Iron Maiden - Piece of Mind

Iron Maiden - Piece of Mind - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1983

Tracklist:

01. Where Eagles Dare (6:08)
02. Revelations [Dickinson] (6:51)
03. Flight of Icarus [Dickinson/Smith] (3:49)
04. Die with Your Boots On [Harris/Smith/Dickinson] (5:22)
05. The Trooper (4:10)
06. Still Life [Harris/Murray] (4:27)
07. Quest for Fire (3:40)
08. Sun and Steel [Dickinson/Smith] (3:25)
09. To Tame a Land (7:26)

All tracks writen by Steve Harris, except where noted.


Obsazení:

Bruce Dickinson - lead vocals
Dave Murray - guitars
Adrian Smith - guitars
Steve Harris - bass
Nicko McBrain - drums

 
16.11.2017 john l
5 stars

Čtvrtou desku Piece of Mind mám zařazenou mezi nejoblíbenějšími alby maiden. Je jako nepříliš vyzývavá decentní brož na dekoltu železné pany, poskládaná s drobných barevných sklíček. Zároveň jde o první celovečerní desku, na kterém nenajdeme slabší kusanec.

Velmi povedená je obálka s Eddiem ve svěrací kazajce, kterého kapela pro tentokrát uzavřela mezi polstrované zdi cvokhauzu. A poprvé se nám představuje nový, na heavy metal technicky brilantní bubeník Nico McBrain. Zvuk je prvotřídní a kapela šlape jako přesně pochodující hodinky.

Na albu najdeme dva z největších hitů maiden vůbec. Melodickou Flight Of Icarus a sthující koncertní tutovku The Trooper. Obal singlu
>> odkaz

na kterém válkou zotavený Eddie kráčí s cárem britské vlajky v jedné ruce a zkrvavenou čepelí svého meče ve druhé je naprosto nedostižný. Ostatní skladby bych rozdělil do několika podskupin. První dvojice ukazuje novou, progresivní tvář maiden, stejně jako melodická trojka skladeb šest až osm. Jsou sice trošku nenápadné, ale prakticky neobehratelné. A dunovský závěr s To Tame A Land se Harrisovi povedl na výbornou. Jediný trochu slabší moment můžeme najít v Die With Your Boots On.

Já dávám tomuto Eddiemu čistou pětku.reagovat

pinkman @ 16.11.2017 10:59:50
skvostná nahrávka a heavy klasika jak se patří. Už tady vycítíme prosakujíci vlivy ostrovních rockových kapel Deep Purple a Ufo ze kterých I.M. vzešli a čerpali. Trooper je parádní jízda, stejně jako zhudebnění duny, nebo akustikami prorostlá Revelations.

jirka 7200 @ 16.11.2017 11:19:57
Že se jedná o silný materiál je zřejmé i z toho, že se uskupení Maiden uniteD rozhodlo přepracovat tyto písně do akustického hávu.

Kdo zná nazpaměť klasické písně Trooper, Flight of Icarus a další pecky z této fošny, bude jistě překvapen a i dozajista potěšen novým pohledem na Železnou pannu, která odhodila hřmotnou metalovou slupku a jen v tenkém, průsvitném negližé odhalila svoji krásu v nových aranžích.

>> odkaz

pinkman @ 16.11.2017 12:03:15
Prazvláštní uskupení tihle Maiden uniteD. Připomíná mi to zábavové kapely snažící se o protlačení přidaného efektu do něčí hudby. Zbytečná existence, ale chápu že to pravověrní dokáží ocenit.

jirka 7200 @ 16.11.2017 12:15:25
to pinkman : ha,ha - ještě by mě zajímalo, jaký přidaný efekt protlačili Maiden uniteD do hudby Iron Maiden?

pinkman @ 16.11.2017 13:13:34
efekt zakustičnění

jirka 7200 @ 16.11.2017 14:17:58
to pinkman : zbytečně vše hrneš do jednoho pytle, akustické nahrávky, zábavové kapely a kvalitu z toho vyplývající.

I akustická (unplugged) nahrávka může být kvalitní, záleží na umu muzikantů, na jejich vztahu k originálu a především na aranžích.pinkman @ 16.11.2017 15:43:35
Neberu ti tvoje akustické zapálení pro Iron Maiden tak laskavě nehaň můj protichůdný názor na podobnou problematiku.

jirka 7200 @ 16.11.2017 20:48:09
to Pinkman : kdyby jsi napsal, že nemáš rád akustické zpracování metalových songů Iron Maiden či kohokoliv jiného, tak proti tomu bych nic nenamítal, každému se líbí jiný druh zpracování.

Oponuji ti pouze v tom, že jediná výtka, kterou jsi měl k Maiden uniteD byla ta, že zpracovala písmě Mejdnů akusticky. Proto jsi ji označil za zbytečnou a přirovnal k zábavovým kapelám, které také předělávají metalové písně do něžnější podoby.

Ale s tím tvým zevšeobecněním souhlasit nemohu.

Kdyby jsi se podíval na mé hodnocení desek Maiden uniteD, spatřil by jsi, že mé akustické zapálení pro I.M. desku od desky úměrně klesá kvalitě zpracování.

Takže pro mne primárně není důležité, zda je ten song zahraný akusticky či nikoliv, ale jak mě ta určitá píseň osloví svou invencí, náladou či instrumentálním výkonem.

31.08.2012
5 stars

Úplně jedno z nejlepších alb od iron maiden.Piece je asi TŘETÍ nejlepší album celé jejich diskografie.Úvodní song Where Eagles Dare dá se poslouchat,ale moc ji nemusím.Potom následná píseň Revelations jedna z nejlepších písní.Flight of Icarus taky prostě paráda.Die With Your Boots On klasik metalová píseň,taky dobrá.The Trooper je jedna z jejich nejznámějších hitů takže samože super.Still Life opravdu super píseň klidnější a dobrá.Quest For Fire,Sun And Steel,To Tame A Land jsou prostě taky super písně.
MOJE TOP 4
1.DANCE OF DEATH
2.BRAVE NEW WORLD
3.PIECE OF MIND
4.A MATTER OF LIFE AND DEATH
reagovat

24.03.2011 moonySK
5 stars

PIECE OF MIND.

"And God shall wipe all tears from their eyes; and there shall be no more Death. Neither sorrow, nor crying. Neither shall be any more Brain; for the former things are passed away." REVELATIONS ch.9


Jedno excelentné mysticko-duchovno-metalové dielo, ktoré u Iron Maiden z hľadiska nálady a vôbec celého textárskeho umenia nemá obdoby.

Od geniálneho úvodného breaku po záverečné akordy To Tame a Land sa tu zhromažďuje doteraz nepoznané chápanie melodického metalu. Nemyslím si, že z hľadiska dokonalosti konceptu a vyšších sfér ("vy hudobníci viete o čom hovorím") hudby bolo takéto dielo u Iron Maiden ešte vytvorené.

Páni hudobníci tu prekonali všetky svoje doterajšie úspechy. Každá jedna z piesní je potencionálnym hitom, či už Where Eagles Dare, The Trooper, Flight of the Icarus, cez Revelations končiac To Tame a Land.

Pre mňa druhý najobľúbenejší a najlepší album od Iron Maiden (prvý je miláček - Powerslave :).

5 - MISTROVSKÉ DÍLO, ZÁSADNÍ ALBUM.

Rekapitulácia: Prvý odstavec.
reagovat

Cossack @ 24.03.2011 20:12:33
Tohle album mám taky rád, nakonec Irons patřili jeden čas k mým nejoblíbenějším interpretům, a i dnes je mám v „užším výběru”...

Nedá mi ale, abych se nezeptal, v čem že je ta „mystická duchovnost”, či co?
Texty „Mejdnů”, ať už z pera kapelníka Harrise, frontmana Dickinsona, nebo některého z kytaristů, byly vždy velmi kvalitní (zejména na „metalové poměry”) a „o něčem”, nemyslím však, že by zrovna "Piece Of Mind" z tohoto pravidla jakkoli vyčnívalo.

(Osobně mám na zmíněném albu nejraději text k "Revelations", a taky hudebně tato Bruceho skladba patří k mým favoritům na něm.)

moonySK @ 24.03.2011 20:15:17
Myslel som tým akým spôsobom to vôbec pojali, napríklad taká Revelations má vela - no neviem to inak popísať - duchovného. Vôbec celý album je taký mystický. Neviem ako ti to mám vysvetliť :)...oh, to musíš cítiť :)

Cossack @ 24.03.2011 20:42:45
Aha... :-)
Pokud jde o "Revelations", tam to beru... Ale která další?
"Where Eagles Dare" je o pilotech ve 2. světové (název podle filmu, jak měl hlavně Harris, velký „přítel filmového plátna”, ve zvyku),
"Flight Of Icarus" není třeba komentovat, tu báji zná téměř každý,
"The Trooper" je o britských kavaleristech z 1. světové,
"Still Life" popisuje „minihorrorový příběh” psychicky nemocného, eventuelně posedlého, záleží na úhlu pohledu,
"Quest For Fire" je o pralidech a důležitosti ohně pro ně (mimochodem opět film),
"Sun And Steel" je o výcviku a „smyslu života” válečníka,
"To Tame The Land" je podle slavného sci-fi „Duna” od Franka Herberta (autora románu, mj. taky zfilmovaného)...
O druhé "Revelations" už řeč byla...

Já tam té mystiky opravdu tolik nenacházím (to na takovém "Powerslave" je jí teda mnohem víc).

09.09.2010 miguel7
4 stars

Piece of Mind bylo vůbec první seznámení s Iron Maiden a to již víc jak před 10 lety a já znal jen jméno kapely, co má toho bubáka na obalech a plakátech. Skupina byla pro mne dosti tajemná, nevěděl jsem jak vypadají a i ten obal se mi zdál dosti strašidelný. Tehdy mi ho půjčila kamarádka na originální kazetě a já si pořád přehrával Revelations a koukal na Eddieho v kazajce. Zbytek mne ani tak moc nezajímal a splýval mi v jedno (no jo no, v tý době byla jediná hudba, co jsem poslouchal, Queen).
Teprve před 3 roky, kdy jsem dostal od bratra Number of the Beast a byla mou první originální řadovkou, začal jsem jim věnovat více svého času.
Tahle deska není nejlepší, ale má u mne zvláštní místo. Vždy při pohledu na obal se i tak trochu zavzomínám jak jsem si pujčoval kazety od jedné holky co se mi líbila, jen abych byl s ní v kontaktu:)
Dnes je mojí nejoblíbenější To Tame A Land. Valivá rytmika, lehce orientem šmrncnutá melodie a do toho neskutečně haleká (v dobrém slova smyslu) Dickinson. Zbytkem proplouvám nijak zvlášť všímavě, ale jako celek drží kompaktně a o chytlavé hity není nouze (The Trooper, Flight of the Icarus, Still Life)
reagovat

10.06.2009 Tanmut
5 stars

Veskrze prosté - moje nejoblíbenější album od Maiden.
Už od prvních taktů postřehneme jasně, že bubnování čerstvě přibyvšiho Nicka je jaksi "nerovné" a velice osobité, což v budoucnu kapele jen prospěje.
Vedle velepovedených metalových vypalovaček (Flight Of Icarus, The Trooper, Where Eagles Dare) stojí méně povedené, přesto výborné, kvapíky (Die With Your Boots On - za pozornost stojí cover verze finské speedové, jinak spíše bezvýznamné, kapely Sonata Arctica -, Sun And Steel) a jedna... hmm, přeexponovaná: Quest For Fire; zde rve Dickinson uši.
Takto nadprůměrné album zvedají do pro mne oblačných výšin skladby, kde kapela prohloubila atmosféru a dala vystoupit své epičnosti (bez všech negativních konotací, které tomuto slovu ve spojení s heavy metalem přiřadili Manowar).
Dickinsonovi jeho Revelations sedí přímo na tělo a pěvecky naprosto exceluje.
Still Life se svým krásně hrůzným příběhem mě vždy pohltí.
A pak samozřejmě Duna. To Tame A Land. Ne nadarmo o ní sám Harris prohlásil, že je to nejlepší skladba, co kdy napsal. Hypnotický úvod, bicí evokující vzduchem vířený písek, procítěné deklamace Dickinsona, které dokonale vygradují v poslední strofě, několikaminutová instrumentální dohra; to vše pod jhem všudypřítomné basy. Dokonalé.

Resumé: První odstavec.
reagovat

boffors @ 26.02.2010 18:27:00
V kontextu tvorby IM trochu podceněné album které mělo smůlu,že vyšlo po Number...ale je vynikající.

14.03.2009 Krajánek
4 stars

Excelentní přírůstek do každé sbírky? Minimálně. Tak, a teď ještě něco, abych zaplnil 250 znaků...

Where Eagles Dare - tak tu můžu. Otvírák nabitý energií, sršící hlavně z Nickova úderu (první skladba s novým bicmenem - asi se chce vytáhnout:o). Revelations jsem moc nemusel. Bavil mě jen konec z "Live After Death" verze (Nickovo "motherfuckers":o). Před nedávnem jsem ale po delší době koukal na Live After Death DVD a docela jsem tomu přišel na chuť. Živá verze stokrát lepší než studiovka - stejně jako další píseň, Flight Of Icarus. Na živo je zahraná rychleji, živěji. Co se týče písně samotné - nevím co říct, je prostě dobrá. Harrisova basa je Harrisova basa. Chcípní Obutý, té jsem na chuť narozdíl od Revelations ještě nepřišel. Trooper je prostě Trooper. Tu píseň zná snad každý rocker a osobně ji už mám tak oposlouchanou, že už ji nehcci ani slyšet:o). Still Life, jeden z vrcholů desky. Murray jako skladatel se drží spíše kvality než-li kvantity. Quest je celkem fajn, leč v kontextu desky průměr. V Sun & Steel slyším chvílemi Troopera - hned začátek je jasnej. Ale mám tu skladbu rád, hlavně kvůli refrénu. To Tame...je další z vrcholů alba. Změny tempa, jeden riff lepší než druhej - taková trochu předzvěst geniální "kompozice století" Rime Of The Ancient Mariner.
reagovat

10.02.2009 Jaromiros
5 stars

Čtvrtou řadovku osobně považuji za top tvorby železné panny, po kultovním The Best pokračování jako vystřelené z praku. Jeho krásně se táhnoucí melodika proplouvá celým albem tak přirozeně jako horská řeka mezi kameny, jen tady ty kameny nahrazují monolity výborně zahrané muziky. Dickinsonův hlas se zde nachází ve skvělé kondici a do hudby tradičně perfektně zapadá. I. M. jak má být, skvělé album a nejtypičtější sound kapely jaký znám jednoznačně.
reagovat

martin @ 11.02.2009 08:21:12
Moje první deska od I.M. ,dodneška ji považuji za jednu z nejlepších .

Cypakus @ 25.12.2010 15:29:26
Po The Number Of The Beast nemohli Iron Maiden přijít z ničím lepším než je album Piece Of Mind! Je to prostě druhé nejlepší album z Brucem Dickinsonem.

moonySK @ 27.12.2010 12:00:32
Eee...1. Powerslave a 2. Number of the Beast.

29.03.2008 Mr.Black
4 stars

Čtvrté album Iron Maiden se vyznačuje agresivnějším zvukem, lepší produkcí, je tu znát i nový bubeník (Nicko) a hlavně je tu moje superoblíbená skladba z pera Bruce Dickinsona "Revelations".

Ale popořadě.
Úvodní "Where..." mi nikdy nesedla. Prostě jí přeskakuju. Důvod nejsem schopen racionálně vysvětlit...

Pak přichází parádní song "Revelations", který považuji vedle "To Tame..." za vrchol alba.
Je to skvěle napsaná poloakustická power-balada, mama mia, to je síla!

"Flight..." patří mezi často hrané hitovky, ale zase musím říci, že neodpovídá mému vkusu. Sakra, jsem já to ale vybíravej.

"Die..." je lehkce nadprůměrná skladba, nic převratného, ale...

... "The Trooper" už je to, co Iron Maiden prodává. Výborná agresivní riffovka, hudebně maličko vykrádající "Hallowed..." z předchozí desky.

"Still Life" mám moc rád. Má roztomile strašidelný text a musím říci, že to byla "láska na první poslech", prostě mi sedí.

"Quest" a "Sun" jsou průměrné Ironovské skladby, které nemají výraznější ambice.

Ovšem "To Tame" je jiná kapitola. Jestli znáte Herbertovu Dunu, pak vězte, že "The Dune" měl být původně název této skladby. Problémem byla autorská práva... Epické dlouhostopky, které mám u Panny tak moc rád se tu dočkaly dalšího hodnotného přírůstku, i když cítím, že k její dokonalosti tu chybí jeden maličký krůček... Jsem hroznej kritik, vím. To je tím, že jsem namlsanej "Alexandrem", "Phantomem", "Marinerem"... :o)

Výborná deska, ale to nejlepší od Iron Maiden je teprve ante portas.
reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 7x
Marry, Tanmut, guns n roses, john l
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
miguel7, Zaphirus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000