KISS - The Elder

KISS - The Elder - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1981

Tracklist:

01. Fanfare (Stanley/Ezrin) 1:21
02. Just A Boy (Stanley/Ezrin) 2:25
03. Odyssey (Tony Powers) 5:36
04. Only You (Gene Simmons) 4:17
05. Under the Rose (Simmons/Carr) 4:51
06. Dark Light (Frehley/Simmons/Fig/Reed) 4:18
07. A World Without Heroes (Stanley/Simmons/Ezrin/Reed) 2:40
08. The Oath (Stanley/Ezrin/Powers) 4:31
09. Mr. Blackwell (Simmons/Reed) 4:52
10. Escape from the Island (Frehley/Carr/Ezrin) 2:52
11. I (Simmons/Ezrin) 5:03

Recorded March/September 1981
Produced by Bob Ezrin


Obsazení:

Gene Simmons - bass guitar; rhythm guitar on 4, vocals
Paul Stanley - rhythm guitar, vocals
Ace Frehley - lead guitar, vocals
Eric Carr - drums, backing vocals
&
Bob Ezrin - bass guitar on 6, 9 & 10
Allan Schwartzberg - drums on 3 & 11

 
03.09.2014 vmagistr
4 stars

Může kapela, která si přímočarou rockovou muzikou na čas podmanila Ameriku, najednou začít dělat "umění" a natočit album, koketující s artrockem? Hodí se do takového konceptu comicsová image? A zbaští to všechno fanoušci?

KISS na konci 70. let očividně přemýšleli, co dál. Už dávno jejich hudba neskrývala příchuť zakázaného ovoce, po dvou popovějších deskách byli konkurencí spíš Disneylandu, než čemukoli, co zavánělo tvrdými kytarami, a navíc se museli vyrovnat s první nucenou změnou v sestavě, když místo nepoužitelného Crisse nastoupil nový bubeník, talentovaný prťajzlík Eric Carr. Poprvé ve své kariéře se tak tahounská dvojice Stanley-Simmons musela vytasit s kouzelnou formulkou "návrat k...". I Frehley s myšlenkou natočit opět něco rychlého a tvrdého určitě souhlasil všemi deseti - ale jak už to bývá, člověk míní...a producent mění. Bob Ezrin, který byl podepsán pod veleúspěšnou studiovkou Destroyer, měl za sebou práci na pinkfloydovském majstrštyku The Wall a přemluvil kapelu, že koncepční projekt bude přesně to, z čeho jejich fandové padnou na zadek. Příběh chlapce, který se v blíže neurčeném časoprostoru má postavit blíže neurčenému zlu, prý pocházel ze Simmonsova autorského šuplíku - no, Gene je asi lepší coby basák, než jako scénárista.

Najatí muzikanti vytvořili ve studiu středověce se tvářící dechovou znělku, nazvanou prostě Fanfare. Kdepak kytara, kdepak bicí, kdepak rock - kdo z fanoušků tehdy čekal nějakou megašlehu, asi by byl po takovémto šprýmařském kousku na mrtvici. Sama kapela si ale ještě před vydáním alba uvědomila, že takovýhle začátek by desku pohřbil dříve, než by řekl rock'n'roll, takže pánové lehce přeházeli pořadí skladeb (čímž ale zase docela zařízli pokus o zmiňovanou koncepčnost), aby na úvod posluchače ohromili nějakou větší divočinou. Dál už to začíná být zajímavější - ve skladbě Just a Boy se Stanley sice sám doprovází "jen" na akustickou kytaru, v refrénech ale tvrdí muziku kompletní ansánbl a zní to velmi sympaticky. Klavírní vyprávěnku Odyssey si KISS půjčili od hitmakera Tonyho Powerse a nutno říct, že jde o jedno ze slabších míst "Elderu". Kdyby byl v kapele ještě Peter, určitě by v tomto případě stál za mikrofonem on - takovéto patetické kousky byly jeho parketou. Pořádného rockového drajvu tu zatím bylo jako šafránu, to se změní se Simmonsovou skladbou Only You, opatřenou hutným kytarovým zvukem. Ponuře laděná balada Under the Rose je jednou ze špiček alba - může za to jednak parádně znějící sbor v refrénu, jednak Stanleyho vymazlené kytarové sólo. Frehley zůstal na desce poněkud upozaděný (a solidně se kvůli tomu na zbytek kapely naštval), takže jeho nejvýraznějším zářezem na Elderu zůstává razantní kytarovka Dark Light, v níž více než Aceho průměrný zpěv zaujme exoticky laděná sólová pasáž.

Druhou stranu desky otevírá Simmonsova hloubavá skladba (tolik pomalých věcí do té doby KISS neměli snad na žádném svém albu) A World Without Heroes. Krásná melodie představuje tohoto basáka i jinak, než coby monstrum s půlmetrovým jazykem plivající oheň. Stanleyho nejvýraznější pasáž na desce přichází v The Oath - právě tento kytarový flák byl zvolen za otvírák desky. Skladba Mr. Blackwell nese (kromě toho Simmonsova) i autorský rukopis Lou Reeda, nicméně oproti zbytku materiálu na albu slyšitelně ztrácí. Gene se ji pokusil interpretovat podobně, jako své slavnější kousky God of Thunder či 100 000 Years, výsledek ale zůstal za mým očekáváním. Mnohem povedeněji zní Aceho kytarová šavlovačka Escape From The Island, kromě úvodní fanfáry jediná instrumentálka na desce. Závěr pak obstarává vcelku nevyčnívající skladba I.

Když odhlédneme ode všeho humbuku kolem (například nový kostým, v němž Simmons vypadal jako uprchlík z nějakého sado-maso dýchánku), dostaneme obraz kapely, která se pokusila brát sebe sama na chvíli vážně. Pro kariéru KISS to byl krok vedle, pro fanoušky erudovanějšího rocku může jít naopak o námět k zamyšlení, zda občas nezabrousit i do těchto komerčnějších vod. Počin je to povedený, jen asi nemohl přijít (pro kapelu i pro fanoušky) v nevhodnější dobu - skrz prsty na něj koukali jak rockeři, tak progresivci. Dovedu si ale představit, že by dnes album Music From the Elder mohlo zabodovat třeba u posluchačů, kteří se zhlédli ve Wakemanově zpracování artušovských legend The Myths and Legends of King Arthur and the Knights of the Round Table. Čtyřhvězdičkové hodnocení odpovídá příjemnému rozpoložení, které ve mě poslech alba po delší době zanechal.
reagovat

PaloM @ 04.09.2014 09:08:02
Od Kiss mám 6 albumov na CD, ak sa nemýlim. Elder tiež. Kúpil som si ich na spestrenie, nie som ortodoxným prívržencom skupiny. Je to dobrá hudba, ale netreba preceňovať. U mňa by to dnes bolo za 3 hviezdy.
Ďakujem za dobre napísanú recenziu, fajn sa mi to čítalo.

vmagistr @ 04.09.2014 14:16:36
Díky Palo. S potěšením jsem pár let nazpět četl, že jsi několik alb od KISS vzal na milost.
Psát recenzi na Music From the Elder jsem původně ani neměl v úmyslu, ale objevil jsem předevčírem v útrobách harddisku mého PC nějaké poznámky, které jsem si k albu udělal před cca 5 lety, kdy jsem tuhle kapelu ještě prožíval mnohem více než dnes. No a vyprovokovalo mě to zkusit popsat můj současný pohled na věc - zvlášť, když jsem si přečetl některé své staré recenze k téhle kapele a zhrozil jsem se, co jsem to tehdy psal za "moudra" :)

Michálek @ 05.09.2014 11:56:27
Osud tomu chtěl, že jsem na KISS vyrostl (alespoň na tom, co mohlo v roce 75 -76 v ČR sehnat 12 leté dítě). Když vydali The Elder, to už mi bylo 19, a když mi ho přinesli a já ho poslechl poprvé, myslel jsem, že se mi to snad jenom zdá.... A to jsem úplně v pohodě vzal i třeba Dynasty a Unmasked. Když natáčíte desku, měníte image atd. stojí to pěkné prachy. Deska se musí prodávat aby byla kapela úspěšná. A to se nestalo. Že ho fanoušci berou na milost po 30 letech, v podstatě nikoho nezajímá. Deska byla propadák a negativně ovlivnila i prodej daleko lepších Creatures (jak říká Paul Stanley "At the Jewish comunity center").
Mě se to v podstatě líbí jako soundtrack, ale jako deska KISS nee.

Michálek @ 05.09.2014 11:57:35
>> odkaz

vmagistr @ 05.09.2014 12:28:07
Michálek: To, jestli se deska dobře prodává nebo ne, o kvalitě/nekvalitě hudby nijak zásadně nevypovídá. Kdo tehdy od KISS čekal rockovou desku, určitě měl proč být zklamaný - ale pokud někdo hledá zajímavou a podnětnou hudbu, nemá důvod Music From The Elder obcházet obloukem.

Osobně si myslím, že písničky z Elderu v konkurenci další tvorby KISS nemají problém obstát - třeba A World Without Heroes na Unplugged albu nezní nijak méněcenně.

Mohyla @ 08.09.2014 16:23:20
Úplne iný album, znie na Kiss nezvykle, ale prečo nie?
Zmena hudobného výrazu ani podľa mňa im neuškodila a naznačila, že potenciál skupiny bol z umeleckého hľadiska značne väčší, ako to, čo skupina produkovala predtým, aj po tomto albume. Patrím k tým, ktorým sa pozdávajú aj posledné radovky "Kišákov". Vmagistrove hodnotenie je aj mojím, štyei * teda dávam aj ja!

30.05.2012 StarChild
2 stars

Další rozporuplné album KISS. To můžeme úvodem říct o desce The Elder. Někteří jej zatracují, druzí si jej hýčkají ve své kissácké sbírce. Já osobně bych se spíše přikláněl k té první skupině. Bohužel... Celkově bych řekl, že tohle album je až příliš velký experiment a zařadil bych ho mezi nepovedená.

Hned první skladba vás totálně odrovná. Minutová Fanfare je orchestrální uvedení celého alba a tenhle počin jsem příliš nepochopil. Ke KISS se mi to prostě nehodí. Album téměř neposlouchám, ale za nejvíce vyzdvihované písničky jsou považovány Dark Light, Under the Rose nebo World Without Heroes v podání Gena Simmonse. Tady musím říct, že tato písnička má podivnou atmosféru, možná to dělá ten klip, ale jako proč ne. World Without Heroes je podle mě nejlepší skladbou na desce. Rozhodně bych také vyzdvihl její text. Další celkem povedená písnička je Stanleyho Just a Boy. Nádherná pomalá skladba, která u mě prostě zabodovala.

The Elder nasadilo fanouškům brouka do hlavy, co že se to s kapelou děje. Nebyla to jen hudební stránka, ale razantně se změnil i image KISS. Členové se ostříhali a vyměnili kostýmy. Pro všechny bylo jen velkou otázkou, kam že to skupina míří. To největší překvapení se však ještě nekonalo...
reagovat

PaloM @ 30.05.2012 13:02:00
Platí môj komentár k predošlej recenzii z 03.03.2011 19:03:53
StarChild, ešte Elder neodpisuj, možno po rokoch ťa chytí. Ale chápem ťa, v tvojom veku by som bol ešte ostrejší.
V každom prípade, rešpektujem tvoj názor a ďakujem za kultivovaný príspevok.

pito63 @ 02.06.2012 15:54:25
Po dlhom čase som vytiahol CD z police. Priznávam, dosť som ho zanedbával a ignoroval. S odstupom času považujem "Music From The Elder" za sympatický počin. Jediný moment, ktorý mi na ňom trochu vadí, je skladba "Odyssey".
Starchild, vďaka za recenziu!

02.04.2009 murphy
5 stars

Rozhodne u mne nejoblibenejsi deska KISS - proto podrobneji. Moje CD zacina The Oath - temna vypalovacka na uvod. Nasleduje kratoucka Fanfare v provedeni symfonickeho orchestru, ktera prejde nadhernym kytarovym akordem do Just a boy. To je asi nekrasnejsi skladba celeho alba, Stanleyho zpev se tu v krehounke "chlapecke" poloze uzasne doplnuje s hutnymi udery do bicich a kytar. Nastupuje Frehley s kytarovou smrsti Dark light, moc se mi tady libi bubnovani Erica Carra, kytarove solo v zaveru je lahudka. Only You - to uz je Simmons s krasnou krehkou baladou, která v zaveru hutne graduje a temer plynule prejde do vybrnkavacky Under the Rose. Stredoveke sborove vokaly v refrenu zni monstrozne. Opet si muzeme uzit Frehleyho solo. Prijemne sklidneni prinasi World Without Heros, opet Simmons, mohutne podporeny smyccovym orchestrem. Stred alba ovladl Gene a je tu po ctvrte v rade - Mr. Blackwell zacina strasidelne a v temne atmosfere nas dovede az k Escape From the Island, to je opravdu narez, od zacatku do konce, instrumentalni kytarova lahudka. Odyssey - klavir, smycce, orchestr a nalehavy zpev Paula. Vypalovacka I se s nejkratsim moznym nazvem na obalu temer ztraci, ale krasne uzavira celou desku, nekoho mozna i probudi :-). Paul a Gene se tu symbolicky pravidelne stridaji ve zpevu. Kdo ma rad soustredeny poslech, se sklenkou, v kresle, s obalem v ruce a nejlepe za tmy, urcite si na tehle desce neco najde, mozna i kdyz nema rad KISS jako takove.
reagovat

PaloM @ 03.03.2011 19:03:53
Ako mnohí viete, tento album mi špeciálne odporúčal Apache. Dal som si povedať a po krátkom preskúmaní diskografie Kiss (lebo som ich donedávna ignoroval), mám CD v zbierke. Názov by som opravil na Music From The Elder. Art rock by som to nenazval, rocková opera je príliš silné tvrdenie. Priklonil by som sa k rockovému muzikálu. Dej je načrtnutý na dvoch vnútorných stranách skromného bookletu. Nástup albumu je skutočne povznášajúci, nádherné melódie. Nemôžem povedať, že CD nejako zvlášť prekvapilo, lepší priemer v danom žánri. Ale je to veľmi príjemná muzika, od Kiss nečakaná. Skupina ukázala inú tvár: s týmto našla nových priaznivcov (mňa tiež), možno stratila zopár starých. Ako nezaujatý pozorovateľ (skôr objaviteľ) som rád a vďaka Apache za tento tip.

PaloM @ 04.03.2011 07:01:24
Po ďalšom počutí ešte včera večer som mal podstatne lepší pocit. Je to dobrá trefa.

martin69 @ 04.03.2011 09:08:49
Palovo nadšení z této desky,mě donutilo ji po dlouhé době vytáhnout.
Tak jak moc se mi líbila v '85,když jsem ji slyšel poprvé.Se mi líbí i dnes.
Plný počet hvězdiček jí patří právem.

PaloM @ 04.03.2011 10:41:49
Martin, však vieš, Kiss ešte len objavujem. S kúpou som spokojný, dobre ste mi na Progboarde poradili. Ešte som nepísal o ďalších 3 diskoch, čo mám, no z posluchu mp3 ma zaujali. Elder má skryté pôvaby, dá sa na ňom pri viacerých posluchoch stále objavovať. Apache mi ulahodil :-)

Apache @ 04.03.2011 12:53:02
Palo: No to jsem celý já. :-) I když nerad slyším, že je to kapela, kterou raději posloucháš než vidíš. Vždyť KDO už v rokenrolu vypadá líp? :-) A kdybys věděl, jak moc se tihle comicsoví mimozemšťani líbí dětem!
No nic, jen dodám, že KISS nějakých 15 let své kariéry vystupovali bez masek, jako normální, celkem civilně vypadající rockeři a vydali v té době spoustu kvalitních hard rockových desek. Jednou z nejlepších je Revenge.
Co říkáš na to album?

PaloM @ 04.03.2011 14:59:02
Apache, na počúvanie si ma nahovoril a to je OK, som rád. Ale nechci odo mňa, aby som k tomu čumel na pomaľované opice :-))
Už som tu kdesi utrúsil, Revenge a 2CD Alive ! čaká na mňa, na víkend. Práve som skončil robotu a dnes budem pozerať do obrazoviek len minimálne. Mám od počítačov po...toto oči.

Mohyla @ 11.03.2012 09:34:32
Doska je pekne zhodnotená. Keby som ju počul len tak z voleja, určite by mi trvalo hodnú chvíľu, kým by som prišiel na to, že počúvam Kiss, tak sa to líši od ich bežnej produkcie. Kiss ako artrocková kapela, hmmm ? Ináč pekné počúvanie, štyri hviezdy určite!

01.03.2009 b.wolf
5 stars

Tato deska je zřejmě to nejlepší, co Kiss stvořili. Když jsem ji slyšel poprvé, taky jsem nemohl uvěřit tomu, co slyším. Připadá mi, že má stejný osud jako Chameleon od Helloween - skvělá deska, bohužel mnoha fandy nepochopená... nejlepší je Just a boy a A world without heroes.
reagovat

17.11.2008 romanpilar
5 stars

Je to trochu složitější, kdybych toto psal v roce 1980-85,kdy jsem šel na vojnu a musel zapomenout v podstatě na vše, co mě bavilo, asi bych dal max.1 hvězdu, dnes, kdy sháním USA vydání této LP v max.kvalitě dám 5!!! Názory a vjemy se prostě mění a pro mě je dnes tato LP vrchol Kiss tvorby. Je to kompaktní záležitost, která jim tenkrát celkově nevyšla, ale myslím, že dnes má /minimálně pro mě/ zásadní místo v srdci...
reagovat

20.06.2008 deadly death
4 stars

The Elder je velmi nedoceněná deska. Netypický titul rock and rollových titánů. Sem na tyto stránky o prog hudbě však tento počin patří nejvíce z celé tvorby KISS. Držím toto CD v ruce a nevím jak začít. Bylo to první album KISS které jsem si koupil do zbírky. Říká se že The Elder je reakcí na The Wall. Nevím. Tak či onak KISS se pokusili o vstup do art rockové svatyně, a je to vstup smělý a odvážný. Elder vyšel poprvé v roce 1981. Album začíná skladbou "Fanfare" krátký symfonickým orchestrem zahraný úvod jenž šokoval "skalní fanoušky" a který patrně odstartoval nepochopení celé koncepce alba. Další skladba "Just a Boy", Stanleyho úžasná falzetem zpívaná věc. Nádherná melodická balada. Odyssey, Only You ale i Simmonsova Under The Rose. Zde se pánové ukázali jako zdatní "zboristé". Svět bez hrdinů Simmonsová skladba asi nejcitlivější počin démona Geneho. Rychlá The Oath, dřevitý Mr. Blackwell, Aceho instrumentálka a nakonec "I" vyvrcholení celého koncepčního počinu KISS.
Album nebylo pochopeno a tak vyšlo v reedici se skladbou The Oath jako první v pořadí. Tak jej zná většina fanoušků. Dlouhou dobu se album vlasně jen řadilo mezi ostatní tituly skupiny v podstatě jen jako jedno z mnoha. V roce 1997 vychází v remasterované reedici s ostatními alby s původním řazením skladeb. Album produkoval Bob Ezrin producent který s KISS pracoval i na albu Destroyer. Ezrin který je známý svým "klasickým" hudebním přístupem.
The Elder mám rád. je plný překvapení nápaditých aranžmá ale hlavně hlasovou pestrostí. Je to velmi kvalitní titul hodný pozornosti posluchačů. Poslechem tohoto alba nic neztratíte, můžete jen získat. Dobrý pocit příjemné hudby. No a o to jde ne? Čtyři hvězdy za odvážný počin.
reagovat

vmagistr @ 20.06.2008 19:33:11
Naprosto souhlasím s tímhle hodnocením Elderu. Je to jedno z mála jejich alb, který si velice rád poslechnu od začátku do konce. A World Without Heroes je dodnes jednou z mých nejoblíbenějších písniček vůbec, stejně jako The Oath a Under The Rose. Prostě nářez od začátku do konce, sám nemůžu pochopit jaktože to byl pro KISS takovej propadák...po Dynasty a Unmasked snad fanoušci něco podobnýho mohli čekat...

A propos: Nevim kdo sem tohle album přidal, ale Peter Criss se na něm určitě nepodílel, místo něj už byl v kapele Eric Carr a docela se činil - třeba skladba I je přes bicí opravdová lahůdka.

Apache @ 10.03.2009 16:21:41
Technická poznámka: S tímto pořadím skladeb a takto namixovaný, vyšel The Elder poprvé až v roce 1997 v edici The Remasters.
Jinak naprosto chápu, proč je album největším propadákem v diskografii KISS (nejspíš až do Carnival Of Souls). Tuhle hru na umění prostě nedokázal ve své době u KISS nikdo akceptovat. Narozdíl od popových Dynysty a Unmasked, které byly pořád ještě o zábavě.
Tehdy byl Elder prostě komentován tak, že "švec se nedržel svého kopyta" a "mistr tesař se utnul". Teprve s odstupem mnoha let je toto album bráno na milost.

deadly death @ 12.10.2009 17:20:54
úplně poprvé vyšel elder v USA se skladbou fanfare jako první skladba. kamarád mněl to vydání doma, ale asi bylo po nevalné reakci fans staženo. další verze prakticky ještě v té tobě s The Oath na začátku jak ji většina známe. i první cd verze je s the oath. potom ten remaster. těch verzí je víc, protože jsem viděl lp "eldra" jak rozevírací tak italskou verzi s jednoduchým obalem a jednu firmy phonogram s naprosto jiným obalem kde byla fotka kiss na bílém pozadí. myslím že jednou jsem na netu viděl šokující seznam všech verzí celé diskografie se spoustou japonských, korejských a já nevím jakých ještě verzí alb.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
romanpilar, b.wolf
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Mohyla, vmagistr
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
StarChild
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
kali

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000