IQ - Subterranea

IQ - Subterranea - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1997

Tracklist:

CD 1: (52:22)
01. Overture (4:38)
02. Provider (1:36)
03. Subterranea (5:53)
04. Sleepless Incidental (6:23)
05. Failsafe (8:57)
06. Speak My Name (3:34)
07. Tunnel Vision (7:24)
08. Infernal Chorus (5:09)
09. King Of Fools (2:02)
10. The Sense In Sanity (4:47)
11. State Of Mine (1:59)

CD 2: (50:09)
01. Laid Low (1:29)
02. Breathtaker (6:04)
03. Capricorn (5:16)
04. The Other Side (2:22)
05. Unsolid Ground (5:04)
06. Sometimes In Time (7:11)
07. High Waters (2:43)
08. The Narrow Margin (20:00)

Total Time: 102:31


Obsazení:

- Peter Nicholls / lead and back vocals
- Martin Orford / keyboards, flute, back vocals
- Mike Holmes / guitars
- John Jowitt / bass, backing vocals
- Paul Cook / drums

 
12.06.2017 jirka 7200
5 stars

Letos slaví příznivci kvalitní hudby malé výročí. Před 20 lety, v roce 1997 vydala britská kapela IQ desku s názvem Subterranea.

Skupina má štěstí na zpěváky, kteří se vedle svého hlavního poslání plně věnují tvorbě textů, i epizodní Paul Menel dokázal psát silné a obsahově zajímavé songy. Nejinak je to i u výše zmiňovaného koncepčního dvojalba, kde je textová složka nedílnou, takřka až dominantní části celku. Autorem příběhu je nyní Peter Nicholls.

Lehce tedy nastíním výkladově celkem složitý děj.
Jako vzor sloužil Peterovi skutečný příběh Caspera Hausera, který byl nalezen roku 1828 u Norimberku. Děj byl však transformován do současnosti.

Příběh líčí osudy hlavního hrdiny, který byl od dětství uzavřen v malé cele a jediný kontaktem s okolním světem, živitelem a učitelem v jedné osobě představoval tzv. Provider.

Jednoho dne se však ocitne za nejasných okolností na svobodě, kde se musí vyrovnávat s množstvím nových vjemů, které skýtá žití v současné moderní civilizaci. Čelí svodům náboženských fanatiků, kteří v něm vidí lehký cíl. Poté potkává dívku Mayu, do které se zamiluje. Ta však jednoho dne beze stopy mizí. Náš hrdina zjišťuje, že je sledován, dokáže však svého pronásledovatele zlikvidovat, dozvídá se však před tím od něj jméno Providera – je to tajemný Mockenrue. V průběhu děje přichází na to, že existují podobně postižení, jako on - všichni jsou označeni stejným tetováním symbolu, který je uveden několikrát v bookletu CD.

Uvědomuje si, že je s ostatními součástí jakéhosi experimentu. Rozhodnou se tedy pomstít, za dramatických okolností, však přežije pouze hlavní hrdina. Je však natolik vyčerpán a deprimován z předchozích událostí, že se dobrovolně stahuje do ústraní,do míst, kde byl dlouhá léta vězněn…

Děj je někdy nejednoznačný, že samotní hudebníci později museli dovysvětlovat některé části příběhu.

Nicméně se k zamyšlení nabízí i druhá, obecnější rovina příběhu – úvaha o odcizení, manipulace či osudovosti – kdo–koho řídí a ztrátě víry v dnešní přetechnizované době.

Po hudební stránce jde o velice kompaktní prog rockové dílo, plně podřízené příběhu s jasnou návazností na předchozí desku Ever. Každá píseň odráží náladu a dokresluje děj. Ve většině skladeb je několik změn tempa a přechodů, dominantní funkci zajištují mohutné klávesové party, kytara jen lehce dobarvuje celkové vyznění. Různorodá tempa udávají výborně nasnímané a krásně čitelné bicí i basa. Takový hutný, rockový spodek mám u tohoto druhu hudby velmi rád.

Je zajímavé, že toto dvojité CD mě nenudí ani po několika desítkách přehrání. Na druhou stranu jde o tak jednolitý celek, každá píseň přesně zapadá na své místo, proto pouštím CD najednou a nemám potřebu vypíchnout nějaký song, jak se mi to stává u jiných desek....

O nadstandartně skvostný zvuk se postaral kytarista a producent Mike Holmes, mastering byl svěřen zkušenému Bunt Stafford-Clarkovi, který ošetřil zvuk tehdy i třetí desce Threshold či Pendragon. Spolu s albem Ever naprostý vrchol v oblasti zvuku i hudby. Další desky IQ již tyto parametry nikdy nepřekonaly.

Podtrženo a shrnuto : pro mě vysoce ceněná a zásadní deska prog rocku.

Jako perličku na závěr uvedu fakt, že na základě příběhu Subterranea byl natočen v USA v roce 2015 film se shodným názvem. Autor a režisér Mathew Miller na něj získal finance pomocí Kickstarteru (celkem 32 000 dolarů). Hlavní poster filmu zobrazuje herce, který je velmi podobný Niku Homesovi, až jsem si v první chvíli myslel, že jej autoři obsadili do hlavní role. :-)

Jak to u filmových scénářů bývá, je kostra příběhu shodná s textovou předlohou, avšak doplněn byl další vývoj děje. Nicméně díky omezeným finančním možnostem, určitou nezáživností a mému částečnému neporozumění anglickým dialogům mě toto zpracování neoslovilo.

Film je dostupný ke zhlédnutí za poplatek (či bez) na českém fóru Uložto v původním, anglickém znění.

V roce 2017 byl vydán i soundtrack, který obsahuje však jen náladotvorné elektronické vsuvky Nika Holmese, jež dotvářejí děj a s původní muzikou IQ nemají nic společného. Kapela však napsala pro tento film novou (celkem průměrnou) skladbu, pojmenovanou In the Wilderness a ta zní v závěru filmu.


reagovat

Brano @ 12.06.2017 12:30:26
Jirka,vďaka za pútavú recenziu!Celý dej si opísal veľmi presne a detailne.Subterranea je spolu s Ever skutočne vrchol tvorby IQ.Zvuková a technická stránka je naprosto dokonalá,dej je strhujúci a atmosféra je tak silná,že vždy keď to počúvam,tak mi naskakujú zimomriavky.Hudba je to nadčasová a fakticky neopočúvateľná.Príbeh o manipulácii a zneužívaní človeka a obmedzovaní jeho osobnej slobody je stále aktuálny,dokonca povedal by som,že dnes ešte oveľa aktuálnejší ako tomu bolo v dobe vydania tohto dvojalbumu.Táto recenzia je majstrovsky a profesionálne napísaná a prečítal som si ju s veľkou chuťou.Dnes večer si určite Subterraneu vypočujem.Už sa na to teším.

Adam6 @ 12.06.2017 15:37:39
Včera som na ceste z Prahy do Košíc vo vlaku počúval Subterraneu a rozmýšľal som nad tým, čo napíšem v recenzii, ktorú som mal v pláne. A zrazu už je neskoro. To je náhoda jak sviňa :D
Inak výborná recenzia, s ktorou sa nedá nesúhlasiť (ak ste fanúšik).
A taktiež súhlasím s Braňom že dvojka Ever a Subterranea sú vrchol tvorby IQ.

jirka 7200 @ 12.06.2017 16:45:57
Díky za příznivé reakce!

to Adam6 : klidně napiš jak tuto desku slyšíš ty !

Mayak @ 12.06.2017 17:13:32
Jiří: Toto je ten typ recenzií, ktorý obohacuje pridanou hodnotou aj o kapele informovaných poslucháčov (fanúšikov), takže vďaka a nielen za seba. Evidentne si na jej písanie bol pripravený aj znalosťami a vedomosťami širšieho charakteru a navyše jubileum tohoto prog rockového veľdiela tomu dáva takmer sviatočný nádych...
Vyložene pre oboznámenie sa so spomenutým soundtrackom - (cover + playlist: Michael Holmes (IQ) – Subterranea (2017) neštandardne prikladám aj link ...
>> odkaz

Antony @ 12.06.2017 23:02:39
Velmi pěkně napsáno, neobvykle velká dávka informací. Díky.

16.08.2016 john l
5 stars

Velkolepý projekt Subterranea britských Iq se rozprostírá na ploše delší jak 100 minut a dává mě pěkně do těla. Silný kalibr co se týče soustředění a pochopení obsahu nám pánové vybrousili ke spokojenosti a dostatečné dokonalosti. Občas mám problém se látkou proposlouchat, někdy ji raděj rozdělím na dvě části, tak jak jsou cd zozvrhnutá. Hudba Iq se vždy vyznačovala velkou melodickou šíří a stejně tak je tomu i tady, množství melodií, místy hodně posmutnělých a líbezný Peterův vokál, širé klávesové dálavy plynou pomalu a v podobném dynamickém rozmezí a často sklouznou do splývavého charakteru. Je to ale spíš zdání, hudba je to krásná, čarovná, magická i tajemná zároveň a svým obsahem by se spíš hodila do sedmé dekády, která byla více nakloněná takovému obsahu.
reagovat

kamila @ 16.08.2016 14:56:04
Tohle je velice obtížná posluchačská hříčka, mám anglány a jejich neoprog moc ráda, Iq jsou v čele všech těch napodobenin, ale hodně alb od nich poslouchám prostě snáz a radši, nezapotím se tolik jako tady:)

horyna @ 18.08.2016 18:13:30
Od Iq mám nejraděj Seventh House, Ever a spíše novější tvorbu, poslední deska je rovněž bomba. Prostě super kapela.

Stanley63 @ 19.08.2016 20:45:40
Chlapi, já vím, že jsem s tím už trapnej, ale já už vám musím za ty vaše recenze zase poděkovat, protože po Porcupine Tree je tohle už druhá kapela, která se mi zaryla hodně pod kůži, ale bez vás bych ani netušil, že vůbec existuje :-) Ever... The Seventh House... úžasná muzika, na Subterraneu jsem zatím nenašel odvahu :-)

john l @ 19.08.2016 21:07:42
Stanley63: odvahu, jen sbírej, sbírej, chce to čas, píli a porozumnění, ovšem za tohle všechno dostaneš dárek v podobě pozvánky k audienci do krajin Subterranea a věř že to bude stát za to :-)

27.03.2015 Titan
5 stars

Málokterá kapela dokáže vyprodukovat koncepční album tak, aby vydrželo celé nenudit, bylo plné nápadů. Zkrátka abych si řekl, jo tak to tohle je paráda, nemusím přeskakovat a dělat si jen omezený výběr z toho co se mi líbí.

Celkově to na mě působí krásně smutným, temným dojmem, melodické pasáže kytar, kláves, příjemný zpěv. Zkrátka se to nedá popsat. Je neuvěřitelné, že IQ to dokázali. Jsem trochu puntičkář, a tak např. i ve vychvalované the Wall od PF, kde sem tam nějakou písničku přeskočím. Tady ne, tady jedu do konce. Až se mi nechce věřit, že to nebylo komerčně úspěšnější. Spousta nápadů, že by z toho dalo udělat alb několik. IQ nepolevuje, ale pokračuje ve svém nadstandardním představení. Kdo má rád melodičnost, zkrátka neo prog ve špičkové podobě, ten si přijde na své.
reagovat

24.08.2004 vlada
5 stars

Perfektní!!! Opravdu špičkové koncepční album. Vynikající výkony, krásné melodie, prolínající se motivy, nádherný obal tentokrát bez autorské účasti P. Nichollse. Na albu není jediný slabší moment, jiní interpreti by byli schopni z nápadů vytvořit alb několik, ale....
IQ jsou opravdu velice dobří
reagovat

Alfakher @ 25.10.2009 12:26:30
Koncepcne dokonale album.na velke casove plose do sebe vse zapada,navazuje a graduje do zaverecne nejdelsi skladby.hudebni potencial kapely se na tomto dvojalbu dokonaly vybrousil k dokonalosti.

Mohyla @ 06.06.2012 17:26:33
Pre tento album platí to, čo som včera písal včera o Ever, akurát recenziu písal/a/ vlada: Album som kúpil na základe tejto recenzie a naozaj mľaskám od rozkoše už pri prvom počutí! IQ postupne objavujem od nových vecí k starším a to objavovanie je nádherná vec!

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 8x
vlada, Mohyla, Brano, Titan, ripo, john l, jirka 7200, Adam6
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000