Enslaved - In Times

Enslaved - In Times - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2015

Tracklist:

1. Thurisaz Dreaming (8:13)
2. Building With Fire (8:50)
3. One Thousand Years Of Rain (8:13)
4. Nauthir Bleeding (8:11)
5. In Times (10:45)
6. Daylight (8:56)

Total time: 53:08


Obsazení:

Grutle Kjellson – vocals, basses, double bass, bass pedals, FX
Ivar Bjørnson – guitars, backing vocals, synthesizer, FX, piano
Cato Bekkevold – drums
Herbrand Larsen – vocals, organ, keyboards
Ice Dale – guitars, backing vocals

Extra personnel:
Iver Sandøy – additional FX, backing vocal
Einar Kvitrafn Selvik – special vocal appearance on "One Thousand Years of Rain"

 
13.06.2017 alienshore
5 stars

Enslaved svoj sofistikovaný skladateľský rukopis dokážu ešte stále vyvíjať aj po takom albume akým bol RIITIIR. Album In Times len dokazuje neuveriteľnú životaschopnosť ich hudby. Stále siahajú po výrazných melódiách, no nechýba opäť black-metalový škrekot a psychedelicko-melancholický opar severského razenia. Navyše je atmosférou iný než jeho predchodca, aj keď by človek navonok povedal, že nie. Majú rokmi vypracovaný svoj štýl, ale stále ho dokážu naplniť plnohodnotnými motívmi, aranžmánmi a melodikou, ktorá vie zaujať hneď na prvý dojem.

Širší priestor je daný aj Herbrandovi Larsenovi, na ktorého čistý a oduševnený vokál sa vždy teším. Spŕška nadupaných riffov tiež stojí za pozornosť, tak ako vždy. Enslaved sa rýchlostne za každú cenu nikam nehrnie. Naopak, pomaly a intenzívne buduje pyramídu silných motívov, ktoré sa dostavajú neúprosne pod kožu. Každý vie čo má hrať a čo sa od neho vyžaduje. Onanistické tendencie tu nie sú prípustné a nad týmto dohliada Ivar Bjørnson, ktorý je (zatiaľ) neomylný v tvorení skutočne ambicióznych skladieb.

Thurisaz Dreaming valcuje svojou black-metalovou temnotou. Už samotný úvod naznačuje, že žiadne zakopnutie nehrozí, napriek tomu, že Enslaved je na hudobnej scéne už niekoľko dlhých rokov. Dá sa povedať, že jednou z mojich najobľúbenejších skladieb vôbec z ich katalógu je dvojka s názvom Building With Fire. Po melodickej stránke zároveň aj najsilnejšia vec celého albumu. Zvuky zblúdilých gitár a lá King Crimson určite trochu prekvapia v One Thousand Years Of Rain, následne nato však Enslaved ide svojou cestou. Pozoruhodnou je iste aj titulná In Times, ktorá kombinuje prog-metal, prog-rock, power-metal a black-metal do jedného kompaktného celku. Melódie, ktoré Larsen v tejto skladbe spieva sú skutočne brilantné. Záverečná, výpravne poňatá Daylight podtrhuje silné stránky ich hudby a melodické gitarové sólo v jej strede rozhodne stojí za to.

In Times je "len" ďalší album, ktorý potvrdzuje, že Enslaved je fenomén v tom čo robia. Veľa prog-metalových kapiel by si kvôli niektorým nápadom a motívom nechali aj koleno prevŕtať, aby ich mohli mať za svoje. To, čo sa skrýva za úspechom tejto kapely je len tvrdá práca a talent. Fanúšikovia si v ich diskografii nachádzajú vždy to svoje, či už sú to ich black-metalové začiatky alebo práve neskoršie progresívnejšie ladené opusy. Jedno je však isté. Enslaved priniesli do metalu prvotriednu kvalitu a tou oplýva aj In Times.
reagovat

Petr87 @ 13.06.2017 17:19:40
Ahoj Slavo!
Předem bych chtěl poděkovat za standardně výbornou recenzi!
Tato norská úderka si tady svoje místo nepochybně zaslouží, a je opravdu obdivuhodné, kolik cesty ušli od svého prvního alba "Vikingligr veldi". I když - už tato první fošna ukázala, že se nejedná o jenom tak obyčejnou black metalovou skvadru.
Kdysi mi je stále neúnavně doporučoval brácha, až jsem nakonec povolil a vůbec nelituji. Skutečně skvělá, neustále se vyvíjející hudba.
...a proč se stále nemůžu zbavit porovnávání s jejich švédskými kolegy OPETH?
Díky ještě jednou! ;)

Progjar @ 14.06.2017 17:05:49
Slavo, len prosté ďakujem ti posielam za opäť skvelý tip. Asi si začnem doma značiť veci, ktoré si mi nepriamo doporučil.

dan @ 14.06.2017 17:59:07
Tak jsem si tu satanskou nádheru mušil taky pustit a řeknu jen prosté: ODPORNÝ, DOSLOVA A DO PÍSMENE NEJODPORNĚJŠÍ. Zamlada jsme tomuhle říkali blití a prvních pár minut z jedničky a z trojky není nic jinýho než NEJODPORNĚJŠÍ BLITÍ. FŮŮŮŮJ, obraťte jim ty kříže nazpátek.

Jarda P @ 15.06.2017 06:47:12
10 vteřin a dost.

horyna @ 15.06.2017 08:19:47
20 vteřin a jak to říkali naši soudruzi ve zbrani - to teda kurva ani omylem! :-)

kaktus @ 15.06.2017 15:48:42
dan si mušil (asi musel,) satanskou??? nádheru pustit... texty viz: >> odkaz

Ten satanismus v každém verši mě přímo uhranul.
Příště, pusť si co tě baví a čemu rozumíš.
Ostatní též, nevím,ale je mi tu čím dál tím smutněji, samá nenávist, urážky, co se nelíbí mně je špatné...

Brano @ 15.06.2017 20:45:27
Tiež som podľahol zvedavosti a niečo som si z youtube vypočul.Nechcem nikoho urážať(a už vôbec nie sa dotknúť osoby recenzenta),iba si poviem otvorene svoj názor.Tento príšerný pekelný hurhaj je pre mňa nepočúvateľný.Ak je toto hudba,tak ja som potom kozmonaut!

PaloM @ 16.06.2017 21:25:50
V minulosti tu boli extrémne metalové žánre často diskutované. A bol som zarytý odporca. Mám dojem, že je to hlavne otázka zachovania duševného zdravia :-))
Ja tie žánre nepočúvam, ide to mimo mňa a v minulosti mi death metal a black metal doslova nerobil dobre.
Naučil som sa akceptovať growling tam, kde to má účel v kontexte skladby ako napr. u Opeth, Death, či Haggard.

Je veľmi dôležité, čo si človek pustí do makovice, podvedomie je "sviňa", aj bez nášho súhlasu či nesúhlasu hromadí okrem príjemností aj všetok bordel z vizuálnych a sluchových vnemov.
Hlava našťastie nie je nafukovacia a čím viac odpadu v nej, tým menej miesta na pozitívne a príjemné vnemy.
Smiať a opovrhovať týmto názorom môžte, funkcia podvedoia je však mimo vás, i mňa. Dodržaním istej psychohygieny však môžme znížiť "škodlivé emisie" v gebuli :-))

Braňo, kozmonaut môžeš byť, stačí ti 75 tisíc eur >> odkaz

b.wolf @ 17.06.2017 10:43:43
Extrémní odnože heavy metalu, kromě některých thrashových smeček (první tři fošny Metallica, Overkill) šly vždycky naprosto mimo mě. Jedinou blackmetalovou výjimkou jsou Satyricon, ty občas dám, ale jinak tohle, jak tomu říkám, zvracení do mikrofonu, fakt ne. To Palom: A nemám to rád ani u Opeth...
Nicméně komu se to líbí, ať to poslouchá. Pořád lepší než absolutní odpady typu grunge, hiphop nebo techno.

Brano @ 17.06.2017 11:38:12
PaloM:Len 750 000 eur?A čo to je?Veď to je môj mesačný plat! :-)))

Mayak @ 17.06.2017 12:06:43
V pohode, toto je diskusné fórum a svoj (slušný) názor si tu môže vlastne napísať každý podľa svojho cítenia a vnímania.
Mne je jedno, či recenziu napísal alienshore, alebo niekto iný, výsledok vždy rieši len a len hudobný počin a jeho vplyv na mňa.
"In Times" po dňoch celkom intenzívneho počúvania považujem za album na subžáner, v ktorom sa nachádza za veľmi rozmanitý a ... jednoznačne skvelý.
Keď si popri ňom predstavím vlajkové lode (žeby ešte stále boli ?) progmetalu a thrash metalu, v oboch prípadoch štadiónové kapely a ich rozťahané, žuvačkovité produkty "The Astonishing" a "Hardwired... to Self-Destruct", album "In Times" je u mňa veľmi vysoko nad nimi...
Ivar Bjørnson je celkom nepochybne výborný skladateľ hudobného materiálu, celá kapela je inštrumentálne rokmi vyzretá a kontrast vokálov Grutle Kjellson (v skutočnosti mix screamingu a growlu) a nesmierne príjemného hlasu Herbranda Larsena prináša ešte dokonalejší, efektnejší a výraznejší vokálny protipól, ako je to u Opeth v podaní samotného Mikaela Åkerfeldta.
A textová stránka súčasných ENSLAVED: "kaktus" tu hodil link na texty tohoto albumu a ja v nich nevidím ani najmenšiu stopu na to, aby ich mala šancu skritizovať ľubovoľná ideologická komisia novodobých súdruhov, rovnako ani žiadna konkláve cirkevných ortodoxných hodnostárov ...
Komu náhodou vadí recenzia alienshora, môže si prečítať iný pohľad na tento album na susednom Metalopolise:

>> odkaz

Resumé: "In Times" je album, ktorý nesmierne baví ...

Brano @ 17.06.2017 12:39:39
Neviem,čo je progresívne na chrochtaní a grcaní.A to už nehovorím o absencii melódie a vlastne väčšinou to tam ide všetko v jednom rytme.Ortodoxný cirkevný hodnostár nie som :-))) a súdruh už vôbec nie.Nebol som nikdy členom KSČ ani členom ich súčasných pokračovateľov Smeru-SD.Nebol som nikdy členom žiadnej politickej strany(našťastie) a nie som ani členom zväzu záhradkárov :-).Osobne mi je jedno,kto si čo počúva,je to každého súkromná vec.Nech si počúvajú hoci aj duet Lucifera so samotným satanášom.Ja som si len slobodne a demokraticky a slušne vyjadril svoj názor,nikomu som nenadával...a na to mám myslím právo!

Mayak @ 17.06.2017 12:56:19
... brať si osobne príspevok, ktorý bol písaný všeobecne a reakciou na tunajšiu globálnu diskusiu je iba "problémom" toho, kto si ho berie osobne ...
Ale čo sa týka chrochtania a grcania, neviem o čom je reč, nič také v "In Times" nepočujem ... takto by sme mohli bez mihnutia oka zavrhnúť celú majoritnú tvorbu OPETH, ktorých práve kontrast hlasových prejavov, mimo iného, dostal do svetovej metalovej špičky.
A "absencia melódie" ? ...

Brano @ 17.06.2017 13:16:55
Myslím,že sa nerozumieme.To,čo som počul na youtube bolo chrochtanie a grcanie.Počujem zatiaľ dobre,minulý týždeň som bol v Nitre na vyšetrení na ORL a uši sú v poriadku.Takže,treba veci pomenovať pravými menami.Spev je spev a chrochtanie je chrochtanie.Melódiu,o ktorú by sa dalo oprieť to nemá žiadnu,je to len pekelný rámus.Po hudobno-estetickej stránke je to katastrofa a po stránke pocitovej je to hrúza a des.Ale ak si myslíš,že je tento hurhaj nejaké umenie,tak prosím.Proti gustu,žiadny dišputát!

Brano @ 17.06.2017 13:31:33
...ešte by som chcel dodať,že každý súdny človek si môže vytvoriť obraz o tejto "hudbe",tu je ukážka >> odkaz

Mayak @ 17.06.2017 13:38:12
Brano: Jasne, "problém" je v tom, že si počúval staré fragmenty Enslaved z YT, ale celkom iste nie celý album "In Times" a to dokonca celkom iste nie viacnásobne - to je nekonečne skresľujúci pohľad na to, o čom je tu skutočne diskusia.
Inak, mám Ťa rád a Tvoj vzťah ku neo progu je v podstate presne mojim obrazom so sklzom cca 10 rokov ... stále som veľký fanúšik tohoto subžánru, ale variabilita skrz rockové (aj jazzové) subžánre je v posledných rokoch pre mňa oveľa viac obohacujúca, ako čľapkanie sa stále v tom istom bazéniku ...
... a album "In Times" obsahuje toľko melodických nápadov (aj na prvé počutia ukrytých), že 98 % neoprogových kapiel a ich produktov v dnešnej dobe môže iba ticho závidieť ...

Brano @ 17.06.2017 13:44:53
Mayak,radšej sa budem do smrti stále čľapkať v tom istom bazéniku.Black-Metal je podľa mňa cesta do slepej uličky.To už radšej Slavov Team a Paľo Habera.

Mayak @ 17.06.2017 13:48:13
... rešpekt, to nebola irónia, či sarkazmus, to bolo zhodnotenie mňa samého ...

kaktus @ 17.06.2017 16:05:52
Brano, PaloM a ostatní, celý problém vašeho odporu k teto hudbě = předsudky, spousta dezinformací a málo času na poslech - opravdu prvních 105 sekund skladby, v Branem vybrané ukázce, není obrazem celého velmi rozmanitého alba, ale kdo z vás ho slyšel celé na slušném Hi-Fi (podmínka). Já toto album považuji z tvorby Enslaved za posledních 15 let za nejslabší. Na seznamovací poslech bych doporučil "Riitiir"a potom "Isa", "Ruun" či podle mne nejlepší "Axioma Ethica Odini".
A musím souhlasit Mayakem, že na spoustě "progových" alb není ani 10% nápadů jako na kterémkoliv z výše uvedených alb Enslaved.
Ale hlavní problém vidím v tom neustálém komentování něčího (ne)vkusu. Pokud se mi daný žánr nelíbí tak ho neposlouchám a tím méně hodnotím! Můj čas je vzácný a míním ho věnovat tomu co se mi líbí a bránit si to, proti místním věrozvěstům, demagogům a kádrovákům.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
alienshore
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Enslaved


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000