IQ - Dark Matter

IQ - Dark Matter - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2004

Tracklist:

01. Sacred Sound (11:40)
02. Red Dust Shadow (5:53)
03. You Never Will (4:54)
04. Born Brilliant (5:20)
05. Harvest of Souls (24:29)

Total Time: 52:16


Obsazení:

- Paul Cook / drums & percussion
- Mike Holmes / guitars & keyboards
- John Jowitt / bass guitar & bass pedals
- Peter Nicholls / lead vocals
- Martin Orford / keyboards & backing vocals

 
29.05.2017 john l
5 stars

Znovuobjevení kapely Landmarq, ve mě zažehlo novou chuť, přípomínat si velké albové projekty Anglických progresivních kapel druhé vlny. V posledních dnech jsem se jim začal usilovně věnovat a po několika recenzích kapel Arena a Threshold, přišli na řadu velikáni tohoto stylu, nebo chceme li směru. Ti, kteří stáli u jeho startu, kapela Iq. Prozatím jsem velmi stručně ohodnotil jenom dvojalbum Subterranea, což je velkolepý koncepční projekt, na jehož poslech musí být člověk dokonale připraven. Bez sebemenší erudice a uvolněných, přenastavitelných mozkových komor, není lehké jeho obsah dokonale nasát, natož pak pochopit.

Naštěstí se v katalogu Iq, nachází i přijatelnější alba a jedním takovým je právě Dark Matter.

Proti stereotypu, si s vašim souhlasem dovolím ulehčit práci:

Titan (recenzent) píše: Temné, velmi temné album. - Ano, do puntíku souhlasím.

Brano píše: Napriek tomu,že z hudby IQ cítiť vplyv skupín ako Genesis alebo Pink floyd,ingrediencie sú namiešané tak znamenite,že celkový výsledok zaručuje vysokohodnotný poslucháčsky zážitok. - Neřekl bych to přesněj.

A Mayak: Dark Matter je po bezchybnom albume Ever, koncepčnom dvojalbume Subterranea a vysoko nadštandardnom The Seventh House ďalším drahokamom do mozaiky diel, ktoré budú dlho patriť k pilierom žánru, nazvaného rock progresívny. - OK.

Mohl bych to už ukončit, vždyť ty věty jsou víc než výmluvné.

Ale z opačné strany, Charlie: Skupinu IQ som v minulosti dosť počúval,na svoju dobu boli dosť aktuálni a produkovali príjemnú melodickú prog-rockovú muziku.No teraz chlapci trocha zaspali.Poskledný album "Dark Matter" som si opakovane pustil,no zdá sa že na albume nepriniesli nič nové,akoby len opakovali motívy ,ktoré už poznáme z predošlých albumov (vykrádanie samých seba je výstižný názov)

Charlie, nepotěšil jsi mě aaa ani já tě nepotěším.

Pro mě je materiál na Dark Matter sestaven velice šikovně. Poukazuje na slušnou životaschopnos a s velkým nadhledem, se snaží prodírat i jinými oblastmi, které nejsou vymezeny stanovenými progresivními zákonitostmi.

Jde o velmi zdařilou a možná dokonce inovativní nahrávku.
reagovat

steve @ 29.05.2017 21:40:35
Deskou Dark Matter se tábory fanoušků kapely Iq rozdělili ve dví. Jedni jim zůstali věrni, ale druzí nedokázali překousnout temnou stránku alba a mnoho jich odešlo. Proto se kapela na Frequency vrátila k osvědčenému receptu.

john l @ 30.05.2017 14:28:41
Kde jsi tohle přečetl. Žádný masivní odchod, nebo odklon fanoušků Iq se po desce D.M. neudál. Píšeš "Proto se kapela na Frequency vrátila k osvědčenému receptu." a za pět let vydala ještě mnohem temnější The Road of Bones??? To by nedávalo smysl.

Pegas @ 30.05.2017 17:23:42
V době Dark Matter jsem IQ teprve poznával, ale také si nevybavuji, že by s ní fanoušci měli problém.

horyna @ 30.05.2017 20:39:18
První poslech Dark Matter byl pro mne šokem, dlouho jsem se deskou nemohl proposlouchat, možná jsem nechtěl přijmoput nový styl IQ. Dnes poslouchám tuto nahrávku s velkou chutí. S pětkou souhlasím. Nejúchvatnější mi přide skladba druhá.

27.03.2015 Titan
4 stars

Temné, velmi temné album. Martin si vzal zpátky žezlo a to doslova, tady klávesy dominují, ale naštěstí k i kytarám se dává nějaký ten prostor.

Sacred Sound - nádhera, začne to skoro hned tvrdší pasáží, klávesy tu mají nový sound, který jsem na předchozích albech neslyšel, kytara melodicky kňourá, pasáž přejde do varhan jako z hororu Alfreda Hitchkoka a pak se to rozjede v kytarovou show podporovanou klávesy. Asi moje nejoblíbenější na tomto albu.

Red Dust Shadow - smutná, ponurá, nechoďte skákat z mostu, je to jen hudba. Příjemný melotron, který krásně zapadá do motivu

You never will - trochu slabší než ostatní, není to průšvih, ale na IQ standard to není takové

Born Brilliant - podobný případ jako předchozí, postrádám tam tu melodičnost

Harvest of Souls - příjemná, dlouhá, jsou tam pasáže, které by mohly vytvořit několik písniček dohromady, začátek je jemnější, vydrnkávání mi silně připomíná 12strunku Anthonyho Phillipse z období Trespass, konkrétně Stagnation. Pak pasáž "America" je chytlavý refrém. IQ se s tím dobře poprali.

Celkově je to fajn album, mám ho rád, sice nepatří jako celek do mého TOP od IQ, ale je to pořád na vysoké úrovni. Dávám mu 4*


reagovat

04.10.2008 Brano
4 stars

Práve teraz mi doznievajú posledné tóny maxikompozície Harvest of souls a ja mám opäť chuť stlačiť tlačidlo play na cd prehrávači a vypočuť si túto výbornú platňu znovu.Dark matter mi v mnohom pripomína legendárnu platňu Foxtrot od Genesis.A to nielen záverečnou takmer dvadsaťpäťminútovou kompozíciou Harvest of souls,ktorá je tak veľmi podobná Suppers ready z Foxtrotu,ale aj kompozičnými postupmi a celkovým "feelingom".Úvodná Sacred sound začína takmer rovnako ako Watcher of the skies,skladba postupne graduje až do momentu,kedy mellotron vystrieda mohutný a pompézny zvuk kostolného organu.Až z toho naskakujú zimomriavky...IQ v textoch reagujú na vtedajšiu politickú situáciu,na vojnu v Iraku,ktorú považujú za zbytočné krviprelievanie a na škodlivú zahraničnú politiku prezidenta Georgea Busha.Napriek tomu,že z hudby IQ cítiť vplyv skupín ako Genesis alebo Pink floyd,ingrediencie sú namiešané tak znamenite,že celkový výsledok zaručuje vysokohodnotný poslucháčsky zážitok.
reagovat

Snake @ 27.03.2015 19:26:19
Od IQ toho znám bohužel pohříchu málo, jednou z mála vyjímek je právě album Dark Matter, které jsem pár let vlastnil v podobě - ehm - piráty zfušovaného cd. Muzika je to natolik pěkná, že jsem se s ním loučil opravdu nerad, ale nakonec stejně skončilo v popelnici. Nepokradeš, Kelišová, nepokradeš :)

Už úvodní pecka Sacred Sound mi neskutečně lahodí, ale vrchol alba spatřuji v majstrštyku You Never Will. Ten refrén a nepravidelný tepot mellotronem podkreslených bicích mě přivádějí na kraj blaženosti. Už jen kvůli téhle skladbě si to cd jednou koupím...

A mimochodem, Brano, pěkná a výstižná recenze !

21.08.2005 Pend
5 stars

Mně připadá Dark Matter o fous lepší než předcházející. Už jenom produkce udělala krok dopředu. Že se IQ opakují, není na škodu, takovou muziku od nich chci slyšet. Že se jejich alba nebudou těšit oblibě u kritiků požadujících pořád nějaké změny, mi vůbec nevadí. Pendragon taky hrajou posledních 15 let stejně a skvěle.
reagovat

zdenek3 @ 29.06.2016 22:30:34
Mně přijde toto album jako nejlepší.
Je to prostě přesně můj šálek kávy.
Art rock jak vyšitej. Nápady, rytmika, dobrej zpěv.
Temnější, a to já rád.
Klidně dám 4,5 ****¨

horyna @ 30.06.2016 08:10:57
Skvělá deska, opravdu skvělá, od skvělé kapely. Iq mám ze srdce rád, sice u této jsem krapet bojoval, přeci jen vláštní mystika a temnější nádech nebýval zrovna u Iq zvykem, ale proč ne. Na poslední Road of B. stvrdili tuto cestu jako správnou:-)

06.12.2004 Charlie
3 stars

Skupinu IQ som v minulosti dosť počúval,na svoju dobu boli dosť aktuálni a produkovali príjemnú melodickú prog-rockovú muziku.No teraz chlapci trocha zaspali.Poskledný album "Dark Matter" som si opakovane pustil,no zdá sa že na albume nepriniesli nič nové,akoby len opakovali motívy ,ktoré už poznáme z predošlých albumov (vykrádanie samých seba je výstižný názov).Dominuje tu klávesový part (varhany),gitarové pasáže sú jednoduchšie a menej dominantné.Po prvej rýchlejšej kompozícii" Sacred Ground" album vpláva do pokojnejších vôd "Red Dust Shadow",pokojnejšej skladby s akustickou gitarou.Všetko má sladký a pokojný ráz,chýba tam dynamikaa pohyb,muzikanti pôsobia ospalým dojmom,aj v pomalých skladbách môže byť trocha života.Tretia skladba "You never will" v middle tempe,začína tikaním hodiniek,ktoré akoby prebudili aj spiacich muzikantov.Nie je to zlá skladba,pôsobí však trocha zastaralo (akoby vytiahnutá zo zásuvky spred lO rokov)Napr.skupina "Casino"svojím debutovým a žiaľ jedinným albumom,ktorý je už 12 rokov starý pôsobí oveľa živšie a súčasnejšie než naši chlapci.Štvrtá skladba "Born Brilliant" so zvukom strojov z "Wish you were here"
hoci kompozične jednoduchá,patrí madzi svetlé miesta albumu.A napokon posledná 25-minútová skladba "Harvest of Souls" uzatvára celý album.Skladba je únavná,otravne dlhá,naťahuje sa ako žuvačka.Možno by celkom ušla v kratšej (tak 5-7 minútovej) verzii.Jej dlhá minutáž je v tomto prípade na škodu.
Chlapci na albume nepriniesli nič nové,skladby sú málo dynamické,už pri prvom vypočutí sa vám zdá,akoby ste to už niekde počuli.V poslednej dobe som počul mnoho oveľa lepších albumov (hoci aj Dream Theater-Six degrees of inner turbulance)
Hodnotenie:s prižmúrením oboch očí:tri hviezdičky.
reagovat

25.07.2004 Mayak
5 stars

Dark Matter je po bezchybnom albume Ever, koncepčnom dvojalbume Subterranea a vysoko nadštandardnom The Seventh House ďalším drahokamom do mozaiky diel, ktoré budú dlho patriť k pilierom žánru, nazvaného rock progresívny. V tejto dobe je fakt prakticky nemožné, prísť s niečim totálne zásadným, ale I.Q. si udržuje stále vysoko nasadenú latku kvality. Je bláhové tvrdiť, že kapela vykráda sama seba, nepostrehol som jediný motív, alebo hudobný nápad, ktorý by pripomínal niečo z predošlej tvorby skupiny...
Niečo iné je charakteristický sound a spôsob komponovania v kapele a zatiaľ, čo na The Seventh House viac dominovali gitarové party Mike Holmesa, Dark Matter je podstatne viac postavené na klávesových plochách Martina Orforda a jeho atmosféra a textová zložka je temnejšia, ako u predošlých počinov kapely.
Nepochybne ťažiskovou kompozíciou je záverečný, vyše 24-minútový epos "Harvest Of Souls", ktorý smelo možno postaviť vedľa klasických diel žánru, ako sú "Supper´s Ready" od Genesis, alebo "Close To the Edge" od YES a ak s tým - úplne náhodou - niekto z Vás nesúhlasí, ja skalopevne tvrdím, že majster ČAS ukáže!
Dal by som za toto dielo 4 a pol boda, ale predošlí recenzenti ma doslova prinútili zaokrúhliť hodnotenie novinky dnes už veteránov žánru smerom nahor!
reagovat

22.07.2004 vlada
4 stars

Nemyslím si, že by bylo toto album slabé - jen následuje po 2 vynikajících projektech ( Subterranea a The Seventh House ) což svádí k porovnávání. Také 4 roky čekání na nové studiové CD byly dlouhé, ale zaplaťpánbu jsem se dočkal.
reagovat

09.07.2004 Michal
3 stars

Mám všechna alba IQ, miluji jejich hudbu, ale tomuhle albu nemohu přijít na chuť. Je to (téměř)vykrádání sama sebe, u několika skladeb mám pocit, že se některé části s menší úpravou použily ze starších desek. Ani hlas Petera Nichollse není tak úžasný jako dřív. Vrcholem alba jsou poslední 3 minuty! Jinak skvělý zvuk a produkce.
reagovat

18.05.2004 Michal
4 stars

Bohužel se ukázalo, že Dark Matter je slabá deska. Říká se mi to těžko, ale je to tak. Zní to jako rozpracované starší skladby. Stále totéž dokola. A IQ jsou nejsilnější v pomalých melodických skladbách, a taková tam není. Mellotron je použitý spíš jako : podívejte, máme mellotron!
Pustil jem si pro srovnání Seventh house, a to je jinde. Uvidím při dalších posleších.
reagovat

wickerman @ 18.12.2005 00:00:00
ked je to taky slaby album tak potom preco si ho ohodnotil ako "excelentni prirustek do kazde sbirky"???

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
Mayak, john l, ripo
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 7x
vlada, Brano, Mohyla, kaktus, Titan, Snake
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Charlie
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000