Goodman, Jerry & Hammer, Jan - Like Children

Goodman, Jerry & Hammer, Jan - Like Children - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1974

Tracklist:

1. Country And Eastern Music (Jan Hammer)
2. No Fear (Jan Hammer)
3. I Remember Me (Jan Hammer)
4. Earth /Still Our Only Home/ (Jan Hammer)
5. Topeka (Jerry Goodman)
6. Stepping Tones (Rick Laird)
7. Night (Jan Hammer + David Earle Johnson)
8. Full Moon Boogie (Jan Hammer + Jerry Goodman)
9. a/ Giving In Gently b/ I Wonder
(Jan Hammer + Ivona Reich) / (Jerry Goodman)


Obsazení:

JERRY GOODMAN: electric guitar, acoustic guitar, violin, violas,violows, electric violin, electric mandolin, lead vocals, vocals

JAN HAMMER: piano, electric piano Fender-Rhodes, drums, Oberheim Digital Sequencer, Moog bass, Moog lead, percussion, lead vocals, vocals

 
07.03.2014 Miloš Novák
5 stars

Toto album je naprosto fantastické.Po rozpadu Mahavishnu Orchestra ho natočili dva bývalí muzikanti Jerry Goodman a náš emigrant Honza Hammer.Míval jsem vinyl a koupil jsem cd. Nezávisle na sobě jsem zapůjčil čtyřem kamarádům a všichni svorně tvrdí,že je to lépe nahrané,než na vinylu,Jan Hammer si to tvrdě při remasteringu ohlídal.Jeden z prvních vinylů,které jsem vlastnil,takže trochu srdcovka,ale co tito dva skvělí muzikanti stvořili,je naprostá nádhera a jeden z největších počinů z dob jazzrocku. Jan Hammer tam dokonce naučil J.Goodmanna zpívat česky (pivo,víno),sami při poslechu zjistíte. Trochu z recenze skladeb .První skladba - Country and eastern music - Tak takto má vypadat skladba s naprosto přesnou rytmikou,housle ,klavír moog,nádherně jim to šlape a nápad a již slyšíme ,pivo ,víno. Bože to má zvuk.Nádherná skladba. No Fear - Tato skladba trochu začíná,jako album od C.Niemena - Enigmatic,ale po chvíli se to zvrhne v moogové řádění J.Hammera ,trochu tajuplná skladbička. I remember me - třetí skladba ,kdyby se zpívalo je to nádherná balada.Housle,moog,viola,to je nádherná pomalá skladba,určitě jako doprovod k nějakému filmu. Earth (Still our only home) - 4tvrtá skladba je trochu z jiného soudku,opět naprosto přesná rytmika , kytara vévodí a společně zpívají česky ,Naše země húú.Další řacha na albu. Celé cd je naprosto natočeno v takovém radostném a pozitivním duchu je to pecka . Topeka - Skladba J.Goodmanna a je to znát,housle dominují a krásně s z repro střídají s moogem. Steppings tones - Zde je podepsán jako autor další bývalí člen Mahavishnu Orchestra Rick Laird a v této skladbě opět slyšíme Mahavishnu z dob její největší slávy. Night - Tak toto je opravdu noc.Opět nádherná náladová skladba ,nechci Vás inspirovat,k čemu by se hodila,je to,já tomu říkám krása nesmírná . Full moon boogie - Asi nejkomerčnější skladba na albu,samozřejmě to žádná komerce není,ale je to největší mazec na albu,neskutečné,dalo by se hrát třeba na radiu Beat.Ta rytmika je neskutečná (Bomba). Giving in gently (A) I Wonder (B). - Poslední věc na albu , nádherná balada,hostuje zpěvačka Ivona Reich,myslím,že toto album by jste měli slyšet,protože po rozpadu Mahavishnu orchestra je to, to nejlepší co se k mému sluchu dostalo a dosti mi hřeje,že to není klasický jazzrock,ale ,že dost zpívají.Kdyby jsem mohl dát deset hvězd,tak je pro vyjímečnost alba dám,takže samozřejmě pět hvězd.Amen.
reagovat

Fan @ 08.03.2014 11:40:57
Tak to si tedy musím to CD sehnat. Znám pouze vinyl. Jinak 100% souhlas s recenzí. Já ji tak trochu považuji za naši domácí desku a to nejen pro češtinu. Ale nyní si jdu pustit Niemena pro porovnání. Díky.

PaloM @ 08.03.2014 12:59:30
CD je v e-shopoch a cena je výborná, napr. >> odkaz
Miloš, vďaka za pripomienku, dlho som to nepočúval.

tykeww @ 09.03.2014 09:11:25
Úžasné album! Mám ho ještě raději než alba Mahavishnu Orchestra.

03.05.2011 Petr Gratias
5 stars

V r. 1973 byla legendární jazzrocková skupina Mahavishnu Orchestra na vrcholu. Jednotliví členové měli vysoký instrumentální potenciál virtuozního typu, což potvrzovaly nejen nahrané skladby, ale i koncerty, ze kterých sršela mimořádná energie. Jelikož kapelníkem byl superkytarista John McLaughlin, získal kontrolu nad nahrávaným a komponovaným repertoárem. Mnohdy stačilo jenom proaranžování a jeho jméno se objevilo v autorském záhlaví. Vzhledem k tomu, že se jednalo o tantiémy a autorské honoráře, staly se tyto záležitosti jablkem sváru.
Jan Hammer, ale také Billy Cobham a Jerry Goodman se v autorském záhlaví "vytráceli" a McLaughlin odmítl akceptovat jejich nároky na autorství. Z toho vznikla roztržka a skupina se v legendární sestavě v r. 1973 rozešla.
Jerry Goodman a Jan Hammer byli nejenom výteční hudebníci, ale i dobří přátelé a tak se rozhodli vytvořit vlastní hudební projekt, zaštítěný jejich jmény. Výsledkem bylo album s názvem Like Children (Atlantic 1974).
COUNTRY AND EASTERN MUSIC začíná úderným riffem na klavír a pak se rozbíhá v rychlém tempu celá skladba. Hammer jako autor v ní akcentuje svoje slovanství v melodice a Goodman dodává anglosaskou drsnost. Obě rozdílná pojetí se srážejí jako oheň a voda. Výsledkem není pára, ale opravdu pevný muzikantský tvar nového kompozičního myšlení. Synthesizery se zde propojují s houslemi a nad tím vším pulsuje baterie bicích nástrojů.
Je třeba zdůraznit, že na celém albu nebyla nahrána klasická baskytara, čímž se album odlišovalo od ostatní dobové produkce.
NO FEAR elektronicky implantovaný zvuk gongu a široké pole pro Moog synthesizer a další elektronické vymoženosti. Hammer přesvědčuje, že analogový syntehsizer ovládl virtuozním způsobem a ohýbá tóny s famózní graciézností - jinak než Corea, Hancock nebo Zawinul. Po elektronických eskapádách se téma vrací k úvodnímu motivu...
I REMEMBER ME je balada. Procítěné téma smíření a vzpomínání s klavírním motivem a jemnými klasicizujícími houslemi a v pozadí základ držící celou harmonii. Smutné, meditativní rozjímání s astrálním tónem moogu v pozadí. Možná v tom tematicky někdo spatří hudbu pro krematorium, já si však myslím, že je to podzimní dumka s pečlivě vystavěným tématem. Možná by v tom někdo hledal klasiku, nikoliv produkt jazzrockových matadorů...
EARTH (STILL OUR ONLY HOME) přichází výrazné oživení. Basový moog zahltí rytmickou strukturu s přesnými bicími, ke kterým se postupně přidává elektrická kytara a zastřené hlasy. Jako bič prošvihne divoký průjezd houslí, aby se téma vrátilo k funkové podobě. Kytara má správně řeřavý tón a Goodman se nebojí prošlápnou wah wah pedal. A do hry opět vstupuje moog. Ano, to je jazzrock sedmdesátých let!
TOPEKA energická skladba, v níž si podávají ruce všechny přítomné nástroje na albu. Poskytuje příležitost oběma muzikantům ve výtečné poloze zdůraznit jejich hráčskou suverenitu a vzájemnou inspirativnost. Prolínání houslí, elektrických houslí, moogu, elektrické kytary, akustické kytary a polyrytmické členění má spoustu energie a jiskry létají hodně vysoko...
STEPPING TONES je skladba pocházející ještě z mahavishnovského období a také nejvíc připomene minulost obou hráčů. Skladba se původně ztratila a po řadě let byla objevena ve studiích CBS a vydána na albu Mahavishnu Orchestra The Lost Trident Session...
Harmonické stupňování basového moogu, klavíru přináší novou estetiku. Znovu cítíme klasické hudební zázemí a onu hymničnost, nad kterou krouží Goodmanovy housle a Hammerův moog a přesné rytmické předivo až do fade-outu...
NIGHT demonstruje téměř mystické vyznění noci už v základu svého původu. Jde z ní trochu strach, trochu neklid a trochu ponurost, vyvolávající nejistotu. Elektrické housle a elektrické piano ser zde krásně propojují s psychedelickými ozvěnami. Výtečná náladotvorná skladba s jemným smyslem pro detaily a propilované nápady. V závěru skladba získá rytmickou hnací rychlost, kdy bicí a housle sviští jako dobře namazané soukolí parní lokomotivy..
FOOL MOON BOOGIE patří po meditativním úvodu opět mezi rychlejší příspěvky, který zdůrazňují funky rytmy propojené s boogie a je zase příležitostí pro hráčské uvolnění energie. Výtečné bicí nástroje s dalšími impantovanými nástroji. Jazzrock na plný plyn. Inspirující, kreativní a poháněn vpřed jako uvolněná síla atomové elektrárny. Základní téma je dané a nad tím krouží sólové vstupu moogu, elektrických houslí preparovaných wah wah pedálem. Nádherné prohazování instrumentálních eskapád prostorem...
GIVING GENTLY + I WONDER závěr přináší skladbu skládající se ze dvou kompozičních forem, které jsou propojeny. První část přináší zklidnění do velmi subtilního tvaru s akustickou kytarou, elektrickým pianem a zpívaným projevem. Konejšivá a hladivá melodie a projev koresponduje s názvem doplněná oběma hlasy. Pak ovšem přichází zvrat, který přináší údernou rockovou podobu mírně mahavishnovského typu a Goodman rozehrává pečlivě vystavěné kytarové sólo, které doprovází Hammer na bicí a klávesy, přichází sólo na moog a elektrické housle a celá skladba je odváděna k pozvolnému závěru. Zůstává mimořádná vnitřní imprese.
Pamatuji si, že jsem v polovině sedmdesátých let některé ze skladeb slyšel na Svobodné Evropě, tajně poslouchané uprostřed noci a byl jsem s Jana Hammera (u nás tehdy zatajovaného) u vytržení a rozhodl jsem se, že si album koupím. Na podzim 1976 se tohle album dostalo do mé sbírky a dodnes patří mezi mé sběratelské skvosty. Plný počet hvězd a to bez emocí. Prostě to ani jinak nejde.
reagovat

Brano @ 03.05.2011 15:02:09
Petr,Mahavishnu Orchestra mám veľmi rád,ale tento album nepoznám.Takže,zameškané doháňam a práve nakupujem tento album v ruskom supermarkete:-).Ďakujem za tip.

luk63 @ 03.05.2011 15:07:55
Brano, desku rozhodně vřele doporučuju a k ní např. i LP Jan Hammer Group: Melodies

PaloM @ 03.05.2011 21:00:43
Tento album mi odporučil Zdeněk (náš známy na Progboarde), je výborný. Mám len vzorku v mp3, lebo v našich e-shopoch som ho jednoducho nezohnal. Vrelo odporúčam aj Jan Hammer - First Seven Days (1975), ktorý sa dá kúpiť na CD za slušnú cenu >> odkaz V podstate tieto dva albumy ma bavia, ostatná Janova sólo tvorba, prípadne spolupráca s Jeffom Beckom, ma neoslovila.

Brano @ 04.05.2011 00:51:57
Palo,našiel som na tento album link v lossless.Tu je:
>> odkaz

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
Petr Gratias, Miloš Novák, jiří schwarz, Petr_70, ivazzoo
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Goodman, Jerry & Hammer, Jan


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000