Iron Maiden - A Matter of Life and Death

Iron Maiden - A Matter of Life and Death - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2006

Tracklist:

1. Different World (Smith, Harris)
2. These Colours Don't Run (Smith, Harris, Dickinson)
3. Brighter Than a Thousand Suns (Smith, Harris, Dickinson)
4. The Pilgrim (Gers, Harris)
5. The Longest Day (Smith, Harris, Dickinson)
6. Out Of the Shadows (Dickinson, Harris)
7. The Reincarnation of Benjamin Breeg (Murray, Harris)
8. For The Greater Good of God (Harris)
9. Lord Of Light (Smith, Harris, Dickinson)
10. The Legacy (Gers,Harris)


Obsazení:

Steve Harris (baskytara),
Dave Murray (kytara),
Bruce Dickinson (zpěv),
Janick Gers (kytara),
Adrian Smith (kytara),
Nicko McBrain (bicí).

 
12.05.2018 Adam6
4 stars

Starý dobrý Iron Maiden. Počúvam ich už asi 8 rokov a aj napriek tomu, že v poslednom čase som plne ponorený vo vodách progresívneho rocku, na mojej láske k Ironom sa nič nezmenilo. Jedna z prvých skupín, u ktorých som vydržal dodnes. Väčšinu skupín, ktoré som počúval pred Ironom upadli u mňa do zabudnutia.

A tak som teda opäť po dlhšom čase dostal chuť vypočuť si túto ikonu britského heavy metalu. Ako prvý prišiel na rad A Matter Of Life And Death.

Vidím, že sa s viacerými kolegami zhodneme na úvode albumu. Different World je absolútny priemer. Refrén celkom ujde, ale celkovo skladba nič moc. Ono keď Ironi začínajú skoro všetky albumy s dosť podobnými vypaľovačkamy, tak to po čase prestane baviť. Posledná, ktorá ma ešte ako tak zaujala bola The Wicker Man. Našťastie s druhou zložitejšou These Colours Don´t Run album začína dostávať šťavu. Dickinsonovi tieto patriotické texty naozaj sedia, no a vyvrcholenie prostrednej časti nemá chybu. Skvelé, skvelé.
Brighter Than A Thousand Suns. Tu som rozpačitý. Skladba má niekoľko momentov, ktoré rozhodne stoja za zmienku vrátane tvrdého nástupu na začiatku, na druhej strane mi príde, že na 9 minút sa v nej zase toľko toho nedeje. Vec názoru. Každopádne, niekedy si ju vypočujem rád, inokedy preskakujem. Ďalšia v poradí je skvelá The Pilgrim, ktorá zaujme už po prvých vypočutiach. To už je iné kafe ako Different World. Bohužiaľ, ďalšia "dvojka" The Longest Day a Out Of The Shadows sú asi najslabšie na albume. The Longest Day má podobnú štruktúru ako These Colours a Reincarnation, ale rovnať sa im nemôže.

Do tohoto momentu by som povedal, že sa album tak trošičku trápi. Dobré momenty sa striedajú so slabšími, (ktorých je zatiaľ o trochu viac). Avšak páni nenechávajú fanúšika v štichu a tasia svoje najväčšie tromfy na záver. Reincarnation na nás po celkom zaujímavom intre vybafne jeden z najlepších riffov na albume, ktorý sa niekoľko krát zopakuje, ale aj obmení. Stred skladby sa nesie v zložitejšom Ironovskom duchu. No a ja zostávam ako obarený a som v strehu z toho, čo príde ďalej. Tak to vidíte, aj Dave Murray vie z času na čas zložiť niečo poriadne, (keď sa mu chce). Nastavená laťka pokračuje s Harrisovou For The Greater Good Of God. Je počuť, ako sú všetci šiesti členovia zohratí. Dickinson si to prosto užíva a je výborný vo viacerých polohách. Zasólujú si všetci traja gitaristi, no a Harris s McBrainom ako vždy vynikajúci. Od piatej minúty až po záver počúvam skladbu so zatajeným dychom. No a čo ešte povedať na Legacy ? Nič. To si musí človek vypočuť.

Aj napriek pochybnej prvej polovici, nakoniec album obstojí ešte dosť dobre.
Vidím to na 4 body bez nejakých zásadnejších ťažkostí.

UP THE IRONS !!!
reagovat

14.11.2017 john l
5 stars

Doba kdy měli na Progboardu Iron Maiden většinový podíl v silném posluchačském zastoupení a zpětné odezvě je dávno pryč. Jejich fanoušci za sebou zabouchli PB dveře a vypařili se jako pára nad hrncem. Malinkatá hrstka jejich příznivců která tady zbyla je jen slabou náplastí na zhojení všech ran. Ona je vůbec velká škoda, že na tak kvalitním fóru jakým tyhle stránky jsou, je celková návštěvnost tak zanedbatelná. Ale na jejich konec to snad nevypadá a nové kvalitní muziky vychází stále dost tak proč hned ronit slzy.

Já mám tuhle kapelu moc rád a žblepty o nevkusnosi jejich obalů(tohle jsem se tu skutečně kdysi dočetl) mě nechávají chladným. Ironi jsou továrna na muziku a na prachy samozřejmě taky. S Bayleho érou to s nimi šlo pěkně z kopce a Bruceho návrat si přálo i nenarozené děcko.

Brave New World bylo vymodlené dílko, ale na kvalitu z před deseti let se mu navázat nepovedlo. Dance of Death dopadlo ještě hůř a v zázrak už tehdá nikdo nevěřil. V roce 2006 však udeřil blesk tím správným směrem. Ironi vydali do té doby své nejvymakanější album, které ukázalo cestu z bludného kruhu. Cestu z temnoty směrem k lepším zítřkům.

Jak silné muselo být pnutí uvnitř kapely a jak silná touha se vymanit z předem daných šablon? Nejspíš obrovské, jinak si neumím vysvětlit posun tohoto kolosu směrem k prog-rocku. Do skladatelského procesu zasáhli všichni a všichni měli silnou vůli trumfnout toho druhého. Výběr deseti nejlepších kusů se povedl dokonale a tak mohl nejeden nepřítel maiden pozvednout obočí závistí.

Buďme ale soudní, nepodařilo se úplně všchno. Od lacině vyhlížejícího obalu s válečnou tématikou(co to jen Harrise a jeho kumpány napadlo, copak se píšou osmdesátá léta)? Přes malinko zastřený zvuk, až po další neskutečně slabou úvodní vypalovačku(ta je spolu s předchůdci The Wicker Man a Wildest Dreams další nemastnou úvodovkou kapely), což po takových entreé jako bývaly Aces High, nebo Caught Somewhere In Time mozek nebere.

Tím naštěstí všechny výčitky končí a od výborné dvojky These Colours Don't Run, první vlaštovky která proceďuje nové objevitelské choutky se začínají dít zázraky. Je to především trojice kytaristů mávající jako jeden muž svým velkým heavy metalovým praporcem na poplach. V třetím tracku Brighter Than a Thousand Suns staví obrovskou hudební hráz, která nemá šanci pod těžkou kytarovou palbou popraskat. Dickinson stojí na jejím vrcholu a vede své ovečky k věčnosti vzkříšení. Moc a síla jeho hlasu a vůbec hudby maiden je naprosto dominantní. Když z průsvitné akustické pavučiny vyvane z jeho úst slogan Out of the Darkness, můžeme mluvit o zázraku maiden. Tolik krásy neuchovává pouze tato jedna píseň, ale i většina těch následujících. Jedna epická jízda přechází v další a nápady se střídají v pravidelných cyklech.

Nicko roztáčí nekonečné brejky, Stev hrabe do čtyř strun jako permoník a ti ostatní.... no však víte sami. Je to velká deska a ještě větší zázrak se stane za další čtyři roky.
reagovat

Mohyla @ 14.11.2017 17:11:45
No, zopár ich fanúšikov sa ešte určite nájde! Album je u mňa tiež za 4*! Akurát počúvam Ajronov kompletne, po rade,teraz Virtual XI, predtým X Faktor. Zaujímavé je, že Bayley je pre skupina slabinger, počuli všetci, okrem samotnej skupiny!

@ 15.11.2017 09:12:18
Určitě jich tu několik vyzbylo a ukážou se zase další, o to bych strach neměl. Pokud se člověk podívá na jejich recenze tak kdysi se tady s nimi roztrhnul pytel, ale to sem taky chodívalo 4x víc lidí. Existovala větši přispěvatelská a čtenářská komunita. To bylo několik let po startu Progboardu, zhruba okolo r.2010. Hold jsme jen vymírající druh.

john l @ 16.11.2017 09:41:47
Mělo se tady nainstalovat počítadlo (jako se to měří na někerých jiných (hudebních)webech)kolik je zrovna přihlášených uživatelů, nebo kolik se jich tu ukázalo za poslední týden.
Dobré 3/4 starých uživatelů dávno odešlo. Jasně, maiden tu měli před osmi lety boom, ale to je hluboká minulost.

EasyRocker @ 16.11.2017 09:46:34
Nějaký skalňák IM už dávno nejsem, poslední mám od nich Brave New World a asi už to nechci ani měnit. Něco mi říká, že je to dobře.

Martin H @ 16.11.2017 10:40:25
Iron Maiden uznávám, nová alba jsem slyšel, ale nejraději mám dvojici Somewhere in Time a Seventh Son of a Seventh Son. Takže příznivci Harrisovy party tu jsou.

PaloM @ 16.11.2017 13:13:16
Jasné, že fanúšikovia Iron Maiden tu sú :-)

PaloM @ 16.11.2017 13:15:08
EasyRocker, odporúčam odskúšať The Final Frontier. Je to niečo iné a podľa mňa ide o výborný album.

EasyRocker @ 16.11.2017 14:04:44
PaloM: díky, určitě zkusím... je to prý trochu jako Somewhere...:-)

10.08.2010 miguel7
5 stars

Nějakou dobu bylo album A Matter of Life and Death mou nejoblíbenější deskou Iron Maiden. Měla všechno, co jsem od heavy metalu chtěl. Chytlavé refrény, hitové melodie, delší a propracovanější kompozice a hlavně hutný a těžkotonážní zvuk. Do dnes jej hraji častěji než jakoukoliv desku z 80.let, ale The X Factor se nacpal přeci jen po delší době na první místo.
Vždy jsem měl rád delší kompozice a tak nějak jsem i vždy vyhledával muziku podle délky skladeb...u takových skladeb mohu zavřít oči a mám pocit jakobych poslouchal malý zvukový film...změny tempa, měnící se nálady, příběh, košatost a bohatost kompozic...i zde jsou mýmy favority ty nejdelší písně. Ale od začátku...
S úvodní jsem nikdy neměl problém, příjemný odpich a dobrý začátek. Pak už to pomalu začíná, rozsáhlejší a složitější skladby. These Colours Don't Run má chytlavý refrén a po kytarovém sólu ještě chytlavější popěvek. Jasná stadionová pecka. Brighter Than a Thousand Suns, u té se shodnu s ostatníma, první vrchol alba...hutná kytarová hradba, opět skvělé melodie, kytarové vyhrávky a Dickinson ve vrcholné formě a zkrátka je toho hodně k poslechu v 9ti minutách. Na youtube jsem viděl zajímavý klip se svržením atomové bomby.
Pilgrim a Out Of the Shadows bych zařadil po bok s Different World...chytlavé ale kraťasy nejsou pro mne na tomto albu nijak zvláštní.
I když Iron Maiden točili výborná alba, na kterém měli ty nejlepší a dodnes nejhranější skladby, nemůžu se zbavit dojmu, že na každém albu je nějaká vyloženě vata nebo píseň, která mě vůbec nebaví. Ať už to je tím že nemá nic zajímavého nebo mi její melodie vůbec nesedí a je mi až protivná.A to je případ The Longest Day a jejího, takřka až oplzlého refrénu.
Závěrečné 4 písně je asi ten nejlepší závěr v historii kapely. For The Greater Good of God si já osobně nemůžu pouštět v autě, bych hned přišel o body:) Je to jednoznačně nejlepší věc na albu. Jen zavřít oči a vidím Harrise s basou jako s kulometem a vyprazdňuje jeden zásobník za druhým a Dickinsona v kanadách, před sebou nastoupené vojsko, pod jehož taktovkou zpívá nadupaný, "vojácký" refrén. Tohle je muzika pro chlapy...Jdu si pustit asi vojína Ryana:)
Vrchol jsme tu již měli ale pak se napadá nijak zvlášť dolů...jen se drží nastavená laťka. The Legacy bych přirovnal k Dance of Death...má lehce středověký nádech a je důstojnou tečkou za chlapáckým albem plných mrtvol, kulometů a bomb.
Je to škoda...jedna skladba a trochu mi kazí dojem z jinak vyvážené desky, kde jsou průměrné písně v kontextu Iron Maiden, jsou tu výborné písně a pak 2 eposy, které se řadí k tomu nejlepšímu co Iron Maiden natočili. Jedno ze tří alb, kterému dávám plný počet
reagovat

Voytus @ 10.08.2010 10:42:49
Mě toto album až tak nechytlo, ale je to také tím, že je až příliš dlouhé. Ovšem hlavní kámen úrazu je opakování stále stejných schémat. Netvrdím, že jde o průser, oni prostě mají svůj styl, svůj zvuk a já nevím co všechno svého. Fakt je, že po Brave New World po zvukové stránce dost zhutněli, což určitě pomohlo. Na tomto albu dokonce neproběhly žádné studiové úpravy, takhle jim to doopravdy znělo ve studiu - no, s jejich výbavou jistě není problém dosáhnout co nejlepšího zvuku. U mě ale tak na tři, čtyři hvězdy.

Cossack @ 10.08.2010 16:55:32
Podařená deska, která však jejich „milníky” rozhodně nepřekoná. Čtyři hvězdy určitě, možná půlku za „novinky” ve zvuku...

martin69 @ 10.08.2010 19:50:24
Cossack : také to tak vidím :-).

Mohyla @ 11.08.2011 18:34:29
Čas neubral albumu nič z jeho sily, ozaj výborná "ironvina",počul som ho po dvoch rokoch, je fajn!

09.07.2010 b.wolf
4 stars

v očekávání nové placky jsem si osvěžil IM a začal jsem zrovna AMOLAD; všechny poznávací znaky IM jsou samozřejmě zachovány, včetně super basy, jenom těch vybrnkávaček je trochu moc. Sice to už není žádný nátěr, jako třeba Number, ale pořád je to paráda. Nejradši mám For The Greater Good of God, otvírák a These Colours...
reagovat

Igor Stravinsky @ 10.07.2010 13:36:49
Mne sa tento album vôbec nepáči. Iron Maiden sa mi od roku 1992 vôbec nepáči. Final Frontier bude prepadák, už iba podľa piesne Eldorado. Bohužiaľ, od Fear of the Dark im dochádzali nápady a potom sa začali kopírovať tak ako Black Sabbath po Sabbath Bloody Sabbath.

PaloM @ 10.07.2010 19:49:43
Zavítal k nám ďalší mudrlant :-) (To je moja reakcia na reakciu).
Malý testík: vieš, kto bol Игорь Фёдорович Стравинский ?

b.wolf @ 11.07.2010 08:39:09
2IS: taky nejsem z nového singlu nijak zvlášť natěšený, ale že IM po Fear... šli dolů, to je hoooooooodně odvážné tvrzení. Takový Brave New World je jedno z jejich nejlepších alb.

PaloM @ 11.07.2010 10:12:55
b.wolf: súhlasim s tebou, podľa jednej skladby vopred odsúdiť celý album je hlúposť. A na recenziu som radšej viac nereagoval, ale fakt ma zaujíma, či autor vie, kto bol I.Stravinskij :-)

Cossack @ 11.07.2010 10:51:37
PaloM: To snad vědět musí, když si zvolí takový nick...
K albu jsem se už vyjádřil o kousek níž /Rozhodně povedené album, byť kouzlo věcí z 80. let nepřekoná, pro mě ale nejlepší (a „nejzměněnější”) z těch od "Brave New World" včetně./
A do třetice, mně se nový song "El Dorado" líbí (dokonce se to poslech od poslechu zlepšovalo), takže myslím, že není důvod k obavám, byť souhlasím, že na základě jedné skladby se dopředu soudit nedá... ;-)

07.07.2010 Ivo-maiden
5 stars

Podle mne je toto album mnohem progresivnější, kytarové riffy jsou mnohem tvrdší, prostně maidni pochopili že dnešní nová generace metalu je prostě více agresivnější a progresivnější.
Je to znát hlavně u písně The Reincarnation of Benjameem Breeg a A Brighter Than A Thousend Suns.
už se těším na nové album. (the final frontier).
Někdo by si řekl že toto album je horší než ono starší album, třema Powerslave atd. Ale každý má svůk názor a i zkušený kritik, dává body tomu albu které se mu více líbi.
reagovat

Cossack @ 07.07.2010 18:36:43
Rozhodně povedené album, byť kouzlo věcí z 80. let nepřekoná, pro mě ale nejlepší (a „nejzměněnější”) z těch od "Brave New World" včetně.

martin69 @ 11.07.2010 14:48:16
Souhlasím ! Mám stejný názor . Co se týče nového alba ,jsem na něj natěšenej . El Dorado se mi líbí ,ale rozhodne celé album . Nemám obavy že by jsem byl zklamaný .

14.02.2009 Krajánek
3 stars

Hodnocení téhle fošny by se dalo snadno shrnout do jedné věty: Polovina geniální, polovina nudná. Hned první skladba patří jednoznačně do té druhé kategorie. Vůbec se mi u posledních třech desek zdají otvíraky na Mejdní poměry volaké slabé. Kde jsou ty časy Aces High...These Colours s velmi silným refrénem je však už jiné kafe. A co teprve trojka. Jedna z mých nej skladeb od Maiden, co od Maiden, jedna z mých nej heavy metalových skladeb vůbec. Dokonalé riffy, silná melodie, perfektní sóla, text, všechno. Jen Bruce si zde a vůbec na celé desce vzal asi trochu moc velké sousto. V silnějších pasážích už je jeho zpěv čisté ječení. Pilgrim, podobně jako otvírák, další rádoby hitovka, přeskakuju. Longest Day v sobě leccos má, ale skvělou atmosféru písně vždycky dokonale zruší ten debilní happy refrén. Out Of The Shadows je celkem tuctovka, Reinkarnaci mám naopak celkem rád, i když ta vybrnkávačka na začátku s tím růžovoučkým Dickinsonovým zpěvem bývá po více posleších celkem úmorná. Osmička a druhý vrchol alba. Jednoduše skvelá kompozice, co ještě říkat. Lord Of Light je celkem fajn, ale zkrácení stoápže by neškodilo. To platí i pro závěrečné Dědictví. Kvalitní nápady střídají naprosto nudné riffy, které se ještě navíc opakují tak dlouho dokolečka, že z toho při soustředěném poslechu jebe. Na desce se mi celkem líbí texty (krom otvíráku - nic bych za to nedal, že tam na textu dělal někdo z dvojice Smith/Dickinson:o), ktére jsou povětšinou o zbytečnosti válek. Zvuk je čistý, z tradičně perfektní basou. Konečný verdikt - skvělé a špatné zároveň.
reagovat

maiden steve @ 28.09.2009 10:03:10
ty debile co to tu píšeš za magořiny?půlka nudná?Ani náhodou!!!Different world je skvělá písnička jako otvírák alba...dokonce byla skoro na všech webech iron maiden zvolena jako nejlepší píseň alba,u these colours...máš pravdu,brighter mi naprosto vyrazila dech,nejlepší píseň alby bruce zde zní opravdu božsky,the pilgrim skvělá píseň super začátek super sola skvělý zpěv,the longest day,naprostá tutovka skvělý refrén začátka a sola naprostý nařez co dodat,out of the shadows jako jediná písnička z alba mi právě tahle,moc nesedí the reinkarnation...bomba song co to meleš a jakémsi růžovoučkém zpěvu???for the greater...další totální pecka,hlavně začátek a refrén nemá chybu,lord of light mě totálně posadila na pdel,the legacy je taková pohodová střední písnička srovnatelná s stranger in a strange land prostě geniální album nezaslouží si nic jiného než plných pět hvězdiček!!!

PaloM @ 28.09.2009 11:59:25
maiden steve, v budúcnosti si odpusti osobné invektívy na recenzenta či kohokoľvek. Ak si si doteraz nevšimol, všetci sa tu správajú slušne. V opačnom prípade by sme si mohli myslieť o tebe to, čo si použil v prvých 2 slovách :-)
K platni: dal by som tiež len 3 hviezdy z úcty k ich naozaj najlepším veciam v 80. rokoch, ktoré si zaslúžia 4-5 hviezd. Výnimočne by som dal Brave New World 4 hviezdy, hlavne za návrat Brucea, zbytok v 21.storočí je revitalizácia použitého, obohrávaného. No zaplaťbánboh, je to stále ešte slušná kapela, hlavne so starým repertoárom na koncertoch.

martin @ 28.09.2009 12:31:26
PaloM : kde na této desce slyšíš obehrané postupy ? myslím že úspěch Maiden je právě v tom že každá deska je trochu jiná ,nemyslím si že by se opakovali ,ale tvůj názor ti neberu ani nevyvracím

redrocker @ 28.09.2009 14:26:28
osobní osočování napatří ke kritice! Kdo ho používá, vypovídá sám o sobě, na jaké je úrovni.

josef k @ 25.04.2010 09:34:00
Steve maidne !! Nauč se slušně vyjadřovat a být tolerantní k cizím názorům, i když nejsou totožné s tvými. Jináč dokazuješ, že sám d.bil jseš! Pro mě jedno velký zklamání. Dance of death mě ještě jakžtakž bralo, ale při poslechu této desky musím přeskakovat písničky, protože "maiden mustr" už je fakt nudnej a nutí mě se smát. Dávám dva body jenom proto, že jsem na této kapele vyrůstal.

29.03.2008 Mr.Black
5 stars

Po první skladbě "Different World" jsem byl velice rozpačitý. Je totiž slabá. Trošku mi připoměla další ubohost "Futureal" z Virtuální jedenáctky.

Sed ECCE!!!

Kdyby Ironi trošku zrychlili hned další "These Colours", mohla to být skvělá vypalovačka na úvod desky!

To, co následuje poté, jsou prostě a jednoduše Iron Maiden. Ve skvělé formě. Až na ty permanentní vybrnkávačky na začátku a závěru skladeb (už mě ten mustr začíná nudit) se vesměs jedná o fantastické skladby.

Skvělý vokál, skvělá kytarová sóla, skvělá rytmika, skvělý, ba přímo úžasný zvuk... Chrochtám blahem!

Naprosto zbožňuji sólo v "Longest day" (5:33-6:38) a celkově propracovanou kompozici "For the Greater Good..." a "The Legacy".

Musím říci, že mi Iron Maiden vyrazili dech. Obal desky se mi teda moc nelíbí, víc na mě zapůsobil obal k singlu "Benjamin". Podstatnější je však obsah, který prostě, jednoduše a nekompromisně ohodnotím pěti hvězdičkami.
reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 7x
No Face, miguel7, JendaCh, guns n roses, john l, Zaphirus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
Marry, b.wolf, Mohyla, Adam6
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000