IQ - Frequency

IQ - Frequency - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2009

Tracklist:

1. Frequency (8:29)
2. Life Support (6:28)
3. Stronger Than Friction (10:32)
4. One Fatal Mistake (4:54)
5. Ryker Skies (9:45)
6. The Province (13:43)
7. Closer (8:11)


Obsazení:

Peter Nicholls/vocals
John Jowitt/bass
Mike Holmes/guitar
Andy Edwards/drums
Mark Westworth/keyboards

 
20.06.2017 john l
5 stars

Předpokládám že v Čechách(nevím jak na Slovensku), neexistuje podobný hudební web, které by se zabýval progresivní hudbou a na kterém, bych mohl tak skvělé kapele, jakou Iq pro mnoho lidí jsou, vyseknout aspoň maličkatou reklamu, formou melé recenze.

Kdyby se totiž vyhlašovala soutěž ve skromnosti, Holmes a spol. by obsadili první příčky. Tahleta kapela, stejně jako jejich hudba, na mě působí jako afrodiziakum. Při poslechu jejich alb se mi vyrovná a uklidní emoční hladina v krvi, srovnají pocity a zarovnají nervové kostrbaté výčnělky, vytvarované lidskou lstivostí, krutostí, egocentrismem, arogancí a slaboduchostí. Muzika Iq je prosta hudební komerce a podbízivosti. Svým pozitivním přístupem brojí proti otupělosti, malicherným prožitkům a urážlivému autoritářství.

Iq jsou věrozvěsti dobrých nálad, stejně jako byli v sedmdesátých letech Genesis.

Po necelých třiceti letech to v kapel zabalil jeden z předních ostrovních klávesáků Martin Orford. Jeho nástupce Mark Westworth, je snad ještě lepším hráčem (a to už je co říct), ale škoda, že si s kapelou nesedl, tak jak všichni předpokládali a na další nahrávce už nefiguruje. Myslím si, že díky němu je Frequency cítit nevšedním nádechem scifi.

Kdyby jste mě o půlnoci vzbudili a chtěli rychle slyšet, která nahrávka Petera Nichollase a jeho Iq je nejlepší, tak vám zamumlám něco ve stylu, já nevím, asi všechny. Možná ale nakonec řeknu, že je to Frequency, ta je totiž hodně specifická a technicky bere maximum. Nepostrádá všechny stylotvorné prvky pro opravdu velkou, neoprogovou záležitost. Jen netuším, odkud si Mike Holmes nechává pořád dovážet ty náklaďáky nových melodií.reagovat

jirka 7200 @ 20.06.2017 23:25:44
Dovolím si mírně oponovat. Hudebně cítím spíše jako následovníka Dark Matter album The Road the Bones a recenzované CD Frequency považuji v rámci tvorby IQ za částečně slabší a méně homogenní produkt. Nejen kvalitou písní, produkcí, tak i ve zvuku.

Je ovšem pravdou, že pokud bych hodnotil album samostatně, tak mám pocit, že mnohé jiné kapely ve své kariéře takto solidní album ani nenahráli.

Tvorba IQ ve mě vyvolává spíše melancholické a lehce posmutnělé nálady, záleží, jak mnoho se soustředím na textovou složku.

Mayak @ 21.06.2017 00:12:04
Je to skôr sociálno/psychologická výpoveď, ako recka, ale fajn, aj toto je občas treba a je to v pohode ...
Mark Westworth (hral aj vo veľmi interesantných neo progových kapelách Grey Lady Down a neskôr v Darwin's Radio) iste nie je a nebol lepší klávesák, ako Martin Orford. Je to veľmi milý a skromný človek (osobná skúsenosť po koncerte I.Q. vo Viedni) a v dobových rozhovoroch sám priznáva, že ponuku do kapely dočasne prijal, ako veľký fanúšik I.Q. na osobné doporučenie práve Martina, s vedomím, že ho nemôže dokonale nahradiť a jeho neskorší odchod z kapely mal celkom prozaický dôvod: rodina (narodil sa mu syn) a záväzky v jeho trvalom zamestnaní (Mark sa hudbou neživil) ...
Na odporúčanie Marka Westwortha prišiel po ňom Neil Durant (zo skvelej kapely Sphere3) a to je kvalitatívne už iný vesmír ...

PaloM @ 21.06.2017 10:24:15
john l: len medicínska poznámka. To, čo popisuješ, je pôsobenie sedatíva a nie afrodiziaka :-)
No, rozumiem Ti. Celkovo sa mi páči, čo si napísal.
IQ toho veľa nahrali a nemal som čas celú diskografiu počúvať. Konkrétne album Frequency sa mi páčil tesne po vydaní.

b.wolf @ 22.06.2017 07:24:16
O IQ jsem se dozvěděl až díky PGB a zatím jsem došel ke druhému albu The Wake. Vynikající, nic jiného na tuhle skupinu nelze říct, už se těším na Nomzamo a Ever... bohužel stojí ve stínu těch známějších.

horyna @ 23.06.2017 08:29:30
b.wolf: Ever rozhodně v žádném stínu nestojí, ba naopak, patří mezi vlajkové lodě IQ.
Frequency: první poslechy jsem s ním trochu bojoval. Myslím, že jde o nepropustnou desku, která potřebuje řádně obrousit a pak vyplaví delikatesní melodie. Dnes ji zasouvám mezi trojku nejlepších.

27.03.2015 Titan
5 stars

Martin Orford opustil kapelu, hlavní skladatelská síla, která hnala IQ dopředu a v podstatě by se dalo říct, že znamenal pro IQ to co pro Genesis Tony Banks. IQ se ale nedali rozhodit a tak nabrali Marka Westwortha.

Frequency - tenhle otvírák je vyloženě pecka. Zní to trochu jako Kashmir od Led Zeppelin, ale naštěstí ho jinak nijak nekopíruje. Jde si svou cestou, myslím, že tohle určitě oslovilo širší část posluchačů. Zajímavé je, že tohle hráli jako živák ještě s Martinem Orfordem v roce 2006. Je to možné k poslechu na youtube, kde se to trochu lišilo od studiové verze. Na koncertní byla ještě jedna skvělá kytarová pasáž v závěru, velká škoda, že jí tam nedali. IQ se tady pořádně rozjeli.

Life Support - tady zase zpomalili tempo, klavír začíná klidnou melodií, je to temnější, plíživá skladba s kňourající kytarou. Trošku mi připomíná Fading Senses z Ever.

Stronger than friction - kytara doprovázená klávesami, které zní jako z typických 80.let, jakoby to znělo z období Wake. Po asi 3,5 minutách to přejde do vydrnkávání a Peterova jemného zpěvu, jakoby se člověk vznášel. V 8:15 to je nářez, melotron se zapojí do svižné pasáže, rychlé bicí, kytara a varhany v pozadí.

One Fatal Mistake - zní to jako balada, španělka, klavír, zpětné chorály, příjemná, dovedu si to představit i jako ploužák

Ryker Skies - cesta do neznáma, jakobych se ocitl v počítačové hře, vítej hrdino v Ryker skies. Peter nás robotickým hlasem vítá ve světě, kde nejsou pravidla, zodpovědnost. Pak to přejde do chvíle kdy zpívá kytara se zpěvem, může to snad být melodičtější ? Po 5 minutách to skočí do klidné pasáže, kde se ozývají chorály z dávných věků, podobné jako Entangled z Trick of the tail s akustickou kytarou. Svižnější závěr zakončí tu nádheru.

Province - nejdelší na albu. Pomalé, volnější tempo jako začátek začne gradovat do daleko tvrdší pasáže, kde převezme otěže kytara, kde se to střídá zase ke klidnější. Klávesová solíčka, klavír, klidný závěr, asi nejnáročnější písnička na albu.

Closer - akustika vydrnkává, přidávají se klávesy, je to taková příjemná balada, uprostřed přitvrdí a pak se zase vrátí na začátek, příjemná tečka.

Odchod Martina IQ rozhodně nezruinoval, nový klávesák ho vcelku důstojně nahradil, ale stejně se tu moc dlouho neohřál. Nová éra IQ nezklamala.
reagovat

25.07.2010 Brano
5 stars

Keď som sa dozvedel o odchode klávesáka a hlavného aranžéra Martina Orforda z IQ, priznám sa, že som mal obavu o budúcnosť tejto skupiny. Neskôr som však počul hru nováčika Marka Westwortha a všetky moje obavy sa rozplynuli ako dym vo vetre. Minulý rok v novembri v jednom e-shope som objavil toto cd v akcii za výbornú cenu 10 eur. Takže som to objednal a kúpil naslepo. Občas tak robím... viem, že sa to nemá, ale toto iracionálne správanie je skoro vždy pekelne vzrušujúce. Nechcem sa chváliť, ale tak na 90 percent mi to vždy vyšlo :-). Je treba dať aj na intuíciu. Titulná skladba Frequency je skutočne skvostná. Na úvod morzeovka a hlas z rádia prechádzajú postupne do mohutnej klávesovej steny v štýle Tonyho Banksa a do toho skvelý nekompromisne ostrý basový riff. A som na vrchole blaha. Vidíte ako málo stačí niekomu ku šťastiu? Presne toto som od IQ čakal a moje želanie mi splnili do bodky. Album nemá slabé miesto, dokonca má niekoľko povnášajúcich až orgastických pasáží, ako napríklad keď v Ryker skies Peter Nicholls spustí to svoje tajomné "welcome hero in ryker skies..." pôsobí to ako z iného sveta, ako z inej galaxie. Album mám doslova "prežutý" , poznám naspamäť každú notu, každý tón... a napriek tomu sa k nemu opakovane vraciam a stále mám pri počúvaní ten ťažko opísateľný smutno povznášajúci pocit a to od úvodnej sklaby Frequency až po záverečnú, trochu Collinsovsky znejúcu baladu Closer. S kľudným svedomím môžem zaradiť Frequency medzi také klenoty IQ ako sú Subterranea, The wake, Ever alebo Dark matter. Chcem však upozorniť tých, ktorí snáď očakávajú od tejto platne niečo novátorské a prevratno progresívne a neviem čo ešte... že budú sklamaní. IQ sa totiž hrdo uberajú svojou starou vyšliapanou cestičkou už dlhé roky a k mojej spokojnosti nemienia meniť smer (hudobný, nie ten ficov :-)). Hodnotím čisto subjektívne a možno nekriticky za plný počet.
reagovat

PaloM @ 25.07.2010 16:10:12
Braňo, tí (ďalej ťa citujem) "ktorí snáď očakávajú od tejto platne niečo novátorské a prevratno progresívne a neviem čo ešte...že budú sklamaní". No, "tí" si to sklamanie zaslúžia (nielen od tejto platne). Obyčajne to nekončí sklamaním, ale pokračuje zosmiešňovaním či odsudzovaním novoprogresívnej hudby vcelku.
Mám rád IQ, ale aj napr. The Flower Kings, Transatlantic, novú Kaipu (samozrejme aj starú).
Nechytám extázy ako zo skupín 70. rokov, ale táto muzika má u mňa svoje miesto, podobne ako ďalšie kombinácie metalu s progresom (teraz ma baví napr. Angra).

Brano @ 25.07.2010 18:23:57
Paľo,ďakujem za reakciu.V podstate máš pravdu, ja mám tiež rád tie "nové" skupiny,ktoré si vymenoval.Myslím si,že sú dôstojnými pokračovateľmi velikánov z rokov sedemdesiatych.Pri IQ mám často pocit,že pokračujú tam,kde v 1980-tom skončili Genesis,ktorí to už potom ťahali do komercie.

Angra-počul som od nich niečo,zatiaľ ma to veľmi nechytilo,ale vývoju sa nebránim.Tak možno neskôr.

martin69 @ 25.07.2010 21:05:40
Brano : opět velmi pěkně napsaná recenze ! K IQ jsem se dostal docela pozdě . Dlouho jsem žil tím že jsou Marillion které mám moc rád a po nich není nic . Jsem rád že jsem se mýlil . IQ a Pendragon mě chytli . Jejich hudba se mi velmi líbí . IQ stavím hned po deskách Marillion s Fishem nejvýše . Frequency určitě patří mezi klenoty tvorby IQ .

Filozof @ 26.07.2010 08:59:01
Brano:
Jaks myslel, že: "...koupě naslepo ... viem, že sa to nemá, ale toto iracionálne správanie je skoro vždy pekelne vzrušujúce..." ???

Koupil jsem naslepo přes tisíc CD - mám jít za to do lochu, když se to nemá? Kdo to jako řekl??? Jaký měl důvod?

Brano @ 26.07.2010 10:07:56
Filozof:Práve to je rozdiel medzi nami, že ja si nemôžem dovoliť taký luxus kúpiť 1000 cd naslepo. Patrím totiž k robotníckej triede a hlavne v dnešnej dobe musím zvažovať každé euro. O to viac sa teším z každého cédečka,ktoré sa mi podarí kúpiť za dobrú cenu.

A neboj sa,za kupovanie naslepo Ťa nezavrú! :-)))Mimochodom,kedy to stíhaš počúvať?Veď je to kvantum hudby!

Brano @ 26.07.2010 10:13:18
Martin69:Ďakujem za reakciu.Samozrejme Pendragon mám tiež rád a do tejto dobrej spoločnosti(Marillion,Pendragon,IQ) by som ešte pridal škótsku skupinu Pallas.Ich posledný album Dreams of men je skutočne skvost.

martin69 @ 26.07.2010 10:19:32
Brano : Pallas také znám . Ale nemohu jim přijít na chuť .

Filozof @ 27.07.2010 11:03:22
Brano:
- I já jsem dělnická třída. Obracím dokonce každou korunu - Euro je pro mne drahé.
- Není to kvantum hudby. Pro základní přehled o moderní populární hudbě potřebuješ cca 10.000 CD. Já nemám ani pětinu. :-((
- Je to o prioritách. Kupuji CD a nemám spoustu jiných věcí, co mají ostatní.
- Nechápu rozdíl v "naslepo" a "nenaslepo" - pořád je to za stejné peníze, ne??
- A jak se vyhnout kupování naslepo??? Stahovač dnes může sem tam něco stáhnout, ale to je o ničem a navíc jen záležitost poslední doby. Kde jsem jako měl zjistit, co na CD je?

Brano @ 27.07.2010 11:27:31
Filozof:
Ja musím obracať každé euro,lebo slovenské koruny už nejaký čas nemáme.Sme totiž už v eurozóne a obracať slovenské koruny by mi už asi veľmi nepomohlo:-). Máš pravdu v tom,že je to otázka priorít,ale ak máš nejaký komplex z toho,že máš málo originálnych CD , tak ja ich mám v zbierke len nejakých cca 300 kusov a zvyšok hudby mám na audiokazetách.A môžem Ti povedať,že šťastie človeka nespočíva v tom, koľko má doma originál CD, ale v tom keď je spokojný s tým čo má(vlastní) a nezožiera ho túžba vlastniť ešte viac a viac...Treba sa niekde zastaviť,človek predsa nemôže obsiahnuť všetku hudbu sveta.Na to by mu nestačilo ani päť životov.

PaloM @ 27.07.2010 11:53:17
Prepáčte, že sa vám miešam do debaty. Takmer všetci musíme obracať riadne v ruke euro či českú korunu. Mať tisíce originálnych CD v takejto situácii by pre mňa bolo nezodpovedné míňanie.
A veľký problém mám s niekoľkoročnou úvahou (ako päťdesiatnik), čo ešte stihnem počuť. Možno to súvisí s moju prácou, že si viac ako iní uvedomujem otázky bytia a prekročenia čiary (fyzik na onko odd.). Často si vravím, že je načase zastaviť prílev CD do poličiek a prísun po sieti na hardisk. Konečne si sadnúť a v kľude počúvať nahonobené :-))
A skupina IQ si zaslúži, aby som ju ešte stihol.

Robotnícky pôvod mi paradoxne nikdy veľmi nepomohol a teraz ako ťažký intelektuál, či inteligent :-)) určite zarobím menej ako "pán majster" od tehly, či s maliarskou štetkou v ruke, s ktorými sa nemôžem platom rovnať. Takže nie je roboš ako roboš, nie je intelektoš ako intelektoš :-)) Samozrejme si vážim každú poctivú prácu.

Brano @ 27.07.2010 13:04:30
Paľo "Často si vravím, že je načase zastaviť prílev CD do poličiek a prísun po sieti na hardisk. Konečne si sadnúť a v kľude počúvať nahonobené :-))" Hovoríš mi z duše. A veľmi múdro. Ja sa už tiež chcem zastaviť v honobení a hudbu, ktorú doma mám si chcem naplno užiť a mať z nej radosť.Opakujem, človek vtedy nájde svoje šťastie a pokoj duše,keď je spokojný s tým,čo má a nezožiera ho túžba mať stále viac.Nebudeme tu predsa päťsto rokov,aby sme stihli vypočuť 10 000 CD.A kedy budeme žiť,komunikovať spolu,pracovať,milovať sa,chodiť na výlety?Nedá sa žiť len pre hudbu.Hudba je tu pre nás,aby nám pomáhala prežiť strasti života,aby nám život spríjemňovala a povznášala nás na duši.Hudba je tu pre nás a nie my sme tu pre hudbu.

Jarda P @ 27.07.2010 21:50:38
S tou limitací času na poslouchání mi mluvíte z duše.
Když jsem bydlel v paneláku, ještě to s časem šlo. Abych nic nevynechal, beru ásadně jednu věc po druhé. Nejdřív CD, pak MD, LP, kazety a taky kotouče, tak jak jsou uloženy ve skříni. Dřív jsem to stačil projet tak jednou za 2 roky, od té doby , co žiju na vesnici v baráku (6 let), jsem neposlechl ani všechna CD. Úplná pohroma nastala s koupí MP3 přehrávače a návykem na rapidshare, který je mi zdrojem starých věcí, které jsem dříve neznal nebo se obával koupit bez možnosti poslechu. Vzhledem k tomu, že je stále co objevovat, začínám být nervózní z toho, co ještě v životě stihnu. S koncem léta si dávám socialistický závazek nepořizovat další tituly (aspoň dočasně).Jsem zvědav, jak dlouho mi to vydrží.

PaloM @ 28.07.2010 04:50:24
Jarda P, aj ty vravíš z duše - až nato, že som ešte k takému socialistickému záväzku nedospel :-)

Filozof @ 28.07.2010 11:09:50
Brano - blbost - nejde o žádné komplexy. Jde o to, jak tu hudbu bereš. Máš-li to jen jako zábavu, stačí Ti třeba jen pár desek. zajímáš-li se o ní víc, čteš-li o ní, studuješ a píšeš, potřebuješ ji poznat. A k tomu musíš mít nějaký základ - to je neoddiskutovatelné.
Proto jsem psal, co jsem psal.
Ad SK vs. Euro - to byl vtip - u Vás také obracím Eura. :-) Ale odhadovat, jestli platím moc či málo u každé položky v sámošce ve Smokovci je pro nás ještě těžké. Zvyk je zvyk. :-)

Filozof @ 28.07.2010 11:15:36
PaloM
Nepatří to asi sem, ale velmi Ti rozumím. I já už nějakou dobu počítám čas co mi zbývá víc, než ten, co jsem proběhl. Přemýšlím, co má smysl a co ne. Nutím se konečně podívat na filmy, co jsem na VHS za 20 let nasyslil a neměl čas nikdy vidět. Projíždím stovky časáků o hudbě - aby jen neležely ladem. A pochopitelně poslouchám vše, rozmýšleje nad každou půlhodinou, čemu ji mám věnovat. Nemám jich nekonečně. O to víc si je užívám.
A téma práce a její hodnocení je na samostatnou seminárku. Nic proti zedníkům, ale také bych byl moc rád, kdyby fyzici a VŠ profesoři měli větší plat.

Filozof @ 28.07.2010 11:17:41
PaloM
Jo - ještě k tisícům CD - ono se to zdá. Není to tolik. Koupíš-li každý týden jedno, za 20 let jich holt máš přes 1000. A každý týden jedno si může dovolit skoro každý - není to tak velké procento z ceny.

Filozof @ 28.07.2010 11:19:30
Brano - vidíš - a někteří z nás jsou tu pro hudbu. Vracíme jí něco z toho, co nám dala. Ale to pochopí jen opravdový zanícenec.

Filozof @ 28.07.2010 11:22:28
JardaP, PaloM
A právě proto, abychom, stihli poslechnout všechny tituly, je dobré nestahovat. Finanční omezení nám samo reguluje počet origoš CD a tak se nestane, že bychom nestíhali poslechnout.
Jiné to má pochopitelně Jarda Merhaut - na jednu stranu jeho možnosti (2 Mega do CD) bych chtěl mít, na druhou stranu bych 20.000 (nebo kolik) CD skutečně nikdy nestihnul poslechnout.
Ale nemá cenu se vářit, že pro přehled to není nutné. Je. V tom ho nedohoníme.

Brano @ 28.07.2010 13:24:33
Filozof:Ja sa na to pozerám trochu inak.Keď si kúpim nejaké CD,alebo nahrám niečo nové na kazetu tak nestačí mi jeden povrchný posluch a šup s Cd do poličky a idem kúpiť ďaľšie.Doprajem si vždy opakované posluchy,aby som objavil všetky zákutia a zaujímavé pasáže,ktoré by mi pri prvom povrchnom posluchu mohli uniknúť.Bežne sa mi stáva,že keď ma nejaká hudba osloví a chytí za srdce, tak mám jedno Cd v prehrávači aj niekoľko dní a týždňov. Keď v 99-tom Dream Theater vydali metropolis part 2 ,alebo Genesis v 97-mom Calling all station ....tieto platne ma natoľko zaujali,že som ich počúval denne a cd som nevyťahoval z prehrávača aj niekoľko mesiacov.Takže moja filozofia je vypočuť radšej menej hudby a to do detailov ,ako mať tisíce rôznych nosičov a potom si to vypočuť len raz,alebo vôbec.

hejkal @ 28.07.2010 13:32:48
Poznám všetko, každú vec poriadne napočúvať, snaha o obmedzovanie kúp... Asi je to hlúposť, ale okolo 1000 albumov je maximálna hranica, po ktorej sa už nedá zbierka systematicky počúvať. Obzvlášť, keď človek aj pracuje, má rodinu a koníčky.

Brano @ 28.07.2010 13:58:25
Hejkal:Každú vec poriadne napočúvať je hlúposť???To potom podľa Teba napríklad také Brand X,Mahavishnu orchestra,alebo trebárs Colloseum stačí raz vypočuť a všetko,čo je v tejto hudbe obsiahnuté dokážeš naraz vstrebať?Tak to si potom veľký frajer!

hejkal @ 28.07.2010 14:22:38
Myslím, že si ma nepochopil. Hlúposť sa viazala na tú štatistiku o 1000 albumoch. Neviem si predstaviť, ako by som si vytvoril vzťah k dielu bez napočúvanosti, čiže sa v tom zhodujeme.

chameleos @ 28.07.2010 17:53:44
Ja mám asi 400 CD,ale keby som mal možnosti /finančné/ určite by som sa v CD "topil".No aj tak si myslím , že mám po mojich najobľúbenejších,najlepších aj všetky tie "základné"/,odporúčané všetkými kritikmi sveta/-čo sa záhadne niekedy aj prekrývajú s tými mojimi.Na počúvanie mám taký zvláštny zvyk. Vždy počúvam /študujem/ asi 2-3 týždne jednu skupinu. Nijako to nevyberám, len ma to tak napadne .Manželka sa vždy smeje,že deti pripravte sa ,teraz máme mesiac Led Zep.,teraz zase Jethro a" fčul" Metallica ,Slayer a tak pod.Keď to príde tak od dotyčnej skupiny drvím všetky CD ,články,kritiky,knihy...Potom si nahrávam taký svoj súkromný best of. No a potom zisťujem že u tých veľkých /Pink floyd,Beatles,Led Zeppelin/je problém čo vyhodiť ,u 1.ligy sa sem tam nájdu odpadky,postupne sa to obracia a na dne/Sweet,Slade/ sa už len sem tam blikne diamant.

hejkal @ 28.07.2010 18:02:23
Veľká zbierka má jednu výhodu. Manželka stratí prehľad. :)

Brano @ 28.07.2010 18:04:35
Hejkal:Dobre,že si mi to vysvetlil,zle som Ťa totiž pochopil.Sorry.

PaloM @ 28.07.2010 20:53:07
hejkal: to je univerzálna pravda. Manželka stráca prehľad v rátaní CD a DVD. A keď už stratí prehľad v rátaní hardiskov, až potom bude to veľká zbierka !

Filozof @ 29.07.2010 09:47:14
Brano
- o povrchním poslechu nikdo nepíše
- jistě je nutné (a už jsem to několikrát psal) poslechnout každou desku několikrát v různých denních dobách i náladách - bez debat
- Ovšem Tvůj přístup - poslouchat měsíce či týdny dokola jediné CD je už ujetý extrém. Netvrdím, že Ti jediné CD nedá tolik, co nám stejně pozorný poslech 10ti CD, ale rozhodně to není běžné. Připomíná to spíš čínskou mučírnu. :-)
Není důvod si ho neposlechnout třeba 10x za 1/4 roku, ale je normální to prokládat jinou hudbou - už pro pestrost - neposlouchám dokola ani jeden žánr. Představa, že si měsíc neposlechnu nic třeba z klasiky je hrozná.
Jednostrannné zaměření je velice velice špatné.

Filozof @ 29.07.2010 09:53:53
Hejkal:
Jistě - těžko můžeš mít silný osobní vztah k 1000 albům. Ale to není potřeba. Neposloucháme vždy jen svoji "nejmileší partu", ne?
Dále - opakuji - jedna věc je poslech pro zábavu a druhá pro studium, psaní atd. Pak prostě s pár stovkama CD nevystačíš.

Ad: "Veľká zbierka má jednu výhodu. Manželka stratí prehľad. :)"
A k čemu je dobré, že manželka ztratí přehled?

Mohyla @ 22.12.2011 08:15:08
Súhlasím s piatimi hviezdami, veľmi vydarený album.

25.10.2009 Milis60
5 stars

Po pětileté odmlce nám kapela I.Q. nabízí opravdu koncepčně i hudebně skvěle vyvážené album. Kapela vyzrála k dokonalému zvuku celého alba, které směřuje do nostalgických vod art rocku 21. stoleti. Já osobně nenacházím slabá místa na celém albu a okamžitě jsem si ho zamiloval. Nádhedrné hudební plochy a mistrovské výkony celé kapely mi dávají jedno z nejlepších alb v celé letité éře kapely. Albion je Albion, marná sláva. Nic podobného u nás čekat nemůžeme a ani nečekám! Dlouhá řádka let pohybování se v tomto žánru mě o tom přesvědčila už dávno. Mystika pramenící z posledního alba I.Q. je toho znamenitým důkazem. Vyplatí se čekat na album další, i kdyby to opět mělo trvat zmíněných pět let. Skvělé album.
reagovat

PaloM @ 25.10.2009 21:46:50
Tiež sa mi Frequency veľmi páči.

JaHo @ 06.12.2009 17:32:42
Nic než super se nedá napsat.

04.10.2009 Alfakher
5 stars

Tak vážení, podle mě nejlepší novodobé album v dějinách art rocku. Od úvodních tónů, až po krásnou závěrečnou baladu mi celá deska jako celek úžasně sedla do mého očekávání. Takovou sytost a nápaditost jsem naposled slyšel u raných Genesis! Střídání elekrické kytary s akustickou, basová linka, bicí i klávesy mají hutnost a sametový zpěv samotného zpěváka to celé zastřešuje v jeden úžasný celek. Pro mě osobně po srovnání s poslední deskou kapely Pendragon absolutní kandidát na desku roku. Frequency vřele doporučuji zařadit do galerie každého fandy artrocku. V dnešní době plné zkažené hudební komerce, počin nevídaný. Naivně jsem si myslel, že po pádu železné opony podobné kapely uvidím naživo! Bohužel, nejsme zřejmě na takové úrovni, jako v sousedním Polsku, kde podobný žánr zakořenil natolik, že je podobné kapely nazývají druhou vlastí, viz výše citovaný Pendragon.
reagovat

PaloM @ 05.10.2009 07:21:21
O tomto albume som len počul a dlhšie sa naň chystal, tak je tu konečne príležitosť vypočuť si. Vďaka za pripomienku.

Lothian @ 05.10.2009 10:37:21
Předpokládám,že autor nezná předchozí alba IQ, ta jsou ještě o třídu výš.
Tehdy to byla moje kapela No1.

Alfakher @ 05.10.2009 13:56:36
Predchozi alba samozrejme znam,ale pro me,jako priznivce artrocku je to opravdu v dnesni dobe pocin chvalyhodny!je dobre,ze je tu stale nekdo.kdo pevne trima prapor artrocku!tohle videt a slyset nazivo...bohuzel.

Lothian @ 05.10.2009 21:00:36
To souhlasím,že musíme být rádi za každé tak dobré album. Ale po odchodu hlavního skladatele a asi podstatného aranžera Orforda už to je takové mělké. Aspon že ten nový bubeník už trochu vklouznul do Cookova způsobu hraní,zkraje to bylo dost mimo.

Apache @ 05.10.2009 23:30:01
Alfakher: A co takhle naučit se psát?

Alfakher @ 06.10.2009 14:20:39
Tak jen doufat a neztracet nadeji!snad nam to panove z I.Q. nekdy predvedou nazivo,bez ohledu na rezim a dobu.nadeje umira naposled.tenhle styl muziky tady proste chybi...

Barbuch @ 10.10.2009 01:43:33
Co se týče kandidáta na desku roku,určitě bych před tímto albem upřednostnil MARTIGAN-"Vision",PHIDEAUX-"Number Seven",KOTEBEL-"Ouroboros",BEARDFISH-"Destined Solitaire",ARCHIVE-"Controlling Crowds",THE DEAR HUNTER-"Act.III...",NEMO-"Barbares" a hlavně úžasné "Beyond Reality" od MANGROVE !!!
Jistě že IQ není špatná deska,ale tak nějak...chybí mi tam více rozmanitosti.Ode mě čtyři hvězdy...a to je prostě na kandidáta "Album roku" málo!

Lothian @ 10.10.2009 10:46:09
Martigan a Mangrove jsou pěkní. A taky Arpia,Astralis,Dylan,Il Castello Di Atlante,Leap day,Red sand,Sylvan,Transatlantic.... Ale to jsou všechno čtyř* věci,takže těžko vybírat album roku,letos nic u mne nemá 5/5.

namez17 @ 03.01.2010 14:34:40
co dodat,výborná kapela a ještě lepší deska srovnatelná snad jen s EVER!

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 6x
Mohyla, Brano, kaktus, Titan, john l
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
jirka 7200
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000