Fish - Vigil in a Wilderness of Mirrors

Fish - Vigil in a Wilderness of Mirrors - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1990

Tracklist:

1. Vigil
2. Big Wedge
3. State Of Mind
4. The Company
5. A Gentleman's Excuse Me
6. The Voyeur (I like To Watch)
7. Family Business
8. View From A Hill
9. Cliche

Bonus tracks on the remastered version:

10. Jack And Jill
11. Internal Exile
12. The Company (Demo)
13. A Gentleman's Excuse Me (Demo)
14. Whiplash


Obsazení:

Fish (Derek W. Dick) - All Vocals
Frank Usher - Guitars (Tracks 1,2,3,4,6,7,9,10,11,12 and 14)
Hal Lindes - Guitars (1,2,3,4,5,7 and 11)
Janick Gers - Guitars (8)
John Giblin - Bass Guitars (1,2,3,4,6,7,8,9 and 11)
Mickey Simmonds - Keyboards (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 and 14); Piano (13); Drum Programming (10 and 12)
Davy Spillane - Pipes (1); Whistles (1)
Phil Cunningham - Whistles (1,4 and 11); Accordion (4 and 11); Bodhrán (4)
Aly Bain - Violin (4 and 11)
Gavyn Wright - Violin (4)
Alison Jones - Violin (12)
Mark Brzezicki - Drums (1,2,4,6,7,8,9 and 11)
John Keeble - Drums (3)
Luis Jardim - Percussion (2,3,4 and 9)
Carol Kenyon - Backing Vocals (2,3,7 and 9)
Tessa Niles - Backing Vocals (2,7 and 9)

 
27.05.2018 terka
4 stars

Kdyby se dalo cedo ohrát až by praskalo podobně jako deska, bylo by první Fishovo album rozbité k nepoznání. Čert ví, jestli by vůbec přehrávaná zvuková stopa odpovídala nahrané hudbě. Vigil in a Wilderness of Mirrors se u nás točilo tak často, že si ho dnes prakticky nepouštím. Pro osvěžení starých vzpomínek jsem toto dnes porušila.

Automaticky jsem však čekala trošičku větší zábavu. Určitý druh písní, například A Gentleman's Excuse Me a Family Business, mě dnes nudí. Cítím z v nich zbytečnou roztahanost a falešný sentiment. Zbytek desky je v pořádku. Fish navazuje na tvorbu Marillion, ze kterých po čtyřech výjimečných nahrávkách odešel. Přijde mi, že se snaží genesisovský styl zpestřit experimentováním s různými nástroji a často proniká do komerčnějších popových oblastí. To mně až tolik nevadí, spíš mi chybí Rotheryho vzdušná kytara, romantický náboj a rockovější hrany. Zpěvák Fish má na kontě určitě zajímavější nahrávky.
reagovat

Brano @ 27.05.2018 14:49:29
terka,dík za recenziu.Mňa tento album stále baví,aj po toľkých rokoch.Mám ho rád ako celok a považujem ho za vrchol Fishovej tvorby.Samozrejme že aj ďalšie albumy sú skvelé,trojica albumov Sunsets On Empire,Raingods With Zippos,Fellini Days nemá chybu...ale Vigil je len jeden.

john l @ 27.05.2018 14:59:37
terko: takovou kritiku na Fishův velevýtvor jsem od tebe nečekal. Každý máme tu svoji pravdu, to je jasné, ale pro zajímavost se podívej na Progarchives. Tam zpěvákův debut dostal známku 3.83, což je po poslední A Feast.., druhé nejlepší umístění. A to mě ještě první příčka posledního alba přijde klamně přitažená za vlasy.

EasyRocker @ 27.05.2018 15:10:54
Doslova legendární album, prakticky bez slabého místa. Díky za recenzi, musím ho zase vyndat z police.

terka @ 27.05.2018 17:56:04
Pardon páni kolegové, já na žádné známkování v hudbě nevěřím. Subjektivní pocitová záležitost se nedá korektně hodnotit. Fishova diskografie je toho důkazem. Jen těžko dokážu uvěřit tomu, že jeho poslední(podle mě nezáživná)deska, vyhrála bodování na jakémsi Progarchives(což má být podle všeho, světově proslulý blog tisíců dopisovatelů, kteří se věnují intelektuální muzice).

PaloM @ 27.05.2018 20:51:38
Ak možno Progboard považovať za relatívne solídnu web stránku, Progarchives ako celosvetovú web stránku progresívneho rocku určite treba brať za seriózny web, aj keď nemusíme s každou recenziou tam súhlasiť.
Netreba to podceňovať.
Nemám ambície púšťať sa a rozvíjať dlhé debaty, tak iba jednu poznámku: intelektuálna hudba neexistuje. Je to vždy o páči/líbí - nepáči/nelíbí. Bez ohľadu, či som robotník s učňovkou alebo vedecký pravovník so 4 titulmi.
Stokrát sme to tu prediskutovali.
Konkrétne k Fishovi: jeho sólovky mám dlho v mp3 pripravené na otestovanie, no nedostal som k nim a tak skoro to nebude. Vždy si nájdem pre mňa zaujímavejšiu hudbu.

PaloM @ 27.05.2018 20:54:06
Vlastne Terka píše: "Subjektivní pocitová záležitost se nedá korektně hodnotit".
No tak potom nemáme žiadny problém :-))

Sajgon3 @ 04.06.2018 18:09:40
Terka, krátka, stručná recenzia , ale v zásade nemôžem súhlasiť s názorom, že FISH má na konte zaujímavejšie nahrávky , pretože nie, NEMÁ -))No ale aby sme nebojovali na bitevnom poli, tak by som to odlahčil a povedal to trochu inak - možno vydal zaujímavejšie a sofistikovanejšie nahrávky, ale nie LEPŠIE. " Vigil " je v podstate vydávaný v čase Fishovej top formy udržiavanej ešte z Marillionu. Tvojmu názoru ale veľmi dobre rozumiem, nakoľko uvádzaš, že "Gentleman..." a " Family... " ťa nudia. Pritom ja ich považujem spolu s " View from the hill " za 3 grály tohto albumu. Naproti napríklad takému " Big Wedge ", ktorý zase ja nemusím a zaradil by som ho do druhej štúdiovky, kde pre mňa Fish išie hlboko pod svoj priemer. Potom to bolo ako na húpačke a aktuálne vydáva stabilne pomerne silné albumy. Možno som to niekde spomínal - ak by som si mal vyskladať jedno Fishove album zo všetkých doteraz - stačili by mi 4 skladby odtiaľto - "THE COMPANY " " A GENTLEMANS EXCUSE ME ""FAMILY BUSINESS""VIEW FROM THE HILL" a titulný epos z rovnomennej " RAINGODS WITH ZIPPOS ". Preto je u mňa tento album u Fisha topka. A pritom z marillionovkého uhla pohladu mám radšej Hogarthovskú éru, ale to len tak pomimo -)

@ 05.06.2018 18:51:41
Fishův první počin mám samozřejmě moc rád, ale pokud bych si měl vybrat nějakou desku od tohoto interpreta na pustý ostrov, Vigil to nebude. Sajgon za něj bujuje co to jde, ale podle mě má Fish daleko LEPŠÍ nahrávky než je tahle. Strukturově bohatší a mnohem barevnější. Hudba na 13th Star, A Feast of C., Sunsets on E., Raingods W.Z. vykazuje daleko kvalitnější aspekty z hlediska skladatelského i aranžérského. Pokud nejsem zaslepeně hluchý, tak to musím slyšet.

Sajgon3 @ 05.06.2018 23:25:17
Ano, s tým názorom " strukturou " bohatší bez problémov súhlasím a dokonca aj s tým, že " VIGIL " je pomerne hudobne jednoduchý - len pre mňa je to proste topka -)

@ 06.06.2018 07:59:42
srdci neporučíš:)

Jarda P @ 06.06.2018 10:22:21
Co to je "lepší" v hudbě? Lepší je Audi než Trabant. Mně se také líbí nejvíce Vigil, méně Internal Exile a z novějších jen Raingods. Jinak mě nic z jeho sólové tvorby neoslovilo.

EasyRocker @ 06.06.2018 12:16:18
U Fishe nejsem úplně objektivní, patří zkrátka mezi mé srdcovky, navíc i poslední dvě alba se mu mimořádně vydařila.

29.05.2016 horyna
5 stars

Holým faktem zůstává, že první Fishovo album po odchodu z Marillion, je zcela poprávu naprostou většinou hudebních znalců, kritiků a především oddaných fanoušků, skloňováno v jednom sledu s deskami z jeho původního působiště a dodnes trůní (zřejmě se na tomto faktu již nic nezmění) na špici jeho diskografie, co se týče oblíbenosti. Osobně mám za to, že ono album bylo několikrát samotným tvůrcem již překonáno a to zejména deskami Sunsets on Emire, Raingods With Zippos a možná i dalšími, ale to je pouze věc názoru, nic to neubírá na faktu obrovské kvality tohoto materiálu.

První track první Fishovy sólové desky názvaný Vigil- přibližují tajemnem zahalené tóny, jež zvou posluchače, aby postupně poodhalil a pootevřel alegorické dveře tohoto smyslného obrazce Derekových myšlenek. Intonačně lahodný zpěvákův přednes putuje jako koráb měsíční krajinou, za podpory tónů klasické kytary přímo do našich těl, po chvíli se začíná napětí stupňovat, až basový předěl a akustický spurt dostává píseň do obrátek. Nahrávka se prezentuje sametově vycizelovaným zvukem a značným nástrojovým (především zvuk kláves) bohatstvím, které navíc doplní skotské dudy. Okrajová poznámka- jež mne právě vytanula na mysl, v určitých chvílích písně, jsem narazil na až okatou podobnost s postupy prezentovanými na prvních dvou deskách britských Arena, to jen tak na mimoděk.
Rázným dechovým "hlukem" a podařenou basovou linkou startuje druhá Big Wedge- rozjařené rytmy v kombinaci s bohatými ženskými sbory posunují tento track směrem k rádiové hitovosti.
State Of Mind- fantastická basová stopa tvoří nezapomenutelnou dvojici s Fishovým svéhlavým přednesem, soft rocková parádička, v níže se především kytaristé předvedou v tom nejlepším světle, zcela se vymikající tomu, s čím mistr zatím operoval ve své mateřské kapele.
The Company-tradicionalisticky znělá hymna artově vystavěné monumentální přírodní scenérie skotských dálav, luk a vrcholů, tady je potřeba skutečně smeknout, kytarové běhy a melodie, klavírní stopa, či celková nálada písně, kde každá umístěná nota je jedinečná a správná zasluhují absolutorium.
Po baladické a smyčcovou sekcí obdařené niterné A Gentleman's Excuse Me, je tu The Voyeur (I like To Watch)- správně modernisticky pojatá, napružená kompozice, plna keyboardových zvuků a zvláštním napětím poháněná svita, plně hledící vstříc novým horizontům zpěvákovi tvorby, jež budou postupně přicházet. Excentrická hlasová poloha je zde dotažena do absolutní dokonalosti, sic se stále vyžívá v silně expresivních plochách, onen patetismus z dob Script ...zcela jistě doznal značných změn.
K mým oblíbeným číslům nutno přičíst i píseň Family Business- dokonale to prezentovanou svébytnou událost, jejíž síla spočívá v citlivém přednesu klavírní melodie a Fishově náležité vokální kreaci.
View From A Hill- platí za jednu z nejlahodnějších dobrůtek Dickovy sólové dráhy vůbec, krystalické kapky akustických kytar poletujících všude okolo, svým prog-rockovým nádechem pomalu rozvibrovávají mysl posluchače, katarzní příchod refrénu, se ve spojitosti s basovými hrátkami poté, stává tím právým emočním úderem, letícím přímo do srdcí nadšených věrných.
Ovšem to stále není vše, hladina adrenalinu v krvi dosáhne svého maxima až s poslední písní Cliche- zeptejte se mě na jednu jedinou mistrovu sólo skladbu a já, bez rozmyslu budu jmenovat (možná krom What Colour Is God?) právě tuto specialitu. Její Francouzská nálada s obdivuhodně intonujícím Fishem, nese na svých bedrech krásně čitelnou a broukavou basovou figuru, dokonalou práci šesti strun s nezapomenutelnou echo ozvěnou a oduševnělým romantickým sólem, hlavně pak onen, pro mne snad nejdůležitější prvek této písně- ženský vokál, který zde dodává voňavý esprit nepoznané, roztoužené představivosti.

Musím se přiznat, ještě nikdy jsem nebyl nahrávkou tak silně omámen a strhnut, jako právě dnes s přilehlou recenzí tohoto, odvážím se bez skrupulí tvrdit, uměleckého díla!!!
A málem bych zapomněl na výtvarnou stránku desky, přední i zadní cover alba opět od Marka Wilkinsona zasluhují zcela nepochybně náš plný obdiv.
reagovat

EasyRocker @ 29.05.2016 16:43:49
Legendární debut Fishe, který miluju dodnes, a procítěná zpověď. Palec nahoru! A s plným počtem samozřejmě souhlas.

zdenek3 @ 29.05.2016 22:41:07
Nemohu jinak než mňam, mňam.

5 *****

24.01.2011 Sajgon3
5 stars

Som rád, že sem bol pridaný Fish ako "kapela". Niektorí nemusia Marillion s Fishom, iní s Hogarthom , ja beriem každé zvlášť a potom je tu tretí element - Fish samostatný. Na rovinu povedané, jeho prvý sólový počin pokladám za dôležitú stránku progrokového šlabikára. Až tu sa totiž ukazuje ako velký vplyv Fish v M. mal.Už úvodná pilotná skladba akoby začínala tam kde Fish s Marillion skončil. A v podstate celý album je neuveritelne kompaktný s pre mňa najsilnejšou skladbou A Gentlemans Excuse me. Ak by som mal doporučiť niektoré Fish-ove album, tak toto. Druhé " Internal Exile " ma už tak nezaujalo a potom už ani dalšie, hoci sú to všetko skvelé albumy. Až prišiel počin s názvom " Raingods with Zippos ", ale o tom zase nabudúce. Za 5 bez debaty -))
reagovat

Brano @ 25.01.2011 18:00:30
SajgonG:Ďakujem za pripomenutie Fisha a jeho skvelého sólového debutu.Ja by som ešte vyzdvihol záverečnú skladbu Cliché,ktorú ja osobne považujem za to najlepšie čo Fish kedy zložil.Má takú zvláštnu atmosféru,vždy mi z nej naskakujú zimomriavky.

Mayak @ 14.09.2013 07:57:03
..dodnes najlepší a najsilnejší album FISH-a, som v dobe, keď počúvam hodne dobrý novinkový album a spomenul som si na nedostižnú prvú placku Dereka William Dicka (alias Fisha). Čo skladba, to pecka a osobitné čaro, ja by som dal do pozornosti "View From A Hill", kde má krásne gitarové sólo (aj skladateľskú spoluúčasť) ... Janick Gers, terajší člen Iron Maiden ...

martin69 @ 03.12.2013 13:56:51
Debutové album, už Fish, asi nikdy nepřekoná. Navždy zůstane tím nej! A že vydal po něm velmi dobré alba....

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
SajgonG, Brano, horyna
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
kaktus, terka, ripo
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Fish


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000