Jethro Tull - Roots To Branches

Jethro Tull - Roots To Branches - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1995

Tracklist:

01. Roots To Branches 5:12
02. Rare And Precious Chain 3:35
03. Out Of The Noise 3:25
04. This Free Will 4:05
05. Valley 6:08
06. Dangerous Veils 5:35
07. Beside Myself 5:51
08. Wounded, Old And Treacherous 7:50
09. At Last, Forever 7:55
10. Stuck In The August Rain 4:06
11. Another Harry's Bar 6:22


Obsazení:

Ian Anderson - zpěv, příčná flétna, bambusová flétna, akustická kytara;
Martin Barre - kytara;
Dave Pegg - baskytara (3, 5, 11);
Doane Perry - bicí, perkuse;
Andy Giddings - klávesy.

Steve Bailey - baskytara (1, 6-10)

 
19.10.2016 kamila
5 stars

Dlouho jsem přemýšlela a naposlouchávala, kteroužto desku od J.T. co nepatřící do jejich nejkreativnějšího období sedmdesátých let (vyjma dvou posledních Andersonových výtvorů) si pořídit jako první. Jak říká František Filipovský, alias Luis de Funes ve své postavě komisaře Javeho (Živa) v druhém díle skvostného Fantomase, "doufám, že teď je to jasné i zabedněncům", jasně, vyhrála to tahle destička. Zvukově mi jdou tři, čtyři alba z kraje osmdesátek hodně proti srsti a z těch následujících (můžu se zatím mýlit) mě nejdůrazněj zaujala právě Roots To Branches.

Má svou náladu, není to jen nějaké plitké pidlikování, tady se skutečně intenzivně muzicíruje, navíc na hodně vysoké profesionální úrovni. Pravdou je, že Ian zpívá klidněj a umírněněj, s tím ale nemám žádnej problém, jeho hlas je tak jedinečný a dominantní že mě pořád přitahuje. Pravdou zůstává že na svých posledních výtvorech Thick 2 i Homo... je hlas víc říznější a razantnější, nejspíš ale bude za tím (klamem) stát produkční technika, to jen tak mimoděk. O Barrem snad netřeba mluvit, září všude kde se objeví, tady je dokonalej, s rytmikou jsem spokojena, hodně mě oslovila klávesová a klavírní hra Andy Giddingse (i moderní ruchy), kterou zmíněný dodává desce punc jedinečnosti.

Tohle si ráda projdu track za trackem:
Roots To Branches na mě vlítla zostra, vzápětí zpomalí a Anderson naléhá a prosí, slušná dynamika řeknu si ze začátku, tempa se perou, zvláštní zvuk kláves, kraťučká jazzovka, ok, paráda.
Rare And Precious Chain obsahuje výborné arabské rytmy, další z flétnových povedených melodií i rozumné množství samplovaných zvuků.
Všechno, jen né průměr se děje v hravé fusion Out Of The Noise a podobně jako dvojka zní i čtvrtá This Free Will, kterou se proplítá technická kytara M. Barreho, dunivé bicí přechody a velké množství smyčcových linek.
Valley mě s pomocí Martinové španělky zve na návštěvu sedmé dekády, její atmosféra ale už dýchá novotou a patří jistě k nejzajímavějším.
Dangerous Veils a je tu opět Ian se svojí výbornou létnou a rozložitými rytmy, píseň má podporu skvělé jazzové pasáže. Bez chybičky.
Beside Myself zdobí krásná Barreho melodie.
Wounded, Old And Treacherous je povážována za nejdokonalejší věc (aspoň podle vyjádření zdejších prastarých recenzentů) já v ní slyším zajímavé progresivní tvary a postupy.
Zatím mám nejradši poslední tři skladby na albu, jsou baladičtějších rozměrů, jemné, citlivé, prostoupené duševním klidem.
Dojemná klavírní melodie, smyčcové linky i jakási dramatičnost At Last, Forever. Oproti ní je výborně intonovaná Stuck In The August Rain pohádkově hravá, dojemně výpravná a Another Harry's Bar mě symbolizuje léta dětské bezstarostnosti.

Z desky mám velkou radost, hlavně z toho, že jsem si našla další vynikající album mé oblíbené kapely, které si vždycky ráda pustím, stejně jako o dvacet let mladší kolegáčky.

reagovat

Petr_70 @ 19.10.2016 12:09:34
Vynikající album, které bylo bohužel labutí písní kapely. :(

Tu desku jsem si pořídil už v době kdy vyšla a investice do tohoto CD jsem nikdy nelitoval. Celkem mne překvapilo, že dobové recenze a kritika jej považovaly za slabší.

Nejsnáze zapamatovatelná a zřejmě nejzdařilejší je dle mne Stuck In The August Rain, s nádhernou, snivou podzimní náladou. Do těchto dní se hodí dokonale...

Voytus @ 19.10.2016 14:09:34
Roots jsem měl celkem zkraje svého objevování diskografie JT, dřív, než některé sedmdesátkové tituly. Také jej považuji za jedno z nejzdařilejších a srovnatelných se starou klasikou. Asi nejraděj mám dodnes Valley, kde není nouze o tvrdé riffy i jemné pasáže, Dangerous Veils se skvělou basou hostujícího Stevea Beileyho a východem načichlou Rare & Precious Chain.

horyna @ 19.10.2016 14:12:02
Konečně je tu (snad po letech) hodnocena i jiná deska než nastolují nepsaná pravidla, že líbit se může nejvíce přec jen ta, ze zlatých časů Andersonovi party. Velice vyrovnaná kolekce na které sice už Ian neexhibuje, ale zpívá mu to pořád moc pěkně. Při titulní Roots To Branches mě až mrazí a závěrečný pomaloučký trojlístek patří k nejlepším zakončením desek J. T.

kamila @ 19.10.2016 14:41:06
A pak že dobrý jsou jen ty starý :) děkuju všem příznivcům J.T devadesátých let a samotným J.T že to zabalili až za pár let po téhle fošně, protože to u mě vypadá, že si začnu pořizovat všechny ty Catfiše a Islandy...aaa

PaloM @ 19.10.2016 17:28:26
Roots To Branches je v diskografii skupiny priemerný album. Kúpil som si ho, lebo v čase vydania sa mi páčil, no bola to skôr úľava po veľmi slabom Catfish Rising. U mňa recenzovaný kus na slušné tri hviezdy.
To, že "Ian zpívá klidněj a umírněněj" je veľmi slušne a diplomaticky nazvaný úbytok kvality hlasu, čo je u rockera oveľa horšie ako úbytok vlasov :-)

Jarda P @ 19.10.2016 17:49:40
Catfish rising slabé? Podle mě výborné, více bluesové. Roots ještě lepší a Dot Com mám rád také. JT vlastně slabší album kromě Under Wraps nemají.

horyna @ 19.10.2016 18:03:20
Catfish rising se také rád zastanu, víc blues, či country ve stylu J. T. zní zajímavě, nová doba- nová hudba v originálním balení tallů. Ale pamatuju, že první dojmy byly hodně slaboučké.

Petr_70 @ 19.10.2016 19:15:01
I já se Catfish Rising velmi rád zastanu - od dob debutu This was z roku 1968 nenatočili album, které by bylo tak ovlivněné blues, navíc s prvky country v některých skladbách, kterých tam bylo nezvykle mnoho.

Předcházející "grammy ověnčená" alba Crest of a Knave (1987) a Rock Island (1989) se mi líbí ještě více!

zdenek3 @ 19.10.2016 22:05:14
U mně jednoduchý rozhodování.
5*****

kamila @ 20.10.2016 14:57:17
Vskutku veskrze (až na jeden hlas) pozitivní reakce provázejí tohle pozdní Barreho album, děkuju všem dobrým lidem na tomto fóru.

Voytus @ 20.10.2016 17:09:28
Catfish je hodně dobrý album, jsem ho tady před lety zhodnotil za tři a dnes bych neváhal dát poctivé čtyři. Nejen, že bylo mé první, ale po slabých 80. letech, kdy Jethro zkoušeli, na který na módní výstřelek naskočit, jsou tu opět snadno rozpoznatelní. Občas sáhnu po Broadsword (přeci jen je tam Slow Marching Band, ze kterého mě tak příjemně mrazí) a Rock Island (mé třetí, tuším), ale ani 'A', Under Wraps a Crest of a Knave už jsem dlouho neměl důvod pustit. Totiž, asi je to v tomhle případě pro mě i o textech a ty jsou na Catfish opět parádní.

PaloM @ 20.10.2016 18:19:40
Hudba v sebe skrýva ťažko vysvetlitelné čaro, že na každého pôsobí inak. Ako som už veľa razy písal, vôbec nie je vylúčené, že momentálny, i keď dlhoročný nezáujem o spomenuté albumy sa po čase zmení v opak. No ťažko sa zmení fakt, že Iana mám v pamäti ako mladého divokého pódiového rockera, čo je aj plne v súlade so štúdiovými albumami až do konca 80. rokov. A potom došlo k zhoršeniu hlasových schopností, čo sa priamo odrazilo na znížení pozitívneho vnemu ďalších albumov. Tak to cítim a počujem a nič s tým nenarobím.

25.05.2010 Dushko
5 stars

Veľmi ma teší, že Jethro Tull patrí medzi často diskutované témy. Je to moja srdcovka doslova od detstva. Iné deti počúvali zlatú bránu, ja Thick As A Brick a Aqualung. Predchádzajúcim albumom, ktoré JT vydali v 80.-tych rokoch sa dá vytknúť zopár slabších miest. Od čias Heavy Horses je to podľa mňa najlepší album. Anderson postavil latku znova vysoko a žiaľ nasledujúci album Dot Com jeho úroveň nedosiahol. I keď vyšiel až po 4 rokoch. Padol tu názor, že Anderson vekom stráca dych, čo sa prejavuje na jeho speve. Páni, ja som ho počul naživo v 80 -rokoch, v 90 tych a naposledy v Bratislave v 2008. A môžem Vám povedať, že tento "starec" ma svojim spevom a fúkaním do flauty prekvapil. Roots to Branches je celá trocha kľudnejšia a obvzlášť druhá polovica albumu. Čiže kto náhodou nepočul tento album, vrelo ho odporúčam.
Čomu sa teším najviac,je to, že som ho zohnal aj na LP.
reagovat

martin69 @ 25.05.2010 20:42:21
Souhlasím ,je to velmi dobrá deska .

24.05.2010 Arequipa
4 stars

První album, které jsem od JT slyšel je srdeční záležitost. To mi jednoho dne na střední škole kamarád půjčil nějaké Jethro Tull-Roots to Branches. A tak začala éra nádherného objevování legendární skupiny, pro kterou jsem v kategorii folk-rocku zatím neobjevil alternativu. Jedno z těch výjimečných alb, kde ani jedna píseň není vyloženě slabá. Za nejlepší považuji svižnou titulní Roots To Branches, pomalou Valley, Beside Myself a úplně nejlepší je podle mě Wounded, Old And Treacherous. Podobně jako u Pink Floyd Division Bell z alba čiší nesmírná vyzrálost excelentních muzikantů.
reagovat

PaloM @ 25.05.2010 08:16:40
Veľmi ma teší, keď niekto mladší považuje Root To Branches za výborný album. Staršie ročníky, aj ja, porovnávajú novšie nahrávky so 70. rokmi, keď mal Ian ešte silný hlas, plný energie. Na recenzovanom CD evidentne predvádza slabšie spevácke kvality, čo je dané vekom. Ale aj tak je čo počúvať a mne sa to páči.

28.03.2007 NeFFaJZ
4 stars

Pokud si někde přečtu o JT, málokde je zmiňováno mezi skvosty toto album a docela mě to mrzí, jelikož se dle mého názoru dá považovat za kvalitativně srovnatelné se starší tvorbou. Například kousky jako Valley a Wounded, Old And Treacherous mi berou dech při každém poslechu a jejich rozmanitost "nacpaná" do oněch šesti minut člověka současně ukolébá i nabije pozitivní energií.
reagovat

Laci @ 29.03.2007 00:00:00
Bohužel srovnání novějších alb Tull s těmi klasickými (tj. do začátku 80.let) nutí srovnat pěvecký výkon Iana Andersona...a to je zásadní rozdíl, se kterým se bohužel postupujícími lety nedá zřejmě nic dělat. Jinak JT snad nemají vyloženě špatnou desku, poslouchat se dají komplet. Moje No.1 SONGS FROM THE WOOD.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
kamila
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Arequipa
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
PaloM
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000