum, Fermátu a M. Efekt asi nebylo to pravé (i když moje generace v patnácti na Collegium Musicum a Blue Effectu ujížděla hodně, stejně jako na Flamengu)...
ale v r. 1978 už hrál Abraxas, paralelně hrál Slávek Janda i s Petrem Novákem (a tam bylo v dané době bigbítu také dost) a to nemluvím o startu Progres 2 (nebo byl taky složitej?)...
Záměrně necituji Energit, Jazz Q, Mahagon, Impuls, Pražský výběr... na to asi musela být nějaká osobnostní a vědomostní výbava)
Vedle Katapultu byds ale mohl jmenovat stejné hrůzy jako Karamel, Graham, Turbo, Galapetr - bolševik se rád holedbal vedle Olympiku ještě těmito kapelami, aby ukázal, že u nás má "bigbít zelenou"....
Sorry, ale (s nadsázkou řečeno) dej si antabus a přestane na Tebe působit ta "opojná" atmosféra z Katapultu, která je u nás z nepochopitelného důvodu nezničitelná jako KSČ.
Díky za pochopení.

Petr Gratias @ 08.10.2011 13:50:04
zdravím vdecka....
to jsou velmi zajímavé informace kolem Říhy a rychlestudovaného doktora Kvídery v Supraphonu!!!
Vzpomínám si, jak Říha řekl: "Na Supraphonu mi řekli, když budete hrát tenhleten rock and roll, tak to bereme, jenom nehrejte jazzrock... jak jednoduchá interpretace některých věcí, že?.
Vida, jak se dá rozkrýt ten supraphonský úspěch Katapultu. Kdoví, kam bychom až došli, kdyby se pátralo hlouběji, proč byl Katapult "zakazován", jak se občas tvrdí. Už se málem dostali na platformu disidentské skupiny, chachacha!
Možná tím podráždím některé progboardisty, ale zcela odpovědně za sebe prohlašuji,
že Katapult je ostuda československého bigbítu a ještě na tom dokázali vydělat - to je ovšem pro naše prostředí typické.
Abychom si to vyjasnili, to není z mé strany nějaká patologická nenávist, to je holé konstatování faktu.
Kdyby v daných letech posluchačská vyspělost byla tak daleko a dokázala jednoznačně rozpoznat kvality v hudbě Etc..., Fermaty, Jazz Q, M. Efektu, Collegia Musica - dříve Framus Five, Flamenga, Matadors, Progress Organization, Soulmen, Beatmen...,
hudba jakou dělali Katapult by se prostě nemohla uplatnit a jednoduše by zanikla....

Cossack @ 08.10.2011 16:01:25
Tak. Nějakou dobu jsem tu nebyl a jen sem mrknu, je tu zase „subjektivní sugestivní tlačení jediného správného názoru”.
Petře, Petře... :-)

Měl jsem teď málo času, momentálně ho nemám o moc víc, takže ho nebudu zbytečně marnit; proto jen jednou a stručně:
Nemám v úmyslu tady jakkoliv obhajovat umělecké „kvality” Kata(strofo)pultů; jejich hudba byla velmi jednoduchá až primitivní, stejně jako většina slov k ní stvořených. Na druhou stranu (poněkolikáté) přiznávám, že jsem si je z rádia na přelomu 70. a 80. let rád poslechl, no a nedávno (asi před půldruhým rokem) jsem si koupil první dvě LP, na nichž jsem měl pár oblíbených písniček, např. „Vojín XY hlásí příchod”, „Tvůj první mejdan” či „Půlnoční závodní dráha”, a některé jejich věci tak slyšel premiérově; když mám chuť, klidně si je pustím a nijak mě to umělecky ani lidsky nemučí (naopak, je mi fajn).

Petře, zase se budu opakovat, ale Ty své názory prezentuješ, jako by byly jediné správné (což může, ale taky nemusí, být pravda)...
Proč srovnáváš nesrovnatelné? Tvrdit, že by něco zaniklo „kdyby” (přesně: „...hudba jakou dělali Katapult by se prostě nemohla uplatnit a jednoduše by zanikla”) je přehnaně silné a zároveň nepodložené tvrzení; navíc trochu urážíš některé posluchače, když tvrdíš „Kdyby v daných letech posluchačská vyspělost byla tak daleko a dokázala jednoznačně rozpoznat kvality v hudbě Etc..., Fermaty, Jazz Q, M. Efektu, Collegia Musica...”, protože nevíš, co kdo z nich poslouchal. (Já v té době měl určitě raději Progres 2, znal jsem a uznával Flamengo a jeho „Kuře”, „Barnodajova Mauglího” i první The Progress Organization, stejně tak Blue Effect, ale nijak mi to nepřekáželo v tom, abych si poslechl také Katapult nebo Olympic; jsem proto méně „vyspělý posluchač”? Nejspíš ano, ale přežil jsem doposud i s tím...) ;-)
Když skočíme pro příklad jinam – takoví Status Quo, AC/DC anebo Motörhead neprodukují a ani nikdy neprodukovali zvlášť složitou muziku; byl to jednoduchý big beat, pro někoho třeba primitivní, ale mně (a nejen mně) se líbil a líbí, a určitě má v hudbě své místo; tyto bandy nezanikly, ač tu byli komplikovanější skladby třeba od Deep Purple, Led Zeppelin, taky třeba (Tvých neoblíbených) Judas Priest, Iron Maiden, a to ani nemluvím o art-rockových spolcích, např. Pink Floyd, (mých ne moc oblíbených) Yes a dalších. Nejen složitá a komplikovaná hudba je hudbou, nejen ta musí přinášet potěšení... Aspoň já to tak vnímám (a vlastně velice lituji ty, kteří ne, protože jsou takto omezeni a ochuzeni o další zá- a prožitky).

Nebudu Ti nutit Katapult, Petře, a souhlasím s Tebou, že umělecky nemají ani zdaleka na Tebou jmenované spolky, Ty však, prosím, na oplátku netvrď, že se Katapulti nedají poslouchat a že Ti, kdo je poslouchají jsou svým způsobem „méněcenní”...
Teď namítneš, že jsi to nikdy nenapsal a máš pravdu... Ale z toho, cos napsal, jsem přesně toto já pochopil; a myslím, že ne sám.
Měj se krásně a neber to nijak zle!
(Víš, že s Tebou rád polemizuji, protože to je na úrovni, stejně jako se s Tebou v mnohém shodnu... A už jsme se dlouho „nepopřeli”!) :-D

P.S. Moje „srovnání” Progres 2 a Katapultu najdeš v reakcích (na Bobíkovy reakce) u Dialogu...
>> odkaz
Cossack @ 10.05.2011 01:40:57

Mohyla @ 08.10.2011 17:00:25
No ja som sa do polemiky ohľadom Katapultu púšťať nechcel, ale to, čo napísal Cossack, mi je také blízke, že s jeho stanoviskom sa plne stotožňujem a musím ho podporiť, nič v zlom.

PaloM @ 08.10.2011 17:51:02
Petr Gratias: najskôr som čítal začiatok tvojej poslednej reakcie, až potom som videl Cossackov príspevok. To, čo som ti chcel napísať stručnejšie, Cossack vyjadril podrobne a jasne. Mrzí ma, že ty ako profesionál sa dáš uniesť k takým tendenčným vyjadreniam, bez ohľadu na nenávisť ku komoušom a ich praktikám, k ich riťolízačom. Ako večný nestraník ti rozumiem. Či sa ti to páči alebo nie, Katapult bol svojho času fenomén v Československu. Nechce sa mi veriť, že ty taký skúsený rockový fanúšik naozaj tomu veríš, žeby Katapult nemal úspech, keby mladí vedeli, aké mal "rodinné zázemie".
Na svete je mnoho úspešných "primitívnych" skupín, ale ich obľuba sa nikdy nemerala počtom používaných akordov.
Pozri na to, čo počúvajú Mohyla, Cossack alebo ja - a k tomu aj Katapult. No, sme preto menejcenní ?

Musím dodať kôli objektívnosti, že osobne som bol mierne povedané vyplašený, keď som na Progboarde objavil profily Olympic, Tublatanka, a aj Katapult. A nakoniec v pohode, toto fórum už dávno nie je čistý progres. Najviac ma baví, ži si tu môžme spolu písať a vyjadriť svoje názory.

Nakoniec, samozrejme rešpektujem tvoj názor Petr, ale nesmieš sa hnevať, teba ako profíka posudzujem podstatne prísnejšie a s tým súčasne od teba očakávam maximálnu objektivitu a nezaujatosť vo vyjadreniach.

Petr Gratias @ 08.10.2011 18:33:08
Sorry, pánové,
ká jsem se nechtěl nikoho z Vás dotknout
a o nějaké méněcennosti ve spojení s Vámi,
tak to bych si nikdy nedovolil myslet nebo formulovat.
Já tady hodně cítím ten věkový rozdíl mezi námi všemi
a protože jsem starý umanutý dědek, tak jsem se prostěn některých principů nezbavil a asi se mi to už nepodaří.
V dané době - mám na mysli na sedmdesátá léta - bylo všechno hodně diferencované a tohle se hodně
přísně a striktně posuzovalo.
Uvedu příklad, v té době vůbec nebylo možné, aby třeba posluchač Van Der Graaf Generator poslouchal a respektoval takové věci jako třeba Katapult, Zelenáče, Zicha, Neckáře.... ten si spíš poslechl Fermatu, Energit, Jazz Q, Flamengo, Ursinyho.
Posluchač Katapultu si zase těžko mohl poslechnout Milese Davise, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo Gong....
Takové příklady nebyly a ani nikoho nenapadlo lovit v jiných vodách.
Jinými slovy kdo měl rád Katapult, tak se celkem logicky vyrovnal se Status Quo, Slade, Mud, Showaddywaddy, Gary Glitterem, Suzy Quatro....
A mohu zase použít další příměr - byla tady i poměrně silná obec příznivců alternativního rocku a hudby vůbec - co poslouchali Extempore, Švehlík, Stehlík, Amalgam, Classic Rock And Roll Band, Mozart K, později Masomlejn, Atomová Mihule, Odvážní bobříci.... a ti zase byli tak ortodoxní ve svém undergroundovém cítění a vyznání, že Ti zase odmítali skupiny jako Etc..., M. Efekt, Progres 2, Abraxas, Otu Petřinu a Super-robot, Bohemii, Synkopy a naopak tvrdili, že je to komerce a oficiálně povolená hudba, která je dělána kompromisně mezi popem a rockem a jejich sklaní nízor každému rockerovi taky neseděl...
Stačí si přečíst knihu o Třetí českém hudebním obrození co napsal Mikoláš Chadima - poměrně respektovaný hudebník a znalec dobového terénu....
Možná kdyby se přihlísil Mirek Kostlivý, který je zhruba můj ročník, tak bychom se v mnohém shodli....
Já tady samozřejmě nemám v nejmenším úmyslu nastolovat nějaký absolutní názor.... možná to tak vypadalo - pokud jsem se někoho z Vás dotkl - tak se omlouvám, ale moje názory jsou podepřeny zkušenostmi a sorry nebyl důvod za těch třicet a více let na tom něco měnit.
Zachovejte mi přízeň a ještě jednou SORRY!

Petr Gratias @ 08.10.2011 18:36:07
A ještě poznámka:
jak se objeví nějaká další recenze na alba KATAPULTU, slibuji Vám, že se jí nezúčastním.... čestný pionýrský!

Mohyla @ 08.10.2011 19:02:19
Peter, zdravím Ťa. Ja som zhruba Tvoj ročník - 1954. Nikdy som nemal problém s Chicagom, Blood, Sweat & Tears, Ellou Fitzgeraldovou, Collegiom, Milesom Davisom, Mozartom, Bachom, trampskými skupinami, ľudovou hudbou, Katapultom, Energitom, Jazz Q, Etc, môj záber je strašne široký, Ja by som to negeneralizoval. Neviem,prečo by sa niekomu nemohol súčssne páčiť napríklad jazz, vážna hudba a Katapult a Colegium :-)

PaloM @ 08.10.2011 20:25:03
Som ročník 1957

vance @ 08.10.2011 20:44:06
Petr Gratias...no já nevím,chtěl sem napsat svůj názor na Katapult,ne na kapely Vámi jmenované. Asi sem to nenapsal dost jasně. Pokud si někdo v 15 letech nepustí "složitý" Progres je jednoduchý? Zajímavý názor. Mišíka sme tu měli pravidelně,jezdil k nám rád, Progres nemusím dodnes,je to pro mě popík. Měli sme tu také velmi kvalitní tancovačku v podobě Emisí. A dodnes se nestydím za to že se mi traditional Miluju severní nebe líbil. Antabus??? Doufám že víte o čem mluvíte. A ani ten nevyléčí dogmata zakořeněná v lidech. Ta sou totiž výsadou církví a totalitních režimů a v lidech to holt zůstává. Sorry. i když já bych spíš napsal promiňte...

vance @ 08.10.2011 20:54:54
Petr Gratias...a ještě jedno zažité dogma,které ovšem u mě neplatí. Ač se mi líbil ten již zmiňovaný traditional, měl sem,a také poslouchal, několik nahrávek Ricka Wakemana,konkrétně Journey...,Myths and legends...a No Earthly Connection. A miloval sem J.Tull,což mi zůstalo dodnes. Ale právě ta stilizace lidí kdo je in, protože poslouchá "správnou" muziku mi vadila vždy. Fungovala i tady u nás,a spousta lidí se dle mého názoru a zkušeností jen přetvařovala. To ostatně dělají dodnes.

Mirek Kostlivý @ 08.10.2011 21:58:37
Když mne Petr G. tak pěkně vyzval, tak se ozývám :-). Já kupodivu vzal Katapult na milost. Nevím, zda to bylo tím, že jsem se v roce vydání jejich prvního LP právě vracel z vojny. A taky se mi po tom našem jazz-rockovém období líbili jako kapela, co se s tím nepárá (že by moje vzpomínka na jinou trojku Grand Funk Railroad?). To taky nebyli žádní hudební mistři, a přitom "navzdory kritikům" byli velmi oblíbení.
Asi to Brno bylo k nim více kritické. Z burzy znám lidi, co poslouchali VDGG, jazzrock ap., ale měli rádi (tolerovali) Katapult. A můj dobrý známy, co je měl taky rád, mi daroval LP výběru Atomic Rooster, že se mu nelíbí (mám dojem, že ocenil jenom skladba The Price)! Všechno je složitější.

A na odlehčení: Možná, kdyby si Petr dneska zaběhl v Brně 14km závod okolo Príglu, tak by to tak ostře nenapsal :-). Já si dal na veteránském mistrovství republiky v Plzni půlmaraton a jsem tolerance sama ... To třetí místo v kategorii 55-60let a čas 1:33:33 mě potěšilo skoro jak ti proklínaní a milovaní Katapulti :-).

Cossack @ 09.10.2011 02:08:24
vdeck: To, že byly holky krásnější, bych určitě netvrdil, ale že pivo bylo lepší, tak to určitě!
Samozřejmě se teď bavíme na obecné úrovni, nikoliv o srovnávání konkrétních jednotlivých případů... Technologie výroby piva se za těch zhruba třicet let dost výrazně změnila, což nemohlo neovlivnit kvalitu a pochopitelně i chuť piva! Samozřejmě, existují menší pivovary, které zůstaly věrné původním způsobům vaření piva, ale těch je, že bys je spočítal na prstech... Chmelové extrakty, granulovaný chmel a to je to nejmenší „zlo”, to se dřív určitě nepoužívalo. Ani dořeďování vodou jakéhosi „pivního sirupu” neexistovalo... No, na netu se toho dá (nejen) k tomuto tématu najít spousta. Třeba jen tady, pár úvodních vět... >> odkaz

A neberu ani oblíbené tvrzení o degeneraci či otupělosti chuťových pohárků atd. Jako biolog je rozhodně nepopírám, ale naprostou změnu chuti nezpůsobí, a ani nemohou (leda by odumřely všechny). A když například srovnám mou (i dnes) oblíbenou dvanáctku černohorský „Granát” v 80. letech a teď, jsou to úplně jiná piva! Dnešní má víc alkoholu, ale zdaleka není tak hutná; i vizuálně je ten rozdíl patrný (a „opotřebením” ani „únavou” očí se to taky neokecá)... Snad, že by to ovlivnily skenice, ale v tomto případě jsou ty, do nichž se točí dnes, určitě hezčí...
Takže s tím pivem to nebyl nejlepší příklad. :-)

P.S. Skoro by z toho Tvého příspěvku vyplývalo, že čím je člověk starší, tím větší „hrůzy” je schopen a ochoten poslouchat...
Nu což, ono to taky není tak špatné a asi na tom něco bude; nakonec, když o tom tak přemýšlím, jsem toho jasným důkazem (takové „krákání” doprovázené hudbou, co zní jak na plech rozsypané kamení, stejně jako neuvěřitelně chytlavé melodie, které roztančí i dřevěnou protézu s berlemi, bych dřív bezpochyby neposlouchal)!

R.I.P. dvě třetiny téhle bandy...

vdeck @ 09.10.2011 08:20:12
Cossack:
Jsem rad, ze se pokousis vec odlehcit. Priklad s pivem me napadl, kdyz jsem si vzpomnel na debatu v prubehu minuleho tydne pri "probirani" dnesni produkce benesovskeho pivovaru. Zvlaste me zaujalo jejich pivo "Sedm kuli". Kdo se za vlady lidoveho blaha nekdy napil tzv. Benesovskeho sake aka Benesovskych medvidku tak vi, ze dnesni Pivovar Ferdinand, resp. jeho produkce, je proti tomu pivarska mana...
Muj prispevek hodnotil tendenci starsich lidi, mezi ktere take patrim, zapominat detaily a pamatovat si obvykle jenom to dobre. V pripade "tancovacky" pana Rihy se mi nektere detaily ne a ne ztratit. Tot vse.
Howgh!

fo-ol @ 10.04.2013 19:05:32
Nedá mi to, musím se do věčné diskuze na téma Katapult zapojit. Především se musím silně ohradit vůči obhajobě Katapultu srovnáváním s - řekněme - Status Quo. Takhle vážně ne! Ano, oboje je jednoduchoučké tříakordové boogie ale tím veškerá podobnost končí. V jednoduchosti je síla a v hudbě to platí obzvláště, plus minus lze říci že čím jednodušší, tím lepší. Jenže právě u jednoduché hudby je alfou i omegou, základním a jediným ukazatelem kvality muzikálnost, procítěnost, samozřejmost. Aneb když dva dělají totéž, není to totéž. Krásně je to vidět (slyšet) když si po sobě pustíte Johnny Cashe (nebo prakticky jakoukoliv americkou country) a nějaký český countryový klon. A totéž platí o Katapultu: jejich varianta rock'n'boogie zní zkrátka upoceně, knedlíkově, těžkopádně, vše pak korunují naprosto příšerné texty a to nejhorší ze všeho: vokální projev O. Říhy. Jalový, hovězí, telecí. Ne, to nejsou synonyma pro "býčí". Monotóní, plochý, prostý jakékoliv jiskry, dynamiky, živosti i živelnosti.
Sem tam zaslechnutá písnička neuráží, v proudu rádiového vysílání může i potěšit (je to koneckonců bigbít), ale to je tak všechno. Bohužel musím nesouhlasit s tvrzením že Katapult se prosadil výhradně zásluhou neexistence konkurence přímočarého bigbítu v tuhých normalizačních časech: dlouhodobá popularita skupiny Kabát nebo Landy je dostatečně výmluvná. Český venkov má zkrátka Kmochovskou dechovku v sobě hluboce zakořeněnou, tato tvoří integrální součást jejího sebeuvědomění, a je na to jakýmsi zvráceným způsobem hrdý, přesvědčen že takhle to má být. Tohle je to co chce slyšet a když to nemá těžkou prdel (jakože ti Status Quo & spol ji ani náznakem nemají) tak to zkrátka není ten správnej vodvaz...

jiří schwarz @ 03.01.2017 02:35:03
100% souhlas s posledním příspěvkem fo-ola.
Mluvilo se tady trochu generačně. Sedmdesátky byly hodně rychlé a bouřlivé, a každý rok hudební zkušenosti hrál roli. Myslím, že mé generaci, která měla když ne autentickou zkušenost s bigbítem ve světě (aspoň z desek), event. s tím nemhohým dobrým, co mohlo existovat v normalizačním čs. světě), byl Katapult těžko přijatelný. Upocené, hloupé, bez špetky jiskry, muzikantství. Mohlo to imponovat snad jen mlaďochům, jejichž uši neměly ještě naposloucháno zhola nic. Že je někdo pozved do Síně slávy, je ostuda.

07.08.2011 PaloM
3 stars

V roku vydania to bolo malé osvieženie na maličkom socialistickom kultúrnom piesočku. Ponorený do hard- a art-rockového oparu cítil som, že žiadne veľké umenie sa nekoná. Mne študentovi VŠ, obklopenému úplne inou muzikou, platňa priniesla jednoduché rockové pesničky, texty sa dali ľahko naučiť. A vôbec neboli hlúpe, na rozdiel od drvivej väčšiny mainstreamu. Môjmu bratovi sa veľmi páčili obidve prvé LP, zastihli ho pred a počas vojenskej služby a snáď mu dodávali energiu na prežitie pakárne. Pamätám ako sme sa o tieto dve LP zo spoločnej diskotéky, ktorú sme skladali ešte u rodičov, s bratom dohadovali, kto si ich vezme do "svojho manželstva" ako výslužku. A prenechal som mu ich, viac pre neho znamenali.
Ja by som Katapult zhodnotil asi tak, že zohrali v mojom živote podobnú úlohu ako Sweet, tak to odhadujem na 3 poctivé hviezdy.
reagovat

PaloM @ 08.10.2011 18:06:13
Tak, nebudem reagovať sám na seba, ale doplním, lebo tie LP platne mali náhodne zaujímavý osud.
V polovici septembra som sa rozhodol, že predám LP, to čo mi zostalo z pôvodsnej zbierky. Gramofón som vyhodil, bol neopraviteľný. A prešiel som úplne na CD a DVD. Pôvodne som mal asi 300 kusov LP, zostalo mi cez 130. Asi 30 som si vybral a odložil na pamiatku, zbytok som chcel predať. Vravel som vtedy o mojich plánoch bratovi a požiadal ma, aby som do ponuky na predaj zaradil aj jeho LP, lebo tiež už ich nemá na čom prehrávať. Medzi nimi aj 2x Katapult. Po uverejnení inzetátov bol z ČS platní najväčší záujem o Katapult.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
moonySK
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
PaloM, vance
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
kaktus, jiří schwarz
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
EasyRocker
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
gunslinger, Abaddon

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Katapult


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000