Gazpacho - Soyuz

Gazpacho - Soyuz - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2018

Tracklist:

1. Soyuz One (6:22)
2. Hypomania (3:44)
3. Exit Suite (3:40)
4. Emperor Bespoke (7:49)
5. Sky Burial (4:24)
6. Fleeting Things (4:24)
7. Soyuz Out (13:26)
8. Rappaccini (4:08)

Total Time 47:57


Obsazení:

Jan Henrik Ohme - Vocals
Thomas Alexander Andersen - Keyboards
Jon Arne Vilbo - Guitars
Mikael Krømer - Violin and Mandolin
Kristian "Fido" Torp - Bass
Lars Erik Asp - Drums and percussion

 
06.03.2019 horyna
5 stars

Norští Gazpacho patří mezi pokračovatele Hogartovských Marillion, a jsou zároveň jedním z nejvíce unikátních subjektů pokrokové rockové muziky. V jejich pojetí najdeme odkazy na tvorbu Porcupine Tree, Pineapple Thief nebo No-Man, ale co dělá tuto kapelu odlišnou je její schopnost rychlé regenerace (pravidelný interval vysoce kvalitních nahrávek v řadě za sebou) a vysoká míra experimentu se zvukovými scénami, náladami, tématy a okolními ruchy. Jejich podmanivý hudební svět se odvíjí už dvacet roků nazpátek, ale až svým čtvrtým albem Night z roku 2007 dokázali plně definovat své myšlenky, svůj postoj a nalezený sound. Právě po tomto albu se Gazpacho propracovali mezi nejužší špičku v progresivně-rockové oblasti.

Hudební paleta (zatím posledního) desátého ambiciózního díla Soyuz pokračuje v omezování dramatičtějších rytmických přechodů a ubírá se maximálně vláčným, hloubavě melancholickým tempem. Její obsah poskytuje ohromné rockové momenty, velké množství invenčních nápadů, kaskády melancholií, emocí i dramat. Gazpacho si pohrávají v silně ambietním spektru plném melodramatických změn nálad. Nechybí atmosféru modelující nástroje jako klavír a housle, nemalý prostor dostávají rovněž akustické kytary.

Album začíná písní Soyuz One, pojednávající o osudu kapitána Vladimíra Komarova, jež našel smrt při přistávacím manévru sondy Soyuz. Druhá Hypomania je jediným snáze přístupným/hitovým adeptem na desce a nese odkaz britské post-rockové školy. Třetí Exit Suite otevírají děsivě zatemnělé chorální zpěvy a jednoduchý (přesto nádherný) klavírní motiv od Thomase Andersena, nad kterým se pohybuje uhrančivě hypnotický rytmus zvuků, ruchů, ale i ztišená houslová melodie. Těžko uchopitelná věc plná smutku, melancholie, osudovosti i neskutečné emoční naléhavosti. Vlastně takové je celé album Soyuz (produkce Gazpacho), které kulminuje skladbou číslo čtyři. Emperor Bespoke a dosažený kvalitativní stupeň si udrží až do samého závěru. Ten obstará netradiční, opět silně posmutnělá píseň Rappaccini, v níž je použita nahrávka francouzské písně A Clair de la Lune z roku 1860, která je považována za nejstarší píseň se záznamem lidského hlasu.

Při poslechu hudby Gazpacho jde v prvé řadě o posluchačovu hudební empatii a o schopnost a ochotu se do příběhu a hudby vcítit. Jde o emočně pohlcující muziku se silně melancholickou podmanivou atmosférou.
reagovat

steve @ 06.03.2019 12:43:23
Chlapy kam na ty kapely chodíte. Soudobou scénu mám zběžně zmapovanou, asi jako každý normální posluchač. O Gazpacho slyším prvně a překvapuje mě, že toho už tolik vydali. Docela mě to chytlo, hlavně rytmicky je to absolutně dokonalé. Složení s klavírem a houslemi do té nekonečné melancholie padne jako ulitý. Díky za skvělý tip horyno. Prozraď nám odkud jsi je vyhrabal? Dost pochybuju, že tady někdy koncertovali.

horyna @ 06.03.2019 13:51:06
Steve jsem rád, že tě Gazpacho zaujali. Jestli zde koncertovali netuším, to je spíš dotaz na specialistu v tomto oboru-Mayaka, ale za těch x let co hrají to není zas tak nemožné.

Já je našel už kdysi na reklamním letáku, co dávají Kscope k cédám. Ale netuším, jestli jsem jim tenkrát věnoval pozornost. Nedávno jsem prostřednictvím zahraničího webu narazil na recenzi, ve které autor toto dílo několikrát přirovnával k posledním Pinepple Thief a na to jsem bryskně zareagoval.
Testl jsem právě Soyuz a ta mega-melancholie tolik podobná na Marillion mě totálně odstřelila. Začal jsem je pořizovat a poslouchat sice zpětně, odzadu, ale s pořádným zaujetím. Že se z nich stane taková bomba domácí fonotéky jsem ani ve snu nečekal.

Adam6 @ 06.03.2019 15:37:24
Hurá :))
Konečne si niekto všimol aj Gazpacho.

Vďaka za recenziu horyna.
Pridávam sa k hodnoteniu.

Mayak @ 06.03.2019 20:58:51
Marku: Gazpacho sa dalo vidieť v "našich končinách" po prvý krát ešte v máji v roku 2004 - ako support Marillion počas fenomenálneho "Marbles Tour" (videl som ich v Krakove, tri dni pred tým hrali v Prahe). Toto spoločné turné kapelu hudobne tak silne ovplyvnilo, že čiastočne album "Firebird", ale predovšetkým dvojica "Night" (2007) a "Tick Tock" (2009) sú dodnes JASNE najlepšie a silne marillionovsky orientované albumy kapely vôbec. Ja som ich videl potom v rokoch 2009 a 2010 na NOTP v Loreley a nakoniec aj vlani v auguste na Ino-rock Festivale v Inowroclawi ako headlinera.
Okrem tej epizódy z roku 2004 (Marbles Tour) na území Československa Gazpacho oficiálny koncert nikdy nemali ...

horyna @ 07.03.2019 11:42:59
Mirku děkujeme za informace, já věděl na koho se obrátit. Vypadáto, že v zahraničí mají celkem stabilní a silnou pozici.

Mám na tebe ještě jeden dotaz, sic ne ke Gazpacho, ale týká se opět koncertu a koho jiného se tedy zeptat, než koncertního vševěda Mayaka:-)

--když jsme včera večer společně s Pegasem plni spokojenosti opouštěli Pražský koncert Riverside, pohrávali jsme si s myšlenkou, zda-li u nás tito borci už někdy před tím hráli. Tipnul bych že ano, spíš by mě/nás zajímalo, jestli jsou pravidelnými hosty naší, či vaší země (střelím např. zda mají na kontě 5-6 koncertů na území našich republik), nebo je tomu úplně naopak, a jsou pro nás spíše vzácným koncertním artiklem???

Ptám se i proto, že včerejší atmosféra byla naprosto nepopsatelná. Tak obrovská vřelost ze stran fanoušků se vždy nevidí a dojatí poláci dávali svůj vděk patřičně najevo. Působili jako zjevení, co tu přistane jednou za 50 let:-)
--více v mém, nebo Pegasově koncertním reportu

--ale neodpustím si jednu výzvu k vám hudbu milujícím posluchačům už teď:
lidičky, pokud máte, nebo budete mít tu možnost, a máte kapelu rádi, rozhodně!!! koncert Riverside navštivte, stojí to opravdu za to.

Zdeněk @ 07.03.2019 12:00:02
Jen reaguji, Riverside by měli být hlavní hvězdou
festivalu Bounty Rock Cafe Open Air v Olomouci 22.6.2019
>> odkaz
Už se těším.
Co se týká vystoupení Riverside v ČR o jednom pražském
před několika lety vím.

horyna @ 07.03.2019 15:47:28
Zdeňku díky za zprávu a na červen ti želám hlboký hudební zážitek.

Mayak @ 07.03.2019 16:01:50
Marku (ad Riverside) :
Ja som videl plnohodnotné koncerty Riverside dosiaľ 6x, z toho 3x na NOTP v Loreley, 2x v Poľsku (Inowroclaw, Rzeszow), ale môj prvý koncert tejto vlajkovej lodi poľského súdobého progrocku bol:
RIVERSIDE, support: Persona Grata (Sk), 4.máj 2006, Stará Pekáreň, Nitra.
Takže na Slovensku hrali už pre 13 rokmi, české štácie nesledujem, lebo teoreticky na nich môžem ísť do poľských miest vlastne každoročne. Aj teraz v sobotu som mal ísť s PavlomS. do Budapešti na ich koncert, ale ... nechce sa mi, budem sa venovať tým, ktorých mám v srdci (btw. PaľoS. ich videl 15x a ide tradične zase, aj sám) ...

horyna @ 07.03.2019 16:33:27
Miri děkuji za odpoveď. Teď jsi mě dostal zprávou "nechce sa mi" - myslel jsem, že tento stav u tebe nehrozí:-) ale je jasné, že přes tu početnost člověk něco proškrtat musí. PaľoS je nezmar, 15x a nemá dost, to je snad horší přízrak chorobi, než jaký máme my sběratelé :-)

Zpátky ještě malinko ke Gazpacho. Jak jsem tu uvedl, beru je pozpátku. Ty tedy tvrdíš, že Night a Tick Tock patří do čela kvality? Jen jestli s nimi mám dopředu počítat na možný nákup, někdy:-)

A ještě nezbytná výtka- chlape jak to, že jsi mi jako závislákovi na Hogartovských Marillion tuto kapelu dávno nedoporučil!! :-)

Mayak @ 07.03.2019 16:47:54
Marku, "Soyuz" som počul dosť veľa krát a vlani v srpnu som videl v Inowroclawi koncert Gazpacho, kde hrali materiál hlavne z neho, ale aj keď je to stále ešte fajn, najlepšie obdobie majú títo Nóri už za sebou. "Night" a "Tick Tock" sú ZÁSADNE lepšie albumy, ako "Soyuz", aj predošlé dva "Molok" a "Demon".
V roku 2009 boli dokonca headlinerom prvého večera na NOTP v Loreley, čo je obrovská pocta pre relatívne mladú kapelu (viď "A Night At Loreley" DVD 2009)
>> odkaz

horyna @ 07.03.2019 17:05:40
Já ti velmi děkuji za zajímavé informace, Molok v těchto dnech právě naposlouchávám a prostě nemám slov-pro mne úžasná muzika. O to víc se teď ještě těším na starší věci.

Á propos, kam a na jaké akce se v nejbižší době chystáš? Brněnské Sono mezi nimi asi nebude, že?

Mayak @ 07.03.2019 17:31:06
horyna: ... marec/březen bude pomerne pokojný, iba islandský Sólstafir v Košiciach a potom ešte švajčiarska legenda The Young Gods, tiež v Košicach ...

steve @ 08.03.2019 11:59:29
Horyno odkud Gazpacho nakupuješ, dáš mě tip? Jdu do nich, páč je to s každým poslechem ještě lepší.

Sajgon3 @ 09.03.2019 22:44:02
No pridám sa aj ja s troška odlišným názorom na GAZPACHO všeobecne bez ohľadu na albumy . nech robím, čo robím a nech som počul akýkoľvek album od nich , proste som im nedošiel nikdy na chuť - tým nechcem haniť kapelu, to určite nie - len proste mi ich hudba "splýva" do jednej roviny z ktorej nie a nie sa vymaniť - presne ako MARILLION v období albumov okolo "COM", len u Hogarthovcov si viem pustiť iné obdobie a tu siahnem po inom albume a zase to osciluje a "uspáva". Hold ako vždy vravím - tisíc ľudí, tisíc chutí -)

steve @ 10.03.2019 08:07:42
Horyno ten obchod prosím!
Začátek poslední Rappaccini patří mezi nejatmosféričtější pasáže v dějinách hudby. To, jak si Gazpacho pohráli s modulací hlasu a propojili ji do své koncepce se jen tak neslyší. Vřele doporučuji.

horyna @ 11.03.2019 10:37:08
steve pardón, pardón, dřív to nešlo
Nabral jsem je klasicky v Music Records, jsou tam skoro všechny. Pro mne byli i skladem, ale věřím, že u Kscope ti je rychle doobjednají a nebudeš muset nijak zvlášť čekat. Jinak kapela je nabízí i na svých stránkách.
Ta jejich muzika je fakt pěkná bašta, chápu však i názor Saigona (a dalších), někomu to může splývat a uspávat. První poslechy jsem měl podobné, ale chtěl jsem jim vyloženě přijít na chuť a bez nucení jsem je opakoval a opakoval. Pořád dokola poslední desku a pak to přišlo. S nahrávkami předešlými už takový boj nebyl, za a) jsem veděl co mohu čekat a za b) mě třeba předešlá Molok dostala ještě o malinko víc. Navíc tam cítím ty Hogartovce a to rozhodlo nevzdat se.

b.wolf @ 19.03.2019 16:22:17
Už několikrát jsem dal na parádní recenze a tipy Mr horyny a zkusím to i tentokrát, přestože o těchto Norech slyším poprvé ... Stejně tak díky za odkaz na koncert Riverside, mám to za kopcem a TOHLE si rozhodně ujít nenechám! Jsem velmi rád, že Riverside pokračují i po bohužel tak brzkém odchodu jejich člena ...

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
horyna, Adam6
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Carloss87, kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Gazpacho


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000