Europe - The Final Countdown

Europe - The Final Countdown - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1986

Tracklist:

01. The Final Countdown
02. Rock the Night
03. Carrie
04. Danger On The Track
05. Ninja
06. Cherokee
07. Time Has Come
08. Heart of Stone
09. On the Loose
10. Love Chaser


Obsazení:


Ian Haugland,Drums [Yamaha], Electronic Drums [Ddrum], Cymbal [Paiste Cymbals], Backing Vocals
Joey Tempest, Keyboards, Backing Vocals
John Leven, Bass Guitar
John Norum,Guitar
Mic Michaeli, Keyboards, Backing Vocals


 
25.08.2016 alienshore
5 stars

V klipoch z 80-tých rokov sa to len hemžilo chlapmi s natupírovanými vlasmi, make-upom a frajerskými gestami. Glam-metal, hair-metal či pop-metal sú názvy, ktoré charakterizujú rockových hrdinov tejto dekády. Samozrejme nezaobišlo sa to bez sarkastických poznámok, vtipov alebo aj urážok od kritikov, či rigidných rockerov. Nuž, to sú tie roky 80-té, kontroverzné a zaujímavé zároveň. Vymenovanie kapiel by zabralo príliš veľa miesta, no niektoré boli aj veľmi talentované. Jedna z nich je aj Europe z krajiny troch koruniek.

Švédsko preslávila najmä Abba a tá je z určitého hľadiska neprekonateľná v oblasti popovej hudby. Europe sú nesporne ďalšou významnou skupinou, ktorá rovnako propagovala túto krajinu smerom von do sveta. Švédsko sa stalo neskôr metalovou veľmocou, no o Europe sa vyjadrujú s úctou aj samotní metalisti, keďže boli hudobnými idolmi v období ich dospievania. Jedným z dôvodov je aj album The Final Countdown, ktorý v roku 1986 rozbil rebríčky predajnosti a stal sa doslova, a do písmena symbolom 80-tých rokov.

Je to rock, metal alebo pop? V skutočnosti sú tieto tri hudobné žánre spojené do jedného kompaktného celku. Z produkčného hľadiska je to dokonalá práca Kevina Elsona, ktorý dal albumu nezameniteľnú osemdesiatkovú príchuť. Bolo pravidlom, že na albume musia byť aj hity. Joey Tempest ako hlavný skladateľ však nenapísal jeden, dva, tri hity. Napísal ich rovno desať! Prevládajú pompézne a zvukovo rafinované klávesy, no ich ťah na bránku je stále dostatočne heavy. Jediný kto sa staval na zadné bol John Norum a keďže jeho vplyv na album ako taký bol malý, tak si po vydaní The Final Countdown zbalil svoje fidlátka a odišiel. To, čo ale spravil najmä v gitarových sólach je na nezaplatenie. Tempest zložil geniálne skladby, no Norum im dal ešte ďalší rozmer a to tým, že každé jedno sólo postavil na myšlienke a zároveň aj melodike.

O titulnej skladbe The Final Countdown si môže myslieť každý čo chce, no je to generačná hymna vtedajšej éry. Vždy som obdivoval aj silu balady Carrie, skvele napísaný emocionálny song. Čo iné by mali chlapi robiť, než spievať ženám aké sú krásne. Aj toto je jeden zo zmyslov rockovej hudby. V skladbách ako Rock The Night, Danger On The Track alebo Ninja sa zvíjajú tvrdšie gitary a divokejšie klávesové party. Moja najobľúbenejšia je perfektne šľapajúca On The Loose, ktorá je krásnym príkladom tvrdosti a melodiky. Či už je to prvá alebo druhá strana vinylu, tak je to v podstate jedno. Obe sú nabité obrovským nasadením a charizmou.

Europe je skvelá kapela a vždy ňou aj bola. Joey Tempest je veľký hlas, úžasný frontman a vysoko nadpriemerný skladateľ so zmyslom pre kvalitnú melódiu. Jeho kolega a klávesák Mic Michaeli bol nepochybne prínosom v skladateľskom procese a osvedčil sa aj v ich druhej tvorivej fáze. No a John Norum to je zase gitarista v najlepšej tradícii Garyho Moorea a Johna Sykesa. The Final Countdown sa stal neprekonateľným monumentom, ktorý sa Europe nepodarilo doteraz prekonať. Bol zaujímavý a kontroverzný vtedy, a zároveň rovnako aktuálny je aj teraz. Nepochybne bude zaujímať aj ďalšie mladé generácie poslucháčov, ktorí určite radi prepadnú čaru skutočne pôsobivých melódií a bombastických aranžmánov.
reagovat

Jarda P @ 26.08.2016 07:44:09
Když jsem tehdy uviděl v televizi klip Final Countdown, byl jsem ohromen. Z burzy jsem už měl jejich desku Wings Of Tomorrow, takže to pro mě nebyla neznámá, ale i tak mě nadchli. Norum je díky své melodické kytaře takový švédský Schenker, co sólo, to originál. V roce vydání Prisoners In Paradise jsem navštívil jejich koncert v Katowicích (už bez Noruma) a i ten byl skvělým zážitkem. Dnes už jejich desky z 80. let neposlouchám, ale vzpomínám na ně rád.

Luboš @ 26.08.2016 08:55:42
Když jsem viděl a slyšel Europe v televizi, tak jsem v nich viděl Michala Penka a zapnutý ventilátor na maximální výkon. Byla to taková rockovější ABBA, která mě nezaujala, někomu se to může líbit.

b.wolf @ 26.08.2016 09:19:44
Hit Final Countdown s jeho klávesovým motivem znal a kopčil tehdy doslova každý (i když naše Turbo tvrdilo, že v Hráči ani nota). O takových peckách jako Carrie nebo Cherokee ani nemluvě. Tahle fošna prorazila Europe definitivně cestu nejen do Evropy. Poslouchám je dodnes, přestože poslední desky už nejsou ten bombastický načančaný glam, ale vynikající hard rocková jízda. Hodnotit méně jako 5/5 v tomto případě zkrátka nelze.

Petr_70 @ 26.08.2016 09:58:54
Vypadá opravdu jako Michal Penk, já osobně tyhle zženštelé typy nemusím vůbec...
Jinak docela laciný popík, ale v dancehalech si svoje významné místo našel a to byl asi i záměr samotných interpretů...

Balů @ 26.08.2016 10:34:14
Ano je to úspěšná deska, ale pro pravověrného rockera je to limonáda.

Progresivní bylo pouze umístění v hitparádách!!!

yngwie3 @ 26.08.2016 11:40:13
Hrávať v tom čase na kšeftoch veci od Europe, bolo svätou povinnosťou :o) ... kto ich nemal v repertoáre, akoby ani neexistoval ... my sme hrali The Final Countdown, Rock the Night, Carrie a Cherokee ...

Snake @ 26.08.2016 15:03:20
Ajtakrajta ! Kontroverzné 80-té...
V roce 1986 mi bylo šestnáct a jako děsně tvrdej metálista jsem se hudbě a image Europe trochu poškleboval. Ty písně znám docela dobře, nebylo úniku, ale i když se doba změnila a dnes už jsem spíš rocker, doma bych to nechtěl. Ale proti recce jako takové nic nenamítám. Napsaná je pěkně.

Veselé vzpomínky na Europe má moje žena. Jako malé, těsně předpubertální houdě přinesla tatínkovi kazetu s tím, ať jí od kamaráda z práce "The Final Countdown" nahraje. Tatínek tehdy usoudil, že jest to hudba pokleslá a natočil jí pár alb The Beatles. Děvče si poplakalo a bylo to dobrý. Dneska zná Beatles zpaměti :)

Balů @ 26.08.2016 15:31:39
snake
Zdravím, ´ Ajtakrajta ´ je také pěkná reakce...myslím, že to vystihuje...

john l @ 26.08.2016 16:17:51
Jako vzpomínka dobrý, obsahuje pár kvalitních skladeb a dostatek hitů, pro dnešní dobu působí až směšně, příliš načančaně a sladkobolně. Nynější nabušený tvorbě nesahá ani po kolena, sice je tam spousta zapamatovatelných melodií, ale jsou obalený lepkavým cukrkandlem který se zákonitě za chvíli přejí.

PaloM @ 26.08.2016 18:54:22
Táto hudba bola o melódiách a rád spomínam na super úspešný hit. S odstupom rokov mám ešte radšej Carrie.

07.08.2012 Mohyla
3 stars


Europe – The Final Countdown/1986/
Hodnotiť objektívne takýto album, z ktorého, myslím štyri skladby: 01. The Final Countdown,
02. Rock the Night, 03. Carrie a 06. Cherokee, okupovali čelá svetových hitparád je nesmierne ťažké. Neviem, či je takýto hitový album pre skupinu šťastím, alebo prekliatím. Z finančného hľadiska určite šťastím, riadne nakopol ich kariéru. Ale neustále omieľanie tých skladieb v rádiu a televízii po roku 1986 ich hodnotu značne devalvovalo. Vtedy ešte u nás prístup k nosičom zo sveta jednoduchý nebol, takže človek bol vďačný aj za to rádio. Tým chcem povedať, že hodnotenie v čase vydania by bolo priaznivejšie, ako po „zhitovení“ spomínaných piesní. No aj po dvadsiatich šiestich rokoch od vydania, príklone k popu, piesne na albume stále svoju hodnotu majú. Sú melodické, ľúbivé, s miernou prísadou pompy, sú tam pekné gitarové party, solídny spev, za tri hviezdy určite album stojí.

reagovat

pito63 @ 07.08.2012 13:39:40
Po Martinovom príspevku som uvažoval o dodatočnom zakúpení tohto albumu. Hoci ho mám spojený s peknými zážitkami, nakoniec som sa tohto zámeru vzdal...
Mohyla, vďaka za pripomienku!

@ 07.08.2012 19:41:25
Jen bych chtěl dodat k té větě, že přístup ke světovým nahrávkám nebyl jednoduchý, tak v tomhle konkrétní případě to není až tak úplně pravda, jelikož už v roce 1987 tohle album u nás vydal v licenci Supraphon.

Mohyla @ 08.08.2012 06:00:35
vmagistr, ako píše Martin, zo starších napríklad týmto. Potom by som začal od roku 2004/Start From the Dark/ , aby si v prípade, že ti sadnú, mohol vychutnávať vývoj novej, hardrockovej tváre Európy.

Jarda P @ 08.08.2012 07:31:26
Právě se dívám v práci pod na stůl a vidím pod sklem lístek z koncertu Europe 25.2.1992 v Katowicích. Bylo to v době vydání alba Prisoners In Paradise a i když už hráli bez Noruma, koncert to byl skvělý. Konkrétně Final Countdown zní naživo úžasně a dodnes se mi neoposlouchal (asi proto, že když hraje v rádiu, záměrně přepínám jinam). Jinak ze staré éry doporučuji Wings Of Tomorrow a Prisoners In Paradise, z nové éry Last Look Of Eden a Bag Of Bones.

b.wolf @ 08.08.2012 10:02:09
Jasně, Europe-další švédská smečka, co prorazila do světa stejně jako ABBA a ROXETT. Recenze je výstižná, tehdy uniknout Final Countdown, Rock the night nebo Carrie prostě nešlo, to mastili na bigbítech pořád. Sem tam si to pustím, stejně jako třeba Def Leppard, ale Wings of tomorrow, Out of this world nebo Bag of bones jsou určitě lepší.

Mohyla @ 08.08.2012 11:35:57
Peter Gratias, mal by si skúsiť od Europe niečo z novších albumov. Po návrate na scénu v roku 2004 ide o úplne iný druh hudby, hardrock ako víno!

hejkal @ 08.08.2012 11:54:58
Z Bag of bones som počul jednu dosť bluesovo zafarbenú skladbu a bola vážne dobrá, nuž by som aj veril. :)

Petr Gratias @ 09.08.2012 10:16:48
Zdravím, Mohylo....
díky za tip.
Věřím Tvému dobrému vkusu a tak se jím nechám vést.
Zdravím!

Voytus @ 09.08.2012 11:03:30
Také nemám rád léta osmdesátá a doufám, že jsem tím zde na progboardu znám :-). Jediné, co na nich bylo pozitivního, bylo to, že se narodili tak skvělí, úžasní a dokonalí lidé, jako například.....jsem já! :-)
Tu reakci Johna Noruma bych si rád přečetl, nicméně nechce se mi kvůli tomu kupovat Spark.

Voytus @ 09.08.2012 11:04:19
Aha, tak to mělo být o recenzi níž.

Jarda P @ 09.08.2012 12:51:30
Zatímco 70. léta vyprodukovala stovky skvostů, 80. jen jednotlivosti (např. Marillion s Fishem). Tak to vidím já. Těžko něco vymýšlet v 80. a později, když už bylo vše vymyšleno předtím.

Mohyla @ 09.08.2012 13:16:13
Chlapci, ja by som sa s tým škatuľkovaním hudby na rôzne dekády a ich hodnotením podľa nich, držal pekne pri zemi. Hodnotenie hudby, ako veci, ktorá sa fyzicky nedá odmerať /čo sa kvality týka/, je vec subjektívna. Čiže vyslovene závisí od hodnotiteľa a jeho pohľadu na danú vec. To by ortodoxný priaznivec Beatles, Kinks a podobne mohol tvrdiť, že všetko už bolo vymyslené v šesťdesiatych rokoch/ reakcia na JarduP/ a dekáda sedemdesiatych rokov už bola nepodarená. Pre niekoho zas začínajú dejiny hudby Dream Theatrom a Zeppelíni sú už "babičkina" krabička. Samozrejme dá sa argumentovať citovaním renomovaných periodík, rebríčkov a kritikov, že je to presne tak ako tvrdí Jano, Fero, alebo niekto iný, ale zase je to len o uhle pohľadu. Uff, ale som sa rozkecal!

PaloM @ 09.08.2012 13:37:45
Mohyla, píšeš či vravíš mi z duše. 80. roky je umelý "problém" tých, ktorí chcú mať dekádový problém. A zrovna s Marillion a Fishom by som neargumentoval (napodobenina Genesis). Pre mňa je silný argument napr. silná indies scéna či alternatívny rock. Dead Can Dance a mnoho ďalších.
Štyri posledné štúdiovky Europe sú veľmi kvalitný hard rock.

jazzman71 @ 09.08.2012 13:54:13
já si myslím, že např. nejlepší thrashmetalová alba vznikla v osmdesátkách

PaloM @ 09.08.2012 16:02:18
Máš pravdu, zabudol som na metal, podľa mňa je prínosom a spestrením modernej hudby.

15.07.2012 martin69
3 stars

Zlomový rok v kariéře Europe.Klávesy dostali více prostoru.Hudba dostala poprockový kabát.A bylo na úspěch zaděláno.
Kdo by si nepamatoval rozpočítávání na začátku úvodní skladby The Final Countdown.Na jeden z největších hitů Europe,bylo zaděláno.Druhá svižná Rock the Night,je dalším z hitů.A tak se dá pokračovat.Třetí pomalá Carrie.Je velmi pěkná balada.Šestá Cherokee,doplňuje čtveřici obrovských hitů alba.Zbytek skladeb,není jen na doplnění času alba.Celá deska je kompaktní.
Obrovský úspěch kapely,která s albem boduje v žebříčcích.Stojí,ale odchod Johna Noruma,kterému se důraz na klávesy,na úkor kytary nelíbí.
V době kdy The Final Countdown,vyšlo jsem ho sjížděl celkem často.A i dnes s odstupem času,si ho rád pustím.Bez nějakého studu,či přemýšlení,jestli je to komerční škvár,či ne.
Plné hodnocení,dávat nebudu.Ničem výjimečné není :-).

reagovat

pito63 @ 16.07.2012 08:45:05
Táto skupina ma v čase svojej najväčšej slávy minula, hoci som jej hity počul. Spomínam na leto a dovolenku na Šírave, išlo to tam od rána do večera.
V roku 2004 som zo zvedavosti kúpil "Star From the Dark" a to bola pre mňa iná káva.

Petr Gratias @ 07.08.2012 20:46:43
Neorientuji se sice v odnoži hudby, kterou dělala
poprocková formace EUROPE, ale nemýlím-li se, tak v tehdejším Československu ten základní motiv opajcovala
plzeňská skupina TURBO - tuším, že se to jmenovalo hráč... Nebo se mýlím?
Zdravím!

Petr Gratias @ 07.08.2012 20:47:44
Zapomněl jsem doplnit: ten základní motiv hitu The Final Countdown.....

martin69 @ 07.08.2012 21:19:07
Petr Gratias : nějak mi uniká smysl tvé poznámky...

Cossack @ 07.08.2012 22:07:59
Jak Europe, tak ani Turbo nepatřili mezi „moje koně”, ale obě Petrem zmiňované písničky jsem slyšel a znám (díky časté prezentaci v tehdejších médiích docela dobře), takže to, co je spojuje, je doba vzniku, tehdy módní klávesya jejich zvuk; to je taky jediná „opajcovaná” věc. Určitě ale nejde o „motiv” – ta melodie je naprosto odlišná (opakuji, že stejný je jen zvuk kláves). Připadá mi to stejně nesmyslné, jako obvinit např. Uriah Heep, že „opajcovali” něco od Deep Purple jen proto, že tam je slyšet zvuk hammondek (nebo naopak)…

Ostatně, posuďte sami:
>> odkaz – „originál”,
>> odkaz – „kopie”.
A co tohle?
>> odkaz („slovutný” Olympic)

Podotkl bych, že v té době tenhle sound opravdu nebyl neobvyklý a před Europe, kteří ho „proslavili”, to byli o pár let dřív už třeba Bon Jovi. Určitě to ale není všechno „jeden motiv” (má-li člověk aspoň trochu hudebního sluchu), řekl bych.
:-D

vmagistr @ 07.08.2012 23:26:59
Cossack: osobně tam určité podobné rysy v melodii slyším. Každopádně "opajcnutí" je podle mě příliš silný termín, spíš bych řekl, že Turbo Final Countdown velmi dobře znali a při nahrávání vlastní skladby se jim tam (klidně i nevědomky) vloudilo pár momentů, které oposlouchali od Europe.

Kapela Europe je pro ale mě bohužel kromě této skladby poměrně velkou neznámou. Které jejich album byste mi pro začátek poradili?

martin69 @ 07.08.2012 23:45:18
vmagistr : můžeš klidně začít tímto a Bag of Bones.

PaloM @ 08.08.2012 05:09:45
Jeden z komentárov pod videoklipom: "Mám pocit, že se jedná o rok vosumdesátvosum... To už byl 2 roky na světě Final Countdown od Europe, jejichž motiv je zde jasně slyšet. Určitě to nebylo naopak, že by Europáci použili svoji fanfáru od Turba". Keď som si to na striedačku púšťal z Cossackovho odkazu, aj mne sa to zdalo podobné.
Takéto rockové pesničky som mal v 80. rokoch rád a dodnes sú pre mňa príjemnnou spomienkou. Hlavný motív Europe v ich najväčšom hite sa mi javí ako geniálny, takú melódiu hocikto nevymyslí.
Aj slovenská skupina Team s Haberom používala podobne aranžované klávesy. Ich debutová platňa (hit napr. Reklama na ticho, Nároční) je kvalita.

Petr Gratias @ 08.08.2012 09:56:01
Zdravím, pánové....
to "opajcování" se dělo, děje a asi bude dít i v budoucnu.
Takových případů je hodně. Jen ze startu: starý Olympic šedesátých let, který jsem měl rád a dodnes jej z nostalgie rád poslouchám (mám na mysli "klasickou sestavu" Janda-Chrastina-Klein-Berka-Pacák)
ujížděli ve svých harmoniích hodně na YARDBIRDS.
Stačí si poslechnout Želvu, částečně Ptáka Rosomáka a pár singlů.
Nevím, co po EUROPE vlastně jako odkaz zůstalo, ale docela mě překvapil názor Johna Noruma na hudbu osmdesátých let. (při provádění korektury časopisu Spark.)
Já jsem byl před časem na Progboardu "pranýřován" za svou netoleranci k dané dekádě, ale on se vyjádřil takovým způsobem, že by zde byl okamžitě virtuálně popraven.....

Cossack @ 08.08.2012 11:54:54
Palo, pokud jde o „Hráče” od Turba, podoba s „Posledním odpočítáváním” od Europe je nepřeslechnutelná, ale trvám na tom, že je to všechno o zvuku kláves, ta melodie není totožná (pouze podobná a takových jsou stovky).
Co se týče doby vzniku, Turbo to hrálo už v roce 86 (viz klip) a na desce „Hráč” to vyšlo v 87., jak jsem právě dohledal. Co lze říct s jistotou, že Švédové se neinspirovali Čechy; ostatní ale může a taky nemusí být pravda (ač se přikláním k názoru, že spíš bude).
A jinak z vysoka kašlu jak na Turbo, tak i na Europe z 80. let… :-)

P. S. Petře nediv se, Tvá netolerance už je tu všeobecně známá, takže Tě „virtuální popravy” snad nemohou překvapovat… (Mám podezdření, že Ti spíš dělají dobře a baví Tě.) ;-)

Brano @ 09.08.2012 10:06:47
Fakt nerozumiem tomu,prečo niekto tvrdí,že určitá dekáda-v tomto prípade roky 80-te-je po hudobnej stránke nejako menejcenná ako tie ostatné.A tak sa to tu zaužívalo a omiela sa to pri každej príležitosti.Veď je to sprostosť!Môžem uviesť x príkladov kvalitnej nekomerčnej hudby z rokov 80-tych.Petr Gratias,pri všetkej úcte,vypočuj si aspoň tieto tri albumy a potom môžeš vyriecť ortiel nad touto dekádou.
Marillion-Misplaced Childhood(1985),Univers Zero-Used(1984),Twelfth Night-Fact and Fiction(1982).Stavím sa,že ani jeden z týchto albumov si nepočul.Tvrdiť,že 80-te roky v hudbe stoja za ....je niečo podobné ako tvrdenie,že všetci nemci sú fašisti,alebo všetci taliani sú mafiáni,alebo všetci židia sú úžerníci...Je to jeden veľký nezmysel!

Petr Gratias @ 09.08.2012 10:19:02
Zdravím, Brano...
vím, že mými poznámkami o osmdesátých letech trpíš.
Sorry, také se vůči osmdesátým letům vymezím v nějaké recenzi.
Díky za pochopení a toleranci.
Zdravím!

Brano @ 09.08.2012 12:19:07
Petr,pod pojmom 80te roky nemyslím Madonu,Depeche Mode,Modern Talking...ani nič podobné.Veď komerčný pop bol aj v rokoch 70-tych a tiež sa nahralo kopu nepodarkov a gýču.Ale k veci.Zoberme si trebárs rok 1988,skupina QUEENSRYCHE vydala album Operation:Mindcryme.Skús si to vypočuť a potom zaujmi stanovisko.Odpísať celú dekádu bez znalosti nosných hudobných diel tej doby sa mi zdá neprofesionálne.

hejkal @ 09.08.2012 12:28:24
Ahaho, ejtýs debata. :) Súhlasím s Braňom, že vstupné informáce majú na podobné výroky vplyv, ba dokonca, že sa vždy nájde niečo dobré. Pomer dobré-zlé mi však v súčasnom stave poznania velí pridať sa k Petrovi, neoprog odpustí.

PaloM @ 09.08.2012 16:12:18
ha-ha-ha, to mi zase niečo ušlo :-)
Ideme zostaviť politické strany, jedna bude Antiejtís, druhá bude Proejtís. Samozrejme že sa hlásim do druhej. A vybieham do ulíc zháňať podpisy, aby sme sa mohli skôr zaregistrovať. Kým, sa zbadá ťarbavá menšina. No počkajte, až prídu voľby, my vám to natrieme !

Voytus @ 09.08.2012 18:27:15
Ono alespoň v mém případě nejde o dekádu jako takovou, ale především o to, co udělala tato dekáda s rockovou hudbou - a to je zrovna to zmíněné Turbo, Bon Jovi, Europe aj. Určitě na tom má zásluhu i MTV. Rockeři (bez rozdílu pohlaví) začali vypadat s prominutím jako děvky. To mám radši všemožné odrůdy metalu (i když jsem ho v posledních dvou letech dost omezil), případně úplně něco jiného - Dead Can Dance atd. Hlavně mi nejde do ucha ta učesaná produkce, automatičtí bubeníci (nevadí mi třeba u Sisters of Mercy nebo The Cure, tam to sedí), přehršel kláves a různých udělátek, které si svoji cestu do této hudby postupně hledaly celou předchozí dekádu. A celá disco scéna s neměným beatem. Stejně tak jsem nikdy nepropadl Depeche Mode (a že jsem se je pokoušel poslouchat), pro mě je jejich hudba příliš chladná, odlidštěná. Opravdu nemám moc na co vzpomínat, pokud jde o dekádu, v níž jsem se narodil. To už ta devadesátá léta přinesla mnoho lepšího.

Cossack @ 09.08.2012 19:22:08
Zdar Voytusi, k Tvé poznámce podotknu jen to, že v metalu 80. let toho bylo tolik (co se pestrosti i různorodosti kvality týče), že bych ani jiný žánr málem nepotřeboval… „Zatracený vosumdesátky, stejnak v nich mám nejvíc voblíbenců – muset vybrat jedinou dekádu, je to právě vona…” :-D

hejkal @ 10.08.2012 09:01:35
To chápem a akceptujem, že pre metal to boli zlaté časy.

vmagistr @ 11.08.2012 21:05:02
Tak The Final Countdown mě zrovna plného dojmů nezanechal. Titulní skladba je samozřejmě super a i pár dalších zajímavých věcí se tu najde, ale nijak extrémně mě to neoslovilo. Chybí mi v tom víc napětí, je to takové hodně sterilní. Víc než tři hvězdičky bych v recenzi asi taky neudělil.

To Start from the Dark je ale jiná káva! Nechce se mi věřit, že ho natočila ta stejná kapela v tom stejném obsazení. Hardrock jako řemen, hutný, výživný zvuk...takovíhle Europe se mi líbí o hodně víc.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
JendaCh, alienshore, Gerry
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
martin69, Mohyla
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
guns n roses

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Europe


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000