Haken - Affinity

Haken - Affinity - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2016

Tracklist:

1. affinity.exe (1:24)
2. Initiate (4:16)
3. 1985 (9:09)
4. Lapse (4:44)
5. The Architect (15:40)
6. Earthrise (4:48)
7. Red Giant (6:06)
8. The Endless Knot (5:50)
9. Bound By Gravity (9:29)

Total Time: 61:26


Obsazení:

Charlie Griffiths - guitars
Ray Hearne - drums
Richard Henshall -guitars & keys
Ross Jennings - vocals
Diego Tejeida - keys
Conner Green - bass

 
27.06.2019
5 stars

Jsou tomu už tři roky, co jsme měli tu čest s přelomovým dílkem mezinárodní, progresivně rock metalové kapely Haken. Nebyl jsem jistě sám, kdo by čekal, že se Haken po vydání tak výborného alba, jakým bylo „The Mountain“, a následném turné zařadí do suity progresivních kapel chrlících jedno album za druhým. A když ne alba, tak alespoň boční projekty. Ne, chyba lávky. Kapela zcela neprogresivně usnula a procitá až s deskou novou „Affinity“.

„Affinity“ je zkrátka album, jakých je na scéně pomálu. Haken si na něm dělají doslova co chtějí. Dělají to s nadhledem a bez toho, že by se nechali nějak zvlášť svazovat očekáváním fanoušků nebo tradicemi běžnými pro hudební škatulku, ve které se pohybují. Haken jsou sví a dělají věci po svém, což je nejdůležitější předpoklad proto, abyste byli v progresivním ranku skutečně „true“.

Velká škoda, že se motor tak úspěšně rozjeté formace musel zaseknout na loňském albu Vector. Jestli půjde o částečné zrezivění nebo úplné, ukáže deska další, možná taky poslední.
reagovat

PaloM @ 27.06.2019 20:06:08
Najlepší album je Aquarius a doteraz ho Haken ani neprekonal, ani nevyrovnal iným albumom. Druhý najlepší - Mountain. Práve Affinity ma najmenej zaujal. Viac ma baví nečakane tvrdý, strojový Vector.
Tak to je môj čisto súkromný rebríček na hudbu nadpriemernej skupiny.
Tak ako je tvojich 5 hviezd pre Affinity čisto tvoj názor. A všetko je ako má byť. Vďaka za recenziu.

Mayak @ 27.06.2019 21:08:29
"Najlepší album je Aquarius a doteraz ho Haken ani neprekonal, ani nevyrovnal iným albumom."
Podpisujem sa pod túto vetu, ako človek, ktorý HAKEN sleduje od začiatku ich oficiálneho fungovania a ako fanúšik, ktorý videl aj ich koncerty ...

15.04.2017 steve
4 stars

Není možná? Chci zakřičet, Haken to dokázali! Za nejambicióznějším a momentálně i mým nejoblíbenějším albem The Mountain vidím problém podobenství s jinou prvoligovou progresivní produkcí starších zaběhaných kapel, stejně jako zbytečně na album napasované, vykřičené metalové úryvky. Je poznat, že s Affinity se kapela poučila a většiny neduhů z dřívějška se ráčila vyvarovat. Po Dream Theater a Pain of Salvation ani stopy, bohužel ani po Gentle Giant (ti jediní slušeli) a Haken jakoby dorostli a dozráli na úroveň jim podobným, kam už zaslouženě patří.

Drsné metalové sféry minimalizovali, kreativita je všudypřítomna a nepotopitelná Haken-melodika znovu sklízí své ovoce. Symbolem toho stavu jsou poslední čtyři skladby alba, to jsou Haken kteří se nebojí, experimentují, plně se otvírají k novým obzorům a oplývají silou překvapivých momentů. Zajímavou cestu si razí i skladba 1985, vzácné retro s příchutí jedné epochy, kde elektronické bicí mají vedle "těch" kláves nesmazatenou pozici. Každá skladba je stvořena vtipně a vychytrale, přesně podle měřítek dnešní moderní progresivní produkce. Jediné, čeho se mě dostává v menší míře než v minulosti, jsou výraznější, hitově aktivační nápady. Proto ode mne dostanou poslední Haken známku stejnou, jako v minulosti - tedy čtyřku.
reagovat

john l @ 15.04.2017 10:48:32
Řekl bych, že ty " metalové sféry" jsou použity na Affinity i na The Mountain ve stejné míře. A co se týče vlivu ostatních kapel, poslední skladba Bound By Gravity mohla stejně tak vypadnout z některého z posledních alb kolegů Anathema.

steve @ 17.04.2017 19:50:51
Hold to slyšíme každý jinak. Poslední deska se Haken prostě povedla, jestli víc, nebo míň než Mountain není až tak důležité. Já tam ty vlivy už neslyším a jsem spokojenější.

horyna @ 20.04.2017 12:00:48
Voytus ahoj: znáš i desku The Mountain? Dle mého je vydařenější a zajímavější. Affinity potřebuje delší zažití, ale i tak, v dnešní progmetalové komunitě, jsou jedni z mála zajímavých.

Voytus @ 20.04.2017 12:12:36
Horyna: Předchozí desku neznám, ale popravdě, nějak se mi do dalších alb ani moc nechce. Možná třeba někdy, ale momentálně se s touto podobou progresivní hudby úplně míjím. Zaujali mě Animals as Leaders (občas ale dokážou taky "ubíjet") a třeba ještě Intronaut, kteří mi při Haken přišli na mysl, ale jinak se holt momentálně pohybuju v dost jiných vodách.

horyna @ 20.04.2017 13:00:04
Voytus: někdo tu myslím psal, že vydařený je i debut, ale také nemám tu pravou chuť objevovat další Haken. Možná bych byl překvapen, ale...
S těmi jinými vodami to máme podobné, já zrovna doobjevuji kapely z přelomu 60/70 let. A ty? Kde momentálně brouzdáš?

Mayak @ 20.04.2017 16:27:08
... že najlepší album od Haken je ich debut "Aquarius" napísal PaloM. a ja sa k nemu jednoznačne pridávam. Žiadny ďalší album nedosiahol už efekt tak pozitívneho prekvapenia a istého nadšenia, ako práve plnohodnotná prvotina tejto dnes už medzinárodnej kapely (pôvodne čisto britskej) ...

Voytus @ 20.04.2017 16:29:02
Horyna: Tak nějak na soudobé scéně, ale spíše soul, blues, funk, psychedelie a tak podobně - čili to stejně všechno vychází z těch 60. let. Něco jsem přidával i sem, zajímaví jsou třeba psychedeličtí bluesmani All Them Witches, dost mě baví loňské album Let Me Get By od Tedeschi-Trucks Band, povedly se i alba skupin Purson a nebo Blood Ceremony, které už také nějakou dobu sleduji. Z progresivního rocku mě překvapili Big Big Train, což jsme tu také probírali. Zkouším ledacos - i třeba djent nebo metalcore, ale tam se nechytám.

20.05.2016 alienshore
4 stars

Nedávam dekádam pridruženú hodnotu, no roky 80-té mám z rôznych dôvodov v obľube. Aj rozliční muzikanti sa k tomuto obdobiu vracajú a prinášajú, buď recyklované hity v novších obdobách, alebo využívajú konkrétne prvky na dosiahnutie určitého efektu. Britskí Haken sa po úspechu predošlej dosky The Mountain ocitli na vrchole progresívneho metalu a netrpezlivo sa očakáva, čo nové prinesú a čím potešia svojich fanúšikov. Album Affinity predstavuje Haken v trochu inom svetle a tentoraz sa snažia vytvoriť symbiózu moderného prog/djent-metalu s prvkami 80-tých rokov.

Nepochybne je to zaujímavá myšlienka. Kapela sa pohráva s motívmi z filmovej hudby, popu a zvukov, či aranžérskych fínt z daného inkriminovaného obdobia. Predovšetkým oceňujem výbornú prácu klávesáka Diega Tejeida, ktorý vystihol atmosféru úplne dokonale. Inštrumentálne orgie si samozrejme nenechali ujsť a nachádza sa tu dostatok pasáži, kde ukazujú, čo všetko vedia zahrať. Nie však takým tým samoúčelným spôsobom, ale dbajú na dodržiavanie určitej kompozičnej kvality. Komerčný úspech Affinity naznačuje, že Haken môžu byť dobrou konkurenciou aj pre neohroziteľných Dream Theater.

Obsah tohto albumu sa dá hodnotiť rôzne, ale jasne prevažujú klady. Sú tu skladby, ktoré sú fantastické, no sú tu aj tie, ktoré až tak neprekvapujú svojim vyznením. Úvodná singlovka Initiate je dobrý štart k otvoreniu celého diela. Najlepšou a najvymakanejšou skladbou je 1985. Tak výbornú a melodicky premyslenú vec som v progresívnom metale už dlho nepočul. Klávesy 80-tých rokov tu majú zásadný vplyv a zaznejú dokonca aj zvuky bicích z tejto éry. Jednoznačne päťhviezdičková záležitosť.

Ďalšou zásadnou kompozíciou je 15-minútová The Architect, ktorá je však v niektorých častiach priveľmi náročná a nepomáhajú jej veľmi ani škriekané vokály od Einara Solberga (Leprous). Len štvorminútová Earthrise je na tom ďaleko lepšie a má absolútne nádhernú melodickú linku. Ross Jennings spieva na ucho ľahké verzie a kapela sa vyložene hrá s rytmami, čím vytvára veľmi pozitívnu atmosféru. Melancholická Red Giant a metalovo nabrúsenejšia The Endless Knot sú solídne spracované tracky po inštrumentálnej stránke. Veľmi potešujúca je predovšetkým posledná a pomalšie plynúca Bound By Gravity.

Haken prišli s ambicióznym počinom, ale ako to už býva zvykom, nie všetko sa podarilo dotiahnuť do konca. Affinity totižto naznačuje vymanenie sa z prog-metalových klišé, no kapela to robí tak zhruba pol na pol. Sú tu skvelé momenty, ale zároveň aj typické zabehané postupy, ktoré už v prog-metale nie sú ničím výnimočným. Affinity je však stále albumom, ktorý má jednoznačne navrch oproti tým konkurenčným. Ak však chce kapela Haken vstúpiť do "kráľovstva nesmrteľných", tak musí proste riskovať a ísť proti prúdu.
reagovat

Mayak @ 20.05.2016 21:38:31
Trochu inak, (zvláštnejšie) poňatá recenzia, ako som zvyknutý u Slava (ale aj tak trefná a obsažná).
Áno, u HAKEN badať celkom evidentne istý posun a "Affinity" už nie je obligátna djent/prog-metalová placka, ale skôr široko-spektrálnejší ešte stále pomerne tvrdší prog/rockový album. O HAKEN by sa dalo písať asi hodne, ale majoritným skladateľom kapely je stále gitarista a klávesák Richard Henshall. Videl som kapelu naživo 2x a skutočne pohľad na rodáka z Mexico City, klávesáka Diega Tejeidu počas koncertu je zážitok, čo všetko stíha a predvádza ...
Či sa niekedy dostanú HAKEN do "kráľovstva nesmrteľných" netuším, ale celkom iste viem, že ich hudba ma baví podstatne viac, ako produkty väčšiny amerických, obdobne orientovaných kapiel (včetne tej ... najväčšej).
Inak, už na predošlom a skvelom EP "Restoration" z roku 2014 je evidentný posun HAKEN do iných hudobných teritórií, vrámci v podstate progmetalového subžánru ...

alienshore @ 21.05.2016 13:28:47
Miro, s aranžérskym poňatím tohto albumu nemám problém, chlapci dokazujú že vedia hrať, avšak myslím si že mal byť vyvinutý väčší tlak na melodiku, pretože koncept si to v podstate aj žiada, ale inak je to veľmi dobrá doska ...

Sajgon3 @ 22.05.2016 22:37:09
HAKEN majú klasickú nevýhodu a to práve, že sa od nich neočakáva slabšia doska -) Novinku som zatiaľ zbehol len dvakrát a to je trošičku málo - osobne u mňa dosiahli vrcholu predchádzajúcim počinom. AFFINITY už v mojom uchu neni až taký pestrý a neobsahuje také skvosty ako "Atlas Stone" a "Nobody" z TRojky , ale....oproti poslednému albumu DT určite ďaleko zaujímavejšie - mne sa najviac páči práve " The Architekt " a hneď následná " Earthrise ". Najviac ma mrzí, že každým albumom to ide dole s "obalom " -(( ale to samozrejme nie je vec hudby - u mňa 4,4 -)

Carloss87 @ 27.10.2016 20:13:08
Album je to super.Jen mne mrzí,že tam není více delších skladeb.1985 je pecka.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
alienshore, kaktus, Petr87, Carloss87, steve
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
PaloM, Petrlik
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Haken


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000